Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:Najbolje bi bilo ako ima neko dobar sa Damirom Hadžićem ili Asimom Sarajlićem, da ih pita šta će biti sa SOSOR pa da nam prenese ovdje. To bi onda bila info iz prve ruke... :roll:
Nažalost, tako nekako. I možda sa Amirom Zukićem. I dok je tako biće nam ovako kako nam je, i na berzi i inače.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Uniqa osiguranje je ubjedljivo prvo za period 01.01.-31.10.16., za 1,1 milion ima veći premijski prihod od Sosor-a,takođe Euroherc je za vratim Sisor-u,plan im je biti drugi.Dakle Sosor bi mogao veoma lako biti s 31.12.16. na trećem mjestu.U doba direktora galaksije to nije bilo nikada.Da novi experti dostignu premiju iz doba direktora galaksije, kristalna prizma, a to je 61 milion KM, koliko je bila 2015. Kako stoji na stranici nados.ba , Sosor bi bio ponovo osiguranje broj 1 u BiH.Ovo sve utiče na cijenu dionice,jer tržišna pozicija je velika prednost.Tako da trebamo vjerovati svojim očima a ne Face TV odokativnim tvrdnjama.Najveći dioničar ,Vlada FBiH bi trebala reagovati i mijenjati ili NO ,svoje članove ili s ona tri člana NO iz Pif-ova mijenjati upravu,jer može biti kasno za dva mjeseca to činiti kada Sosor bude na poziciji broj 3. a kojoj polako teži :arrow:
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Upravo sam sada pogledao podatke na stranici www.nados.ba za period 01.01.-31.10.16.godine.
Sosor je 2015. je imao premije 50.511.507KM,
a ove 2016.g za isti perid premija Sosora je 47.169.137 KM,dakle manje premije novi experti i NO ima mane premije 3.351.370 KM ili manje 16,6% premije nego lani u ovo vrijeme.

Uniqa je 2015. Imala premiju za isti period 43.259.865 KM,a 2016. Godine 48.494.372 KM, dakle više 5,2 miliona KM premije ili 12,1% više premije.
Šta se dešava sa SOSORO-m treba hitno vidjeti.Kako Uniqa ima više u 2016. premijskog prihoda za 1.334.235 KM za period 01.01.-31.10.2016., a lani u istom periodu imala manje premije 7,2 miliona KM .
Ovdje je ozbiljna situacija jer je lani Euroherc imao od SOSOR-a manje premije oko 4,5 miliona KM a sada samo 1,1milion KM, puše SOSOR-u za vrat.Svi trebaju navnoge skočiti i Vlada i Nadzorni i experti,ne dozvoliti ova dešavanja.SOSOR mora ostati prvi, tržišna pozicija je pokazatelj uspješnosti cijelog lanca upravljanja.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Upravo sam sada pogledao podatke na stranici http://www.nados.ba za period 01.01.-31.10.16.godine.
Sosor je 2015. je imao premije 50.511.507KM,
a ove 2016.g za isti perid premija Sosora je 47.169.137 KM,dakle manje premije novi experti i NO ima mane premije 3.351.370 KM ili manje 16,6% premije nego lani u ovo vrijeme.

Uniqa je 2015. Imala premiju za isti period 43.259.865 KM,a 2016. Godine 48.494.372 KM, dakle više 5,2 miliona KM premije ili 12,1% više premije.
Šta se dešava sa SOSORO-m treba hitno vidjeti.Kako Uniqa ima više u 2016. premijskog prihoda za 1.334.235 KM za period 01.01.-31.10.2016., a lani u istom periodu imala manje premije 7,2 miliona KM .
Ovdje je ozbiljna situacija jer je lani Euroherc imao od SOSOR-a manje premije oko 4,5 miliona KM a sada samo 1,1milion KM, puše SOSOR-u za vrat.Svi trebaju navnoge skočiti i Vlada i Nadzorni i experti,ne dozvoliti ova dešavanja.SOSOR mora ostati prvi, tržišna pozicija je pokazatelj uspješnosti cijelog lanca upravljanja.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

ada wrote:Uniqa osiguranje je ubjedljivo prvo za period 01.01.-31.10.16., za 1,1 milion ima veći premijski prihod od Sosor-a,takođe Euroherc je za vratim Sisor-u,plan im je biti drugi.Dakle Sosor bi mogao veoma lako biti s 31.12.16. na trećem mjestu.U doba direktora galaksije to nije bilo nikada.Da novi experti dostignu premiju iz doba direktora galaksije, kristalna prizma, a to je 61 milion KM, koliko je bila 2015. Kako stoji na stranici nados.ba , Sosor bi bio ponovo osiguranje broj 1 u BiH.Ovo sve utiče na cijenu dionice,jer tržišna pozicija je velika prednost.Tako da trebamo vjerovati svojim očima a ne Face TV odokativnim tvrdnjama.Najveći dioničar ,Vlada FBiH bi trebala reagovati i mijenjati ili NO ,svoje članove ili s ona tri člana NO iz Pif-ova mijenjati upravu,jer može biti kasno za dva mjeseca to činiti kada Sosor bude na poziciji broj 3. a kojoj polako teži :arrow:
Ovako, da krenemo od kraja. Nije premije manja za 16% o odnosu na lani, nego 6%. Što ne znači da se ne slažem da treba težiti povratku na prvo mjesto po tržišnom udjelu. Kako rekoh kad se pogleda statistika kumulativno do kraja oktobra ove godine i ona do septembra vidi se da pad usporava jer je do kraja septembra pad bio cca 7% a sam oktobar je slabiji od oktobra prošle godine za 5% dakle pad usporava.
Moram priznati da mi malo bode oči ova rečenica da „… za direktora galaksije to nije bilo nikada.“ (misleći na pad udjela) kao i „Da novi experti dostignu premiju iz doba direktora galaksije, kristalna prizma, a to je 61 milion KM, koliko je bila 2015…SOSOR bi bio ponovo br1“.
Nekako mi ispada Terzić-kristalna prizma kao nekakav guru kojeg treba „dostizati“ a koliko znam on je otišao u maju ove godine a Sosor već u prvom kvartalu, dakle za njegove vladavine, nije više bio No 1 po tržišnom udjelu. Dakle podobar dio ovog kumulativnog minusa u premiji za ovu godinu od 6-7% je nastao još tada. Da ne govorim o tome šta je bilo prethodnih godina. Gledam podatke iz npr 2006 kad je SOSOR bio tržišni lider sa 18,6% dok je tada drugoplasirano Bosna Sunce imalo 12,5. Dakle razlika je bila golemih 6%. (Danas vodeća Uniqa imala je jedva 8%). Da i ne pominjem da npr 2003 kad a je Terzić došao u firmu SOSOR je imao 23% tržišta. I od tada je u konstantnom padu svake godine njegove vladavine da bi danas imao mislim 13 tak % u FBiH.
Novog direktora niti branim niti hvalim jer nemam dovoljno podataka šta se sad dešava ali činjenica je da je on tu samo nekoliko mjeseci i da izgleda nešto radi a kristalna prizma nije ništa preduzimao na popravku stanja i povratu udjela. Neću ni da pričam da nikad nije podjeljena dividenda, jer eto bilo je isplate predratnih šteta, ali ti dugovi ne mogu ga abolitrati za veliki pad udjela svih ovih godina.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

A ovo da svi trebaju na noge skočiti slažem se, samo pitao sam da li je ovo sa novim direktorom upravo to, odnosno da li je restrukturiranje pozitivno, da li se ide u dobrom smjeru ili možda ne, samo što niko još nije odgovorio, tako da je teško zaključiti da li stvari idu nabolje. Teško je izvesti zaključak iz izvještaja od početka godine do danas prosto zato jer je novi direktor na vlasti tek od pola godine. Niti možeš kompoziciju voza zakočiti trenutno u mjestu niti možeš pad prihoda firme koju je vodio neko drugi pola godine vratiti za jedan ili dva kvartala. Zato i pitam zna li ko kako stvari idu s novim direktorom, koje su mu namjere čiji je igrač i sl.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Da,greška je pad premije je 6,6 % u odnosu na isti period 2015.godine ali 3,3 miliona KM je veliko.Galaksija ,kristalna prizma, se bila umorila i promjena je odlična stvar,ali bit je koji kapacitet ima ta promjena.Koliko znam ,promjena je iz grupacije,direktor Tehničkih pregleda, dobar poznavalac prilika u esnafa,"uskrsnuće "se mora vidjeti kuće samo na nivo premije 2015., zadržati je i poziciju 1.To mu je bila osnovna zadaća,jer je tada kada je došao prije pola godine,Uniqa bila bolja samo nešto sitno,oko 27 huljada KM,može se pogledati na www.nadis.ba
Sva šminka,reorganizacuja itd.ne pije vode ako društvo na bude s 31.12.16. LIDER.Odmah treba reagovati,a ne čekati kao s galaksijom, bez novog ili s novim, mjenjati pomocnike,mjenjati NO,koji je ovdje posebna priča,Jovic i kompanija iz BIG-a,valjda Skupština zna šta mijenjati, a ne biti podparol ničiji,nego gledati interese Sosor-a i osiguranika koji su dali povjerenje i novac,svih 47 miliona KM premije su pare osiguranika.Staru galaksiju je S.Tihic SDA podržavao,a novu galaksiju kako se u kuloarima prica savjet.premijera Fuad ili Suad Osmanagic,SDA kadar ga je instalirao,samo druga struja u odnosu na prvu galaksuju.Trebala je biti već Skupština vezana za povjerenje NO ,treba zvati Sekretara društva pa pitati oko toga?!
kriza
Posts: 2
Joined: 23 Nov 2016, 15:22

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by kriza »

Posebna prica je NO koji je aminovao sve radnje bivse Uprave, tako da je neophodno pod hitno imenovati novi NO, a sto se tice premijskog prihoda sasvim je jasno zasto se desio pad premije (Elektroprivreda BiH i BH Telecom). Dakle sa tom premijom Sarajevo osiguranje d.d. bilo bi i dalje ubjedljivo na poziciji broj 1. Novalic i ostali iz vlade su na potezu,....
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

ada wrote:Da,greška je pad premije je 6,6 % u odnosu na isti period 2015.godine ali 3,3 miliona KM je veliko.Galaksija ,kristalna prizma, se bila umorila i promjena je odlična stvar,ali bit je koji kapacitet ima ta promjena.Koliko znam ,promjena je iz grupacije,direktor Tehničkih pregleda, dobar poznavalac prilika u esnafa,"uskrsnuće "se mora vidjeti kuće samo na nivo premije 2015., zadržati je i poziciju 1.To mu je bila osnovna zadaća,jer je tada kada je došao prije pola godine,Uniqa bila bolja samo nešto sitno,oko 27 huljada KM,može se pogledati na http://www.nadis.ba
Sva šminka,reorganizacuja itd.ne pije vode ako društvo na bude s 31.12.16. LIDER.Odmah treba reagovati,a ne čekati kao s galaksijom, bez novog ili s novim, mjenjati pomocnike,mjenjati NO,koji je ovdje posebna priča,Jovic i kompanija iz BIG-a,valjda Skupština zna šta mijenjati, a ne biti podparol ničiji,nego gledati interese Sosor-a i osiguranika koji su dali povjerenje i novac,svih 47 miliona KM premije su pare osiguranika.Staru galaksiju je S.Tihic SDA podržavao,a novu galaksiju kako se u kuloarima prica savjet.premijera Fuad ili Suad Osmanagic,SDA kadar ga je instalirao,samo druga struja u odnosu na prvu galaksuju.Trebala je biti već Skupština vezana za povjerenje NO ,treba zvati Sekretara društva pa pitati oko toga?!
E pa ovo zadnje i jeste to što mi nije jasno. U jednom trenutku kad je Novalić davao izjave koje su blatile firmu, izmišljao dugove (koji su praktično već bili isplaćeni) direktor je davao sasvim suprotne izjave, da je firma zdrava, ima imovinu itd, što je nelogično kao da nisu na istoj strani. Ne bih nazvao restrukturiranje šminkom ako se stvarno provodi, mnogo je bilo viška ljudi i to je opterećivalo poslovanje jednako kao i predratne štete. To s rashodovne strane, samo smanjenje viškova zaposlenih i završetak otplate predratnih šteta će dramatično poboljšati stanje što se rashoda tiče pa onda i ukupnog poslovanja ali tek u sljedećoj godini. Što se tiče prihoda tu će trebati poraditi. Međutim ako je i novi direktor SDA igrač tu ne bi trebalo biti problema. Državna osiguravajuća firma (jer državni udio je velik) u državi sa toliko javnih preduzeća, željeznice, hidro i termoelektrane, rudnici, pošte telecomi, zgrade bezbrojnih vlada i agencija. Sve to treba osigurati a ko će to biti? Treba stvarno biti umjetnik pa NE BITi tržišni lider. Dakle po meni pitanje je samo jedno da li Vlada želi jakog SOSORA ili ne želi. Zato potenciram ovo ko je novi direktor i da li ima podršku. Indikativna mi je bila priča Novalića u intervju za FACE gdje više ne pominje ništa negativno nego govori nešto kao da prije nije bilo jedinstva a sad kao da su s fondovima postigli to jedinstvo u NO i sad svi zajedno imaju isti cilj. E sad ono što ne znam je da li je to istina ako jeste, uz direktora "koji nije umoran" nema prepreke za spektakularan rezultat u sljedećoj godini. Ako nije istina, bilo bi mi čudno da Novalić sam ide protiv sebe jer je u intervjuu već najavio da je to na neki način njegov lični projekat restrukturiranja pa bi neuspjeh na tom planu bio njegov neuspjeh.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

A ovo za Elektroprovredu i Telecom. Da li su oni otkazali saradnju odnosno potpisali ugovor s nekim drugim ili samo ugovor još nije potpisan/produžen? Ako je ovo prvo kako je to uopšte moguće ako je i u jednima i u drugima na vlasti SDA tj "država". Ili je to iz one faze kad je Novalić blatio SOSOR prije "preobraćenja" u "spasioca"
Post Reply