Fabrika duhana Sarajevo

Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Odbrana poste »

Ne trebam ni napisati da potpisujem sve ovo iz predhodnih postova ,vezano za intervju sa Nikšićem.
Čovjek jednostavno ne krije da stoji iza projekta Haden,ili nas sve smatra budalama.A i Tihić se jasno oglasio.Sve na tragu politike dosadašnjih nam vlada .
Kaže premijer da je njegova nesreće to što je Uzunović iz Konjica.!Na žalost to je naša nesreća!
Kaže da samo hoće da upravlja vladinim kapitalom i da zaštiti radnike!U Bosnalijeku to može jer je učestvovao u predlaganju i izboru Nadzornog odbora.A NO je taj koji nadzire rad direktora.Pa sad možete misliti kako će ovi koje je predložio Haden slušati nekog tamo premijera,koji recimo nije njih izabrao.
I u FDS on učestvuje u prijedlogu svih devet članova koji se tamo predlažu.I ko god bude izabran ,njegov je.
U vrijeme onih svatova u Ankari,o kojima piše Slobodna Bosna,sadašnji premijer nije bio toliko bitan,inače bi bio poveden na tu svadbu.
A najbolja je njegova izjava da dok on ima uticaja,ništa se neće prodavati.Pa ja sam davno napisao da se podrška premijera Uzunoviću ,manifestuje prvenstveno kroz obečanje da neće nikome prodati Vladin dio,da ne bi pravio njemu konkurenciju pa da ,nedaj bože,mali dioničari nešto zarade.
On će jednostavno,Dizdaru i Uzunoviću prepustiti da upravljaju i vladinim dijelom,časnim ljudima na časnu rijeć.
A i za FDS će se naći neko odgovarajući,kao što su to uspjevale i sve dosadašnje vlade.Zašto bi ova vlada bila drugačija.Samo ne znam kako će se ovdje rastaliti sa saveznicima iz Bosnalijeka,oni su zapravo glavna podrška ovom Mulahasanoviću.
prva slavna
Posts: 41
Joined: 15 Apr 2013, 21:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by prva slavna »

Slijedi mail koji sam po dogovoru poslao Oslobođenju kako bi oni problematizirali namjeru Vlade da glasa protiv dividende.

Prima: [email protected]
Poslano: Thursday, 18 July, 2013 2:29:35 PM
Tema: FDS


Poštovana
prema mojim informacijama,a i prema nekim medijima,predstavnik Vlade na predstoječoj skupštini FDS je dobio instrukcije da glasa protiv po svim tačkama dnevnog reda.
Iz svega toga u FDS izdvajaju podjelu dividende i to ne propuste reći svakom dioničaru.Vlada na taj način po svoj prilici gubi podršku i onog malog broja malih dioničara koji nisu uz direktora ili uz onog kandidata što ga predlažu dioničari okupljeni oko AW brokera.
Bez malih dioničara Vlada ima male šanse da izabere svoja tri predstavnika u NO.To znači daljnji ostanak sadašnjeg direktora i daljnje urušavanje FDS na njegov način.
Mali dioničari su i pismenim putem davno predložili Vladi,premijeru i resornom ministarstvu,da predloži dividendu 10 ili više km po dionici,što bi sigurno obezbjedilo podržku malih dioničara Vladinim kandidatima za NO.Vlada je to očito odbacila i upustila se u rizik da joj prođu samo dva kandidata.
Nije baš posve sigurno da to nije i dio dogovora među akterima događanja oko FDS.
Moram podsjetiti da je prvenstveno nekompetentnost vladinih predstavnika na prošlogodišnjim skupštinama Bosnalijeka bila uzrok neuspjeha u pokušaju smjene tadašnjeg NO a time i Arslanagića.Sve je to u konačnici rezultiralo ovom trenutnom situacijom oko Bosnalijeka.Ozbiljno se nameće i pitanje namjere učesnika u tim zbivanjima.
Treba ovdje istaći da Vlada,i ako hoće da ne prihvati izvještaj o poslovanju FDS,može glasati za isplatu dividende.Naime dividenda se može isplatiti iz neraspoređene dobiti i iz dijela rezervi preko zakonom obaveznih.I jedna i druga pozicija u finansijskom izvještaju FDS dozvoljava isplatu i po 20 km po dionici.
Zbog toga bi Vlada trebala preispitati instrukcije date svom predstavniku u pogledu dividende.U protivnom ,teško će se moći odbraniti od optubi da i ovdje radi u korist svoje štete.

PS
Mislim da bi ovo trebali problematizirati u svojoj kolumni ili nećem sličnom najkasnije sutra.

S poštovanjem
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

@proleter "sta je mogao da uradi Premijer u situaciji kad je blokiran...". Pa prije svega nije trebao prihvatati posao za koji nije kompetentan. Za predsjednike Vlada treba birati ljude koji su duboko u privredi, ekonomiji a koji i teoriju imaju u malom prstu, uspjesne direktore, uspjesne naucnike. Koliko znam, Niksic je bio mali lokalni pravnik a sad bi trebalo da vodi makroekonomsku politiku, daje smjernice privrednim gigantima. Nije covjek kriv sto ne zna nego sto prihvati da radi ono sto ne zna. Da bar uzme saradnike koji znaju. Za direktora EP BiH uzet je Grabovica, bez ikakvog iskustva u struci i ikakvog uspjeha igdje. Za takva mjesta trebaju gromade od privrednika, sjetimo se samo predratnih direktora privrednih giganata, ovi sad ne bi im mogli sjediti ni na portirnici. I PRIJE blokade rada, Vlada nije uradila ni jedan potez iako smo svi, i iz medija znali sta se desava i u Bsnl i u Fdsu i u Zeljeznicama, na berzi (vidi npr zadnju SB i "vjencanje...") i drugdje.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ukoliko netko ima želju i volju da mi odgovori ,bio bih zahvalan ...ova Vildana S. kojoj se pišu mailovi je neka posebna osoba ,neka dobra ( loša) vila koja ispunjava želje ili ...??? Ako dobijem odgovor moguće da i ja pošaljem mail... :lol:
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Odbrana poste »

Nije ona nikakva dobra ili loša vila.ona je gl.urednik s kojim je dogovoren ovaj mail,ali je poslije toga otišla po intervju kod premijera i odustala od dogovora.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Odbrana poste »

Ja stvarno samo pokušavam da nešto učinim u zaštiti svoje imovine u društvima u kojima je evidentna svaka vrsta kriminala.Pri tome bi kao rezultat trebala biti korist i za sve male dioničare.
Sve više uviđam da ovaj forum nije kjesto na kome se nešto bitno može uraditi.Neki,koji su na istom tragu na ovom forumu,ostat će to sigurno i dalje.Ja na njih niti sam uticao,niti ima potrebe za tim.A ovi frustrirani nekim svojim problemima,na nivou na koji se u životu inaće ne spuštam,nisu ni bili cilj mojih pisanja.Ne moram ih trpiti ni u ovom virtualnom okruženju.Pozdrav za dobronamjerne!
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ovaj gosp.premijer je stvarno (pre)smiješan lik ...čuj neće oni prodavati pobrojane firme ...ccccc...samo je falilo da doda maaajkeee mi....baš kao da lopov najavljuje kada će ići da pokrade draguljarnicu ...ovaj čovjek je izgubio sve kompase ..valjda ,jer je nelegalno-legalni direktor na nikšićevu nesreću iz Konjica...a on na našu nesreću premijer ...
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Custos »

edit
Last edited by Custos on 20 Jul 2013, 11:06, edited 1 time in total.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Custos »

Odbrana poste wrote:Ja stvarno samo pokušavam da nešto učinim u zaštiti svoje imovine u društvima u kojima je evidentna svaka vrsta kriminala.Pri tome bi kao rezultat trebala biti korist i za sve male dioničare.
Sve više uviđam da ovaj forum nije kjesto na kome se nešto bitno može uraditi.Neki,koji su na istom tragu na ovom forumu,ostat će to sigurno i dalje.Ja na njih niti sam uticao,niti ima potrebe za tim.A ovi frustrirani nekim svojim problemima,na nivou na koji se u životu inaće ne spuštam,nisu ni bili cilj mojih pisanja.Ne moram ih trpiti ni u ovom virtualnom okruženju.Pozdrav za dobronamjerne!
Ja sam dobronamjeran pa cu se naci prozvanim i odpozdraviti te. :)

I ja sam uvidio da je forum bezveze mjesto za iznosenje cinjenica i konstruktivnog dialoga ali barem sam ostao dosljedan sebi od pocetka i ne mjenjam svoje stavove "ko gace". Budi posten pa priznaj da ovako govoris jer je tvoje samoprozvano vodstvo malih dionicara rezultiralo fiaskom i nikome, a pogotovo malim dionicarima, nije donijelo bilo kakvu korist osim tebi, tvom sinu i par ljudi oko tebe. Nikad razjediniji nisu bili dionicari mali dionicari u firmama gdje si se ti pojavio ali zato si ti dobio svoju sliku u oslobodjenju koje te izgleda procitalo da im ne donosis tiraz:

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... osnalijeka

I donekle za sve te mogu razumijeti ali biti rame uz rame sa arslanagicevim zetom lazovom handzicem na smijuriji od konferencije i ti ne reagujes kada on kaze da mu je punomc dao edin arslanagic (ko da mu je babovina):

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... arslanagic

Neprocjenjivo... :roll:

Unatoc svemu, nadam se da ces ostati na forumu da nas zabavljas zato halile "please dont go" :)
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Mislim da bi sljedeci mjeseci trebali biti prijelomni za fds.prije vise od godinu dana propali su pregovori izmedju fds i trd-a o proizvodnji hrvatskih brendova u fds-u za bih,srbiju i dalje.navodni razlog prevelika cijena koju je postavio fds.trd se okrenuo pokusaju lobiranja preko eu da se carine izostave.samo u bih ce gubiti 10 miliona eura godisnje.jedan od kljucnih momenata je sada kako ce to proci u srbiji jer je otpor u vidu multinacionalnih kompanija vrlo jak.ako i tu ne uspiju obezbijediti izostanak carina koje bi se trebale povecati mislim oko 56% tada je fds u odlicnoj poziciji za nove pregovore koji bi uslijedili do kraja godine o proizvodnji brendova u fds-u(mislim da je direktor fds-a to vec i nagovjestio). Trd –u se ne isplati praviti novu tvornicu u bih,ono sto su nagomilali cigareta je za par mjeseci.ako ce trd imati godisnje gubitke vece od 20 mil eura zbog ulaska u eu to moze samo smanjiti pregovorima sa fds.tu dolazimo do KLJUCNOG momenta tj. Profitu koji bi fds imao po kutiji proizvedenih cigareta.kao sto rekoh mislim da fds u sjajnoj poziciji za te pregovore.jedino me brine da trd ne povuce zadnji potez preko njihove vesne i naseg zlaje i u NO fds-instaliraju ljude koji se nece znati ili nece htjeti dobro cjenkati ako dodje do pregovora.(po prijedlogu NO treba da cine dva iz boljitka i jedan iz sdp uz vjerovatno i direktora iz sdp).ako dodje do ovog momenta mislim da treba cijela javnost imati pristup informacijama o postignutim uslovima izmedju trd i fds-a.
Post Reply