Vijesti iz ekonomije/privrede

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Prva dobra vijest nakon puno vremena.
Iz Tuzle sa ljubavlju :)
http://faktor.ba/vijest/ekskluzivno-vel ... itu-245025
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

(za sad) manjim ali sve bržim koracima po putu Agrokora i drugih (propalih) tajkuna
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

mendo wrote:(za sad) manjim ali sve bržim koracima po putu Agrokora i drugih (propalih) tajkuna
Definitivno neodrživ rast i neselektivno širenje. Bingo je u rizičnoj zoni.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

možda se jož duže neće pokazat, ali definitivno najkasnije u sljedećoj krizi, odnosno kad narastu kamate a banke pritegnu (re)finansiranje
ekonomista01
Posts: 6
Joined: 06 Oct 2014, 17:31

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ekonomista01 »

da li bingo ima vise suvlasnika?
http://www.vecernji.ba/ljubo-beslic-obi ... ji-1165068

- Šteta je potpuna, ovo je jedna velika tragedija za Mostar. Vlasnici su ostali bez objekta, dobavljači bez robe, i tako dalje, i već večeras možemo reći da će ovaj nemili događaj imati nesagledive posljedice za cijeli grad Mostar, kazao je Bešlić. Cijeli grad je već pod 'dimnom zavjesom'. Neugodni miris paljevine zašao je u gotovo svaki kutak Mostara.
Dodao je kako je u komunikaciji s vlasnicima Binga.

- Jedan od suvlasnika me nazvao da me informira o ovom događaju i ja sam iz svatova odmah došao ovamo. Prema informacijama kojima ja raspolažem, sve se odigralo u nevjerojatnom kratkom vremenskom razdoblju i za pola sata cijeli objekt je bio u plamenu, tako da ništa nije bilo moguće spasiti- rekao je gradonačelnik, koji je prije gotovo šest godina bio 'kum' svečečanog otvaranja ovog tržnog centra. Naime, 15. srpnja 2011., uz nazočnost brojnih građana, gostiju i uzvanika, Bešlić je i otvorio ovaj tržni centar Bingo sagrađen u bivšoj tvornici Hekom.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ada »

A ko osigurava Bingo?Sosor izgleda osigurava Bingo.Bingo se pominjao i kao kupac Sosora?!?Trebalo bi uzroke štete detaljno ispitati ali i sve vezano za osiguranje, uslove i sume,procjenu rizika kada se osiguravslo itd.Sada procjenu štete, govori se o desetinama miliona,jer mi dioničari zadugo, očima nećemo vidjeti koristi kada je Sisor u pitanju.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Evo posla za Brankovića,da vidimo na šta će sve izaći.Naravno ako je ovo bilo osigurano kod Sarajevo osiguranja,vjetar je u leđa Novaliću!Vrijednost Sarajevo osiguranja se približava onoj koju on odavno zagovara.Samo mi nije jasno kako je mogao ovo predvidjeti!
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

ada wrote:A ko osigurava Bingo?Sosor izgleda osigurava Bingo.Bingo se pominjao i kao kupac Sosora?!?Trebalo bi uzroke štete detaljno ispitati ali i sve vezano za osiguranje, uslove i sume,procjenu rizika kada se osiguravslo itd.Sada procjenu štete, govori se o desetinama miliona,jer mi dioničari zadugo, očima nećemo vidjeti koristi kada je Sisor u pitanju.
A koliko si siguran u to da SOSOR osigurava BIngo i da li svaki Bingo? Ja ne znam ali isto me interesuje. Što se tiče požara ne znam, ali lično mi je dosta sumnjivo, prvo samo širenje vatre za kako rekoše 15 min, drugo nekako pravilan raspored požara u osnovi, tajming, pred kraj radnog dana i izlazak kupaca..... Pitam se dalje da li polica vrijedi u svim slučajevima odnosno npr u slučaju namjerne paljevine, ili u slučaju teškog nehata, nepoštovanja propisa itd tj da li je svaka polica osiguranja od požara ista ili varira od ugovora do ugovora.
Dalje te priče o desetinama miliona, ne znam baš, radi se o objektu od mislim 2500 m2 koji s temeljima vijedi po meni max 2 miliona ako i toliko, to je ipak samo hala. Drugo ako je glavnina te cifre roba, pitanje je da li je roba osigurana ili samo objekat. Dalje, ne znam kako ide sa reosiguranjem ali sumnjam da kod većih šteta sve pokriva sama osiguravajuća kuća, vjerovatno reosiguranje i postoji zbog slučajeva sa većom štetom. Dakle ako neko zna neka razjasni ali prije svega, da li je Sosor osiguravao ovo ili ne.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ada »

Da, ovo Sosor osigursva.Treba ovdje 10 očiju otvoriti, nekim prilika a nekom"šteta".Sve se mora pažljivo propratiti,svi elementi od procjene rizika koji se preuzima, šta polica pokriva, po kojoj cijeni, premiji, kada je zaključena,nedavno, Uzroci požara su važni, šta piše u uslovima osiguranja itd.Ako ima i reosiguranje,može biti do 70% više ne, ali i to se mora platiti Bosna Re-u,ne reosigurava nika na lijepe oči.Za sve organe veoma interesantan događaj da se profesionalno uključe.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Čitam maloprije komentar na drugom portalu i kaže čovjek koji je bio u petak tamo kao kupac, primjetio da je dosta rafova bilo prazno a na ulaznom dijelu gdje su obično artikli ... prazan prostor.
Post Reply