Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 3495
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualn ... k-15665823

-" Došli smo u situaciju da, prema podacima iz 10G plana HOPS-a, imamo oko 10 000 MW zahtjeva za priključenjem na mrežu, iako ni sami ne znamo što ćemo s tom električnom energijom."


Na kraju će distribucija biti profitabilnija od proizvodnje.
Tako da bi 800.000 kupaca moglo postati vrijednije od proizvodnje.
panzer
Posts: 13877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Prošle su se mreže radile radi kupaca, potrošača, a danas se smatra kako bi se trebale raditi radi proizvođača", napomenuo je ministar.
Meni je ova izjava šizofrenija.
Skendi122
Posts: 144
Joined: 04 Nov 2024, 21:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Skendi122 »

Ovo mi nikada nece bitj jasno, ti hoces da kupis 240 dionica i kalkulises stavis jedan fening vise u odnosu na prethodni dan. Kakva je to racunica? Mislis sa tim jednim feningom vise nekoga natjerati na razmisljanje da ti proda.
panzer
Posts: 13877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Najčešće su to nalozi sa brokerskom diskrecijom. Daješ nalog sa gornjom cijenom do npr 9,8 ali se broker pojavljuje jedan pf iznad prvog vidljivog kupovnog naloga. Ako bi se pojavio neko da proda na 9,6 KM dobro i jest. Ako se pojavi na 9,8 KM broker odlučuje da li da kupi odmah ili da sačeka.
montypython
Posts: 4570
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mislim da oni i ne znaju pravu vrijednost. Ovo ima smisla jedino kad se radi o assetu gdje je cijena približno realna, na velikim tržištima gdje stalno ima stotine naloga na prodaju I kupnju I gdje se cijedi "suha drenovina" i gdje je dobra dobit i od par %.
Tamo gdje još nije ni bilo "price discovery" tj gdje je realna cijena stotinama posto iznad trenutne tržišne ovo pripetavanje za fening je besmisleno.
Dok su se oni ovako sekali prošle sedmice oko 9.50 podižući za fening ponuda je otišla sa 9.6 na 10.5 tj za marku. Na kraju će ti što štede fening trčati za cijenom da kupe po 50 KM prije nego ode na 60.
Skendi122
Posts: 144
Joined: 04 Nov 2024, 21:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Skendi122 »

montypython wrote: 29 Jan 2026, 12:18 Mislim da oni i ne znaju pravu vrijednost. Ovo ima smisla jedino kad se radi o assetu gdje je cijena približno realna, na velikim tržištima gdje stalno ima stotine naloga na prodaju I kupnju I gdje se cijedi "suha drenovina" i gdje je dobra dobit i od par %.
Tamo gdje još nije ni bilo "price discovery" tj gdje je realna cijena stotinama posto iznad trenutne tržišne ovo pripetavanje za fening je besmisleno.
Dok su se oni ovako sekali prošle sedmice oko 9.50 podižući za fening ponuda je otišla sa 9.6 na 10.5 tj za marku. Na kraju će ti što štede fening trčati za cijenom da kupe po 50 KM prije nego ode na 60.
Tako i ja razmisljam. Ali ocigledno ljudi imaju neku racunicu koju mi ne kontamo.
veliki dedo
Posts: 278
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Da, kada bolje skontaš. ;)
Ali na poziciji i taj jedan fening je odlučujući.
brzi
Posts: 3495
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

"Na sjednici je donesena odluka o zamjenskoj tržišnoj cijeni električne energije za mjesec veljaču 2026. godine, koja iznosi 20,6788 feninga po kilovatsatu.

Riječ je o cijeni po kojoj privilegirani proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora i učinkovite kogeneracije, koji su pravo na poticaj ostvarili kroz model premije putem aukcija za velika postrojenja, prodaju električnu energiju Operatoru za obnovljive izvore energije i učinkovitu kogeneraciju. Ova cijena primjenjuje se do uspostave organiziranog tržišta električne energije dan unaprijed."
aid
Posts: 165
Joined: 15 Dec 2024, 20:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by aid »

U cijeloj BIH u period 26.-28. 01. ,prema podacima sa tabelarnog pregleda NOS-a, proizvodnja je bila veća od potrošnje :
26.01. 7599 MWh
27.01.12682 MWh
28.01.13716 MWh
Ako znamo da EFT termoelektrana konstantno proizvodi 267 MW odnosno 6408 MWh dnevno (I pretpostavimo da sve izvozi) proizilazi da su ostale tri elektroprivrede zajedno imale višak proizvodnje prosječno po satu:
26. jan. 49 MWh, 27. Jan. 261 MWh I 28. Jan. 304 MWh.
Obzirom da nema proizvodnje za skladište niti skladištenja eventualno uvezene energije mislim da se može izvuči jednostavan zaključak da su ovih 34.000 MWh za kojih je u ova tri dana proizvodnja bila veća od potrošnje u BIH mogla biti potrošena isključivo van BIH, bez obzira kako će to biti prikazano u bilansima uspjeha kroz prihod zbog prodaje preko posrednika. Dakle za tri dana su tri državne EP proizvele struje koja je morala da se plasira van BIH u vrijednosti od najmanje 3,4 mil. EUR ako je cijena bila samo 100 EUR-a po MWh, odnosno 34 mil EUR ako bi aproksimirali ovakve relacije na cijeli mjesec.
U planovima I izvještajima EP sve to izgleda komplikovanije, jer nabavku energije ,kao I prodaju nabavljene energije kao robe ,a ne proizvoda ,ne vode u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima, koji I kod nas važe, prema kojima bi se , najjednostavnije rečeno, u brutobilansu I finansijskim izvještajima morala obebjediti sljedivost nabavljene I prodane robe tako da se jasno vidi razlika u cijeni na propisanom kontu.( što radi i mora znati i mali obrtnik)
brzi
Posts: 3495
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Zaboravljate ostale privatne proizvođače, i oni proizvode i izvoze, uz to pogledaj prvih 20 dana januara, najčešće se izvozilo manje nego sto sama TE Stanari proizvodi.
Na karaju će biti slika ovakva EPBiH uvezla 80 do 100 GWh, EP HZHB izvezla 50 do 100 GWh i EPRS-a izvezla 20 do 30 GWh.
Pratim Srbiju, oni su do 01.01.2026. Uvozili velike kolicine struje a sada im je proizvodnja usklađena sa potrosnjom, par MW uvoze ili izvoze.
I sto se cijene tiče kao što rekoh, ranije su cijene za dan unaprijed na Cropex-u i Seepex-u bile približne a sad se najniža u toku dana razlikuje za cca 50 eura. Druga stvar vjerovatno tu situaciju iskorištavaju posrednici jer nijedna od tri elektroprivrede nije direktno izvozila.
Da je pameti sad bi se EP BiH i EPHZHB dogovorile za cijenu i EPBiH bi kupovala višak od EP HZHB ako već nije kupila terminski.
Post Reply