ASA BANKA

KingPoint
Posts: 23
Joined: 28 May 2024, 12:45

Re: ASA BANKA

Post by KingPoint »

:shock: Ode danas po 130 KM
Truba
Posts: 655
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: ASA BANKA

Post by Truba »

pomalo vuce na ublehu
sve sto sam izgubio na mtelu
sam dobio ovim skokom
al malo dionica
senculi
Posts: 3
Joined: 22 Oct 2024, 11:14

Re: ASA BANKA

Post by senculi »

Hvala svima na ukljucivanje u diskusiju, ne da mi se svakom pojedinacno odgovarati ali evo jos par informacija,komentara... mozda ce nekome koristiti.

Vracam se na kljucno pitanje koliko banka ima kredita sa varijabilnom stopom. Istrazivao sam nigdje nema podataka ni za ASA banku a ni za bankarski sektor, gledao FBA izvjestaje za bankarski sektor kao i CBBIH.
Cinjenica jeste da stope nisu u BiH rasle kao u drugim zemljama ali je to zbog FBA odluke "ODLUKA
O PRIVREMENIM MJERAMA ZA UBLAŽAVANJE RIZIKA RASTA KAMATNIH STOPA". Međutim kada EURIBOR pada, stopa na kreditima ce padati u zavisnosti od pojedinacnog ugovora sta je definisano... EURIBOR, marza, flor isl...

Istrazivajuci naletih i na nesto sto se zove MREL, kome se da citati neka ide na FBA ima odluka. Prilicno slozena prica ali negativno utice na profitabilnost banaka.
Sto se tice troskova, drugi najveci trosak banaka koliko vidim prema statistitci FBA su plate, tako da rast plata negativno utice na banke, a broj uposlenih u bankarskom sektoru raste (AI ocito nije na vidiku).
Ukratko ne vidim bas neke pozitivne stvari koje trenutno idu u prilog bankarskom sektoru na nacin da ce profitabilnost ovom brzinom nastaviti rast u buducim godinama.
panzer
Posts: 12451
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Treba to svakako imati u vidu.

Sad, ako bude smanjenja tih prihoda, hoće li to uticati na više od 15 miliona neto dobiti.
Npr ako ove godine znamo da će imati oko 60 miliona KM a 2025. završe sa 45 miliona KM, je li to malo?

Ili , desi se smanjenje neto dobiti a oni odluče da isplate i dio akumulirane dobiti ?
Ili, i 30-40 miliona KM dobiti ulagačima bude dovoljno za pozitivan pogled.

Tako da je "ovaj naš posao" malo specifičan jer nije samo poslovanje jedini faktor uspješnog ulaganja u dionice. To se sagledava sa više strana. Kako negativne tako i pozitivne strane koje mogu uticati na cijenu dionica.
senculi
Posts: 3
Joined: 22 Oct 2024, 11:14

Re: ASA BANKA

Post by senculi »

Nije nista poglesno sto si rekao, sustina je da treba uzeti puno faktora u obzir.

Ne bih rekao da ce dobit bankarskog sektora padati u 2025, prije bih rekao stagnirati ili minimalno rasti.
panzer
Posts: 12451
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Ma 20 KM dobiti po dionici je ekstra dobar rezultat. Makar da bude jednu godinu a kamoli par godina za redom.
Ako ide P/E 10 onda se jasno vidi podcijenjenost.
Post Reply