Bosnalijek

Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@panzer
@montypython
Upravo zato što znam šta je panzer pisao prošlih godina, zato sam i rekao"poceo" navijat za familiju.
Haden je kupio dionice, kako, to mene ne interesuje. Onog trenutka kada su se ovlašteni predstavnici Hadena pojavili u Bosnalijeku, ljudi su više nego transparentni, to pokazuje ova velika podrška radnika. To što se Halil i Vi njegovi jataci nisu uspjali naci, da bi nešto ušicarili, to je vec vaš problem.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Vidiš, pošto je bosnalijek samo jedna od firmi koje kotiraju na berzi, mene a vjerujem i većinu ulagača veoma interesuje kako je Haden kupio dionice na berzi. Kao što me interesuje i ko nagleda rad te berze i trgovanje entetskim obveznicama kao i ko pere novac preko berze kao i ko to sve aminuje odnosno ko je izvršna vlast u državi ili entitetu.
To što ja reagujem i što u svojim mogućnostima nekim instucijama pokušavam da objasnim nepravilnosti je moje nastojanje da imamo normalnu državu u kojoj ti nećeš morati izaći na kapiju i gurati se sa zaštitarima. Ne bi morao da je Arslanagić otišao na vrijeme.

Meni nije cilj, a vjerujem i većini ostalih, da nešto ušićarim a država neka propadne. To su kratkoročne stvari ali(po treći put govorim) ako se na duži rok ne uspostavi bolji ekonomski ambijent, onda smo svi na gubitku.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@panzer, monty
sve savrseno jasno i tacno receno.

@klis
naslucujem kod tebe nervozu, a ne vidim razloga. Panzer je definitivno covjek cije postove vrijedi procitati i uzeti kao napisane sa cvrstom osnovom.
Ako zelis dobro sebi i firmi u kojoj radis, i monty, i zuti, i panzer, i ja smo ti saveznici.
A ako Haden hoce saveznike, mora poceti da mijenja imidz sto prije. Ja podrzavam njihov ulazak na ovaj nacin, jer ocigledno da se ovdje moze cekati do beskonacnosti odluka suda, a sto je vise povezanih parnica, to je ona sve dalja. Medjutim to ne smije postati praksa, jer ako je napravljen presedan iz razloga da se firma mora spasavati od klizanja preko ruba, tu treba povuci crtu i reci: ok, ovo smo morali uraditi i nadamo se da se nece dugo pamtiti, ali od sad idemo dalje sa obrazom i po zakonu.
Jer ne smije se zaboraviti da su sljedeci izbori za 16 mjeseci koji zacas prodju, a po svemu sudeci, Arslanagicevi zastitnici bice tada mocniji nego sad. U tom periodu Haden mora promijeniti imidz i dati nam svima postenu ponudu za nase dionice. Siguran sam da ce na jesen biti velike rupe u budzetu federacije i da ce Vlada rado prihvatiti 40-tak miliona za svoje dionice, kao sto bih i ja i vecina nas bez problema uzeli iznos koji su oni odredili kao max. po dionici. Sve sto treba je da sad izvade keš i zaboraviće se ova epizoda.
Očigledno se i na berzi nešto dešava jer u ovom času nema prodajne količine unutar 10%. Ako neko ima OBS nek nam malo da pregled ponude.
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@Sabur2
O imidžu Hadena možemo razgovarati aBd, nakon min. pola godine od trenutka preuzimanja poslovanja od strane Hadena. Ne možemo ljudima suditi
a još nisu ni poceli da posluju.
Sadašnja alternativa Hadenu je Amar Arslanagic, Bakir Alispahic, Bojan Kebe.
Za vas koji ne znate Bosnalijekov uspjeh u Rusiji je napravio Nedim Uzunovic, mi radnici svi to znamo, to nije napravio niko drugi.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Po meni, slijedeći slijed događaja je da ukoliko Uzunović preuzme vlast, imperia postane glavni distributer bosnalijeka u CISu i svu dobit zadrži za sebe. Da ja imam dionice pratio bih taj razvoj događaja.

A evo link na zanimljiv članak iz rusije. Jeste ruski ali se može razumjeti:

http://issuu.com/bionika/docs/20_723_
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pa u tom smislu je možda i pozitivno da se smjena događa baš na polugodištu. Biće valjda i taj polugodišnji finansijski izvještaj koji doduše nije baš mjerodavan za ocjenu poslovanja u jednoj ovakvoj nenormalnoj godini, ali daj šta daš, a onda ćemo nakon godišnjeg FI vidjeti kolika je dobit, dividenda i sl. tj vidjećemo kako posluju novi gazde. Da ne pominjem sljedeću godinu kad neće moći čak ni kukati da su im "bivši"ostavili repove i sl kao što očekujem za ovu. Ne bude li na polugodištu 2014 min 10 miliona dobiti biće sve jasno. A pratićemo šta se i kako radi i to ne sa povećalom nego sa mikroskopom. Izuzev ako ne ponude pristojnu cijenu za otkup, a u tom slučaju izlaz i sretan im put, pa kad budu 100 % vlasnici nek' raspodjeljuju dobit i dividendu kako god hoće.
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@panzer
Zaboravio si napisat "hipoteticki gledano".
Isto tako se može reci da ce možda dobit biti 30 miliona km, a 20 miliona ide u raspodjelu dobiti. To se zove prejudiciranje stvari.
Haden je najveci dionicar, željeli su zajedno sa vladom da rade, vlada nije mogla da se dogovori izmedju sebe. Prema tome, treba pustiti ljude da rade.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

To pretpostavljam ali vidjet ćemo. Ovo mi je zanimljivo. U Bosnalijeku je sa Uzunovićem bio i Zijad Šušić. Čovjek koji je poznat po preprodaji dionica FDSu na čemu je u nekoliko dana znao "zaraditi" poprilično velike iznose i koji je ispred FDSa angažovan kao člana NO u jednom ZIFu. Sad su svi iz ekipe na okupu. Gazda se vjerovatno neće pojavljivati.

http://ekapija.ba/bs/Vijest/vijesti/bor ... dzic/27396
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@panzer
Prica se po Bosnalijeku da Halil morat vratiti 70 hiljada km što mu je Meliha dala, panzer ako te ima negdje u tim ciframa, cuvaj se.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Nema me u bilo kakvim ciframa. Onda se zapitaš zašto ja pišem ovo o bosnalijeku ako nemam nikakve koristi. U jučerašnjim postovima piše skoro sve. Nekom, u svijetu davno prevaziđenom, ekonomskom logikom laissez passer,laissez faire bi ja trebao proći mimo ovoga odnosno da me ne interesuje šta ljudi rade.
Spomenuo sam Šušića i ti o tome ne znaš ništa. Čovjek koji je spomenutim transakcijama oštetio FDS uz pomoć menadžmenta a time i oštetio državu jer ona ima najveći udio u FDSu je pravni savjetnik Uzunoviću. Kažete treba pustiti ljude da rade, pa eto pustite ih. Meni je jasno šta će raditi a većini u firmi je izgleda svejedno što će biti: sjahao jedan uzjahao drugi.
Post Reply