Elektroprivreda BIH

Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

O cemu se radi pod tackom 3, da li znas?
Neki investitor, izgradnja nove elektrane ili sta?
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Entitet fbih će dobiti dionice EP u zamjenu za kapital u rudnicima koji je prije nekoliko godina prepustila elektroprivredi. Izgleda da se vlada tada obavezala da će sve zaostale obaveze prema radnicima rudnika isplatiti ona a ne elektroprivreda što je dobro.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

To bi moglo biti ono sto smo prodiskutovali 3 i 4 Aprila o g. Treba samo vidjeti jesu li to oni iznosi i procenti koje smo tada pretpostavili.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

http://www.elektroprivreda.ba/stranica/ ... estitorima

Zanimljiv plan do 2030. prema njemu do tada bi trebali imati 100 mil km dobiti godišnje. Znači mi bi trebali biti ultradugoročni dioničari da dočekamo tih 100 miliona,
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Izdvojeni grafikon iz plana:

Image

Izgleda narednih 15 godine ne planiraju povećati cijenu na domaćem tržištu.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Izgleda narednih 15 godine ne planiraju povećati cijenu na domaćem tržištu.

Šta je 15 godina, dok dlanom od dlan :lol:
Bez šale, panzer, sam si pisao o nadolazećoj liberalizaciji i konkurenciji u snabdjevanju strujom.
Jasno je da u takvim uslovima o povećanju cijena i djeljenju nekih enormnih dividendi nema govora, jer je niska cijena struje jedna od rijetkih komparativnih prednosti (samo srbija ima nižu cijenu) kojom se privlače potencijalni ulagači ( u RS je još jjeftinija).
Dakle jedino racionalizacijom troškova u rudnicima, smanjem gubitaka u mreži i ilegalne potrošnje može se ostvarivati neka buduća dobit, jer kako vidimo izvozna cijena u najboljem slučaju ne ide preko 11 kf. A po ovoj cijeni jedino izvoz sa hidroelektrana ima neku dobit (ove godine samo 8,8, kf :( )
Znam da ovo iritira one koji su se zavalili u dionice po nekim cijenama od 70-200 KM, ali to je na žalost tako.
Po ovoj tabeli jedino se ove godine može očekivati neka dividendica, pa ko zna...mada je ovo sve samo projekcija, podložna tržišnim i drugim udarima i rizicima.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pročitao sam ovaj plan i više ne znam šta da mislim. Kao što kažeš sve je to projekcija a realizacija zavisi od milion stvari.

Pošto gledam iz ugla privatnog dioničara smeta mi niz dešavanja jer nema stvarnog generisanja dobiti i onda dolaze u tešku situaciju jer se moraju dovijati kako da se održe i napreduju u narednom periodu.

Ali evo još ovo za sad:
Isplata dividendi nije predviđena u periodu 2015-2018. zbog
velikih investicionih potreba iako je u tom periodu projicirana dobit, a nakon 2019. na nivou
od 20% kako bi se jačao investicioni potencijal.
a ko ima vremena preporučujem da se pročita čitav ovaj plan.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Današnja vijest:
Rok otplate je 15 godina i 4 godine grace perioda. Izgradnja HE Janjići, protočne pribranske elektrane instalirane snage 13,3 MW i godišnje proizvodnje 68 GWh, planirana je na rijeci Bosni, na području Općine Zenica.

"Električna energija proizvedena u HE Janjići imat će karakter čiste energije i predstavljati doprinos ukupnom smanjenju emisije CO2, NOx i ostalih zagađujućih materija. HE Janjići je važna s aspekta zaštite okoliša i stabilnosti sistema, povećanja proizvodnje i pouzdanosti u snabdijevanju kupaca električnom energijom", navode u EP BiH.

Osim zapošljavanja domaće građevinske operative, lokalna zajednica će putem naplate dijela koncesione naknade i ostalih naknada, dobiti redovan izvor prihoda za unapređenje vlastite infrastrukture.

Vlada FBiH donijela je Odluku o dodjeli koncesije i visini koncesione naknade za izgradnju HE Janjići. Za koncesiju je utvrđena jednokratna novčana naknada od 1.572.096 KM (bez PDV-a), odnosno u visini 2,27 posto ukupne investicione vrijednosti projekta HE Janjići, a koja treba biti uplaćena 30 dana nakon potpisivanja Ugovora o koncesiji.

Godišnja/tekuća koncesiona naknada iznosi od 2,43 posto od ukupnog godišnjeg prihoda ostvarenog prodajom električne energije i pomoćnih usluga iz HE (bez PDV-a) i ne može bili manja od 1,5 posto od projektiranog godišnjeg prihoda. kupna vrijednost projekta je 72,2 miliona KM. Izgradnja HE Janjići finansirana iz kredita i sredstava JP Elektroprivreda BiH.
Sigurno domaća građevinska operativa kao na HE Vranduk. Osim ako se Džengiz ili neki Čangčung kinez nije naturalizovao pa postao bosanac
brzi
Posts: 2799
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Mogu oni planirati šta god hoće,.. niti se zna dinamika rasta zemalja u razvoju, niti se zna dinamika gašenja nuklearki ( Nijemci su planirali svoje ugasiti do 2022. ) pa tako ni kretanja cijena električne energije na svjetskom tržištu.
Uz sve to ne vjerujem da neće biti prisiljeni od strane MMF-a da BH Telecom prodaju do 2018. a i Elektroprivrede najkasnije do 2025. god.
Post Reply