Fabrika duhana Sarajevo

slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Eh da ..lijepo zvuči ..samo treba imati slobodnih 45 + tisuća :-)
itsector
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2012, 11:11

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by itsector »

Pozdrav,

Redovno pratim ovaj forum pogotovo teme FDS, Bosnalijek i BH Telecom s obzirom da sam mali dionicar vise od 8 godina. Napominjem da nisam neki strucnjak i nisam aktivan trejder da zaradjujem na berzi pa bi mi pomoglo par savjeta od Vas koji znate vise od mene.

1. Koju brokersku kucu da izaberem za prodaju dionica na aukciji - FDS jer sam nekada davno davno kupio preko Eurohausa a mislim da su oni odavno offline :-)

2. Da li je bolje prodati dionice FDS na aukciji koju je BAT najavio ili sacekati da preuzmu pa vidjeti sta ce biti sa dionicom i da li ce ici gore? (znam da za bilo sta od ovoga nema garancija).

Hvala na odgovoru i LP svima
montypython
Posts: 4066
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

insider wrote:Evo 573 dionice po 80 KM, zarada do psolien tendera je 1500 KM iliti 3,3%. S obzirom na kamatne stope i kratki rok do tendera nije loše.
Da zarada je sigurna ali ima i druga strana medalje. Koliko god kratak rok do tendera novac bi bio blokiran to vrijeme i ne bi bilo mogućnosti za ulaganje u druge moguće velike poraste koji možda slijede u tom kratkom vremenu, npr SOSOR ili Bosnalijek a gdje porast vrlo lako može biti i dvocifren. Npr čekaš svojih sigurnih 3,5 % od FDSa za mjesec dva dana a Bosnalijek ti u tom periodu naraste za 40% (npr na 15,5) a ti ga možeš samo gledati dok raste (ili SOSOR još više, možda). To naravno nije 100% sigurno ali jeste možda 90%. Zato oprez. Možda se ni prodavac po 80 ne odriče tek tako zarade od 3,5 upravo zato jer i njemu trebaju pare za nešto. Ovo je djelimično tema za razmišljanje na pitanje kolege itsector.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

itsector wrote:Pozdrav,

Redovno pratim ovaj forum pogotovo teme FDS, Bosnalijek i BH Telecom s obzirom da sam mali dionicar vise od 8 godina. Napominjem da nisam neki strucnjak i nisam aktivan trejder da zaradjujem na berzi pa bi mi pomoglo par savjeta od Vas koji znate vise od mene.

1. Koju brokersku kucu da izaberem za prodaju dionica na aukciji - FDS jer sam nekada davno davno kupio preko Eurohausa a mislim da su oni odavno offline :-)

2. Da li je bolje prodati dionice FDS na aukciji koju je BAT najavio ili sacekati da preuzmu pa vidjeti sta ce biti sa dionicom i da li ce ici gore? (znam da za bilo sta od ovoga nema garancija).

Hvala na odgovoru i LP svima
1. Izaberi neku od poznatih banaka koje se bave i ovim poslovima
2. Apsolutno prodaj kada bude tender za dokup dionica jer iz iskustva sa drugim kompanijama znamo kako većinski vlasnik potuši male dioničare kada ovlada kontrolnim paketom.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

@itsector
Obzirom da se preuzimanje ( tender ) mora vršiti preko Registra , mislim da nema potrebe ići niti u banke niti u brokerske kuće jer će ti oni samo uzeti novac za obavljanje usluge . Dionice su već u RVP i možeš to sam odraditi …na njihovoj službenoj stranici se mogu naći uputstva i odgovarajući obrasci koje treba popuniti …a odgovor na drugo pitanje je ipak tvoj osobni izbor …Nadam se da sam pomogao …
LP
407
Posts: 19
Joined: 08 Jun 2016, 10:58

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by 407 »

proleter wrote:
itsector wrote:Pozdrav,

Redovno pratim ovaj forum pogotovo teme FDS, Bosnalijek i BH Telecom s obzirom da sam mali dionicar vise od 8 godina. Napominjem da nisam neki strucnjak i nisam aktivan trejder da zaradjujem na berzi pa bi mi pomoglo par savjeta od Vas koji znate vise od mene.

1. Koju brokersku kucu da izaberem za prodaju dionica na aukciji - FDS jer sam nekada davno davno kupio preko Eurohausa a mislim da su oni odavno offline :-)

2. Da li je bolje prodati dionice FDS na aukciji koju je BAT najavio ili sacekati da preuzmu pa vidjeti sta ce biti sa dionicom i da li ce ici gore? (znam da za bilo sta od ovoga nema garancija).

Hvala na odgovoru i LP svima
1. Izaberi neku od poznatih banaka koje se bave i ovim poslovima
2. Apsolutno prodaj kada bude tender za dokup dionica jer iz iskustva sa drugim kompanijama znamo kako većinski vlasnik potuši male dioničare kada ovlada kontrolnim paketom.
Mora da se šališ?? O kojem iskustvu pričaš, porediš AS d.o.o. Jelah-Tešanj sa BAT-om... :oops:
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Vidjećemo poslije tendera koliko će ih se odlučiti da zadrži dionice.
Ne znam niti za jedan primjer da su dionice išle iznad cijene po kojoj je neko preuzeo kontrolu, a imamo mnoge suprotnog pravca bez obzira što dobro rade.
Jednostavno im se može, ne vidim zašto bi BAT ako uopće uđe u ovo ( a ja mislim da neće) radio drugačije.
Jedna dokapitalizacija i odoše na 98 %. Ko će ih pratiti.
Evo danas IKB Zenica ide po 53,5 KM, a dok nisu stekli što su htjeli išla po 59.
I AS, HADEN, i Selimovići i banke...
Intesa je uzela UPI po 600 KM, koliko je danas?
NLB je uzela Tuzlansku po 435 KM, trguje li se uopće sa tim danas?
Po kojoj cijeni je Heidelberg preuzeo Kakanj, ne sjećam se...
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Imaš primjer i Heidelberg i sad evo mann+hummel. Preuzeto po dosta nižoj cijeni nego što su sad cijene dionica.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

U današnjem Oslobođenju navodno ima tekst E.Dizdarevića o daljnjoj sudbini FDS ,naravno po njegovom mišljenju!
Nisam u prilici da ga kupim!Ima li neko mogučnost da to postavi na forum!

Hvala!
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Vidio sam članak. Svodi se na to da su svi generali poslije bitke. Fraze, mogli smo ali nismo. Možda bude ovako a možda i onako. Ništa posebno.
Post Reply