Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ima običnih dioničara koji bi prodali.

Tri četiri nova dioničara a skrbnik nije smanjivao udio odnosno nije ni prodavao. Neko ko je imao samo tih 7000 i kusur dionica je dao brokeru nalog da ih se riješi. A broker je krenuo sa 14,9 KM.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 28 Sep 2023, 21:02
panzer wrote: 28 Sep 2023, 20:04 Solari su oko 2 mil po MW i jednostavniji su za postaviti. I ne treba obezbijediti studiju uticaja na šišmiše.
Moguće ali pretpostavljam da se tu radi o gradnji nazivnog kapaciteta u MW a ne efektivno proizvedenog. Odnosno teoretskom, koliko bi mogli proizvesti da sunce sija 24 h na dan svaki dan. Samo što ne sija noću, zimi i kad je oblačno odnosno jedno 3/4 vremena. Npr solarna od 50 MW teoretski bi dala 50x24 x365 MWh godišnje, interesuje me koliko stvarno proizvede, može li i 20 % od toga.
E sad kad smo krenuli sa nazivnim kapacitetom. Hidroelektrane na Neretvi 522 MW, teoretski 4577 GWh a ove godine je procjena 1320 GWh. Nije ni to neka iskoristivost 28% , ali imaju prednost što je dostupno u interventnim slučajevima i na kraći rok.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

E da ali to je i ključna prednost. Mogućnost skladištenja. HE mogu ispustiti vodu na turbine kad žele i tako npr u toku dana kad je cijena na berzi na špicu a potražnja najveća prodati 1 MWh po npr 250 Eura dok solarne to MORAJU prodati (nema skladištenja) isključivo oko podne +/- nekoliko sati kad je dnevni dijagram cijena i potražnje uvijek na dnu i prodati istu količinu od 1 MW po recimo 50 Eura. A vikendom često i ispod 30. Što bi značilo da su solarne potpuno beskorisne za npr izvoz i za pojedinačne privatne vlasnike a da ih jedino mogu iskoristiti veliki sistemi za miksanje pa npr otkupiti to u podne po 30 ak E i prodati domaćinstvima i time uštediti ugalj ili vodu u akumulacijama koje mogu poslijepodne iskoristiti da izvesti po npr 200 E. Što bi značilo da države koje misle da mogu opstati samo na obnovljivim a bez stabilnih izvora srljaju u provaliju, energetsku i finansijsku. I ne samo da se mora imati stabilne izvore (TE, HE, nuklearke) u NEKOJ mjeri, moraš imati te kapacitete koji pokrivaju (čak i vršnu) potražnju 100 % (dan bez sunca i vjetra, noć...) a obnovljive samo preko toga za podršku. Svako smanjivanje kapaciteta stabilnih (HE+TE) ispod 100 % vršne potražnje može imati katastrofalne posljedice (npr prisiljen si kad nemaš, na uvoz po 500 E/MWh-očiti primjer je EPHZHB krajem prošle godine ili njemački Uniper). Nadam se da neko od nadležnih zna ovo ali sumnjam nešto s obzirom na profile likova koji tu odlučuju.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 29 Sep 2023, 09:09 Onih 16000 iz augusta i ovih 7000 od prije par dana nisu išli sa skrbničkog e sad da li je BIG počistio sve što je imao to ćemo vidjeti kad objavi portfolio sa 31.08. ali kasne nešto sa objavom.
Kasne, kasne, i ja to pomalo pratim. Naprijed je davno objavio, i sa 31 08 23 imaju cca 10700 Kom JPESR, koliko i prije, dakle, nisu prodavali. Kod BIGa, zadnji im je ažururani portfolio od 31 07 i tu imaju cca 27 000. nešto im dugo treba da izbace novi, sumnjivo dugo. Sasvim lako bi upravo oni mogli biti prodavci ovih većih količina u zadnje vrijeme ako nije skrbnički. Ako je tako onda su na samom kraju i nemaju više JPESR ili imaju vrlo malo. Ali da ne nagađam sačekaćemo. Postoji naravno i mogućnost da je neki pojedinac privatna osoba prodala tih 7000 ali mislim da su šanse za to mikroskopske. Ako jeste onda nešto nije u redu s njim ili mu s brokerom jer prodao je po 13 snizivši sa 14,9 a da nije ni pokušao npr po 14,5 ili 13,8. Bar dan ili nekoliko sati. I sad vidimo da je samo dan kasnije cijena14 KM što bi značilo da je svjesno prodao za 7000 KM manje nego što je mogao. E sad hoće'l šta biti ispod stola i sa strane "zamjenski", to je druga priča.
Dejan118
Posts: 424
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 29 Sep 2023, 12:09
brzi wrote: 29 Sep 2023, 09:09 Onih 16000 iz augusta i ovih 7000 od prije par dana nisu išli sa skrbničkog e sad da li je BIG počistio sve što je imao to ćemo vidjeti kad objavi portfolio sa 31.08. ali kasne nešto sa objavom.
Kasne, kasne, i ja to pomalo pratim. Naprijed je davno objavio, i sa 31 08 23 imaju cca 10700 Kom JPESR, koliko i prije, dakle, nisu prodavali. Kod BIGa, zadnji im je ažururani portfolio od 31 07 i tu imaju cca 27 000. nešto im dugo treba da izbace novi, sumnjivo dugo. Sasvim lako bi upravo oni mogli biti prodavci ovih većih količina u zadnje vrijeme ako nije skrbnički. Ako je tako onda su na samom kraju i nemaju više JPESR ili imaju vrlo malo. Ali da ne nagađam sačekaćemo. Postoji naravno i mogućnost da je neki pojedinac privatna osoba prodala tih 7000 ali mislim da su šanse za to mikroskopske. Ako jeste onda nešto nije u redu s njim ili mu s brokerom jer prodao je po 13 snizivši sa 14,9 a da nije ni pokušao npr po 14,5 ili 13,8. Bar dan ili nekoliko sati. I sad vidimo da je samo dan kasnije cijena14 KM što bi značilo da je svjesno prodao za 7000 KM manje nego što je mogao. E sad hoće'l šta biti ispod stola i sa strane "zamjenski", to je druga priča.
Zasto privatna osoba nebi prodavala?
Svako sa svojim dionicama ima pravo da radi sta hoce.
Truba
Posts: 611
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

možda je čovjeku naletio dobar stan a falilo mu 90000
od kojeg će dobivati mjesečno 300 dividendi
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

I za 5 godina zaradi 18.000 maraka.
Ili da za dva mjeseca kurs ode na 16 i zaradi 21.000 maraka?

Nešto mi izgleda kao jako glup potez.
Truba
Posts: 611
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Sto ke sigurno sigurno
300 mjesecno super
slavuj
Posts: 1977
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Kod analize ovih pojedinačnih transakcija treba imati u vidu i činjenicu da na skrbništvu najčešće nije samo jedan investitor.Ponekad se radi o transakciji izmedju dva investitora na istom skrbništvu pa zato nema promjene u prvih deset.Česti su i slučajevi kada se radi o transakcijama izmedju povezanih lica,pa od tud onako drastično snižavanje prve postavljene cijene.
POred toga u tim krugovima cijena se uglavnom dogovara.Medijatori su još uvijek aktivni.
Inače, mislim da u posljednje vrijeme nema puno transakcija dionicama iz portfolija fondova.Ove rasprodaje su sa računa slovenskih i hrvatskih veterana na ovom tržištu koji definitivno napuštaju našu berzu.Moguće je da usput čine i usluge onima koji su svjesni da će morati dokazivati da su,recimo,dionice JPES iz portfolija fondova,prodane po fer cijenama a ne po dogovorenim pri ulaganju na primjer,u turizam!Ja se još uvijek nadam da će ih neko propitivati o tome!
Još uvijek se sječam kako se Arslanagić tresao od smijeha kada sam na jednoj davnoj skupštini,kada je on bio nedodirljiv,pitao za neke pozicije iz Izvještaja o poslovanju.
Takodjer dobro pamtim ironiju sa kojom je govorio Uzunović,kada me je s njim upoznao jedan koji je po njegovim uputama kao bio na našoj strani.
Još uvijek čujem njegove riječi:To nam je jedan od značajnijih dioničara.a ja sam tada imao tek nekoliko hiljada dionica.
Vidim i podnaslov u Oslobodjenju,ispod fotografije neke ledine na Vlašiću:Č...iću smeta ulaganje u turizam.A dale utekstu slavodobitna najava kako će ulagać tužiti sve one što su ga oklevetali pričom o pljački Zatvorenih investicijskih fondova,na Federalnoj TV.
A kada je ulagač u turizam odustao od tužbe,nakon skoro 10 hiljada troškova,bivša novina nije objavila ni rijeć.
EPPUR SI MUOVE!
Truba
Posts: 611
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

prema zakonu o medijima morali su to objaviti
jesi li insistirao?
Post Reply