Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4069
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pisao sam nedavno o tom njihovom "zatvaranju", to je isključivo zato jer su potrošili sav svoj ugalj. Na donjoj tabeli iz 2016 jasno se vidi da UK ima svega 77 m tona, što im je bilo dovoljno za svega 2 godine eksploatacije. Dok BH ima, 2.5 milijarde tona. https://www.worldometers.info/coal/coal ... y-country/
A kao ilustraciju zapadne hipokrizije samo jedan podatak. Evo gledam electricitymaps, u ovom trenutku, večeras, BiH proizvodi 0,7GW struje iz termoelektrana a ZELENA Njemačka 15,6 GW, 22 PUTA više od BiH iako je ona svoje TE zvanično "zatvorila" ima 2 godine. Znači oni sad otvoreno lažu a prednjače njihovi ambasadori u BiH.
Dejan118
Posts: 438
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Znali se kakve su rezerve uglja u BiH ?
Po elektranama odnosno rudnicima u blizini termelektrana.
milos_obilic
Posts: 6
Joined: 10 Oct 2024, 08:11

Re: Elektroprivreda BIH

Post by milos_obilic »

Pozdrav svima.
Imam dionice Epbih vec duzi niz godina.
Nisam se dosad aktivno ukljucivao iz kojekakvih razloga. Ali obzirom da lakrdija s ovom dionicom ne staje odlucio sam se malo ukljuciti u ovu sagu.

Ako je tocno da se struja prodaje ispod proizvodne cijene, onda se krse i porezni zakoni, a za primjenu kojih je odgovorna uprava. Dapace, to je najocitiji primjer gdje se ovakvom politikom cijena krse propisi.
panzer
Posts: 12424
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

milos_obilic wrote: 10 Oct 2024, 08:38 Pozdrav svima.
Imam dionice Epbih vec duzi niz godina.
Nisam se dosad aktivno ukljucivao iz kojekakvih razloga. Ali obzirom da lakrdija s ovom dionicom ne staje odlucio sam se malo ukljuciti u ovu sagu.

Ako je tocno da se struja prodaje ispod proizvodne cijene, onda se krse i porezni zakoni, a za primjenu kojih je odgovorna uprava. Dapace, to je najocitiji primjer gdje se ovakvom politikom cijena krse propisi.
Ima li volje da budemo aktivni, bilo u incijativama malih dioničara prema FERK-u? Ili na skupštinama dioničara. Ako nikako ne reagujemo, ne možemo ništa ni očekivati.
Sabur2
Posts: 1987
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

U pravu je čovjek zapravo. Budžet države se oštećuje na još jedan način. Manjim prilivom PDV u odnosu na onaj koji bi trebao biti da su cijene realne.
Sve zapravo pokazuje koliko je letalno za sistem ne zarađivati na strateški važnoj robi.
milos_obilic
Posts: 6
Joined: 10 Oct 2024, 08:11

Re: Elektroprivreda BIH

Post by milos_obilic »

Zakon o porezu na dobit zahtjeva princip trzisne cijene u odnosima s povezanim osobama. Dakle svako smanjenje ispod trzisne cijene koje nije iz komercijalnih razloga nije u skladu sa zakonom.
A vjerujem da je isto i kod Zakona o pdv.
montypython
Posts: 4069
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Problem je u populizmu. Građani bi da imaju struju džaba i ne zanima ih ako će sve drugo propasti zbog toga. Tzv korupcija naroda. Mediji to podržavaju jer govore ono što narod voli čuti. Sjećam se jednog intervjua mislim Vildane Selibegović gdje bukvalno moli Lakića da ne poskupi struju iako ona nema pojma ni koja je proizvodna cijena ni bilo šta drugo. Samo želi da se svidi gledaocima. Bukvalno novinari su se od tragača za istinom i činjenicama pretvorili u zainteresovanu stranku koja se "uvlači" stadu. Političari naravno paze da narodu daju samo ono što voli misleći na glasove i popularnost a ne na zakon i ekonomiju. Poslije mene potop. NVO i "stručnjaci" svi redom plaćeni od globalista koji provode klimatsku agendu. Populizam je zadnjih par godina dostigao neslućene razmjere i ako ovako nastave uništiće državu, ne treba nam nikakav vanjski neprijatelj. Ako hoćeš da uništiš bilo koju zajednicu, državu i sl samo donosi odluke koje su popularne i mjere koje svi vole, to je siguran put u pakao. Umjesto da prave energetske objekte, regulišu klizišta i bujične tokove, rade na infrastrukturi (sve radovi koji su korisni i bitni ali nisu osobito popularni) oni dijele pare "mladima", subvencioniraju tajkune i sl. Kao kad bi majka stalno hranila dijete onim što dijete voli, umjesto blitve i mrkve dijete bi jelo 2 kila Nutelle na dan. Jedini izlaz je da dođe na vrh neki menadžer tehnokrata koji će imati mu*a da donosi nepopularne odluke (a obično su samo takve dobre i za narod i i za zemlju dugoročno) ali takvog ne vidim na mapi. Ali svakako ih treba pritisnuti onim gore navedenim o kršenju zakona o porezu na dobit i pdv.
Truba
Posts: 651
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

sto narod o svemu misli ovaploćeno je u prvom i jedinom komentaru

koliko je uhljeba u tim firmama ni milijun po kilovatu vam ne bi bilo dovoljno

dakle narod je protiv poskupljenja :lol:
Profesor70
Posts: 93
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Profesor70 »

montypython wrote: 10 Oct 2024, 11:04 Problem je u populizmu. Građani bi da imaju struju džaba i ne zanima ih ako će sve drugo propasti zbog toga. Tzv korupcija naroda. Mediji to podržavaju jer govore ono što narod voli čuti. Sjećam se jednog intervjua mislim Vildane Selibegović gdje bukvalno moli Lakića da ne poskupi struju iako ona nema pojma ni koja je proizvodna cijena ni bilo šta drugo. Samo želi da se svidi gledaocima. Bukvalno novinari su se od tragača za istinom i činjenicama pretvorili u zainteresovanu stranku koja se "uvlači" stadu. Političari naravno paze da narodu daju samo ono što voli misleći na glasove i popularnost a ne na zakon i ekonomiju. Poslije mene potop. NVO i "stručnjaci" svi redom plaćeni od globalista koji provode klimatsku agendu. Populizam je zadnjih par godina dostigao neslućene razmjere i ako ovako nastave uništiće državu, ne treba nam nikakav vanjski neprijatelj. Ako hoćeš da uništiš bilo koju zajednicu, državu i sl samo donosi odluke koje su popularne i mjere koje svi vole, to je siguran put u pakao. Umjesto da prave energetske objekte, regulišu klizišta i bujične tokove, rade na infrastrukturi (sve radovi koji su korisni i bitni ali nisu osobito popularni) oni dijele pare "mladima", subvencioniraju tajkune i sl. Kao kad bi majka stalno hranila dijete onim što dijete voli, umjesto blitve i mrkve dijete bi jelo 2 kila Nutelle na dan. Jedini izlaz je da dođe na vrh neki menadžer tehnokrata koji će imati mu*a da donosi nepopularne odluke (a obično su samo takve dobre i za narod i i za zemlju dugoročno) ali takvog ne vidim na mapi. Ali svakako ih treba pritisnuti onim gore navedenim o kršenju zakona o porezu na dobit i pdv.
Bravo. Sve je rečeno.
Post Reply