Materijalna šteta izazvana paljevinama i rušenjima sigurno iznosi više od 50 miliona KM.To je stvarno previše za ovu zemlju i njene poreske obaveznike.A rezultat skoro nikakav,jer ovi zapravo i ne znaju šta je to što pod hitno treba uraditi!Ovim su postojećim vladajućim lopovima dali priliku da kroz obnovu objekata ukradu još desetak miliona.Ostavke sigurno neće donijeti nikakav kvalitet,ukoliko ne dođe do promjene ustava,bar u onom dijelu koji zabranjuje smanjenje plaća zvaničnicima za vrijeme mandata!!!A potom drastično smanjenje tih izdataka iz budžeta.I još teritorijalna reorganizacija kroz smanjenje broja kantona.Ukidanje kantona Hrvati neće nikada prihvatiti.I još svakako formiranje posebnog tužilaštva za procesuiranje organiziranog kriminala i korupcije.Tu bi se trebala tražiti pomoć sa strane.Mi za to nemamo ni sudske kapacitete a ni sposobne i neovisne sudije.A bez presuda i zatvora kriminalci neće stati!
U Sarajevu su se danas protestovalo samo zbog petka.Tražili su puštanje uhapšenih palikuća.Umjesto da se od njih distanciraju oni su tražili da ih se pusti.Tako su diskreditovali sve oni koji su izašli sa opravdanim razlozima.A vjerovatno i buduće proteste.Danas je u gradu od oko pola miliona stanovnima ,protestovalo tek nekoliko stotina.Ljudi su se uplašili,ali ne policije.nego ovih ,potpuno sam siguran plačenih vandala!U sve to se uklapa i ovakvo nečuveno ponašanje policije.Stotinjak mladića zapalilo je dvije zgrade u prisustvu nekoliko stotina policajaca.
Neko mora to objasniti.Jer,pored naroda koji će sve ovo morati platiti.najveću štetu su upravo pretrpili oni kojima su protesti jedini izlaz.
Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Čudni su putevi gospodnji.
SAFF došao do zapisnika iz MUP-a TK :
http://www.saff.ba/bih/1019-aldin-siran ... o-po-tuzli
SAFF došao do zapisnika iz MUP-a TK :
http://www.saff.ba/bih/1019-aldin-siran ... o-po-tuzli
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Sve je to razvodnjavanje i zamagljivanje uzroka. Vlade ne daju ostavke radi par huligana niti policija pušta jedan dio uhapšenih aktera zato što to hoće huligani.
Ovo jeste pobuna građana a normalno je da uvijek ima grupa koje koriste gužvu. Na vlastima i policiji je da znaju odgovoriti malim grupama koje koriste ove proteste.
Vidimo da vlast i policija i nije sposobna čak ni to da uradi.
Ali će uredno primiti primanja od više hiljada KM mjesečno.
Ovo jeste pobuna građana a normalno je da uvijek ima grupa koje koriste gužvu. Na vlastima i policiji je da znaju odgovoriti malim grupama koje koriste ove proteste.
Vidimo da vlast i policija i nije sposobna čak ni to da uradi.
Ali će uredno primiti primanja od više hiljada KM mjesečno.
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Raiffeisen analiza: BDP BiH lani porastao 1,3 posto!
PETAK, 07 VELJAČA 2014 11:08 INDIKATOR.BA E-mail Ispis PDF
AddThis Social Bookmark Button
IVONA ZAMETIICA
Pokazatelji kretanja realnog sektora ekonomije jedinstvenog područja eura za četvrti kvartal 2013. godine u skladu su sa očekivanjima odjela Istraživanja i savjetovanja Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina i jasno ukazuju na stabilan oporavak ekonomije eurozone i izlazak iz recesije.
Prerađivačka industrija predvodi oporavak ekonomije eurozone, sa PMI indeksom za prerađivačku industriju u decembru od 52,7 poena, što je najviša vrijednost u ovoj godini. Tačnije, prosječna vrijednost PMI indeksa u četvrtom kvartalu je na rekordnom nivou u posljednje dvije i po godine, i korelira s očekivanom vrijednošću realnog BDP-a od 0,6% u posljednjem kvartalu - što je također i procjena Raiffeisen RESEARCH-a.
„U skladu sa našim najavama iz novembra, usljed bržeg oporavka euro zone kao našeg glavnog trgovinskog partnera, slabljenje dinamike rasta izvoza i izvozno-orijentisane industrijske proizvodnje bilo je značajno sporije od očekivanog u trećem kvartalu, dok je četvrti kvartal neočekivano donio ubrzanje rasta ova dva ključna ekonomska indikatora koji snažno koreliraju sa rastom ukupnog BDP-a Bosne i Hercegovine. Također, obzirom da će, na temelju dostupnih podataka iz novembra, sektor građevinarstva ove godine izaći iz petogodišnje recesije, očekujemo nešto viši doprinos bruto investicija očekivanom ekonomskom rastu Bosne i Hercegovine. Nakon objave podataka realnog sektora za treći i četvrti kvartal revidirali smo naviše našu procjenu očekivanog realnog ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine na 1,3% yoy za 2013. godinu“, navodi Ivona Zametica, glavni ekonomski analitičar Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina.
Brži oporavak ekonomije jedinstvenog područja eura od očekivanog u trećem i četvrtom kvartalu 2013. godine, direktno se reflektovao na kretanje bh. izvoza roba, naročito jer je Njemačka, kao glavni generator oporavka ekonomije jedinstvenog područja eura, i dalje ključni trgovinski partner BiH sa 15,9% udjela, praćena Italijom, Austrijom i Slovenijom sa dodatnih 28,4% udjela u ukupnom izvozu. Tako je ukupan izvoz roba u trećem kvartalu zabilježio prvo značajno usporavanje godišnjih stopa rasta sa 10,7% yoy iz prvog kvartala na svega 1,9% u trećem kvartalu. Međutim, četvrti kvartal je donio iznenadni obrat i ubrzanje rasta izvoza roba, sa najvišom stopom rasta dostignutom u decembru od čak 12,9% yoy, čime je ukupan rast izvoza roba u četvrtom kvartalu iznosio 5,6% yoy. Time je ukupan rast izvoza roba u 2013. godini dostigao vrijednost od 8,3 milijarde KM ili rast od 6,6% yoy. Kao i u prethodnim kvartalima, rast izvoza bio je predvođen kategorijom „Mineralnih proizvoda“ sa zabilježenom stopom rasta izvoza od 20,8% yoy u periodu od januara do novembra, što, prije svega, predstavlja izvoz električne energije i naftnih derivata koji čine 12,8% ukupnog bh. izvoza roba. Nadalje, ohrabruje nastavak solidnog rasta u oblasti „Mašina i mašinskih dijelova“ koji su u ovoj godini dostigli udio izvoza od 10,3% i rast od 8,4% yoy u istom periodu. Međutim, najznačajnija kategorija izvoza roba - „Bazni metali“ koji čine preko 21% našeg izvoza, ove godine će i dalje bilježiti snažan pad od 8,6%. Time je ovo druga godina zaredom sa negativnim rezultatima izvoza bh. ključne industrije - proizvodnje baznih metala.
„Ohrabruje činjenica da Bosna i Hercegovina u posljednjih nekoliko godina sve više bilježi širenje i diferencijaciju baze izvoznih roba u kojima uz odlične rezultate ostvarujemo i rast, što je veoma pozitivan pokazatelj za dalji razvoj ekonomije i konkurentnost naših proizvoda na evropskom tržištu. Pozitivne stope rasta i značajne udjele u ukupnom izvozu u ovoj godini i dalje ostvaruju „Drvo i proizvodi od drveta (namještaj i sl.)“, „Tekstil i proizvodi od tekstila“, „Obuća“, „Transportna sredstva i njihovi dijelovi“, te „Plastika i proizvodi od plastike“. Postoji značajan broj privatnih firmi koje su uspjele ostvariti zapažene rezultate i probiti se na zahtjevno evropsko tržište, što veoma ohrabruje“, navodi dalje glavni ekonomski analitičar Raiffeisen banke.
Kretanja izvoza preslikana su na dinamiku rasta bh. industrijske proizvodnje. Dostupni podaci zaključno sa novembrom 2013. godine ukazuju da je treći kvartal donio usporavanje godišnjih stopa rasta sa 7% zabilježenih u prvom kvartalu na 4,7% u trećem kvartalu, ali da je četvrti kvartal donio zaokret i neočekivano ubrzanje rasta industrijske proizvodnje od 9%. Ne iznenađuje stoga da su najbrže rastuće kategorije industrijske proizvodnje i dalje „Proizvodnja električne energije“, i, iz oblasti „Prerađivačke industrije“, proizvodnja tekstila, odjeće, drveta i drvnih proizvoda, mašina i metalnih proizvoda. Dvije ključne kategorije, koje čine čak 87% bh. industrije, „Prerađivačka industrija“ i „Proizvodnja i snadbijevanje električnom energijom, vodom“, bilježe kumulativnu stopu rasta za jedanaest mjeseci 2013. godine od 8,2% i 8,8% yoy respektivno. Jedini segment industrije koji je i dalje u recesiji, sektor „Rudarstva“, bilježi pad od 5,8% yoy.
Pored toga, sektor građevinarstva i bruto investicije će također značajno doprinijeti očekivanom rastu u rasponu od 1,0% – 1,3% yoy. Radovi na Koridoru Vc, naročito u Federaciji BiH, konačno su dali pozitivne efekte u 2013. godini te je segment „Niskogradnje“ zabilježio impresivan rast od 18,3%, čime je ukupan sektor „Građevinarstva“ zabilježio rast od 7% yoy u 11 mjeseci 2013. godine. Stoga se očekuje da bruto investicije rastu u realnom smislu za 3% yoy u 2013. godini.
U smislu ostalih komponenti BDP-a nije došlo do revizije naviše, budući da je domaća potražnja iznimno slaba, usljed visoke stope nezaposlenosti od 27,5% u 2013. godini, smanjenog raspoloživog dohotka zbog pada neto plata i smanjenog priliva doznaka iz inostranstva koje su za devet mjeseci zabilježile pad od 1,8% i iznosile 2,59 milijardi KM. Stoga je očekivanje Istraživanja i savjetovanja Raiffeisen banke pad privatne potrošnje od 0,5% u realnim iznosima, te pad javne potrošnje od 0,3% usljed mjera štednje nametnutnih kroz Stand-by aranžman koji je u 2013. godini imao puni efekat, te razlog zbog kojeg građani još uvijek očekivani rast od 1,3% ne osjećaju u vidu rasta zaposlenosti i poboljšanja ekonomskog standarda.
Pred nama je nastavak oporavka u 2014. godini – investicije kao nova prilika za ubrzanje rasta bh. ekonomije
Uzimajući u obzir poboljšanje ekonomskih izgleda vezano za oporavak ekonomije euro zone sa procijenjenim rastom od 1,5% yoy u 2014. godini, očekivana stopa ekonomskog rasta BiH u ovoj godini također ima izglede za dodatnu reviziju naviše sa trenutnih 1,5% u realnim iznosima, za što ipak treba sačekati prve pokazatelje za prvi kvartal 2014. godine. Naravno, uz poboljšanje izgleda za rast izvoza roba i usluga, zbog oporavka ekonomije euro zone, za koji se očekuje rast od 5% u realnim iznosima, jedan od ključnih generatora rasta u 2014. godini godini je očekivani impresivan rast domaćih investicija usljed nastavka investicionog ciklusa na Koridoru Vc u oba entiteta te pokretanje investicionih ciklusa Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede HZHB, što su važne pretpostavke za ostvarenje ovog baznog ekonomskog scenarija.
Procjena rasta stranih direktnih ulaganja za narednu godinu je 650 miliona EUR ili oko 5% BDP-a, za što je pretpostavka ulazak stranih investitora kroz javno-privatno partnerstvo na planiranim projektima Termoelektrane Tuzla i dijela koridora Vc u Republici Srpskoj, te viši priliv ulaganja u sektore domaće industrije usljed poboljšanja stanja ekonomije euro zone, što je uobičajeni trend zabilježen posljednjih godina kad god se ekonomija jedinstvenog područja počne oporavljati.
Očekuje se da će rast domaćih i stranih investicija, procijenjen na 9% u realnim iznosima kao iznos ukupnih bruto investicija ekonomije, dati prve pozitivne efekte na tržište rada u vidu smanjenja stope nezaposlenosti na 26,5%, uz blagi rast neto plata, što bi uz rast doznaka iz inostranstva i nastavak pozitivnog rasta kredita moglo doprinijeti pozitivnom rastu potrošnje građana BiH nakon duge četiri godine depresije. Time bi bh. građani konačno trebali osjetiti i prve efekte na poboljšanje svoje kupovne moći, osobito jer se ne očekuju dodatni inflatorni pritisci u 2014. godini kroz uvezenu inflaciju sa vanjskih tržišta. Trenutna procjena rasta privatne i javne potrošnje stoga je pozitivna i iznosi 0,5% yoy i 0,6% u realnim iznosima.
„Ono što bi moglo ugroziti naš bazni ekonomski scenarij je svakako politička neizvjesnost koju donosi izborna godina u kojoj se nalazimo. Pored eventualnog efekta na ekonomski rast, ukoliko se planirane investicije ne budu realizovale predviđenom dinamikom zbog političkih previranja, poseban rizik koji izborna godina donosi odnosi se prije svega na održivost likvidnosti domaćih budžeta i fiskalne stabilnosti. Naime, podsjetimo se da se domaći entitetski budžeti sa značajnim iznosom od 300 miliona KM oslanjaju na prilive kroz tranše Stand-by aranžmana u ovoj godini, a da ukupna planirana otplata koju Bosna i Hercegovina mora servisirati iznosi čak 260 miliona KM. U ovoj godini je pred bh. političkim liderima velika odgovornost u smislu ispunjavanja ciljeva strukturalnih mjera MMF-a, što uključuje neke od veoma zahtjevnih reformi i set zakona, koji se moraju usaglasiti i usvojiti, kako bi priliv tranši od MMF-a bio nesmetan. Bilo kakva kašnjenja i neispunjavanja uslova MMF-a dovela bi entitetske budžete u veliku likvidnosnu krizu, uzimajući u obzir već pomenuti visoki iznos obaveza koje dospijevaju u ovoj godini prema MMF-u i sve ostale redovne obaveze iz budžeta. Smatramo da su, u uslovima neispunjenja obaveza prema MMF-u, alternative za pronalaženje eventualno novih izvora finanisiranja budžetskih obaveza veoma ograničene, posebno uzmemo li u obzir veoma ambiciozne postojeće planove finansiranja na primarnom tržištu izdavanjem dužničkih vrijednosnih papira, od 310 miliona KM u slučaju FBiH te 110 miliona KM u slučaju Republike Srpske“, zaključuje Ivona Zametica, glavni ekonomski analitičar Raiffeisen banke.
PETAK, 07 VELJAČA 2014 11:08 INDIKATOR.BA E-mail Ispis PDF
AddThis Social Bookmark Button
IVONA ZAMETIICA
Pokazatelji kretanja realnog sektora ekonomije jedinstvenog područja eura za četvrti kvartal 2013. godine u skladu su sa očekivanjima odjela Istraživanja i savjetovanja Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina i jasno ukazuju na stabilan oporavak ekonomije eurozone i izlazak iz recesije.
Prerađivačka industrija predvodi oporavak ekonomije eurozone, sa PMI indeksom za prerađivačku industriju u decembru od 52,7 poena, što je najviša vrijednost u ovoj godini. Tačnije, prosječna vrijednost PMI indeksa u četvrtom kvartalu je na rekordnom nivou u posljednje dvije i po godine, i korelira s očekivanom vrijednošću realnog BDP-a od 0,6% u posljednjem kvartalu - što je također i procjena Raiffeisen RESEARCH-a.
„U skladu sa našim najavama iz novembra, usljed bržeg oporavka euro zone kao našeg glavnog trgovinskog partnera, slabljenje dinamike rasta izvoza i izvozno-orijentisane industrijske proizvodnje bilo je značajno sporije od očekivanog u trećem kvartalu, dok je četvrti kvartal neočekivano donio ubrzanje rasta ova dva ključna ekonomska indikatora koji snažno koreliraju sa rastom ukupnog BDP-a Bosne i Hercegovine. Također, obzirom da će, na temelju dostupnih podataka iz novembra, sektor građevinarstva ove godine izaći iz petogodišnje recesije, očekujemo nešto viši doprinos bruto investicija očekivanom ekonomskom rastu Bosne i Hercegovine. Nakon objave podataka realnog sektora za treći i četvrti kvartal revidirali smo naviše našu procjenu očekivanog realnog ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine na 1,3% yoy za 2013. godinu“, navodi Ivona Zametica, glavni ekonomski analitičar Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina.
Brži oporavak ekonomije jedinstvenog područja eura od očekivanog u trećem i četvrtom kvartalu 2013. godine, direktno se reflektovao na kretanje bh. izvoza roba, naročito jer je Njemačka, kao glavni generator oporavka ekonomije jedinstvenog područja eura, i dalje ključni trgovinski partner BiH sa 15,9% udjela, praćena Italijom, Austrijom i Slovenijom sa dodatnih 28,4% udjela u ukupnom izvozu. Tako je ukupan izvoz roba u trećem kvartalu zabilježio prvo značajno usporavanje godišnjih stopa rasta sa 10,7% yoy iz prvog kvartala na svega 1,9% u trećem kvartalu. Međutim, četvrti kvartal je donio iznenadni obrat i ubrzanje rasta izvoza roba, sa najvišom stopom rasta dostignutom u decembru od čak 12,9% yoy, čime je ukupan rast izvoza roba u četvrtom kvartalu iznosio 5,6% yoy. Time je ukupan rast izvoza roba u 2013. godini dostigao vrijednost od 8,3 milijarde KM ili rast od 6,6% yoy. Kao i u prethodnim kvartalima, rast izvoza bio je predvođen kategorijom „Mineralnih proizvoda“ sa zabilježenom stopom rasta izvoza od 20,8% yoy u periodu od januara do novembra, što, prije svega, predstavlja izvoz električne energije i naftnih derivata koji čine 12,8% ukupnog bh. izvoza roba. Nadalje, ohrabruje nastavak solidnog rasta u oblasti „Mašina i mašinskih dijelova“ koji su u ovoj godini dostigli udio izvoza od 10,3% i rast od 8,4% yoy u istom periodu. Međutim, najznačajnija kategorija izvoza roba - „Bazni metali“ koji čine preko 21% našeg izvoza, ove godine će i dalje bilježiti snažan pad od 8,6%. Time je ovo druga godina zaredom sa negativnim rezultatima izvoza bh. ključne industrije - proizvodnje baznih metala.
„Ohrabruje činjenica da Bosna i Hercegovina u posljednjih nekoliko godina sve više bilježi širenje i diferencijaciju baze izvoznih roba u kojima uz odlične rezultate ostvarujemo i rast, što je veoma pozitivan pokazatelj za dalji razvoj ekonomije i konkurentnost naših proizvoda na evropskom tržištu. Pozitivne stope rasta i značajne udjele u ukupnom izvozu u ovoj godini i dalje ostvaruju „Drvo i proizvodi od drveta (namještaj i sl.)“, „Tekstil i proizvodi od tekstila“, „Obuća“, „Transportna sredstva i njihovi dijelovi“, te „Plastika i proizvodi od plastike“. Postoji značajan broj privatnih firmi koje su uspjele ostvariti zapažene rezultate i probiti se na zahtjevno evropsko tržište, što veoma ohrabruje“, navodi dalje glavni ekonomski analitičar Raiffeisen banke.
Kretanja izvoza preslikana su na dinamiku rasta bh. industrijske proizvodnje. Dostupni podaci zaključno sa novembrom 2013. godine ukazuju da je treći kvartal donio usporavanje godišnjih stopa rasta sa 7% zabilježenih u prvom kvartalu na 4,7% u trećem kvartalu, ali da je četvrti kvartal donio zaokret i neočekivano ubrzanje rasta industrijske proizvodnje od 9%. Ne iznenađuje stoga da su najbrže rastuće kategorije industrijske proizvodnje i dalje „Proizvodnja električne energije“, i, iz oblasti „Prerađivačke industrije“, proizvodnja tekstila, odjeće, drveta i drvnih proizvoda, mašina i metalnih proizvoda. Dvije ključne kategorije, koje čine čak 87% bh. industrije, „Prerađivačka industrija“ i „Proizvodnja i snadbijevanje električnom energijom, vodom“, bilježe kumulativnu stopu rasta za jedanaest mjeseci 2013. godine od 8,2% i 8,8% yoy respektivno. Jedini segment industrije koji je i dalje u recesiji, sektor „Rudarstva“, bilježi pad od 5,8% yoy.
Pored toga, sektor građevinarstva i bruto investicije će također značajno doprinijeti očekivanom rastu u rasponu od 1,0% – 1,3% yoy. Radovi na Koridoru Vc, naročito u Federaciji BiH, konačno su dali pozitivne efekte u 2013. godini te je segment „Niskogradnje“ zabilježio impresivan rast od 18,3%, čime je ukupan sektor „Građevinarstva“ zabilježio rast od 7% yoy u 11 mjeseci 2013. godine. Stoga se očekuje da bruto investicije rastu u realnom smislu za 3% yoy u 2013. godini.
U smislu ostalih komponenti BDP-a nije došlo do revizije naviše, budući da je domaća potražnja iznimno slaba, usljed visoke stope nezaposlenosti od 27,5% u 2013. godini, smanjenog raspoloživog dohotka zbog pada neto plata i smanjenog priliva doznaka iz inostranstva koje su za devet mjeseci zabilježile pad od 1,8% i iznosile 2,59 milijardi KM. Stoga je očekivanje Istraživanja i savjetovanja Raiffeisen banke pad privatne potrošnje od 0,5% u realnim iznosima, te pad javne potrošnje od 0,3% usljed mjera štednje nametnutnih kroz Stand-by aranžman koji je u 2013. godini imao puni efekat, te razlog zbog kojeg građani još uvijek očekivani rast od 1,3% ne osjećaju u vidu rasta zaposlenosti i poboljšanja ekonomskog standarda.
Pred nama je nastavak oporavka u 2014. godini – investicije kao nova prilika za ubrzanje rasta bh. ekonomije
Uzimajući u obzir poboljšanje ekonomskih izgleda vezano za oporavak ekonomije euro zone sa procijenjenim rastom od 1,5% yoy u 2014. godini, očekivana stopa ekonomskog rasta BiH u ovoj godini također ima izglede za dodatnu reviziju naviše sa trenutnih 1,5% u realnim iznosima, za što ipak treba sačekati prve pokazatelje za prvi kvartal 2014. godine. Naravno, uz poboljšanje izgleda za rast izvoza roba i usluga, zbog oporavka ekonomije euro zone, za koji se očekuje rast od 5% u realnim iznosima, jedan od ključnih generatora rasta u 2014. godini godini je očekivani impresivan rast domaćih investicija usljed nastavka investicionog ciklusa na Koridoru Vc u oba entiteta te pokretanje investicionih ciklusa Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede HZHB, što su važne pretpostavke za ostvarenje ovog baznog ekonomskog scenarija.
Procjena rasta stranih direktnih ulaganja za narednu godinu je 650 miliona EUR ili oko 5% BDP-a, za što je pretpostavka ulazak stranih investitora kroz javno-privatno partnerstvo na planiranim projektima Termoelektrane Tuzla i dijela koridora Vc u Republici Srpskoj, te viši priliv ulaganja u sektore domaće industrije usljed poboljšanja stanja ekonomije euro zone, što je uobičajeni trend zabilježen posljednjih godina kad god se ekonomija jedinstvenog područja počne oporavljati.
Očekuje se da će rast domaćih i stranih investicija, procijenjen na 9% u realnim iznosima kao iznos ukupnih bruto investicija ekonomije, dati prve pozitivne efekte na tržište rada u vidu smanjenja stope nezaposlenosti na 26,5%, uz blagi rast neto plata, što bi uz rast doznaka iz inostranstva i nastavak pozitivnog rasta kredita moglo doprinijeti pozitivnom rastu potrošnje građana BiH nakon duge četiri godine depresije. Time bi bh. građani konačno trebali osjetiti i prve efekte na poboljšanje svoje kupovne moći, osobito jer se ne očekuju dodatni inflatorni pritisci u 2014. godini kroz uvezenu inflaciju sa vanjskih tržišta. Trenutna procjena rasta privatne i javne potrošnje stoga je pozitivna i iznosi 0,5% yoy i 0,6% u realnim iznosima.
„Ono što bi moglo ugroziti naš bazni ekonomski scenarij je svakako politička neizvjesnost koju donosi izborna godina u kojoj se nalazimo. Pored eventualnog efekta na ekonomski rast, ukoliko se planirane investicije ne budu realizovale predviđenom dinamikom zbog političkih previranja, poseban rizik koji izborna godina donosi odnosi se prije svega na održivost likvidnosti domaćih budžeta i fiskalne stabilnosti. Naime, podsjetimo se da se domaći entitetski budžeti sa značajnim iznosom od 300 miliona KM oslanjaju na prilive kroz tranše Stand-by aranžmana u ovoj godini, a da ukupna planirana otplata koju Bosna i Hercegovina mora servisirati iznosi čak 260 miliona KM. U ovoj godini je pred bh. političkim liderima velika odgovornost u smislu ispunjavanja ciljeva strukturalnih mjera MMF-a, što uključuje neke od veoma zahtjevnih reformi i set zakona, koji se moraju usaglasiti i usvojiti, kako bi priliv tranši od MMF-a bio nesmetan. Bilo kakva kašnjenja i neispunjavanja uslova MMF-a dovela bi entitetske budžete u veliku likvidnosnu krizu, uzimajući u obzir već pomenuti visoki iznos obaveza koje dospijevaju u ovoj godini prema MMF-u i sve ostale redovne obaveze iz budžeta. Smatramo da su, u uslovima neispunjenja obaveza prema MMF-u, alternative za pronalaženje eventualno novih izvora finanisiranja budžetskih obaveza veoma ograničene, posebno uzmemo li u obzir veoma ambiciozne postojeće planove finansiranja na primarnom tržištu izdavanjem dužničkih vrijednosnih papira, od 310 miliona KM u slučaju FBiH te 110 miliona KM u slučaju Republike Srpske“, zaključuje Ivona Zametica, glavni ekonomski analitičar Raiffeisen banke.
-
- Posts: 4122
- Joined: 06 May 2010, 10:52
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Ovaj čovjek je opasan. Opasno nas gura u Sirijski i Libijski scenario. Na stranu što vlast ne valja kao ni opozicija i promjene su nužne i svi ih jedva čekamo. Međutim izbori su relativno blizu i ko hoće može je smijeniti legalno, na izborima. Mogu i "demonstranti" sastaviti tim od stručnih i nestranačkih ljudi i kandidovati ih za izbore. Ako je program dobar glasaćemo za njih. Prvi bih glasao za npr Svetlanu Cenić za predsjednika vlade FBiH.proleter wrote:Koji je ovo šuft i demagog
(mislim na ministra nesigurnosti naravno)
http://www.youtube.com/watch?v=eV7667yN ... ture=share
Međutim ovo dosad je vrlo sumnjivo. Prvo, tajming "pobune" tako blizu izbora. Drugo, način. Paljenje zgrada od strane manje više društvenog taloga i balavurdije koji veze nemaju sa privredom niti uopšte znaju šta hoće. Čak i firme tih radnika koji su počeli proteste su očigledno "riknule" i prije privatizacije pa su ih zato i dali u privatizaciju. Neke su uništili sami radnici tužbama.
Lično mislim da je sve zadnjih par dana vođeno i da je pod kontrolom ministra sigurnosti i da je u toku državni udar ili najbrutalnija moguća predizborna kampanja koja opasno balansira na rubu građanskog rata. Policiji je zabranjeno da djeluje, stalno ih se plaši nekakvom prekomjernom silom iako nisu upotrebljeni ni vodeni topovi ni većina ostalih mjera kojim raspolažu a policiju mlati i kamenuje ko stigne. Demontrante se pumpa kroz Avaz i neke medije. Uz plaćenike stoje gradski šminkeri, navijači, propali studenti, propali srednjošlolci i slični (svaki iz svojih razloga) koji i ne znaju u čemu učestvuju i za koga u stvari rade. Podršku je dao i Zdravko Grebo koji se svezao za budžet prije milion godina i ni zemljotres ga ne bi pomeo iz njegove udobne sinekure odakle svako malo mudroseri i propovjeda ali profesuru ne ustupa nekom mlađem. Tu je i Jasmila Žbanić koja ne zna baš režirati i još nije snimila gledljiv film ali joj dobro ide konekcija na državnu i budžetsku sisu i fondove.
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Činjenica je da radončić koristi ovu situaciju i da svim raspoloživim silama proteste želi okrenuti u svoju korist. Nadati se je da ljudi neće nasjesti na njegovu priču jer ćemo u suprotnom imati velike probleme iduće godine.
Sve ostalo, radnici, studenti,huligani i slični su minimalne posljedice stvarnog razloga bunta. Ljudi više ne mogu gledati nepravde i svaki kamen koji je bačen na zgrade je bačen zbog bar jedne nepravde koju su gledali godinama.
Ko je bio u prvim redovima? Bili su omladinci kao što omladinci uvijek budu u prvim redovima. Stariji uvijek kalkulišu i oklijevaju ali kako sam napisao ranije, vlade ne podnose ostavke radi deset huligana nego zato što se boje građana i što znaju da nešto nije u redu.
Ali nikad neće priznati da su pogriješili i da će nastojati popraviti situaciju.
Evo svježa vijest:
Radi takvih stvari je došlo do bunta. Juče čujem šta je jedna kantonalna ministrica radila u zadnjih par godina. Obišla je bar 15 tak zemalja na trošak ministarstva i samo na putovanju u tursku je povela 20 ljudi a od tih putovanja kanton nema nikakvih koristi jer nije privreda u pitanju.
To su samo sitni primjeri i ako političari u svoje programske ciljeve ne uvrste maksimalnu uštede na kantonalnom nivou ( a vidim da neće) idući umjesto zgrada mogu biti ljudi.
Dobio sam info je trošak vrha jedne kantonalne administracije 4% od ukupnog iznosa budžeta a to je skoro 10 miliona KM odnosno budžet jedne opštine. Zašto vladajuće stranke nisu nikad pokazale volju da svojim primjerom pokažu kako se racionalno koriste državna sredstva pa obećali da će njihovi funkcioneri na ruke primati samo iznos prosječne plate u BIH a ostatka da se odriču u korist određenih projekata, ili sličnim primjerima? Nikad a ni sada to nisu spomenuli tako da ovo za sada ne ide na dobro.
Sve ostalo, radnici, studenti,huligani i slični su minimalne posljedice stvarnog razloga bunta. Ljudi više ne mogu gledati nepravde i svaki kamen koji je bačen na zgrade je bačen zbog bar jedne nepravde koju su gledali godinama.
Ko je bio u prvim redovima? Bili su omladinci kao što omladinci uvijek budu u prvim redovima. Stariji uvijek kalkulišu i oklijevaju ali kako sam napisao ranije, vlade ne podnose ostavke radi deset huligana nego zato što se boje građana i što znaju da nešto nije u redu.
Ali nikad neće priznati da su pogriješili i da će nastojati popraviti situaciju.
Evo svježa vijest:
To je ta nepravda. Ja lično im ne bio dao da odu sa pozicije ali bi sva njihova primanja preusmjerio u obnovu uništenih zgrada. Pa neka namire štetu i neka rade bez ikakvih primanja i korištenja limuzina.Skupština Tuzlanskog kantona usvojila je nekoliko odluka koje omogućavaju funkcionisanje institucija TK-a, kazao je Slađan Ilić, predsjednik Skupštine TK-a.
Bivši premijer i ministri imat će pravo na puno plaću narednih godinu dana.
"To su odluke administrativne komisije koje će ona vrlo brzo mijenjati", dodao Ilić.
Radi takvih stvari je došlo do bunta. Juče čujem šta je jedna kantonalna ministrica radila u zadnjih par godina. Obišla je bar 15 tak zemalja na trošak ministarstva i samo na putovanju u tursku je povela 20 ljudi a od tih putovanja kanton nema nikakvih koristi jer nije privreda u pitanju.
To su samo sitni primjeri i ako političari u svoje programske ciljeve ne uvrste maksimalnu uštede na kantonalnom nivou ( a vidim da neće) idući umjesto zgrada mogu biti ljudi.
Dobio sam info je trošak vrha jedne kantonalne administracije 4% od ukupnog iznosa budžeta a to je skoro 10 miliona KM odnosno budžet jedne opštine. Zašto vladajuće stranke nisu nikad pokazale volju da svojim primjerom pokažu kako se racionalno koriste državna sredstva pa obećali da će njihovi funkcioneri na ruke primati samo iznos prosječne plate u BIH a ostatka da se odriču u korist određenih projekata, ili sličnim primjerima? Nikad a ni sada to nisu spomenuli tako da ovo za sada ne ide na dobro.
-
- Posts: 4122
- Joined: 06 May 2010, 10:52
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Ma nema sumnje da postoji bezbroj mjera koje se mogu uraditi na poboljšanju stanja, neke se naravno i poklapaju sa zahtjevima demonstranata. Lično smatram da su kantoni nepotrebni i da ih treba ukinuti, Također potrebno je smanjenje administracije za min 30%, smanjenje plata administraciji i to drastično, smanjenje plata parlamentarcima, smanjenje doprinosda na platu kako bi se stimulisali poslodavci da zapošljavaju, zabrana službenih putovanja parlamentarcima u inostranstvo, smanjenje plata u javnom preduzećima kao i smanjenje broja zaposlenih, biranje najstručnijih ljudi za menadžere u velikim sistemima (ima li boljeg primjera od Grabovice) itd itd. Naravno, raščišćavanje stanja u KOMVP i SASE i okolo, dekriminalizacija, hapšenja i sl se podrazumjeva.
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Ovo jer jedan od papira sa prijedlozima zahtjeva demonstranata na plenumu građana Sarajeva
Prijedlog zahtjeva prema Vladi I parlamentu
Aktiviranje već pokrenute procedure izmjene Ustava FBiH u dijelu koji se odnosi na
zabranu smanjenja plaća izabranim zvaničnicima za vrijeme trajanja mandata.
Donošenje odluke o smanjenju plaća I materijalnih troškova zvaničnicima I
rukovodiocima u organima vlasti ,javnim preduzećima ,dioničkim društvima u
pretežnom državnom vlasništvu I ustanovama u FBiH za 50%.
Ukidanje posebnog plačanja za rad u komisijama zastupnicima,članovima vlade I
njihovim savjetnicima kao I svim zvaničnicima u FBiH.
Smanjenje opterečenja privrede najmanje za 10 indeksnih poena radi stimulisanja
ulaganja radi zapošljavanja.
Izmjene Zakona o Razvojnoj banci FBiH radi definisanja zabrane izbora stranačkih ljudi
u Nadzorni odbor Banke I na mjesto direktora.
Smjenu NO Razvojne banke,menađmenta I Kreditnog odbora .
Zabrana izbora stranačkih ljudi u NO javnih preduzeća I drugih društava u ime državnog
kapitala
Donošenje odluke o prodaji Vladinog udjela u vlasništvu Dioničkih društava:
Oba telekoma ,Fabrike duhana Sarajevo,Bosnalijeka,Sarajevoosiguranja,Aluminija
Mostar I ostalih .
Sva sredstva dobijena prodajom preko Razvojne banke upotrijebiti za stimulisanje
otvaranja novih radnih mjesta u realnom sektoru I oživljavanje proizvodnje u
perspektivnim privrednim društvima.
Prijedlog zahtjeva prema Vladi I parlamentu
Aktiviranje već pokrenute procedure izmjene Ustava FBiH u dijelu koji se odnosi na
zabranu smanjenja plaća izabranim zvaničnicima za vrijeme trajanja mandata.
Donošenje odluke o smanjenju plaća I materijalnih troškova zvaničnicima I
rukovodiocima u organima vlasti ,javnim preduzećima ,dioničkim društvima u
pretežnom državnom vlasništvu I ustanovama u FBiH za 50%.
Ukidanje posebnog plačanja za rad u komisijama zastupnicima,članovima vlade I
njihovim savjetnicima kao I svim zvaničnicima u FBiH.
Smanjenje opterečenja privrede najmanje za 10 indeksnih poena radi stimulisanja
ulaganja radi zapošljavanja.
Izmjene Zakona o Razvojnoj banci FBiH radi definisanja zabrane izbora stranačkih ljudi
u Nadzorni odbor Banke I na mjesto direktora.
Smjenu NO Razvojne banke,menađmenta I Kreditnog odbora .
Zabrana izbora stranačkih ljudi u NO javnih preduzeća I drugih društava u ime državnog
kapitala
Donošenje odluke o prodaji Vladinog udjela u vlasništvu Dioničkih društava:
Oba telekoma ,Fabrike duhana Sarajevo,Bosnalijeka,Sarajevoosiguranja,Aluminija
Mostar I ostalih .
Sva sredstva dobijena prodajom preko Razvojne banke upotrijebiti za stimulisanje
otvaranja novih radnih mjesta u realnom sektoru I oživljavanje proizvodnje u
perspektivnim privrednim društvima.
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Da se primijetiti da je tovariš slavuj dao nesebični doprinos u radu prvog plenuma građana Sarajeva, sačinjavanjem liste svojih želja. Kada neće i ne može vlada FBiH, hoće i može plenum građana pod dirigentskom palicom druga slavuja.
Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu
Ja sam se već i na ovom forumu izjasnio o protestima.Ne mogu sa ljudima koji pale ovaj grad ili sada evo traže da se te palikuće ne procesuiraju.
A ove nečije zahtjeve u potpunosti potpisujem,naravno dodao bih još puno toga.
Ako se ovi profiliraju ,ograde od svih stranaka i vandala,onda ću s njima!Jer trebalo bi ih odvesti da obiđu svoju imovinu u svim u onim zahtjevima pomenutim društvima,naravno i ne samo u njima.Da priupitaju tamošnje uzurpatore i kriminalce,zašto oni ,građani,vlasnici,nemaju od te imovine nikakve koristi.Jer izgleda samo tako mogu otjerati one koji njihovim parama kupuju zaštitu svog kriminala.
Ja vjerujem da će ovi ipak utjecati za daljnju sudbinu kriminalaca koje još uvijek čuvaju zaštitari po ovim i drugim društvima.
A ove nečije zahtjeve u potpunosti potpisujem,naravno dodao bih još puno toga.
Ako se ovi profiliraju ,ograde od svih stranaka i vandala,onda ću s njima!Jer trebalo bi ih odvesti da obiđu svoju imovinu u svim u onim zahtjevima pomenutim društvima,naravno i ne samo u njima.Da priupitaju tamošnje uzurpatore i kriminalce,zašto oni ,građani,vlasnici,nemaju od te imovine nikakve koristi.Jer izgleda samo tako mogu otjerati one koji njihovim parama kupuju zaštitu svog kriminala.
Ja vjerujem da će ovi ipak utjecati za daljnju sudbinu kriminalaca koje još uvijek čuvaju zaštitari po ovim i drugim društvima.