Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

one
Posts: 2084
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by one »

one wrote: 31 Jan 2026, 13:03 mogli bi biti sokirani koliko ce triliona printat da otkupe trezorce povoljno od drugih drzava koje ce upasti u velike ekonomske probleme ako krene sukob sa iranom.iduca dva mjeseca bi mogla biti suluda
u tom periodu su moguci novi ath za metale i historiski za naftu..zestok krah dionica i marketa..to je uslov za novo printanje dolara
panzer
Posts: 13881
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by panzer »

brzi wrote: 30 Jan 2026, 23:21 Potop, ne samo zlata i srebra nego i svih ostalih metala, kako je sve relativno, nestabilno.
Ako se zaguzva u USA, nastat će ludnica.
Nestabilni špekulanti su preuzeli primat na tržištima. Ovakvo ponašanje može ohladiti ozbiljne ulagače za bilo kojom vrijednosnicom.
A da ne spominjem državne monetarne politike.
Da im psihološki nestabilni gikovi prave haos monetarnim faktorima, to će vjerovatno nastojati ograničiti.
montypython
Posts: 4571
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Zlato, srebro i ostali plemeniti metali

Post by montypython »

U vezi velikog pada zlata i još većeg pada srebra zadnjih par dana.
Iako je korekcija bila potrebna i zdrava jer je rast postao eksponencijalan I "vertikalan" što nikad ne traje dugo a da malo ne "odmori" ovo što se desilo nije normalno.
Sve je više dokaza o manipulaciji. Ova dvojica npr govore o tome u početku ovog videa a vidio sam još sličnih. Objašnjenje, pojednostavljeno-radilo se bukvalno o spašavanju (bail out) nekih banaka. Naima neke banke imale su ogromne short pozicije na srebru (mada mislim da je slično za zlato). Dakle kladile su se npr kad je srebro bilo 60 da će pasti. Umjesto da padne, ono je otišlo na preko 100. Banke su otišle u ogroman minus i prijetila je opasnost da ne mogu da otkupe po tolikoj cijeni i zatvore te pozicije. Jedino što bi ih spasilo je drastičan pad cijena. I izgleda da se to i desilo "uz malu pomoć prijatelja". Pominje se nagla ponuda ogromne količine, pominje se tu i JP Morgan. Uglavnom cijena je pala, te banke su se nakupovale na dnu i zatvorile short pozicije. Čak ima priča da su mnogi obični kupci bili spriječeni da kupe po tim niskim cijenama (a bili su navalili u velikom broju) uz objašnjenje da su veze u prekidu, čak ide i do cyber napada. Ovo se nije desilo sa azijskim tržištima tako da je ostala rupa između zapadne njujorške cijene (papir) I azijske (fizički metal). I srebra i zlata. Da li je pad gotov? Vidjeće se u ponedjeljak ali ako i nije potpuno gotovo, vjerovatno će uskoro prema gore, možda već u sljedećoj sedmici. Usput, propada i Bitcoin I to dramatično a na redu su i S&P i Nasdaq. Mislim da će zlato prvo krenuti naviše a ovi ostali neće zadugo.
https://m.youtube.com/watch?v=jgo8OsfHF ... Fscw%3D%3D
Post Reply