ASA BANKA

Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: ASA BANKA

Post by Truba »

treba pazit što se piše
ja sam podigao novce s asa banke tojest sa stedne od jos volksbanke
i uplatio brokerima
pa cemo vidjeti
od stedise postajem suvlasnik
hoce li i mene sunce vise ogrijati
ostavio sam jos neku sicu za kraj godine za telekom rs
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ASA BANKA

Post by slavuj »

panzer wrote: 11 Sep 2024, 15:59 Javna ponuda bi svakako bila jedan od koraka za istiskivanje. Ali očito je da nemaju namjeru.
Ne znam u kakvom su statusu kada je u pitanju obaveza javne ponude,ne znam ni zbog čega ne bi išli prema istiskivanju.Vjerujem da i o tome razmišljaju.Imaju već zavidno iskustvo u preuzimanju banaka.
Politika isplate dividende upučuje na njihovo vodjenje računa o cijeni koju će morati platiti kod eventualnog istiskivanja.
Čini se da je sada obavezna najmanje knjigovodstvena cijena,a neisplačena dobit povećava knjigovodstvenu vrijednst dionice.
Nisam siguran da se može očekivati neka velika kapitalna dobit na ovoj dionici ali se sigurno može računati na dobru dividendu.
A poteze najvećeg dioničara valja sačekati!
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Opet kažem da su bilo šta planirali kupili bi ovaj paket od stečajnog ali su pustili ulazak novih najmanje 50 dioničara i to onih koji dobro znaju koliko vrijedi dionica.

A čak i da hoće istiskati opet bi dali 200 KM jer nisu više šibicari kao u doba ganjanja oko IK Banke.
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: ASA BANKA

Post by Truba »

Koliko je prije stecajnog
Bilo dionicara
MAMUSA8052
Posts: 84
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: ASA BANKA

Post by MAMUSA8052 »

16.02.2024 bilo 1078 dioničara
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Mislim da je početkom 2023. bilo oko 1050-1060. Sad je 1123. Značajan je rast ali nije bez razloga. Ima tu i insajdera, to se najviše primjetilo kada se pojačala kupovina prije one prve isplate dividende od prije godinu i po.
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: ASA BANKA

Post by Truba »

Ukupan broj dioničara 1105
tako piše na sase
zar tako malo novih dionicara
da nas ne zeznu s istiskivanjem
iako ste dali 120 km
nudimo 15 pf
Dosadno mi
Posts: 51
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: ASA BANKA

Post by Dosadno mi »

Dosadno mi wrote: 13 Sep 2024, 09:43
Truba wrote: 13 Sep 2024, 09:20 Ukupan broj dioničara 1105
tako piše na sase
zar tako malo novih dionicara
da nas ne zeznu s istiskivanjem
iako ste dali 120 km
nudimo 15 pf
Ne gledas tu, ne updejtuju redovno
https://www.rvp.ba/Home/Details?code=IKBZ
Ne znam za to istiskivanje kako mogu zeznut evo zakon
U Bosni i Hercegovini zakon o **istiskivanju manjinskih dioničara** (poznat kao **squeeze-out**) uređen je Zakonom o privrednim društvima. Prema tom zakonu, većinski dioničar, koji posjeduje određeni postotak ukupnog kapitala društva, može prisiliti manjinske dioničare da prodaju svoje dionice. Evo ključnih odredbi:

1. **Prag za istiskivanje**: Da bi većinski dioničar mogao započeti postupak istiskivanja, mora posjedovati najmanje 90% dionica s pravom glasa u kompaniji. Ovaj prag omogućava većinskom vlasniku da inicira proces otkupa preostalih dionica od manjinskih dioničara.

2. **Cijena otkupa**: Većinski vlasnik mora ponuditi pravičnu tržišnu cijenu manjinskim dioničarima. To znači da cijena mora biti određena na osnovu procjene vrijednosti kompanije ili na osnovu cijene po kojoj su dionice prethodno trgovane na tržištu.

3. **Postupak**: Većinski dioničar podnosi zahtjev za otkup preostalih dionica manjinskih dioničara. Nakon toga, manjinski dioničari su dužni prodati svoje dionice po utvrđenoj cijeni.

4. **Zaštita manjinskih dioničara**: Zakon predviđa mehanizme kojima se manjinski dioničari mogu zaštititi, uključujući pravo da ospore ponuđenu cijenu, ukoliko smatraju da je nepravedna. U tom slučaju, sud može odrediti pravičnu cijenu dionica.

Ove odredbe omogućavaju da većinski vlasnici konsoliduju vlasništvo nad kompanijom, ali uz određene mjere koje štite prava manjinskih dioničara.
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: ASA BANKA

Post by Truba »

pa da... ja je platio 116
a oni ponude???
koliko npr banka ljohne...izgube korisnike...padne kapital

zapravo ova cijena 116 je samo oporavljena cijena nakon inflacije kad je banka imala vrijednost 58
Kenanhr
Posts: 21
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: ASA BANKA

Post by Kenanhr »

Cinjenica da vecina banaka kotira na berzi, ali u 100% ono vlasništvu (ne trguje se dionicama). Takvu sudbinu vjerojatno čeka i Asa banku, ali do tada uzimate dividendu ako ste kupili dionice i ako bude istiskivanje ne mogu ponuditi nižu cijenu.

Koliko sam uspio vidjeti nisu kupovali ove dionice stecajne, tako da, opusteno, uzivajte, no stress
Post Reply