Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Kao što sam već rekao gospodi iz uprave lično na skupštini, a evo i tebi ovdje da ponovim, ova uprava ne da se ne može porediti sa bilo kojom prethodnom upravom po bilo kojem osnovu, nego će ova uprava ostati upamćena kao najgora uprava u istoriji Elektroprivrede otkada ista posluje kao dioničko društvo. Kako vrijeme prolazi, sve me više oko ove dionice optimizam napušta...

Oko poskupljenja struje smo već davno svi ovdje to lijepo identifikovali kao klasični populizam i mislim da smo se svi složili da su potrebna najmanje još dva ovakva poskupljenja samo da dođu na nulu. Tako da se osvrtati na to u članku je bespredmetno. Ali ono na šta se itekako treba osvrnuti su podaci o proizvodnji, tj. o uvozu i izvozu, naravno ako su tačni. Ako znamo da su Stanari veliki izvoznik, a ovo su podaci za BiH, onda svakako ovo nije dobro...
mikriza
Posts: 24
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Kako sad jednostavno direktor EpCG reče nismo 3g dizali cijenu, prosječni račun 32e - prosječna plata tad bila 530e, kaže sad 900e prosječna plata - račun 32e, i kaže uzrok je veća potrošnja +100Gwh, a bile suše. I sve u 30s.

Naravno ide struja u CG gore. 11pf je VT, 7.5pf NT stara cijena, a mi još ispod i toga.

Jedna dobra lokalna firma tehnike svaki par dana izbaci sliku novog šlepera klima, da bude jasno ja sam pionir u grijanju klimom - inverter (zrak/zrak) od 2018.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Prodaja peleta ne ide jer su ljudi masovno prešli na invertere.
Ova zima će pokazati da ne smiješ nuditi robu ispod proizvodne cijene.
Jedini spas je ako bude nadprosječnih padavina.
mikriza
Posts: 24
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Da, peletari su sebi zabili autogol. Kako odjednom uz svu inflaciju može tona biti 370KM, to je vrijednost od prije par godina 200-250KM.

Mogu iz svog ličnog iskustva reći, da se najviše bojim redukacije struje, a dupla cijena je opet ispod svih ostalih energenata, što cijenom što praktičnosti za stan.
Hugo
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2024, 13:06

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Hugo »

mikriza wrote: 18 Sep 2024, 09:14 Kako sad jednostavno direktor EpCG reče nismo 3g dizali cijenu, prosječni račun 32e - prosječna plata tad bila 530e, kaže sad 900e prosječna plata - račun 32e, i kaže uzrok je veća potrošnja +100Gwh, a bile suše. I sve u 30s.

Naravno ide struja u CG gore. 11pf je VT, 7.5pf NT stara cijena, a mi još ispod i toga.

Jedna dobra lokalna firma tehnike svaki par dana izbaci sliku novog šlepera klima, da bude jasno ja sam pionir u grijanju klimom - inverter (zrak/zrak) od 2018.
Jeli EPCG na berzi ? Kako im stoje dionice zadnje tri godine ?
mikriza
Posts: 24
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Izgleda se slabo trguje Vlada ima 98.54%, prije 3g išlo od 3e prema 4e, sad zadnje što nalazim 5.5e.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Nominala 6,52, BV 9,06.
Najviša cijena ove godine 6 eura, trenutno oko 5,4 se vrti.

https://mnse.me/code/navigate.asp?Id=14&stockId=155
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

Cijene električne energije u Francuskoj postale su negativne zbog niske potražnje

Cijene električne energije u Francuskoj postale su negativne satima u utorak ujutro usred mlake potražnje u posrnulom gospodarstvu i povećane proizvodnje obnovljivih izvora energije.

Cijene unutardnevne struje u Francuskoj trgovale su se na čak -22,25 dolara (-20 eura) po megavat-satu (MWh) na burzi Epex Spot, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.

Do sada ove godine, francuska potražnja za električnom energijom bila je ispod projekcija operatera mreže RTE jer francusko i europsko gospodarstvo bilježe mali - ako ikakav - rast.

Francuska, koja dobiva oko 70% svoje električne energije iz nuklearne energije, vratila se prošle godine na prvo mjesto europskih neto izvoznika električne energije, jer se njezina nuklearna flota vratila s održavanja, a domaća potražnja bila je niža. Čak i uz visoke razine izvoza električne energije, opskrba električnom energijom u Francuskoj premašit će potražnju nekoliko sati u utorak.

Europska veleprodajna tržišta električne energije zabilježila su nulte ili negativne cijene struje za većinu zabilježenih sati ove godine usred sve veće proizvodnje obnovljive energije i neusklađenosti između sati ponude i potražnje za solarnom energijom.

Negativne cijene se događaju kada je ponuda električne energije veća od potražnje, scenarij koji postaje sve češći kako Europa nastavlja svoj agresivan pritisak prema obnovljivoj energiji.

Broj sati kojima se može trgovati u kojima su cijene električne energije bile nula ili negativne skočio je do sada ove godine na velikim veleprodajnim tržištima električne energije, uključujući Njemačku, Francusku, Nizozemsku, Španjolsku, Finsku i južnu Švedsku, prema podacima LSEG-a koje navodi Reuters.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://fenix-magazin.de/potrosnja-elek ... iri-osobe/


Kako cijena mjenja navike.
Cetvoroclana porodica u stanu u prosjeku trosi ispod 250 KWh mjesečno.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Gledajući ovaj pad ostvarene proizvodnje ispod potrošnje na dnevnom grafu potrošnje na nos bih (trenutno oko minus 150 MW) i upoređujući ga sa grafom dnevnog kretanja cijena na HUPXu za danas, izgleda mi da se ide na kupovinu jeftine struje na berzi sredinom dana (cijena (0 do 30 E/MWh). Doduše, i ako je tako ne znam je li to EPBiH ili neko drugi i da li je baš po toj cijeni direktno ili preko posrednika.
https://www.nosbih.ba/bs/ees/graf-potrosnje/
https://hupx.hu/en/
Post Reply