Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12453
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Hajde što su uglavnom neinformisani i nezaintersovani za temu o kojoj pišu ali često svoj prostor "novinari" koriste za instruisane objave.
brzi
Posts: 2817
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 24 Oct 2024, 11:32 Potpuno normalan oglas o zapošljavnju 23 nova radnika (sve konkretna i proizvodna radna mjesta, inžinjeri, elektromonteri...) Klix smeće objavljuje kao da je zločin i još dovodi u kontekst poskupljenja struje iako nikakve veze nema. Ne pitajući se pri tome npr koliko zaposlenih godišnje ode u penziju, ja vjerujem nekoliko puta više. I naravno rulja se uobičajeno naloži (kad ih se pravilno usmjeri) i u komentarima lupa gluposti.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakon-p ... /241024034
Uvijek se provlači priča da narod ne zaslužuje ovakvu državu. A možda je ispravnije reći da država ne zaslužuje ovakav narod. :lol:
Tamo neki Norvežanin ili Danac ne pita zašto i kako, i ne kaže nemoj ovo i nemoj ono. Mi bi da nam bude bolje ali bez promjena, da svako potkrada kolko može, da ima jeftine struje ali da se ne grade postrojenja čak ni solarna. Opstrukcija je naše glavno zanimanje.
panzer
Posts: 12453
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://avaz.ba/vijesti/bih/935722/fede ... dnju-uglja

Malo smo reterirali ili je prioriotet bio da se jednu godinu dana pričaju "slatke priče" "evropskim partnerima". Uglavnom shvatili su da bez dovoljno uglja nema ništa.
montypython
Posts: 4078
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

A šta će. Reterirala I Njemačka nekadašnji šampion šuplje priče o zelenoj tranziciji i razdvajanju od uglja. Zatvorili uz veliku pompu sve termoelektrane prije par godina a onda kad su probali, polako ih kao privremeno otvarali kad je gusto. S puno manje pompe. A sad izgleda nije više ni privremeno. Gledam na electricitymaps trenutno čak 30% struje Im iz uglja, 19 GW. A dan je, rade i solari i VE, šta će biti večeras kad sunce zađe? A čak nije ni zima. Istovremeno u BiH u svim EP zbirno 0.96 GW iz TE. Dakle Njemačka koja "nema" TE proizvodi iz njih 20 PUTA više struje nego mi koji ih imamo. Eto o kojoj se obmani radi. Valjda je i Lakić nešto od toga skontao.
LUMEN
Posts: 24
Joined: 20 Dec 2023, 14:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by LUMEN »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/str ... /241024092
Električna energija u cijeloj BiH poskupit će od 2026. godine, a samo je pitanje u kojem procentu. Razlog je usklađivanje preuzetih obaveza u primjeni evropske regulative u pogledu zelene energije, prije svega, uvođenju takse na emitovanje ugljen-dioksida (CO2).

"BiH je pristupanjem Evropskoj energetskoj zajednici preuzela obavezu da do 1.1. 2026. godine uskladi proizvodnju energije sa evropskim zakonima. Ako naši proizvođači ne budu obračunavali taksu na emisiju CO2, a koja se kreće od 60 do 100 evra po toni CO2, plaćaće na ulazu u zemlju u koju izvoze. Eh, sada je pitanje da li je bolje da plaćaju na našem tržištu ili prilikom izvoza", rekao je Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banja Luka.

Od 1.1.2026. sigurno dio novog troška snositi krajnji potrošači u zemlji.
montypython
Posts: 4078
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa to su po meni čiste carine ili nametnute tarife i kvote, najobičniji protekcionizam, zaštita domaćeg tržišta razvijenih zemalja Evrope od strane jeftine konkurencije. Oni koji nemaju energiju jer su je potrošili (V Britanija prije par godina potrošila sav svoj ugalj nakon 150 godina) ili je nisu nikad ni imali, znaju da će ih zemlje koje imaju jeftinu energiju uskoro prestići u razvoju pa su izmislili klimatske promjene, ugljični otisak, obnovljive, priču o prljavim fosilnim gorivima i sl da i drugima nabiju cijenu energije i učine je i drugima skupom i tako svoju skupu robu koliko toliko konkurentnom i tako zadrže hegemoniju i standard koji se topi. A ne smiju to zvati protekcionizmom jer je to "netržišno" pa izmišljaju priče i pričice kako da to upakuju "urođenicima" tj nama.
Nije problem, ne moramo im ništa izvoziti pa će moliti na koljenima da im to prodamo i po 100 % višoj cijeni. A možemo i mi njima naplatiti porez od 50 % na njihovu vodu ili pivo, žvake, cigarete, čips jer su "zagađeni", na auta 100 % kao što Trump planira kinezima da zaštiti američku autoindustriju. Na disanje ako treba. Naplatiti im porez na svu robu proizvedenu u zemljama koje imaju nuklearke. Slično su uradili Nijemci Kinezima nedavno, nabili ima takse do neba jer ovi proizvode bolja (npr EV) auta upola cijene pa im Kinezi odmah uzvratili ogromnim taksama na uvoz mesa, konjaka auta i sl.
Dakle ima više rješenja za ovo, prvo je nametnuti i mi njima izmišljene carine ionako 90 % stvari koje uvozimo sa Zapada je ljudima nepotrebno i obično je smeće. Drugo i možda još bolje, previše smo se slizali sa Zapadom pa nas oni sada tretiraju kao sluge a ima čitav novi svijet istočno koji se polako budi a ne nameće takse na CO2 i slične gluposti. Nije Tito bio glup sa pokretnom nesvrstanosti, kad si ničiji uvijek se svi bore za tvoju naklonost a ovako kad se prepustiš samo jednome kao mi sad "evropskom putu" i Zapadu i kad oni vide da na sve pristaješ za šarene perle, tretiraju te kao da si rob. Što trenutno i jesmo.
Međutim raspada se ta priča sve brže, nisam siguran da će i postojati zelena priča i takse na CO2 do 2026 a nisam siguran ni za EU da će postojati za 5 godina.
Evo došla nam Ursula u Jablanicu kao voli nas ona a u stvari dolazi da zavrće ruke domaćima i nameće ovakve stvari. Da nam sto miliona sadake i sto kredita a onda ukrade milijardu i poklopi zemlju, šume, vodu i rudnike.
LUMEN
Posts: 24
Joined: 20 Dec 2023, 14:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by LUMEN »

montypython wrote: 24 Oct 2024, 15:38 Pa to su po meni čiste carine ili nametnute tarife i kvote, najobičniji protekcionizam, zaštita domaćeg tržišta razvijenih zemalja Evrope od strane jeftine konkurencije. Oni koji nemaju energiju jer su je potrošili (V Britanija prije par godina potrošila sav svoj ugalj nakon 150 godina) ili je nisu nikad ni imali, znaju da će ih zemlje koje imaju jeftinu energiju uskoro prestići u razvoju pa su izmislili klimatske promjene, ugljični otisak, obnovljive, priču o prljavim fosilnim gorivima i sl da i drugima nabiju cijenu energije i učine je i drugima skupom i tako svoju skupu robu koliko toliko konkurentnom i tako zadrže hegemoniju i standard koji se topi. A ne smiju to zvati protekcionizmom jer je to "netržišno" pa izmišljaju priče i pričice kako da to upakuju "urođenicima" tj nama.
Nije problem, ne moramo im ništa izvoziti pa će moliti na koljenima da im to prodamo i po 100 % višoj cijeni. A možemo i mi njima naplatiti porez od 50 % na njihovu vodu ili pivo, žvake, cigarete, čips jer su "zagađeni", na auta 100 % kao što Trump planira kinezima da zaštiti američku autoindustriju. Na disanje ako treba. Naplatiti im porez na svu robu proizvedenu u zemljama koje imaju nuklearke. Slično su uradili Nijemci Kinezima nedavno, nabili ima takse do neba jer ovi proizvode bolja (npr EV) auta upola cijene pa im Kinezi odmah uzvratili ogromnim taksama na uvoz mesa, konjaka auta i sl.
Dakle ima više rješenja za ovo, prvo je nametnuti i mi njima izmišljene carine ionako 90 % stvari koje uvozimo sa Zapada je ljudima nepotrebno i obično je smeće. Drugo i možda još bolje, previše smo se slizali sa Zapadom pa nas oni sada tretiraju kao sluge a ima čitav novi svijet istočno koji se polako budi a ne nameće takse na CO2 i slične gluposti. Nije Tito bio glup sa pokretnom nesvrstanosti, kad si ničiji uvijek se svi bore za tvoju naklonost a ovako kad se prepustiš samo jednome kao mi sad "evropskom putu" i Zapadu i kad oni vide da na sve pristaješ za šarene perle, tretiraju te kao da si rob. Što trenutno i jesmo.
Međutim raspada se ta priča sve brže, nisam siguran da će i postojati zelena priča i takse na CO2 do 2026 a nisam siguran ni za EU da će postojati za 5 godina.
Evo došla nam Ursula u Jablanicu kao voli nas ona a u stvari dolazi da zavrće ruke domaćima i nameće ovakve stvari. Da nam sto miliona sadake i sto kredita a onda ukrade milijardu i poklopi zemlju, šume, vodu i rudnike.
Jasno mi je šta govoriš i slažem se, međutim imamo situaciju kakvu imamo, a bojim se da nije ni malo svijetla, činjenica je da će nam takse uvesti i činjenica je da će energija poskupiti stanovništvu, kako vidim znatno! Što je najveći strah u svemu ovo bi jako lako mogao biti zadnji čavao u lijes EP!
Ove namete EP ne može pokriti ionako grca na rubu opstanka ako dodamo i postrojenje za odsumporavanje i denitrifikaciju gdje će poskupjeti proizvodnja za 30% dodatni troškovi...
Ukupni trošak je preko 100% poskupljenje el. energije!
Ne znam gdje ide ovaj brod..
montypython
Posts: 4078
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja kako shvatam ovo su takse na struju i proizvode koji se izvoze u EU a ne na svu proizvedenu. Neka me neko ispravi ako griješim. Mi trenutno vrlo malo izvozimo tako da to ni blizu nije faktor kako se predstavlja. Ne znam je li izvoz i 10 % prihoda, nažalost. Govorim o struji i EPBiH. Osim toga cijena na berzi zna biti po nekoliko sati dnevno i 200 i više eura. A biće i mnogo viša. Ako je naša proizvodna u TE recimo 80 i ako na to dodaš i tu taksu od 50 E ili koliko već i dalje bi se izvozilo uz dobit. Plus što možeš uvoziti često i ispod 30 i štediti i ugalj i akumulaciju vode. A čak i da nije tako svaki trošak će se preliti na krajnjeg korisnika, kako bi drugačije. I da poskupi 200% ili 500%. A ja mislim da se sve može amortizovati i poskupljenjem od max 10 %. (ne računam tu ovo što treba da poskupi ionako, već sada, da ne bude ispod proizvodne cijene). I ne samo da mislim da nije nikakav problem što će poskupiti nego je čak pozitivno što će poskupiti (pogotovo za domaćinstva) jer je abnormalno jeftina, toliko da narod čak enormno i nepotrebno troši i stvarno nije ekološki i ne mislim pri tom na agendašku priču i "zelenu tranziciju" nego realno, nije normalno grijati se na struju. Kad se zna da je prosječni račun za struju cca 50 ak KM i kad pogledaš trošak za mobitel od par stotina KM za porodicu, za tv i internet račun takođe viši od onog za struju, više plaćaš za kafe mjesečno ili za cigarete nego za struju, meni ispada da je sasvim realno gledajući sve ostalo da račun domaćinstva za struju bude ne 50 KM nego bar 300. Što je 500%. A sva ova kuknjava oko povećanja od 10 ili 15 % je ustvari samo odbrambeni mehanizam "naroda" koji dobro zna koliko je sadašnji račun za struju nerealan ali hoće da odbrani stečene pozicije i džabnu struju na svaki način (i zato se slažem sa onim gore od brzog da ova država ne zaslužuje ovaj narod). Plus su tu plaćeni lešinari iz medija i isto tako plaćeni "stručnjaci" i zato imamo ovo što imamo i od države i od energetike.
brzi
Posts: 2817
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ako ne uvedemo taxe, a čisto sumnjam da će biti s obzirom da bi to trebalo da bude uvedeno na državnom a ne entitetskom nivou. onda će proizvodi kao što su čelik i cement biti oporezovani na EU granici. Ne radi se tu samo o električnoj energiji iz uglja nego i čeliku i cemetu koji je dobiven energijom uglja. Tako da samo uvođenje CO2 takse na električnu energiju iz TE ne rješava problem. Jer da je tako mogli bi el. energiju iz HE prodavati industriji a ovu iz TE domaćinstvima i problem riješen.
brzi
Posts: 2817
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://tip.ba/2024/10/24/foto-uzbuna-zbog-uglja/

Proizvodnju uglja od 7,8 miliona tona iz 2017.godine u osam rudnika u državnom vlasništvu mi smo smanjili taliko da ćemo uvu godinu, kako danas stvari stoje, završiti sa nešto više od 4,0 miliona tona iskopanog uglja, od planiranih 6,1 miliona tona. Za prvih devet mjeseci ove godine naši rudnici su otkopali 69,63 % planiranih količina uglja. Tradicionalno Banovići su tu najbolji sa 93,69 % ostvarenog plana, Kreka sa 71,37 % i Kakanj sa samo 56,80 %.
Post Reply