ZIF-ovi

slavuj
Posts: 1973
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Mislim da ste na krivom tragu.Oslobodjenje je počelo napadati članove KOMVP nakon što su saznali da tamo rade na ovom Izvještaju,kojeg su sada objavili.
Mujo Selimović je obavjestio sud da odustaje od tužbe za klevetu u emisiji Mreža FTV u oktobru 2022.I tek sad mi je jasno zašto je odustao nakon tri ročišta i skoro 10 hiljada sudskih troškova.Saznao je za ove Izvještaje.Odustao je samo zbog svojih interesa ,ne zbog bilo koje odluke o bilo čemu mimo njega!
Ja sam već iznio i svoj stav da je i ova trgovina JPES na ovom nivou,u toj funkciji.Nekom vještaku ili advokatu koji priprema odbranu ,obezbjedjuje se argument kako se tom dionicom trajno trguje na tom nivou.
I to je sad za sad jedina indikacija da se u Tužilaštvu nešto radi i na ovom predmetu.
To potvrdjuje i već dugo vremena priprema u AW Brokeru za vrijeme nakon podizanja optužnice.Pripremili su drugi kanal djelovanja,i time proširili krug onih koji će se morati isključiti čak i iz prodaje povrća na Markalama.
I pored svih tih indikacija,i pored ovih istupa KOMVP,ja ne vjerujem da će od toga biti nešto.
Znam ja nas,...!
panzer
Posts: 12360
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Trgovina na ovoj cijeni je rezultat prodaje dionica koje rasipa raiffeisen skrbnik, opet po nalogu muje, a dijelom i prodaje dionica iz fonda Naprijed.
Tako da nije neko opravdanje.
Ovo čak nije ni dokaz.
Dokaz je dokapitalizacija Sarajevske pivare, kupovina udjela u Energonovoj i Ozonu kao i tokovi para nakon toga.
ŽGP je svakako školski primjer, od onih pozajmica firmi Max music i ostale igrice.

Dovoljno je vidjeti jedini revizorski izvještaj da se vidi gdje su otišle pare.

A ova krađa sredstava iz ŽGP prošlog novembra prije stečaja je dovoljan dokaz. I tu ne može biti : neće tužilaštvo ništa uraditi.....
panzer wrote: 17 Nov 2022, 09:41 Pošto je ŽGP kupio mujin Merkur po 6-7 KM a prodao po 0,4 KM to znači da je zijanio oko 2 miliona KM. Sad kupuje posrednik pa će sutra opet prodati fondovima po 6-7 KM. Sebi ostaviti dio a ostatak isplatiti glavnom u organizovanom kriminalu.

A ovlašteno lice u ŽGP je saučesnik.
Sitna buranija
Posts: 2286
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: ZIF-ovi

Post by Sitna buranija »

Zar nije u slučaju ŽGP-a epizodnu ulogu imao i Studen? Kao da mi je u glavi da je i on tu nešto ulazio, pa izlazio...

A dokapitalizacija pivare je školski primjer kriminala i prevare. Prodajom najlikvidnijih dionica (BHT) su fondovi prikupili novac za dokapitalizaciju pivare, a koji je pivara iskoristila za izmirenje duga za pdv umjesto za ono što je bilo navedeno u prospektu emisije, proširenje priizvodnih kapaciteta i nabavka nove proizvodne linije, ako se dobro sjećam. Nekih 11 mio ako me sjećanje služi...
Last edited by Sitna buranija on 15 Apr 2023, 20:51, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12360
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Za šta god da se tužilaštvo uhvati može ih pohapsiti odmah sljedeći dan.
Ali samo ako se čestito krene u proces.

Sve je jasno kao dan.
slavuj
Posts: 1973
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Evo šta još tužilaštvo zna od prije 3,5 godina.

''Nešto prije objave o emisiji dionica radi povečanja kapitala Sarajevske pivare,cijena dionica je bila:

datum cijena
11.05.2016. 2,5 km
12.05.2016. 2,7
.........
01.07.2016. 11,73
02.082016. 22,78
Dizali su cijenu da bi podigli i nominalu po kojoj će se dokapitalizirati.
Još očitija pljačka je kupovina ovih dionica nakon emisije po cijeni:
16.11.2016 po 24,22 km
17.11.2016.po26,60 km
Naravno iz kruga porodice''

I niko na to nije reagovao.A to se dešavalo prije skoro sedam godina.Možda je i ušlo u zastaru.Možda je baš to cilj.
Sabur2
Posts: 1967
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: ZIF-ovi

Post by Sabur2 »

Jasno, sve je to vjerovatno zastarjelo za gonjenje.
Bitnije od toga je da se za ubuduće spriječe takve radnje. Što je bilo, bilo je, nažalost. Izvući će se mnogi bez ogrebotine.
Ali da je makar da ubuduće berza bude pod pravim nadzorom, koji ce sprijecavati ovakve stvari i rasprodaje elektroprivrede da bi se za skupe pare kupovali ozoni i ribnjaci.
brzi
Posts: 2778
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ZIF-ovi

Post by brzi »

Tragovi su ostavljeni, ne mogu se obrisati,.. ako ih neko ozbiljno zeli čitati.
Dobro je sto se formiraju predmeti za svaku firmu posebno. Jer dovoljno je da se po jednom predmetu dokaze šta je ekipa radila.
Jos će biti bolje ako predmeti budu raspodjeljeni na vise tužilaca i sudaca.
Sto bude šire to će biti teže kupiti tuzioce i sudce.
panzer
Posts: 12360
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Hamali uzvraćaju optužbu.
Grupa društava za upravljanje fondovima i zatvorenih investicijskih fondova u Federaciji BiH tvrdi da Komisija za vrijednosne papire FBiH, kao regulator, konstantno poduzima aktivnosti kojima se ugrožava poslovanje investicijskih fondova i urušava tržište kapitala u Federaciji.

Da nije žalosno bilo bi smiješno.
slavuj
Posts: 1973
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

panzer wrote: 17 Apr 2023, 10:45 Hamali uzvraćaju optužbu.
Grupa društava za upravljanje fondovima i zatvorenih investicijskih fondova u Federaciji BiH tvrdi da Komisija za vrijednosne papire FBiH, kao regulator, konstantno poduzima aktivnosti kojima se ugrožava poslovanje investicijskih fondova i urušava tržište kapitala u Federaciji.

Da nije žalosno bilo bi smiješno.
Ovo samo pokazuje koji su to intelekti okupljeni u toj organiziranoj kriminalnoj skupini.Govori i o KOMVP,može se samo zamisliti šta im je sve prolazilo do sada.Radili su šta su htjeli od ulaganja u fondove,i to pred očima svekolike javnosti.Ko zna koliko pojedinaca ,kojima je to struka,iz tzv akademske zajednice,godinamanije reagiralo.Šta čeka rektor,treba to sve provjeriti i kroz njegov senat.Pokazao sam već kako su dizali cijenu Sarajevske pivare,od 2,7 do 26,da bi mogli uzeti što više para za što manje dionica.Sve su to posmatrali i iz Komisije,i iz SASE,i niko ni da prstom mrdneOvi isti Fondovi i DUF-ovi su čekali da se to podigne pa da gazdi prebace pare.I to oni zovu poslovanjem investicijskih fondova.
Pa ovo bi stvarno trebao biti dodatni motiv svakom čovjeku da ih smjesti tamo gdje spadaju.
Izgleda da ni u medijima ne shvačaju obim ovog kriminala,pa o tome zaglušujuće šute.A koliko su samo potrošili minuta i papira na onih nekoliko miliona bačenih u respiratore.Isto se odnosi i na Tužilaštvo.A da su tog istog Novalića procesuirali za prodaju FDS i Bosnalijeka za bagatelu,ne bi bio u prilici da paradira u Švrakinom.Na ovim prodajama dionica pročardao je pet puta više respiratora .
Ili da su davno na hadenizaciji zaustavili ''poslovanje investicijskih fondova'',kako ovi od milja nazivaju kriminal,davno bi se rješilo stanje u Bosnalijeku,ne bi se sada čekalo na nekakve optužnice.A bilo bi lakše izabrati vladu FBiH,ne bi se koplja lomila oko Nikšića kao kandidata,on bi bio nedostupan.Ili da je kantonalno Tužilaštvo reagiralo bar na informqacije od prije skoro četiri godine,sigurno bi nešto likvidnih dionica ostalo i u portfoliju fondova.Samo da su...,u nedogled bih mogao redati ovo na šta su trebali reagirati.Ali nema svrhe!
Last edited by slavuj on 17 Apr 2023, 11:43, edited 1 time in total.
brzi
Posts: 2778
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ZIF-ovi

Post by brzi »

Komisija ih nije ometala posljednjih deset godina pa su vrijednost fondova srusili do vrijednosti smeća.
Post Reply