U T-HTu neke promjene. Došle mlade snage:
U ponedjeljak 9. prosinca Nadzorni odbor Hrvatskog telekoma donijet će odluku o promjeni na čelnoj poziciji u upravi kompanije. Ivica Mudrinić, dugogodišnji predsjednik Uprave HT-a, seli se u sjedište Deutsche Telekoma u Bonn, gdje ga čeka mjesto savjetnika, a na njegovo mjesto dolazi Davor Tomašković, poznatiji kao donedavni predsjednik Uprave TDR-a.
Iako u HT-u ne žele ništa komentirati do službene objave, Jutarnji list doznaje da Tomaškovićev mandat počinje 1. siječnja 2014.
Poslovnu javnost, u kojoj se u posljednje vrijeme šuškalo o Mudrinćevu odlasku, najviše je zbunila odluka NO-a donesena 24. listopada, kada mu je produljen mandat na iduće tri godine. Očito je da se radilo samo o tehničkom pitanju dok se ne pronađe novi kandidat.
Prema provjerenim informacijama Jutarnjeg lista, većinski vlasnik HT-a - Deutsche Telekom - u potragu za novim CEO-om krenuo je još u lipnju, a razgovori s kandidatima, kao i sva procedura, odvijali su se u Bonnu. Zbog kojih su točno razloga Nijemci odlučili da je vrijeme za Mudrinićevo micanje, ostaje nepoznato. Osim četiri mandata na toj funkciji, što je već samo po sebi signal da je kompaniji potrebno osvježenje, dio razloga treba tražiti i u padu rezulatata.
Premda je riječ o jednoj od najprofitabilnijih kompanija kod nas, samo posljednje devetomjesečno izvješće pokazuje da je prihod (od 5,66 milijardi kuna) u odnosu na isti period lani pao za osam posto. Pritom je neto dobit u tom razdoblju iznosila 964 milijuna kuna, što je pad od 30 posto. Upućeni nam kažu nam da će glavne aktivnosti Davora Tomaškovića upravo biti "stabilizacija rezulata poslovanja", ali i "mijenjanje kompanije u bržu i efikasniju".
Analitičar jedne investicijske kuće koji je želio ostati anoniman iznio nam je nekoliko ključnih izazova koji čekaju Tomaškovića.
- Potencijalno će u idućem razdoblju morati intenzivno raditi na zaustavljanju pada prihoda od prodaje koji se događa posljednjih nekoliko godina. To se odnosi i na profit i profitne marže. Iako HT već dugi niz godina ima profitne marže koje su više od konkurenata, one su realno teško održive na dulji rok - pojašnjava. - Za HT je važno da zadrži vodeću poziciju u inovativnim rješenjima na domaćem tržištu - zaključuje sugovornik.
Ono što bi također moglo ući u mandat Davora Tomaškovića je i preuzimanje Telekoma Slovenije. Ta se kompanija prodaje, a slovenski mediji kao favorita ističu Deutsche Telekom, koji bi slovenskog operatera kupio preko tvrtki kćeri ili u Hrvatskoj ili u Mađarskoj.
Mudrinićev odlazak znači još jednu promjenu: istodobno s time iz HT-a odlaze i "ostaci" politike s obzirom na to da je on ipak bio jedan od vodećih političara u Hrvatskoj tijekom devedesetih, iz redova HDZ-a. Unatoč tome u Deutsche Telekomu su mu ipak dodijelili četiri mandata uzastopce. Krovnu je kompaniju, prema mišljenju nekih, zadužio je i time što je HT-u u privatizaciji predana i infrastruktura, čime je pojačana otpornost njegova monopola.
Davor Tomašković, koji pripada mlađoj generaciji menadžera, s druge strane, imao je potpuno drukčiji, "striktno" menadžerski uspon: nakon konzultantske kuće McKinsey upravo je u HT-u proveo dvije godine na poziciji direktora strategije i razvoja. Potom odlazi u Tisak, na mjesto predsjednika Uprave, pa u TDR, gdje je bio sedam godina. Izazov će mu biti sigurno i veličina kompanije budući da je HT lani ostvario 7,4 mlrd. kuna prihoda (uz neto dobit od 1,7 mlrd.), što je oko četiri puta više u odnosu na njegovu bivšu tvrtku ili dvostruko više u odnosu na cijelu Adris grupu.