Fabrika duhana Sarajevo

itsector
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2012, 11:11

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by itsector »

Pozdrav,

Pratim forum redovno ali slabo ucestvujem :-)

Samo zelim da vas obavjestim da su me upravo zvali iz FDS da dam svoju punomoc direktoru za nadolazecu skupstinu... ja imam samo 120 dionica... da nije tuzno bilo bi smjesno.
Sto se tice punomoci za moje dionice u par "zlatnih, srebrenih koka" one su u Eurohausu ali bi zelio da ih raskinem i da dam nekome ko stvarno vodi racuna o nama malim dionicarima.

Molim adekvatne prijedloge prije svih panzera, sabura, monty-a itd...

Hvala i ugodan ostatak dana
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Koliko ja znam, za svaku skupštinu se mora davati punomoć tako da ne važi ni jedna iz ranijih godina. A kome davati punomoć, ne znam ni ja. Ako ne idem lično na skupštinu onda nikome i ne dajem, mada uvijek se može naći neko ko ide.

Ovo iz oslobodjenja:
finansijski inspektori ustanovili su da je Mulahasanović, kao izvršni direktor za komercijalno-marketinške poslove (13. 1. 2006. - 17. 4. 2008.) i direktor FDS-a, uz pomoć suradnika, prekoračio granice ovlaštenja propisanih Statutom FDS-a u kome jasno stoji da Uprava odlučuje o raspolaganju imovinom do 15% ukupne vrijednosti društva
Ovom stavkom su sebi otvorili veliki prostor. Na ime ovoga, mogu odlučivati višemilionskim iznosima a da ne pitaju dioničare što su do sada i radili. Trošili sredstva na sumnjive projekte i angažovali raznorazne "posrednike" i niko im ništa ne može.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Dragi panzeru ,
Pročitajte Vaš prvi post na ovoj temi i prije nego napišete bilo što razmislite koliko ste relevantni da uopće pišete ovdje ...
Lijepi Vam pozdrav
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

I, procitah taj prvi post i ne shvatam poentu. Nikakve razlike od sadasnjih stavova. Prije neki dan Slucajni prokomentarisao si lakonski post od One u kojem je prenijet mislim tekst iz Oslobodjenja sa "koja kolicina budalastina". Mozes li biti konkretniji, sta konkretno mislis da nije tacno. Inace ja licno nemam dionice FDS, upravljanje mi je netransparentno cak i za nase prilike, vec odavno, odluke neshvatljive. Neka policija radi svoj posao, od vladavine zakona ne moze biti stete. Glavni razlog sto nemam dionice (bar zasad, firma ima potencijal) je dobit. Ne treba mi due diligence kad su stvari tako jasne: pogledajte samo kretanje dobiti u zadnjih recimo 10 godina. Nemam pri ruci (neka neko stavi ako ima) ali koliko se sjecam ugrubo-slobodni pad.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

I ja sam pročitao prvih nekoliko pa ne vidjeh razliku ali eto bar sam se prisjetio nekih detalja.
Gledam u vijestima komentare kako "SDP preuzima firmu od SDA". U prvi mah mi se čini dobrim rješenjem jer ako ovi nikad nisu mislili da uvedu red u poslovanje onda neka probaju ovi drugi. Ovdje se pretpostavlja da bi trenutna upravljačka garnitura trebala otići a doći neko ko neće na voditi firmu na dosadašnji način. Ali ovdje ima jedno veliko ali....
Ako znamo da je Hadenu od vlade entiteta kao "agent "u kupovini dionica Bosnalijeka predložen Eurohaus onda je za pretpostaviti da će pozicija istog tog Eurohausa u FDSu ostati netaknuta što znači da se ništa neće promjeniti.

Pošto sam nerelevantan na ovoj temi onda neka to ostane samo nagađanje.

I kao laik za FDS ponovo bih molio relevantne osobe da mi pojasne da li se akciza na prodane cigarete računa kao prihod firme,jer je uračunata u prodajnu cijenu, ili je pravilnikom propisano da se vodi odvojeno.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Dragi panzeru ,
Upravo sam bio počeo pisati odgovor monty-ju jer sam procijenio da je čovjek iskren jer je priznao da nema dionice fds -a ..takvi ljudi zaslužuju odgovore ,pa ako treba i argumentirane polemike ..za razliku od Vas koji se od prvog posta ( iz lipnja 2010 ) u kojem ste bombastično lupili da fds kupuje oslobođenje iz RS-a( što se nikada nije desilo ) i koji se cijelo vrijeme "prikazujete " kao vrsni poznavalac tržišta kapitala pa i fds -a ...
Za razliku od Vas koji ničim nisam frustriran ,jer posjedujem sa suprugom solidan vlasnički udio fds -a ( solidan i za nas ogroman a u suštini mizerno značajan ) i za koji smo uz razumnu ulaznu cijenu za posljednje 4+ godine dobili cca 93 tisuće KM dividende , ja stvari posmatram realno i objektivno ...nisam ni ulazio na bazi novinskih natpisa i špekulacija tipa " dionica fds vrijedi 400+ KM " na kojoj su mnogi *opušili a zasigurno neću ni izaći ako ću izaći ...Vama savjetujem da ako imate imalo znanja ipak objektivno sagledate "organski rast" fds od početnih 104 milijuna KM do današnje vrijednosti ( izvješće za 2012 kaže 220+ milujuna KM ) ...ako Vi u tome vidite kriminal ,krađu i lopovluk ..onda Vam je zasigurno opcija koju ste napisali vrlo bliska ..ipak prije nego se presaberete jedan mali skromni poučak anonimusa za nerelevantnog stručnjaka :
NE BLAMIRAJTE SE DALJE ...DA STE SAMO MALO SAVLADALI TABLICU MNOŽENJA I DIJELJENJA ..PA NPR UZELI PRIHOD FDS U 2012 . KOJI JE IZNOSIO CCA 60 MILIJUNA KM I SJETILI SE DA JE PROSJEČNA MP CIJENA KILOGRAMA CIGARETA CCA 150 KM DOŠLI BISTE DO CIFRE OD 400.000 KG ...PRODAJA FDS U 2012 JE IZNOSILA PREKO 3.000.000 KG ...
ZAISTA STE (NE)RELEVATNI ...
Lijepi Vam pozdrav !
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Upravo zbog ovih stvari "SDA-SDP" treba sve prodati.
I Bosnalijek i BH Telecom i FDS i Sarajevo Osiguranje i Energoinvest i Hidrogradnju.
Ako kupaca uopće i bude.
A ti slučajni prolaznik, po ovome se vidi koja si ti opcija - sarajevska opcija koja bi sve u svoju guzicu.
Da se samo vi pitate mi bi iz Bihaća, Zenice, Brčkog, Tuzle, Livna, Bijeljine...morali u Sarajevo po urbanističku saglasnost za mutvak.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

slucajni prolaznik wrote:Dragi panzeru ,
Upravo sam bio počeo pisati odgovor monty-ju jer sam procijenio da je čovjek iskren jer je priznao da nema dionice fds -a ..takvi ljudi zaslužuju odgovore ,pa ako treba i argumentirane polemike ..za razliku od Vas koji se od prvog posta ( iz lipnja 2010 ) u kojem ste bombastično lupili da fds kupuje oslobođenje iz RS-a( što se nikada nije desilo ) i koji se cijelo vrijeme "prikazujete " kao vrsni poznavalac tržišta kapitala pa i fds -a ...
Za razliku od Vas koji ničim nisam frustriran ,jer posjedujem sa suprugom solidan vlasnički udio fds -a ( solidan i za nas ogroman a u suštini mizerno značajan ) i za koji smo uz razumnu ulaznu cijenu za posljednje 4+ godine dobili cca 93 tisuće KM dividende , ja stvari posmatram realno i objektivno ...nisam ni ulazio na bazi novinskih natpisa i špekulacija tipa " dionica fds vrijedi 400+ KM " na kojoj su mnogi *opušili a zasigurno neću ni izaći ako ću izaći ...Vama savjetujem da ako imate imalo znanja ipak objektivno sagledate "organski rast" fds od početnih 104 milijuna KM do današnje vrijednosti ( izvješće za 2012 kaže 220+ milujuna KM ) ...ako Vi u tome vidite kriminal ,krađu i lopovluk ..onda Vam je zasigurno opcija koju ste napisali vrlo bliska ..ipak prije nego se presaberete jedan mali skromni poučak anonimusa za nerelevantnog stručnjaka :
NE BLAMIRAJTE SE DALJE ...DA STE SAMO MALO SAVLADALI TABLICU MNOŽENJA I DIJELJENJA ..PA NPR UZELI PRIHOD FDS U 2012 . KOJI JE IZNOSIO CCA 60 MILIJUNA KM I SJETILI SE DA JE PROSJEČNA MP CIJENA KILOGRAMA CIGARETA CCA 150 KM DOŠLI BISTE DO CIFRE OD 400.000 KG ...PRODAJA FDS U 2012 JE IZNOSILA PREKO 3.000.000 KG ...
ZAISTA STE (NE)RELEVATNI ...
Lijepi Vam pozdrav !

Sad kao trebamo da se svađamo i da vrijeđamo jedan drugog.


Vidi ovako, imaš dionice a i ja imam dionice i prioritet nam je da imamo maksimiziranu korist od tih dionica tako da je logično da tražimo ono što nas koči da tu korist i ostvarimo.
Ti kažeš da firma dobro posluje a ja kažem da ne posluju nimalo dobro iako ima dobit. Šta imam od dobiti kada je sebi uzme neko drugi. Kažeš da je u 2012. prodano 3.000.000 kg a 2010. je ta količina bila oko 4.000.000 KM. Da ne govorim kolika je bila 2006. i koliko je radnika tada radilo. Realno gledajući to nimalo nije dobro.

Nisam razočaran što je prodaja manja, jer sam nepušač i poprilično mi smeta duhanski dim, a do skora je dobra dobit išla u ulagačke aktivnosti.
Duhanske kompanije sa ovakvim akciznim politikama države mogu opstati jedino tako ali ko je donosio odluke o ulaganjima. Prema statutu to je uprava. Koliku godišnju dobit od ulaganja ima firma? Od Prevoza radnika kreka, remontmontaže, ZIFova, PBS i Vakufske banke. To su samo gubici i neko zato treba da odgovara a valjda je direktor odgovoran za gubitke od ulaganja. Ako već ima ogromna primanja onda neka snosi posljedice.

Kakvu korist imamo ja i ti od udjela u "Prevozu radnika kreka" u koju je uvaljeno nekoliko miliona KM i gdje je "posrednik" zaradio dobru cifru na "savjetovanju".
Kakvu korist imamo od "remontmontaže". Pa i od višemilionskih ulaganja u ZIFove.
Nemamo nikakvu. Ni mi, ni firma ni radnici ali će imati neko ko jeftnio kupi FDS.
Kažeš dionica ne vrijedi 400 KM i to je tačno. Sa ovakvim menadžmentom ne vrijedi ali ako kažeš je vrijednot firme 220 mil KM onda bi sa dobrim menadžmentom dionica sigurno bila na 400 KM jer je to P/B =2.

Ali ne ide, iz svih onih razloga što sam nabrojao ja a i ostali na cijeloj ovoj temi.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

@panzer
Ti se čudiš što je Oslobođenje donijelo taj tekst?
Pa ne može više ni Oslobođenje ni FTV ni ostali mediji pod uticajem SDA da sakrivaju njihov kriminal jer su razmjere istog tolike da bi izgubili svaki kredibilitet u budućnosti. Novi odnosi su uspostavljaju i neće baš biti kako je Amir Zukić i kompanija zamislio.
Razrješenje je počelo, zakopalo se malo a ima da smrdi da oči suze kada sve izađe na vidjelo (običnom narodu naravno, većini nas ovdje odavno je sve jasno jer smo izgubili silne novce i živce).
Post Reply