Sve tačano što si napisao. Međutim, postoje još i sljedeći elementi:Elkombar wrote: ↑18 Aug 2024, 07:19
"13. juli. 2018. Evropski sud odbacio je zahtjev za kompenzaciju bankovnih stedisa cija su sredstva konfiskovana u finansijskij krizi na Kipru 2013., u procesu koji bi postao evropski obrazac za banke u problemima.
Stedise u dvjema kiparskim bankama izgubile su milijarde kada je ustedjevina zaplijenjena kako bi se zastitio bankarski sistem ostrva 2013., u procesu poznatom kao bail - in. (Reuters)."
Zakon "bail - in" u EU je donesen poslije slucaja Kipar, nakon ove pljacke stedisa na Kipru. Taj zakon nije ni postojao, ali ipak je dozvoljeno da se opljackaju stedise na Kipru. Ovo nikad ne treba odobriti. Nikad ne treba odobriti viktimizaciju drugih. Ako to odobrimo, presutno pristajemo na koncept viktimizacije. Ako nam je prihvatljivo da banke kradu depozite vece od 100 000 eura, sta ce se desiti kada banke potrose taj novac. Spustice razinu na 50 000 eura, pa ponovo zaplijeniti, pa spustiti na 20 000 eura i opet zaplijeniti. A EU zakon to dozvoliti i to retroaktivno. Zakon "bail- in" u EU je donesen naknadno. I KAKAV JE UOPSTE OVAJ ZAKON "BAIL-IN"?? UPADNE BANKA U PROBLEME I IMA PRAVO ZAPLIJENITI DEPOZITE PREKO 100 000 EURA. PA OVO JE ISTO KAO DA NPR. NEKI AUTOMEHANICAR UPADNE U FINANSIJSKE PROBLEME I KRENE DA PLIJENI VOZILA MUSTERIJA KOJE SU MU DOVEZLE AUTO NA POPRAVKU. KO JE OVDJE LUD!!!???
Nakon sto se princip izgubi, sve sto preostaje rijesiti je stepen kradje. Ako se ovo dogodilo stedisama na Kipru, Grckoj, to pokazuju da bankarski sistem nije dobar, nije odrziv i ne trebamo se iznenaditi da se prosiri i negdje drugo, pa i ovdje.
Dalje, kada polozis novac u banku, ono sto posjedujes je obaveza banke. Polozis 100 000, a banka ima pravo 90 000 toga dati nekom drugom. 90 posto novca kojeg dajes nekom na cuvanje, taj neko ima ga pravo dati drugom.
Vlade i centralne banke banke unistavaju fiat valutu i proizvode inflaciju. Valuta vremenom gubi vrijednost. Dolar je izgubio skoro 90 posto vrijednosti od 1971. godine. Sa trendom daljnjeg gubitka vrijednosti. A dolar je samo najjaca fiat valuta. USA se hvali da je smanjena inflacija na 3. posto u zadnjih godinu dana. Ali im mnogi ne vjeruju. Ako se primijeni nacin mjerenja inflacije iz 1970- ih, inflacija je blize 6 posto. Posto FED vālja svoju robu po stopi od 5.25 posto, to znaci da ulagac koji kupi robu od FED-a, zapravo je u gubitku zbog inflacije. I ulagaci vide da se laziraju podaci o inflaciji i okrecu se zlatu kao zastiti svog bogatstva, jer ako uloze u robu koju FED vālja, na gubitku su.
Na gubitku su i stedise ako drze novac u bankama, jer njihov novac sutra vrijedi manje nego danas. 100 000 od prije 3. godine, zbog obezvredjivanja novca od strane vlasti i bankara, vrijedi 20 - 30 posto manje nego danas, a vrijedice jos manje u buducnosti.
I zato preporucujem svakom da ima valute za troskove za max 3 mjeseca IZVAN BANKE, a ostalo da ulozi u robu, imovinu, plodnu zemlju, zlato, srebro, koji mu cuvaju vrijednost, poslove koji donose profit i sl. Kako raste inflacija, tako raste i vrijednost imovine u fiat valuti. I ako mu zafali novca, tu imovinu proda, a posto je u medjuvremenu cijena imovine porasla zbog inflacije, nije na gubitku, kao sto bi to bio da je stekao novac u banci.
Evropsko tj. kontinentalno pravo nije bazirano na precedentu tj. presedanu kao što to jeste Common Law (običajno pravo) koji se praktikuje u zemljama bivšeg Komonvelta... Mislim, ali nisam 100% siguran.
Tako da, Kiparski "bail in" ne znači nužno isti "bail in," u drugim EU zemljama. Ne bih da puno pretpostavljam, ali je prilično poznato koja je konkretno vrsta bogatasa i iz kojih zemalja parkirala milione u bankama na Kipru, tako da ovaj presedan ne znači nužno novu sudsku praksu. Pretpostavljam da je sud u Strazburu bio u pitanju.
MNOGO VAŽNIJA STVAR SE DESILA kod implozije Silicon Valley Bank i druge dvije banke koje su propale zbog ogromnog plasiranja visokorizicnih kredita tehnološkim startup-ima.
"Two days after the failure, the FDIC received exceptional authority from the Treasury and announced jointly with other agencies that all depositors would have full access to their funds the next morning."
Znači, vlasti itekako mogu pokriti rupe i isplatiti i neosigurane depozite kad hoće. Naravno, mi nismo ni EU niti potpadamo pod FED, ali su skoro sve komercijalne banke ovdje visoko likvidne i u principu se već godinama bore kako da plasiraju visak obaveza (depozita).
Zadnjih nekoliko godina su razbucale u paramparčad moje dvije velike, glupe iluzije. Prva je da se državama u kojima je prosječna starost stanovništva 45 i više godina neratuje. Rusija i Ukrajina su razbile tu tešku zabludu, a druga je da banke u zemljama u kojima drastično opada broj stanovnika ne mogu biti visoko profitabilne. Evo cijeli Balkan i šire je razbio tu moju drugu, idijotsku iluzuju.
Po tebi ispada ispativo ulagati u nekretnine. Naravno, samo što su sada cijene u BiH prenapuhane. Ko je kupio do korone i prve godine korone taj je već super hajrovao. Sad je stvarno prekasno kao oblik umjerenog ulaganja. Naravno, oni baš bogati će uvijek kupovati nekretnine.
Opipljiva (tanglible) sredstva o kojima govoriš su naravno ok, ali onda govorimo u situaciji potpune katastrofe gdje vladaju pravila robne razmjene i novac tada svakako nema neku veliku važnost. Kao ni samo srebro ili zlato koje držati u situaciji katastrofe može biti kobno po život zbog krađe ili otimačine.
A prije katstrofe, vlasti isto mogu odlučiti da zaplijene to srebro i zlato koje nije u potpunosti kod vlasnika.
Tako da zasad jedino neke dionice.