Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4048
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I kada sam već na ovoj temi pada proizvodnje nije li čudno da ovoliki "stručnjaci" koji su tako rado govorili o cijeni struje zadnjih par mjeseci od Čavalića do onog samozvanog stručnjaka iz BH Gasa do ovog Lemeša, ni glasa ne daju o tako krupnoj temi kao što je golemi pad proizvodnje u rudnicima već nekoliko godina. O čemu ne priča niti se interesuje ni odbor za energetiku ili kako se već zove. Nakon sto godina proizvodnje u rudnicima, sa neizmjerno boljom tehnologijom od nekadašnje lopate, sa širokim čelima, damperima velikim kao kuća i drugim najsavremenijim mašinama, solidnom cijenom uglja i nikad višim platama rudara proizvodnja PADA i nikome nije sumnjivo. To je mnogo zahvalnija tema za stručnu obradu od banalne cijene struje a ipak ništa, niko ni slova o tako krupnoj temi. Zovite me slobodno teoretičarem zavjere ali smatram da je ovaj "neobjašnjivi" "pad" nimalo slučajan, da je naređen i koordiniran iz EU i da naši potajno sarađuju na "smanjenju fosilnog otiska" u zamjenu za "evropski put". U šta spada i blokada bloka 7 u Tz. Možda direktore rudnika ne smjenjuju zbog pada proizvodnje zato jer su im koji bi ih trebali smijeniti i naredili da prozvodnju smanje. I možda "stručnjaci" i ne pišu o toj temi opet zato što i njima prihod dolazi od krugova izvana koji su naređenje izdali. Ili prihod ili ucjena a uvijek se nešto nađe.
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 29 Aug 2024, 18:54
panzer wrote: 29 Aug 2024, 17:40 Riječ eventualna veća dobit nije za ozbiljne poslove. Ako imaš plan i cilj koliko trebaš zaraditi i zaradiš toliko, onda više nema osvrtanja i lamentiranja , mogao sam više da sam znao da će biti više.

U ovom slučaju bolje bi bilo imati fokus na zalihama uglja radi vlastitih potreba, da im se ne desi da uvoze kad bude najgore.

Ipak puno je faktora i svi su nepoznanica tako da je vrlo nezahvalno planirati u Epbih
Ček', ček', pa kada je bio Andelija u EPBiH svi su mu ovdje zamjerali što 2022. nije pržio ugalj i prodavao kada je cijena bila visoka zanemarujući ovo što si sada gore napisao o planu, cilju, zalihama uglja za vlastite potrebe i sl. I sam si to radio (da ti ne kopam sada po postovima), a sada si veoma tolerantam prema ovim idiotima, pa ne kontam da li tada nisi znao za ovo što si sada napisao ili si svjesno zanemarivao to zbog animoziteta prema prošloj upravi koji si osjećao zbog nekog drugog razloga koji nema veze sa poslovanjem firme? :roll: ;)

Inače, jednom je jedan drugi SDP-ov direktor 2012. ili 2013. godine kada je pao onaj veliki snijeg upravo tu grešku napravio, pred kraj godine pržio ugalj kao da sutra ne postoji i prodavao ga po 56 € da bi prikazao dobar rezultat, a onda u februaru kada je nastupio kolaps zbog snijega desetak dana zbog nedostatka uglja na depoima i nemogućnosti njegovog transporta do Tuzle gotovo svu struju morao kupovati plaćajući je po 106 €. Da li će i ovaj SDP-ov direktor pod pritiskom želje da napravi plus u poslovanju napraviti istu grešku, vidjećemo...
Nakon svih tržišnih dešavanja i mogućnosti proizvodnih kapacita EPBiHkoje smo gledali i pratili proteklih nekoliko godina, ja ne bih znao šta uraditi i kako planirati u narednim mjesecima odnosno godini.

Poslovanje na dosadašnji način tipa "krpi se preko izvoza" je prevaziđen i pokušavanje takvog poslovanja je jednačina sa nekoliko nepoznatih a krajnji rezultat je čista lutrija.

Jedino što znam da cijenu građanstvu moraju dići još 30%.


I trebaće mi tvoj broj tel na PP. Mijenjao sam tel i izgubio većinu kontakata.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U ovakvoj situaciji grijeh je ne kupiti kad je ispod 50 eura.
Bolje biti neto uvoznik po povoljnim cijenama nego neto izvoznik a rizikovati da moraš kupiti i kad je cijena nepovoljna.
Čak bi kupio određene kolicine za 2026. i 2027. jer se može kupiti ispod proizvodne cijene u TE a ako bude viskova lako ih je prodati po najboljim spot cijenama.
Ako imaš mogućnost da prodaješ u najskupljem dijelu dana zašto to ne koristiti.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Eto, poskupila struja 20 %. Mrezarina ostala na 0%. Kako rekose, sto je za EP 20 %.
Ipak, iz FERK-a su nam pojasnili da ukupni račun nije uvećan za tih 23%, jer se cijena korištenja distributivne mreže nije uvećavala.

“Komponenta energije jeste uvećana više od 20%, ali kako tarife za korištenje mreže i tarife za mjerno mjesto nisu mijenjane prosječno povećanje za kupce iznosi 10,04%”, rekli su iz FERK-a.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 29 Aug 2024, 20:32
Nakon svih tržišnih dešavanja i mogućnosti proizvodnih kapacita EPBiHkoje smo gledali i pratili proteklih nekoliko godina, ja ne bih znao šta uraditi i kako planirati u narednim mjesecima odnosno godini.

Poslovanje na dosadašnji način tipa "krpi se preko izvoza" je prevaziđen i pokušavanje takvog poslovanja je jednačina sa nekoliko nepoznatih a krajnji rezultat je čista lutrija.

Jedino što znam da cijenu građanstvu moraju dići još 30%.

I trebaće mi tvoj broj tel na PP. Mijenjao sam tel i izgubio većinu kontakata.
Model poslovanja "krpi se preko izvoza" je zadnjih 25 godina bio manje-više uspješan i omogućavao je pozitivno poslovanje i stabilnu firmu uz sva druga "curenja" iz nje cijelo to vrijeme. Jednačina sa nekoliko nepoznatih je postao tek sada upravo ovim nesposobnjakovićima jer su to što jesu - neznalice i nesposobnjakovići. A sa njima ovakvima krajnji rezultat može biti samo jedan - minus. Ali hajde, vrijeme će pokazati, pa će me demantovati ili potvrditi...

Šaljem broj...
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Krpljenje preko izvoza je zapravo radilo samo jednu godinu jer do 2021. cijena za domaćinstva nije bila ispod proizvodne.

Koliko ja razumijem.

Onda se 2022. koristila situacija i trgovalo se po suludim cijenama. Opet najveći kajmak uzeli posrednici.

2023. Pokazala sav zajeb takvog konta.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

U pravu si za proizvodnu i prodajnu cijenu. Ali su izvozom uvijek nabijali rezultat samo što su svake godine sukcesivno vršili umanjenja vrijednosti ulaganja i pozajmica i gurali kroz BU koliko im koje godine rezultat dopušta. Da nije bilo toga, bio bi rezultat 60-100 mio haman svake godine. Bar zadnjih nekoliko godina...
montypython
Posts: 4048
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

"Krpljenje preko izvoza" je najobičnija smijurija. Firma treba da posluje pozitivno od prodaje na domaćem tržištu i nijedna prodajna cijena, uključivo za domaćinstva ne smije biti niža od proizvodne. Od toga EP treba da ima bar nekIh minimalnih 10% dobiti dakle bar 100-150 miliona. GARANTOVANIH. Ako ima izvoza, povoljna je cijena i sl. to treba biti samo višak i dobit firme. Taj prihod je nestabilan i povremen, ne može se najvažnija firma u državi prepustiti kockanju. Držanje cijene za domaćinstva nisko zbog populizma i glasova na izborima a nadoknađivanje toga "snalaženjem" i prodajom na berzi je kriminal. To je isto kao da vam neko (šef, ustanova,...) kaže da vam je vaša plata koja je po ugovoru recimo 2000 KM od sutra samo 1000 KM a vi se slobodno snalazite radeći u fušu nakon radnog vremena.
Ili npr da vam je plata niža od cijene benzina kojeg potrošite za dolazak na posao ali da će vam firma omogućiti da radeći 18 sati na dan nekako dođete na pozitivnu nulu.
A filozofija "stabilnog" poslovanja na pozitivnoj nuli godinama, umjesto da se ima dobit od par stotina miliona godišnje, učinilo je da firma nije imala mogućnost da se razvija i investira (da ne pominjem dividendu), kopnila je raubujući stare proizvodne kapacitete iz Titinog vremena a nije gradila nove evo već 30 godina.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Prvi računi za struju nakon što je uračunato poskupljenje od 10 posto stigli su korisnicima Elektroprivrede Bosne i Hercegovine. Pojedinci primjetili da najavljenih 10 za energiju iznosi 23,
Znači 23 % za EP jos 13% vise novca.
Elektroprijenosu ništa.
Post Reply