Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2806
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sabur2 wrote: 15 Oct 2024, 09:34 Odvoz smeća u Sarajevu je zaista bagatelan. Kao i održavanje zgrada.
Besmisleno nisko, a zapravo mi se čini da je to tako radi toga da se ne prave veći troškovi onima koji imaju višak stambenih jedinica.
Trebalo bi pokušati podići cijenu mjernog mjesta za el. priključak pa bi vidjeli otpora kod zakonodavca. :lol:
Ja sam pričao o tome.
EP RS naplaćuje 15 KM mreźarine i onom ko ne potroši nijedan KWh.
Održavanje mreže do vikendica i objekata za odmor košta. Elektroprivreda takvim objektima nudi pripravnost da u svakom trenutku sa mreže povuku el. energiju za samo 4,50 KM mjesečno.
To je premalo.
Truba
Posts: 651
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Da...to su od srbije prepisali 8 eura
15 km vikendica trosio ne trosio
novi
Posts: 207
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Elektroprivreda BIH

Post by novi »

Ovo je više za ''vjerovali ili ne'' kako potrošiti pare: https://indikator.ba/KOMPANIJE-I-TR%C5% ... nova-posao, ovako genijalnim projektima skršit će pare za par generacija. Zato se to zove generacijski poduhvat
panzer
Posts: 12424
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://avaz.ba/vijesti/bih/934276/laki ... rije-mjere

Ne može drugačije. Ili radite ili svi na biro.

Jedino što ih već godinama puštaju da ne rade pa sad je pitanje da li bi znali ispuniti normu.
Anoniman
Posts: 42
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

panzer wrote: 15 Oct 2024, 21:38 https://avaz.ba/vijesti/bih/934276/laki ... rije-mjere

Ne može drugačije. Ili radite ili svi na biro.

Jedino što ih već godinama puštaju da ne rade pa sad je pitanje da li bi znali ispuniti normu.
Nema tu norme dok je na jednog proizvodnog radnika vezano 3-4 koja to nisu.
Ono sto sam vidio na internetu problem rudnika su ugovori sa privatnim firmama a gore od ovog je da ne uradis isto a nemas u ispravnom stanju vlastite masine i mehanizaciju.
Andelija je bio pripremio sistematizaciju, i dobra je bila sigurno cim je sindikat bio protiv.
Mada i TE Kakanj ima svoje probleme, blokovi su stari i pitanje je koliko jos dugo mogu raditi.
Al eto vidjet cemo za dva mjeseca hoce li biti bolje stanje.
panzer
Posts: 12424
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne možeš promijeniti neradnički mentalitet koji se uzgaja decenijama.

Jedino rješenje za EPBIH je prodavati struju skuplje od nabavne. Bilo vlastite bilo kupovne.
A skakavci neka završe kao u Zenici.
Sitna buranija
Posts: 2317
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Većina nas na forumu, bar ova grupa koja se organizovala, znamo šta je jedno od mogućih rješenja za probleme EPBiH u ovom momentu.

Ali, i među nama ima onih koji vjeruju u vile i vilenjake i u bajku da ovi ljudi, koji sada sjede u upravi EPBiH i koji su je doveli u ovakvu dubiozu, mogu pronaći rješenja i rijeṣ̌iti probleme. Da je ostao Andelija i da je dobio političku podršku za to, ja lično vjerujem da bi on bio u stanju od EPBiH napraviti dosta profitabilniju firmu nego što je bila (a bila je profitabilna cijelo vrijeme) jer je čovjek bio stručan. Ovi sadaṣ̌nji su jednostavno nestručni, neznalice, a pojedinci među njima koje je Andelija u svom mandatu izbacio iz uprave su i skloni kriminogenim rabotama...
zzz
Posts: 6
Joined: 03 May 2023, 00:14

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zzz »

Mutavog Andeliju pred ocima cjelokupne javnosti ispreskakao covjek sa osam razreda osnovne.
Dejan118
Posts: 438
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 15 Oct 2024, 09:46
Sabur2 wrote: 15 Oct 2024, 09:34 Odvoz smeća u Sarajevu je zaista bagatelan. Kao i održavanje zgrada.
Besmisleno nisko, a zapravo mi se čini da je to tako radi toga da se ne prave veći troškovi onima koji imaju višak stambenih jedinica.
Trebalo bi pokušati podići cijenu mjernog mjesta za el. priključak pa bi vidjeli otpora kod zakonodavca. :lol:
Ja sam pričao o tome.
EP RS naplaćuje 15 KM mreźarine i onom ko ne potroši nijedan KWh.
Održavanje mreže do vikendica i objekata za odmor košta. Elektroprivreda takvim objektima nudi pripravnost da u svakom trenutku sa mreže povuku el. energiju za samo 4,50 KM mjesečno.
To je premalo.

Da zato je prodajna cijena u RS daleko veca od proizvodne.
EPRS ima mnogo velki prosecni kWh. Dakle kad se iznos racuna podijeli sa kWh.
Recimo ko potrosi 100 kWh plati 16 KM / 100kWh to je procecna cijena 0.16 KM /kWh.

Mnogo je takvih u kategoriji domacinatva vikendice , prazni stanovi, kuce ljudi koji su u inostranstvu i samo na kdmr dodju i citava sela i naselja povratnika koji ustvari ne zive tu...

0.16 kM je vise od proizvodne cijene.

Za EPBiH isti moglo da bitno utice povecanje takse na mjerno mjesto.
Sitna buranija
Posts: 2317
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

zzz wrote: 16 Oct 2024, 00:06 Mutavog Andeliju pred ocima cjelokupne javnosti ispreskakao covjek sa osam razreda osnovne.
"Mutavi" je ostavio firmu sa 300 mio keša, preko 150 mio akumilrane dobiti, i koja je redovno imala pozitivan rezultat. Možeš misliti koliko su ovi sadašnji mutavi kada naprave čisti gubitak od 117 mio KM za malo više od 4 mjeseca...
Post Reply