Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Vidi ovog cirkusa na Hidrogradnji.
brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Ekonomija je sama od sebe puna iznenađenja i nepredviđenih dešavanja a kod nas se taj faktor iznenađenja može množiti sa 2 ili 5 pa i 10 zavisno od vlasničke strukture. Ne tako davno kupih nešto dionica podcijenjeg Bimala i umjesto zaradim još sam izgubio par stotina maraka zbog prisilnog otkupa po mizernoj cijeni. Pa se zaletih i na Sarajevo Osiguranje zbog velikog broja potencijalnih kupaca. :lol: Kupovao po 9 prodao po 6, dobro je da sam našao vrata,.. moglo je biti i gore. Evo sad posmatram već par dana dionice EPHZHB zar nije smiješno da sve te hidrocentrale po tržišnoj vrijede samo 100 miliona KM. Realno vrijede 5 do deset puta više ali,.. ko zna koliki je tu faktor iznenađenja, Aluminij im duguje 185 miliona KM. Da li je moguće da se ponovo potpiše ugovor i nastavi isporuka i rast nenaplaćenih potraživanja ?
U ovakvoj zemlji sve je moguće osim poštenja.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

panzer wrote:Ko je to dovoljno "jak" da može trgovati protiv njih. Jer kad god završiš sa kupovinom, oni će se naći da skinu cijenu.
Vidi, ima nešto ispod 600 hiljada dionica po nominali 34 mislim, firma realno vrijedi tih 20ak miliona a vjetovatno i više. Oni imaju nešto preko 60 ak %. Ima dakle bar 30% slobodnih dionica. Po njihovoj cijeni to bi bilo milion KM a stvarno vrijedi 6 miliona. Dakle ko hod hoće mogao bi pokušati kupiti po cijeni nešto većoj od njihove, pa neka kupi po 8 dobije za 1,5 miliona 30% uhodane fabrike i postaje joj najveći dioničar. Za godinu dvije može prodati po 6 miliona. Ima jakih koliko hoćeš , kupuju se Ferrariji i Poršei ovdje, samo nema znanja, ovo ide potiho bez velike buke. Hajde kupi nekretninu u pola cijene a kamoli za 20%-nemoguće. Isključivo zato jer kod nekretnine ljudi imaju više hrabrosti a sa dionicama nemaju znanja. Tako da ovi obaraju cijenu sa 50 ili sto dionica po 5 ili 6 isključivo jer nema nikog drugog na potražnji inači bi oni sami plaćali dionicu 15-20 KM bez problema ali što bi kad ne moraju. Tako je s pola dionica na SASE. Da se pojavi kupovni nalog od par hiljada kom po 7-8 po dionici bio bi kraj pilićarenja trenutno.
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Kad kupiš nekretninu ona je tvoja 1/1 , a kad kupiš dio firme onda te može pre....t ko stigne pa da izgubiš i to sve što si uložio.

Jest da se ovo ne slaže sa konceptom svih naših diskusija tokom godine i razloga radi kojeg diskutujemo ali oprez treba stavljati na prvo mjesto.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by mendo »

panzer wrote:Sekunda je falila da im poremetimo planove na Enkeru. Mogla se cijena dići na neku pristojniju. A pošto smo propustili priliku sad "trojka" više neće dopustiti da se cijena digne.
štansi htio reći sa "sekunda je falila"?
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Ovo danas na Enkeru je zapravo greška jednog dioničara koji je jednostavno izdao kupovni nalog veći od postoječeg ne vodeći računa da će oni to iskoristiti i dati mu nešto po toj cijeni da bi oborili cijenu.Kad je to vidio onda je kupio i ono po sljedećoju cijeni.Rast cijene zavisi od interesa kupaca i prodavaca jer su ovi prilično ograničeni zbog činjenice da su blizu količine koja ih obavezuje na tender!Osim toga mislim da je jedan od trojice već van.I on izgleda čeka tender!Ovo ne mora biti tačno pa bi bilo dobro da to neko provjeri!
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

https://www.klix.ba/biznis/berza/pad-sv ... /180206093


Dobro je. Već sam se bio zabrinuo.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Komičan naslov. Problema neće biti osim ako ih bude. Šalu na stranu raste tamo ima 10 godina. S&P500 indeks porastao skoro 3 puta. Gledam maloprije prosječni P/E im skoro 23, dionice dakle precjenjene do bola. Vidjelo se iz aviona da je rast neodrživ , čudi me samo kako je dosad trajalo.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Volio bih da mi neko objasni šta je to što ovo naše mjesto za kriminalne transakcije ,u konačnici,imovinom malih dioničara i Države,povezuje sa svjetskim burzama.Naravno da ime ,naziv,te organizacije koju u cjelosti kontrolišu kriminalci,treba isključiti!Oni su sami zadržali ime koje je neko upotrijebio pri pokušaju pokretanja tržišta vrijednosnih papira.
Ja ne mogu da nađem baš nikakvu vezu između vrlo stabilnih cijena dionica Ozona,Unioninvestplastike,Rudnika Kamengrad,Energonove,Solane ,IKB Zenica,Enkera i svih likvidnih dionica ovdje,sa tamo nekim nepostoječim,vještačkim vrijednostima dionica u USA ,Evropi ili Aziji!Nepravedno bi bilo ne spomenuti i dionice Investicijskih fondova,koji,zahvaljujući pametnim ulaganjima,uglavnom zadržavaju vrijednosti svojih portfolija van utjecaja svjetskih burzovnih kretanja!
Ako mi neko ukaže na te veze,počet ću se sikirati za sudbinu mojih ulaganja.Možda o tome nešto zna onaj što okolo hoda sa parama trenutno največeg ulagaća,nagovara ljude da mu prodaju dionice i kao dobar vjernik,pravedno odmjeri koliko kome treba dodati od tih para iz aktovke!
A dotle nastojim šta dokupiti!
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Za koju firmu je ta aktovka.
Post Reply