ZIF-ovi

slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Sa ovim novim članom NO možda se i nismo usrečili.Prevent grupacija će vjerovatno pokušati da ga neutrališe,možda kroz neke ustupke na tržištu vrijednosnih papira u RS,ili na neki drugi način!U slučaju IKB su pokazali da ne prezaju ni od čega.Ovih dana ,recimo,skoro svaki dan kupe po nekoliko stotina dionica IKB po cijeni sa tendera.Preuzeli su upravljanje bankom pa sad izgleda ohrabruju uposlenike da prodaju!I to će se ubrzo razriješiti!A što se tiče ovog Thalera,svi tu rizikujemo,ne možemo jednostavno predvidjeti njegove poteze.Treba sačekati!Što se mene tiše,ja bih više volio da je Prevent ostao sam u NO ali sa onom bivšom upravljačkom i nadzornom garniturom!Oni su ipak vodili računa o interesima fonda.Važno je da fond u što boljem stanju dočeka obaveznu transformaciju u Otvoreni.E tu ovaj vanjski član NO može pomoći,naravno ako njegov vlasnik ne odluči naprasno da izađe iz fonda!.Treba računati i sa novim članom Odbora za reviziju,i on je važan!Sve u svemu,ipak se kreće!
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

slavuj wrote:............Važno je da fond u što boljem stanju dočeka obaveznu transformaciju u Otvoreni.E tu ovaj vanjski član NO može pomoći,naravno ako njegov vlasnik ne odluči naprasno da izađe iz fonda!.Treba računati i sa novim članom Odbora za reviziju,i on je važan!Sve u svemu,ipak se kreće!
Pomenuo si obaveznu transformaciju u otvoreni. Koliko znam tu se dosad ništa nije uradilo u Federaciji, je li imaš možda neke informacije da li ima ikakvih događanja/namjera/intencije u tom smjeru (npr da se uradi nešto slično ili isto kao u RSu) i koliko je realno da se to dogodi? Znam da je nekad bilo govora o tome kao i o izmjeni obračuna upravljačke naknade DUFovimna ali sve je to davno stalo i nakon toga nisam upratio apsolutno nikakav pomak. Usput imali iko živ ko se ovim bavi u FBiH? Pretpostavljam da bi trebala barem KOMVP ali ne znam više da li to i postoji.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Saziva se Skupština ZIF-a “Crobih Fond” d.d. Mostar za 27. 11. 2015. godine (petak) sa početkom u 11,00 sati, u prostorijama društva u Mostaru, ul. Kralja Petra Krešimira bb

Za skupštinu je utvrđen slijedeći Dnevni red:

1. Utvrđivanje kvoruma i Izbor radnih tijela skupštine

2. Usvajanje odluke o razrješenju članova NO

3. Izbor I imenovanje članova NO

4. Usvajanje odluke o razrješenju članova odbora za reviziju

5. Izbor I imenovanje članova odbora za reviziju

6. Razmatranje I usvajanje odluke o utvrđivanju osnovnih elemenata za zaključivanje ugovora sa nadzornim odborom

7. Razmatranje i usvajanje odluke o utvrđivanju osnovnih elemenata za zaključivanje ugovora sa odborom za reviziju

8. Razmatranje I donošenje odluke o raskidanju ugovora o upravljanju između Fonda I Hypo Alpe Adria Invest d.o.o. Mostar

9. Davanje ovlasti NO za poduzimanjem svih aktivnosti vezano za raskid ugovora o upravljanju I procedure izbora novog Društva sukladno zakonu I statute Fonda

10. Donošenje odluke u svezi raspolaganja sredstava ZIF-a od strane DUFa Hypo Alpe Adria Invest d.o.o. Mostar

11. Davanje ovlasti NO fonda za poduzimanje mjera protv Društva I Fonda I odgovornih osoba zbog grubog kršenja prava dioničara
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

To je izgleda ono o čemu sam pisao u predhodnim postovima.Tačka dnevnog reda 11,izgleda da ovo ima veze sa prijavom dioničara Zif-a Crobih protiv odgovornih osoba fonda i društva u vezi prodaje dionica IKB Banke na berzi kada su značajno oštetili dioničare fonda.Mislim da je konačno neko shvatio da je došlo vrijeme da se fondovima počne upravljat u korist njegovih dioničara,a ne pojedinaca.Možda je u pitanju i obračun određenih frakcija unutar samog fonda.Jel i ovde njegovo veličanstvo HRKAĆ ima umijašane prste?
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Neka je i to počelo. Međutim u mnogim slučajevima/fondovima mali dioničari su preslabi da se organizuju i odupru. Zato to treba i zakonski urediti, kako sam već govorio smanjenjem moći DUFova i prije svega smanjenjem upravljačke naknade i to drastičnim i/ili vezivanjem te naknade za rezultate fonda.( Nisam pratio da li ove izmjene u RSu koje je neko pomenuo nedavno već daju neke rezultate ili je prerano.) Regulatorna tijela bi trebala pratiti transakcije i prijavljivati slučajeve kad se oštećuju dioničari fondova a počinioce namještaljki RADIKALNO kažnjavati (dugogodišnji zatvor, oduzimanje imovine ...) U stvari čitav jedan dio SIPE bi trebao raditi samo na tome ili osnovati specijalizovani organ samo za berzu jer ovo kako je sada ne može ako se želi koliko toliko normalna zemlja. Trebalo bi i retroaktivno istražiti pojedine sumnjive transakcije posebno fondova i godinama unazad. Neka bagra koja je to radila nikad nije mirna.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Nemojte se uzalud radovati,ne očekujete valjda da Hrkač spriječi pljačku dioničara ZIF-ova od menadžmenta i DUF-a.
A ovdje se radi o obračunu Hrkača sa onima koji ga nisu slušali!Vidjeli ljudi koliko on uzima pa i oni pokušali!
Osim toga vrijeme je da njegov Kapitalinvest ili kako mu se već zove DUF koje upravlja fondom Fortuna a čije je sjedište odavno preselio u stolni grad Mostar,preuzme upravljanje Crobihom.A i ovi iz Hypo banke Austrija,nešto nastoje rekonstruisati novčane tokove kojima su im otišli veliki novci uz pomoć hercegovačkih tajkuna!To nikako neće biti u nadležnosti naših tužilaštava i sudova!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

montypython wrote: Nisam pratio da li ove izmjene u RSu koje je neko pomenuo nedavno već daju neke rezultate ili je prerano.) Regulatorna tijela bi trebala pratiti transakcije i prijavljivati slučajeve kad se oštećuju dioničari fondova a počinioce namještaljki RADIKALNO kažnjavati (dugogodišnji zatvor, oduzimanje imovine
nije još ni mjesec dana, od kada je zakon stupio na snagu!
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Izgleda da je Prevent pred likvidacijom.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ne znam šta ti ovo znaći!!!Pojasni,pa ti možda i pomognem!
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ako misliš na Prevent Slovenija,on je odavno u stečaju!sa ovim našim nema nikakvu vezu!
Post Reply