Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa dobro ali gdje je usvajanje izvještaja za 2022.

Osim što su pogriješili na naslovu materijala na web stranici.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Pa nisu ga usvojili :roll:
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ti se uhvatio njihovog nebuloznog populističkog saopštenja koje je suprotno i zakonu i činjenicama i zdravoj logici:

"Nakon što je FERK donio odluku o povećanju cijena električne energije Elektroprivreda BiH, kao društveno odgovorna kompanija, dio svoje planirane dobiti koja pripada Vladi Federacije BiH usmjerit će ka subvencijama za najugroženije kategorije kupaca u cilju ublažavanja posljedica porasta cijena električne energije. Poduzete su sve potrebne organizacione i tehničke pripreme kako bi već od 1. augusta ove godine na računima za utrošenu električnu energiju bio prikazan iznos subvencije za kupce iz ove kategorije."

Prvo, ne može Elektroprivreda usmjeriti ništa, jer ne daje ona subvencije nego vlada. Nažalost, upravo Elektroprivreda usmjerava svoja finansijska sredstva da se daju subvencije umjesto vlade FBiH.

Drugo, ne može ni vlada usmjeravati planiranu dobit jer je to imaginarna kategorija. Može usmjeriti samo ostvarenu dobit ili sredstva iz budžeta. Na kraju krajeva, o kakvom njihovom dijelu planirane dobiti oni govore kada se zna da su planirali dobit od nekoliko stotina hiljada KM, a subvencije su gotovo 3 miliona KM?

Treće, šta je sa neplaćenim subvencijama koje su već dužni Elektroprivredi za ovih 31 mjesec?

Četvrto, populisti kažu "nakon što je FERK donio odluku o povećanju cijena električne energije" (kao FERK je kriv, ne bi oni narodu dizali cijenu da nisu morali zbog FERK-a) a zapravo su oni donijeli odluku, a FERK je istu odobrio kao osnovanu.

Ne čudi mene što oni lupaju ovakve populističke nebuloze, ništa bolje ja od njih i ne očekujem. Čudi me da se ti i ljudi poput tebe upecaju i uhvate za te njihove nebuloze i ponadaju nečemu dobrom...
Last edited by Sitna buranija on 05 Aug 2024, 20:56, edited 1 time in total.
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

koja je ovo prevara s ovim dionicama
bješte noge posra vas guzica
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne može.

Nisam ja smislio proceduru 2012. i ne može se tek tako zaboraviti.
Ne može se preskočiti jedna godina i ne usvojiti izvještaj.

Mogu oni pokušati ali opet nam je reagovati ako ih već niko ih njihove pravne službe ne upozori.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Šta ne može?

Pa nisu ni u BHT usvojili izvještaj za 2022. godine. Ovi ba mogu sve, neznalice su to. Valjda kontaju kada usvoje izvještaj za 2023. godinu da su usvojili i uporedna stanja za 2022. godinu :lol: :lol: :lol: Ali u BHT ima dobiti svake godine pa imaju iz čega dijeliti.

U Elektroprivredi nema dobiti i to je problem. Ne može on sada dijeliti nepostojeću dobit iz 2022. godine, nakon što je gubitkom iz 2023. godine pojeo svu dobit koju je imao i koju je mogao dijeliti. A naredna skupština je sazvana upravo sa ciljem pokrića tog gubitka. Iz čega će ga pokriti nego iz akumulirane dobiti iz prethodnih godina i rezervi. A odluku o raspodijeli dobiti iz 2022. godine svakako nikad nisu donijeli, pa nemaju obavezu ništa isplaćivati po tom osnovu...
Last edited by Sitna buranija on 05 Aug 2024, 21:06, edited 2 times in total.
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nisu iz dobre volje EPBIH proteklih godina isplaćivali dividende ostalim suvlasnicima.

Niti iz hira mogu prekinuti tu proceduru.

Ovdje pravna služba EPBIH ne radi svoj posao.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

A jbg, ja ti sve objasnim, a ti kao da nisam ništa napisao. Hajde dobro, evo podijeliće nam najmanje 0,3 KM po dionici - za 2022., 2023. i unaprijed za 2024. godinu iz planirane dobiti... :roll:
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja ne bih tek tako prihvatio da rade šta hoće.

Ili će vlada morati vratiti pare za 2023. Ili će ostaviti obavezu namirivanja ostalih suvlasnika(makar i bez zatezne kamate) a obavezno će usvojiti odluku za 2022. koja je i dalje zvanično završena u plusu.

Trebaće animirati ostale suvlasnike u tom smjeru.

Nažalost moraće se i tu biti angažovan.

Osim ako oni nemaju neko racionalno objašnjenje za trenutne korporativne aktivnosti za koje mi ne znamo.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Dakle, poslovnim planom (str. 42., 45. i 56.) je u 2024. godini planirana dobit u iznosu od 893 hiljade KM. Subvencije iznose cca 2,1-2,2 miliona KM (58. str.) tako da im za isplatu dividende u visini subvencija + mali dioničari treba najmanje cca 2,4 miliona KM. Ja stvarno jesam dobar sa računicom i brojevima, ali i prosječno pametan čovjek zna da se iz 893 hiljade KM ne može isplatiti 2,4 miliona KM.

Dalje, u istom tom poslovnom planu koji je usvojen na skupštini je za 2024. godinu planirana raspodjela dobiti na način da za isplatu dividende ide 0 KM (str. 58.). Na toj istoj 58. str. je eksplicitno navedeno:
"Plan generalno polazi od pretpostavke da se neće vršiti isplata dobiti/dividende sa pozicije neraspoređene-akumulirane dobiti iz prethodnih godina, s obzirom da bi isplata iste ugrozila kapacitet Društva da realizira planirane i potrebne investicije."

Ovo su napisali kada je zvanični gubitak bio 142 miliona KM i kada im je još uvijek ostajalo cca 31 milion KM na akumuliranoj dobiti. U međuvremenu im je zvanični gubitak narastao na 331 milion KM, tako da, ne da nema više ni 1 KM akumulirane dobiti, nego su i dobar dio zakonskih rezervi načeli. A to će biti ozvaničeno odlukom o pokriću gubitka. Osim ako sav gubitak ne pokriju iz obaveznih rezervi, a akumuliranu ne budu dirali da bi iz nje mogli isplatiti dividendu :roll: To po logici stvari ne bi moglo, ali kod ovih je sve moguće pa i takva nebuloza :roll: :lol: Svakako ću otići da pogledam materijale za skupštinu pa ću znati šta su smislili...

Naravno, uvijek ostavljam mogućnost da će ove neznalice uraditi nešto suprotno struci i logici, pa tako i isplatiti dividendu da pokriju sve ove subvencije koje duguju. I naravno, bilo bi mi drago da u svoj toj svojoj nesposobnosti i neznanju jednom urade nešto i u našu korist, pa makar i pogrešno :D
Post Reply