Fabrika duhana Sarajevo

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by leon »

Za mene je vrlo vjerojatno, obzirom da nisam bio na skupštini, razlog prekida nepripremljenost predsjedavajućeg.
Da je bio pripremljen i siguran u zakonske odredbe, sigurno ga ne bi mogao niko razljutitit, izbaciti iz takta i sl., pa bi mogao završiti posao za koji je sigurno dobro plaćen.

Inače sam razočaran stručnošću osoba koje Vlada F BiH šalje na skupštine svih društava u kojima ima dionice.
Možemo se sjetiti one skupštine Bosnalijeka koja je trajala 12 H isključivo zbog nestručnosti i nepripremljenosti osoba koje je poslala Vlada F BiH.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Moj skromni doprinos razriješavanju dileme ..kako za pravnike tako i za pravne laike ...molim pročitati samo preambulu teksta :
http://www.podaci.net/_gBiH/propis/Prav ... v1019.html
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by leon »

Ključne riječi u preambuli na koju se pozivate je "bliže uređuje" što u pravnoj teoriji i praksi znači samo detaljnije, a nikako suprotno zakonu.

Član I/2 Ustava BiH
Bosna i Hercegovina je demokratska država, koja funkcionira sukladno zakonu i temeljem slobodnih i demokratskih izbora

Iz ovog člana se izvodi da u BiH vrijedi načelo zakonitosti

Detaljnije, doduše iz Hrvatske, ali sve isto vrijedi i za BiH:
http://www.mprh.hr/Default.aspx?art=615

Dakle, hijererhija pravnih propisa postoji, a zakon je odmah ispod Ustava i Međunarodnih ugovora!
one
Posts: 1777
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

ako su ovi podaci tacni fds ima: 2053 dionicara.od njih je 410 zaposleno u fds ili svaki peti.
Naziv vlasnika Adresa vlasnika Procenti Tip računa
FED.MIN.POLJOP.,VODOPRIV. I ŠUMAR. (drž:vlas.) Sarajevo, BIH 39.9058 VLASNIČKI
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 2.2498 SKRBNIČKI
NLB Banka d.d., Tuzla TUZLA, BIH 2.0656 SKRBNIČKI
ZIF "MI-GROUP" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.0249 VLASNIČKI
BABIĆ SEAD Sarajevo, BIH 1.5469 VLASNIČKI
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 1.5204 SKRBNIČKI
ZIF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.4996 VLASNIČKI
ZIF HERBOS FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.3811 VLASNIČKI
ZIF "PROF-PLUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.2823 VLASNIČKI
ZIF CROBIH FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.1968 VLASNIČKI

medju prvih deset(ovi boldani)imaju oko 13% koji bi vjerujem isli na prodaju dionica po solidnoj cijeni.od 2 hiljade dionicara ako odbijemo zaposlene ostaje njih oko 1500 koji imaju vjerovatno interes sto bolje prodati svoje dionice. ako imaju u prosjeku po 200 dionica to je pa skoro 27% dionica i sa ovim gore boldanim sve skupa bi bilo oko 40% .
tacno se moze znati samo po spiskkovima iz rvp i fds koliki je procenat zaposlenih a koliki ostalih dionicara.mozda ima neko neke konkretnije podatke.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Neki više vole stranku nego svoj džep :

http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/dino ... tari-latin
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by leon »

Htio bih još dodati, ovi pravni izvori (Uredbe, Pravilnici, Uputstva, Instrukcije, Naredbe, pa i Statuti) se nazivaju i još provedbeni i to sa razlogom, jer se donose samo kako bi provodili ono što je napisano u zakonima.

G. Halil je prije više od godinu dana na jednoj skupštini Bosnalijeka rekao da više nismo u samoupravnom sistemu, te da fabrika nije vlasništvo radnika koji rade u njoj, nego dioničara (neovisno o tome jesu li radnici ili ne).
To je bilo kada je pred kamerama napao prf. Trivuna, koji se nakon toga povukao podvijena repa. Nadam se da i dan danas stojite kod tog stanovišta.

Vezano za to, dakle ne može u NO biti rezervirana mjesta za nekoga (npr. predstavnika radnika). Zakon jasno propisuje, sve klase dionica zajedno glasaju pojedinačno o svakom kandidatu za NO.
Izabrani članovi se smatraju oni koji su dobili najviše glasova svih dioničara. Sve ostalo ako neki Statut predviđa, je suprotno zakonu i to mogu pobiti na Sudu, čak i besplatno, jer je sudske troškove
lako naplatiti od FSD, a mogu biti jako izdašni.

Radnici imaju svoj sindikat, mogu se okupljati i tu im je povlašteno mjesto. Također, u velikim duštvima mora postojati i Vijeće zaposlenih, sa jasnim ovlaštenjima iz Zakona.
Preko Vijeća zaposlenih, oni itekako mogu uticati na management i štititi svoja prava, naravno ako su dobro organizirani i složni. A rezervirano mjesto u NO, na štetu svih ostalih dinočara im ne pripada.
prva slavna
Posts: 41
Joined: 15 Apr 2013, 21:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by prva slavna »

Iz svega proizilazi greška onog predsjedavajućeg.Pročitao je papir koji mu je dostavio glasački odbor a da prije toga ne pogleda šta to znači.Ja nisam siguran da je to samo greška.Iz ovoga što je leon naveo,proizilazi da je trebao tražiti od odbora za glasanje podatke o dobijenim glasovima i obavijestiti skupštinu ko su petorica sa najviše glasova i njih proglasiti članovima NO.Samo to treba uraditi u nastavku skupštine!
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Nije mi nakana izigravati suca u ovoj trakavici oko FDS-a ...vrijeme a nadam se i zakoni ,sudovi će pokazati tko je odista bio u pravu ...ali da malo osvježimo dan ,posebno proleteru koji iz hobby-ja posta linkove ( a očito se iz ponekog njegovog komentara već odavno opredijelio za stranu ) da i ja dam moj skromni doprinos ...čisto za one koji imaju malo saznanja o cijeloj situaciji ...uz pozdrav , evo malo i o predstavniku " poštene strane " :
http://www.capital.ba/jaganjac-ostetio- ... iliona-km/
one
Posts: 1777
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

ako se 51% malih dionicara nemogu organizovat i dogovorit da povuku dividendu od 20 km po dionici i da pokusaju zajedno prodati svoje dionice za nekih 300 km nekoj kompaniji iz branse ili nekom fondu,onda im ostaje da samo gledaju prepucavanja izmedju diretora,politicara i sudova unedogled.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Damirko »

@leon - ovo što pišeš sa pravnog stanovišta itekako ima smisla. Međutim, ako u NO ne može biti "rezervisano mjesto" za nekoga, zašto predstavnik vlade nije reagovao na rezervisana mjesta za male dioničare? To očito stoji u Statutu. Moguće je da je Statut u koliziji sa zakonom. Ono što je meni jako važno jeste što taj isti Statut donosi Skupština. Vlada nije mijenjala svoj udio ranije, dakle aktivno je učevtovala u donošenju Statuta. Nebitno koji saziv vlade. Ponavljam, nisu ni pročitali Statut. Da jesu, uočili bi nepravilnost prije x godina i promptno reagovali prema Komisji.
Drugo, vezano za upis NO u registar. Ista stvar. Oni ne znaju koje su tačno ovlasti Komisije kojoj je istekao mandat. Ni to ih nije interesovalo niti smetalo do slučaja Bosnalijek. Ono što je sigurno jeste da nijedan član Komisije nije razrješen. Danas se na sjednici vlade vodila diskusija o Komisiji, jalova naravno. Da napomenem, Damir Marjanović je dao neopozivu ostavku prije par mjesci na mjesto ministra u vladi KS. Sprjčava li ga to da danas i dalje glasa? Ne.
Bez sarkazma, da je u vladi pola ljudi sa ovog foruma, mnoge stvari bi mnogo bolje stajale. Dok direktori i članovi UO i NO ne budu ljudi od struke, od upravljanja firmama nema ništa. Što je veći udio vlade, to firme brže propadaju. Volio bih vidjeti slučaj da je vlada primjetila neku firmu kao perspektivnu, pa kupila makar i jednu dionicu.
Post Reply