Bosnalijek

BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

sto se tice dividende mislim da ce biti isplacivana iz razloga sto je to dio povrata investicije bar se tako radi u evropi , isplatom dividende vracas dio ulozenog i dajes povjerenje i sigurnosnt manjim dionicarima.
sto se tice preuzimanja preko 30% koliko sam ja uspio cuti da pare nisu problem, ali da nije povoljna politicko drustvena situacija ipak jos je stari KOMVP i da u zbiri postoji preko 30% strane investicije al da se ne mogu povezati pravno ( 2 fonda koja imaju istog investitora nisu povezana lica ukoliko oba imaju samo 1 zajednickog noinvestitora) ...
Opet koliko sam primjetio niko se nije zapitao sta ako Haden postane vecinski dionicar 51%+ , niko ne moze predvidjeti sta bi se u tom slucaju desilo sa bsnl ... znamo sta je alvogen htio praviti od nas i opet smatram da je pametnije za sada da imaju manje od vecinskog paketa ( opet imaju polovinu dionica od maximalnog broja koji se ikad prijavio na ucesce na skupstinu) sve dok se ne otkriju stvarne namjere famoznog hadena , dok se ne odkrije ko stoji iza njih i dok se ne rese sudski sporovi.

sto se tice visine dionice po meni cijena je ne realna i prema preduktoru minimalna vrijednost je 16.40 ali opet trzistre se svodi na ponudi i potraznji , koliko sam ja uspio vidjeti neko konstatno kupuje sicu ispod 10 a prodaje po 10.05 -10.10 i ocigledno "scaka" po malo ..
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Mogu se složiti sa dijelovima tvog posta i bilo bi lijepo da se ostvari to što kažeš da će dividenda biti isplaćivana da se povrati investicija, a što je i u korist malim dioničarima. Stvar je u tome da postoji bojazan de se neće postupati prema lijepim evropskim tradicijama (a imamo razloga za to iz dosadašnjeg ponašanja prema malim dioničarima) da se neko polakomi i da ne bude zadovoljan sa 30 % dividende pa da pokuša da uzme više (ili sve) nekim drugim načinima koji nisu podjela dividende. U tom smislu može biti povoljno za male dioničare da sadašnji vlasnik 30% ak posto ima više. Logikom što veći postotak ima, više će dobiti podjelom dividende i manje će biti iskušenju da proba uzeti više na neke druge, nezakonite načine tj muljanjem kad već može zakonito. Drugi razlog zbog kojeg pominjem povećanje vlasništva iznad 30 % je taj da će malim dioničarima morati biti ponuđen otkup po pretpostavljam nekoj normalnoj cijeni a ne ovoj sada,i da će neki možda htjeti da izađu što sada neće jer su zarobljeni ovom postojećom cijenom. Pod normalnom podrazumijevam minimum 18-ak KM po dionici u ovakvim uslovima tržišta. (Da je situacija u državi bolja a vlasnik pouzdaniji vrijedila bi ona i preko 20 ali tako je kako je, a to je vjerovatno i bio cilj). Naravno da je u svakom drugom kontekstu velliko povećanje postotka jednog dioničara u odnosu na druge nepovoljno za male dioničare.
BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

o.p ( da neko ne pomisli da branim ili " navijam" za jedne ili druge samo iznosim realnosti vlastita zapazanja)

slazem se da postoji mogucnost da se pokusa uzeti veci zalogaj nego sto pripada ali opet iznosim vlastito misljenje da nece jer ovi "pokusavaju" da idu zakonito ( naravno zakon ima svoje mane i svoje rupe za provlacenje ) ali nekako mi logika govori, da samo budala moze a da ne isplati dividendu jer ipak oni imaju 30% opet od primjera radi 10 miliona to je 3 miliona i nek na "povezano/nepovezanim licima imaju jos 3% ) to je 3.3 miliona i prema trenutnoj cijeni od 10 km to izadje 330 000 dionica !!! a to je koliko % !!! ako me shvatas i svaka "velika riba" ma koliko keša imala uvijek sitnicari eto nek za 3.3 miliona kupi jos 10%-15% po cijeni od 10-15km i sta onda ostane 7-8% do kontrolnog paketa sto apsolutno nije mnogo novca za kupiti ..... evo gledam na sase se pomalo čvaka ali sumljivo mi je to da kupovni nalog ide 10.01 10.05 i 10.09 sto po meni znaci da neko kupuje sada odredjene kolicine jer zna da ce kasnije masno to naplatiti danas 8k dionica po 10km nek ukupno udje do 16-20k dionica po 10 km a nek sutra proda po 12.5- 13 km profit 50% ja trenutno imam dio ali razmisljam da ubacim jos dok je ova cijena nek uzmem 2km profita po komadu to ce mi ako nista ublaziti pad od predhodne kupovine a imam i dio sto sam uzeo ispod 10 tako da idem logikom pozitivne 0.... a kada si vec spomenuo zakon ne definise nista osim toga da lice koje ima vise od 30.01% ucesca uvlasnistvu mora objaviti tender za preuzimanje i objavljivati ga sve do sticanja kontrolnog paketa 51.01% " iz ceka proizilazi da oni prvi tender mogu raspisati za 10km po komadu pa za 10.10 pa za 10.30 , znaci svaki tender koji raspistu mora u odredjenom procentu nezz kojem nekom minornom biti veci od predhodnog a nakon 2-3 tendera imali bi 40% jer bi ljudi sebi u glavu utuvili da je gotovo da nikad nece dobiti preko 10.50...

ali ono sto mi nije jasno je top 10 emitenata : Bosnalijek. d.d 0.61% ?! da li mozda smanjuju broj glasova za neku narednu skupstinu ili osiguravaju sebi zagarantovanu kupovinu 0.61% po niskoj cijeni ??
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Nešto mi ovdje nije jasno. Gore u rezimeu piše da je dobit u trećem kvartalu 3,2 miliona a u tabeli se vidi da je to dobit za prva tri kvartala tj za 9 mjeseci. Ako je ovo drugo ispada da je dobit najednom manja za tri kvartala nego što je bila na polugodištu.
Rublja
Posts: 6
Joined: 17 Dec 2014, 23:12

Bosnalijek

Post by Rublja »

Izvještaj pokazuje da su administrativni troškovi porasli za 7 miliona KM. Ako znamo da nije bilo povećanja plata, novih zapošljavanja i sl. to ukazuje na rasipanje nove uprave (sjetite se kako kaže direktor Uzunović u jednoj od poruka „Morate shvatiti da su ulozi veliki i da smo izabrali težak put, ali sve sa ciljem da riješimo pitanje naše djece i ne samo naše“ – izvor slobodna bosna 29.08.2013)
Uštede su napravljene na ostalim operativnim rashodima, to je već Polić napravio kada je preuzeo funkciju direktora (kroz restoran i špediciju).
Gledajući obaveze (dugoročne i kratkoročne) od 52 miliona i ukupna potraživanja od 65 (Imperia preko 50%) bit će teško nositi se sa ovim brojkama ubuduće. Nijedan kupac, pa ni Imperia, neće pristati na negativne kursne razlike. Ako bi se dijelio pad rublje jednako, što je logično, dodatno bi Bosnalijek bio opterećen za cca 10 miliona KM koji se nemaju čime opravdati.
Ništa posebno ohrabrujuće za Bosnalijek u novom menadžmentu u novoj 2015.godini.Vjerujem da će SIPA sa novom vlašću uskoro da se pozabavi sa potpisima i brojkama koji su objavljeni (kao i skrivenim).
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Eto, tek što sam nedavno napisao da postoji bojazan da novi gospodari nece igrati evropski i neće biti zadovoljni sa pripadajućih 30 %,dividende nego da će možda htjeti više, na neke druge načine, objaviše ovaj izvještaj kao da su htjeli da opečate to što rekoh. Ima li boljeg načina da ne podijeliš dobit u dividendu od onog da dobiti i nema zbog iznenadnih troškova. Baš zgodno usput se smanjuje mogućnost rasta cijene dionice i pravi dobra pregovaračka pozicija pred eventualnu privatizaciju državnog dijela. "Znate g Premijeru ne možemo Vam dati 20 po dionici za vaš/državni dio, dobit nam je opala a i cijena dionice na berzi je samo 10". Baš bi bilo zanimljivo znati koji su to troškovi i odakle tako naglo dođoše. Da im nije imuni sistem napadnut Brštanicitisom?
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ovdje odmah na startu treba rasčistiti sa dilemom;Ili Arslanagići i družina nisu izvlačili pare iz Bosnalijeka ,ili ovi izvlače još više.Nikšić i ova kriminalna družina stalno su tvrdili da su Arslanagići izvlačili novac na više načina,dakle ovi izvlače i više,jer im je dobit manja nego u Arslanagića.I ja tu nemam nikakve dvojbe.Sve je isto,samo njega nema!!!I zato je nužna hitna reakcija tužilaštva i suda,neophodne su mjere zaštite.Sud mora reagirati da bi zaustavio daljnje otuđivanje nacionalnog resursa!!
Jer,Uzunović je bio u Rusiji i u doba Arslanagića,a ovi berzanski kriminalci od kriminala žive već deset godina i dobro se zna koliko su do sada firmi uništili!E sad,ojačani još nekakvim Lazarima ,Bogdanima,i kako se već zovu ovi što su se vratili jer na šleperima nisu sve odvukli,potpuno će isprazniti firmu!!Treba ih zaustaviti,na bilo koji način!Uposlenicima posloije neće pomoći nikakvi marševi na granicu.
lancer
Posts: 92
Joined: 15 Nov 2013, 22:26

Re: Bosnalijek

Post by lancer »

Nisam se dugo javljao jer nisam imao bas pretjeranu zelju se raspravljati sa slavujem i sl. koji se izgleda hrane ovdje na forumu. Pojedine izvjestaje treba znati citati a i imati malo veci pogled.
Prvo kvartalni rezultat je jako pozitivan.
U period od 9 mjeseci koliko ja vidim je usao vanredni trosak preko 10 miliona KM a shodno zapisniku porezne inspekcije a odnosi se na period upravljanja Arslanagica. Sav iznos trosenja karticama od strane Amara A. i duplih fakturisanja od strane Brstanice je PU okrakterisala kao koristi radnika i obracunala doprinose preko 10 mil KM. Valjda su to radnici i pojeli i potrosili. PU i pojedini ministri iz vlade se trude narucenim kontrolama da amnestiraju kriminal prethodne uprave koja je iz bsnl izvukla desetine miliona KM. A dokaz tome je sada svakako i ovaj izvjestaj.
Sadasnja uprava ulaze napore da taj iznos ne padne na teret bosnalijeka i spori se za isto. Zato je i ovom izvjestaju na admin.troskove uvecamo preko 10 mil KM a isto je prikazano jos i na stavci pasivna vremenska razgranicenja. Molim da malo bolje pogledate i analizirate. Znaci ako bi gledali bez tog iznosa dobit za 9 mjeseci je preko 13 mil KM a admin troskovi su puno manji, dok je sa druge strane promet povecan i ocekuje se rekordni prihod, koliko cujem preko 120 mil KM. Cjenim da ce uprkos ovome dobit biti oko 9-10 mil KM. Znaci da bi bez ove narucene kontrole dobit bila preko 20 mil KM. U izvjestaju takodje stoji i da su kratkorocne obaveze prema bankama znacajno smanjene.
Nadam se da ce ova uprava pored isplate 2 regresa i toplog obroka obracunati i isplatiti i 13 platu radnicima i to ce biti slag na tortu za ovu poslovnu godinu.
Svima zelim sretnu i uspjesnu novu godinu.
A sad na skijanje ... :-) odmorite malo
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

lancer wrote: U period od 9 mjeseci koliko ja vidim je usao vanredni trosak preko 10 miliona KM ...

Problem je što to javnost odnosno niko osim insajdera ne može znati a obično se pretpostavlja ono najgore u finansijama. Bar se ovdje primjeti da je svaki potez uprave pod lupom tako da bi se na neki način češće moralo obavještavati o detaljima kao što je bilo pojašnjenje za pad vrijednosti rublje i trgovačke situacije sa Rusijom.
Post Reply