Elektroprivreda BIH

SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

Centralna banka BiH ne može samoinicijativno promijeniti službeni kurs KM/EUR, jer je isti definisan Zakonom o CBBiH. Prvo se mora uputiti prijedlog promjene zakona u parlamentarnu proceduru, a taj proces može potrajati. Naravno, tu su i valutne klauzule kojima finansijske institucije dodatno smanjuju valutni rizik.

U slučaju bank run-a na jednu banku ili manju grupu banaka, banka može prodati (uz prigodan popust finansiran iz vlastitog kapitala) drugoj banci svoja potraživanja i tako obezbijediti novac za isplatu povjerenicima. Također je moguće i restrukturiranje ili pripajanje drugoj banci. Agencija za bankarstvo prati zdravlje svih banaka i reaguje u takvim slučajevima. Ne tako davno smo imali takav slučaj sa Sberbankom. Nemojte miješati propadanje banaka (kada obveze prerastu imovinu) sa ovim, jer tu su u igri drugi, najčešće skriveni, faktori.
Elkombar
Posts: 195
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Muzafer wrote: 16 Aug 2024, 16:54 E vala sto ne mogu ovoga sto jeste tacno sve sto se napise ali ZBOG NE UZIMANJA SVIH RASPOLOžIVIH ELEMENATA REALNOSTI, REALNOSTI, REALNOSTI donose se povrsni i krajnje gubitnicki zaključci.

Kao što je prije par mjeseci Panzer rekao - koliko je prilika propusteno zbog neulaganja zbog straha od kojekakvog kraha.

Evo, sve i da svi navale podic isti dan depozite, kad bi bilo stani pani, moja je pretpostavka da bi nas Centralna banka skinula sa veze sa eur i devalvirala KM za 30 ili 50 posto preko noci koliko bi digla i kamatne stope. Ili bi uveli "corralito" kao u Argentini tj. limit na dnevno ili sedmicno podizanje novca.

Porediti banke koje su 100 privatno vlasnistvo i javne firme su čiste kruške i jabuke. Ne moze se porediti.
Objasnio sam kakve su banke zapravo i koliko su zasticene zakonom kao nijedna druga industrija. Zasticene su od medija, politicara, raznih Kopaca, Kusljugica koji sipaju drvlje i kamenje na Elektroprivrede u BiH, na sve nacine opstruiraju razvoj elektroenergetskog sektora s ciljem da ga se dokopaju i onda ce biti druga prica i od strane politicara, medija i raznih placenickih organizacija!
Propustamo mi prilike! Pocev od Vranduka, Bloka 7, ugradnje filtera na postojece TE, prodaje struje ispod cijene zbog populizma politicara....dok banke za to vrijeme guraju na milijardu dobiti.
Muzafer
Posts: 32
Joined: 01 Aug 2024, 07:43

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Muzafer »

Elkombar wrote: 16 Aug 2024, 18:34
Objasnio sam kakve su banke zapravo i koliko su zasticene zakonom kao nijedna druga industrija. Zasticene su od medija, politicara, raznih Kopaca, Kusljugica koji sipaju drvlje i kamenje na Elektroprivrede u BiH, na sve nacine opstruiraju razvoj elektroenergetskog sektora s ciljem da ga se dokopaju i onda ce biti druga prica i od strane politicara, medija i raznih placenickih organizacija!
Propustamo mi prilike! Pocev od Vranduka, Bloka 7, ugradnje filtera na postojece TE, prodaje struje ispod cijene zbog populizma politicara....dok banke za to vrijeme guraju na milijardu dobiti.
Pa sve to znamo i sve je to tačno. Kao što sam i započeo moj gornji "rant," apsolutnom tvrdnjom da jesi apsolutno u pravu, ali zašto ne sagledavaš REALNOST, REALNOST, REALNOST.

Ili koju ustvari poruku želiš iskazati? Da dignemo svu gotovinu i gledamo kako je jede inflacija i propuštene prilike? Fakat, uz svo dužno poštovanje prema tebi (ovo sve apsolutno bez sarkazma). 8-)

Ako si samo žalio/la naglasiti katastrofalnu dikotomiju i sopstvenu konsternaciju između ove dvije "industrije" (finansijska i energetska) onda ok. I sam sam takav.
Muzafer
Posts: 32
Joined: 01 Aug 2024, 07:43

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Muzafer »

Muzafer wrote: 16 Aug 2024, 18:48
Elkombar wrote: 16 Aug 2024, 18:34
Objasnio sam kakve su banke zapravo i koliko su zasticene zakonom kao nijedna druga industrija. Zasticene su od medija, politicara, raznih Kopaca, Kusljugica koji sipaju drvlje i kamenje na Elektroprivrede u BiH, na sve nacine opstruiraju razvoj elektroenergetskog sektora s ciljem da ga se dokopaju i onda ce biti druga prica i od strane politicara, medija i raznih placenickih organizacija!
Propustamo mi prilike! Pocev od Vranduka, Bloka 7, ugradnje filtera na postojece TE, prodaje struje ispod cijene zbog populizma politicara....dok banke za to vrijeme guraju na milijardu dobiti.
Pa sve to znamo i sve je to tačno. Kao što sam i započeo moj gornji "rant," apsolutnom tvrdnjom da jesi apsolutno u pravu, ali zašto ne sagledavaš REALNOST, REALNOST, REALNOST.

Ili koju ustvari poruku želiš iskazati? Da dignemo svu gotovinu i gledamo kako je jede inflacija i propuštene prilike? Fakat, uz svo dužno poštovanje prema tebi (ovo sve apsolutno bez sarkazma). 8-)

Ako si samo žalio naglasiti katastrofalnu dikotomiju i sopstvenu konsternaciju između ove dvije "industrije" (finansijska i energetska) onda ok. I sam sam takav.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mislim da se ne može porediti ovaj trenutak u istoriji sa bilo kojim prije. Pa ni sa 2008. Stanje duga je mnogo gore, printanje novca proteklih godina je nezapamćeno, banke imaju mnogo obveznica I drugih papira koje brzo mogu izgubiti vrijednost, zapadne dionice su napumpane do bola (pogotovo u SAD). Situacija je po svemu bliža onoj u 1929. Najugroženiji su SAD i Evropa, te Japan. Lako može doći do domino efekta. U poređenju s tim naše dionice (naglašavam naše, tj BiH) su daleko manji rizik od držanja novca u banci. Ne treba čak ni neki katastrofalni svjetski događaj (a biće ga), oni koji drže novac u banci već su na gubitku i biće i dalje. Podsjećam da je inflacija u BiH u zadnjih 2-3 godine bila zbirno preko 20 %. Na računima ima oko 15 milijardi KM dakle samo na inflaciji je gubitak 3 milijarde KM. Ti koji drže te pare dobili su par % kamata a izgubili 20%. Većina tih ljudi to i ne zna. Da su uložili u bilo šta drugo od dionica, preko nekretnina, zlata, zemlje, prošli bi puno bolje. Plus, sad ide drugi talas inflacije, nafta već raste, biće spuštanja kamatnih stopa i u SAD i u Evropi (jer moraju) a onda inflacija mora gore, geopolitiku da ne spominjem. Samo potpuno neupućen bi u takvoj situaciji držao veće količine novca na banci, pogotovo oročene. A eto takvi su u nas golema većina. Tvrdim, neće se dobro provesti, čak i u slučaju da ne bude nekog drastičnog EVENTA a biće ga.
zrtvasvihrezima
Posts: 55
Joined: 11 Jul 2022, 18:33

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zrtvasvihrezima »

Ma ti DRASTIČNI DOGAĐAJI dolaze uvijek iznenada i neočekivano tako da smo ograničeni na proročanstva i nagađanja.

Nikakvih najava nije bili 1929 ni 2008, ni korone, Ukrajine.....

Problem je što po prvi put kamate na oročenje ne pokrivaju inflaciju. Do prije 15-ak godina bez problema mogao si naći banku gdje daju 5-6% kamate. A na berzi takav prihod možeš imati uz mnogo sreće ali i rizika.
zrtvasvihrezima
Posts: 55
Joined: 11 Jul 2022, 18:33

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zrtvasvihrezima »

Ma ti DRASTIČNI DOGAĐAJI dolaze uvijek iznenada i neočekivano tako da smo ograničeni na proročanstva i nagađanja.

Nikakvih najava nije bili 1929 ni 2008, ni korone, Ukrajine.....

Problem je što po prvi put kamate na oročenje ne pokrivaju inflaciju. Do prije 15-ak godina bez problema mogao si naći banku gdje daju 5-6% kamate. A na berzi takav prihod možeš imati uz mnogo sreće ali i rizika.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

zrtvasvihrezima wrote: 16 Aug 2024, 23:11 Ma ti DRASTIČNI DOGAĐAJI dolaze uvijek iznenada i neočekivano tako da smo ograničeni na proročanstva i nagađanja.

Nikakvih najava nije bili 1929 ni 2008, ni korone, Ukrajine.....

Problem je što po prvi put kamate na oročenje ne pokrivaju inflaciju. Do prije 15-ak godina bez problema mogao si naći banku gdje daju 5-6% kamate. A na berzi takav prihod možeš imati uz mnogo sreće ali i rizika.
Tu se baš i ne bih složio. Bilo je i te kako znakova i 1929 i 2008. U oba slučaja vrijednost dionica je bila enormno napuhana I po mnogima neodrživa. Nekretnine su bile na vrhuncu, mnogi finansijski proizvodi i bezvrijedne dionice prodavane skupo prodavane kao različiti derivati. Posebno je bilo lako uočiti to sa iskustvima iz 1929. Mnogi su i uočili i predviđali krah još 2007, Peter Schiff ali i mnogi drugi. U oba slučaja bila je prisutna manija na berzi i osjećaj da dobra vremena nikad neće stati. Ista manija koju imamo na američkoj berzi sada. Iste enormne cijene nekretnina, obrnuti prinosi na kratkoročne i dugoročne obveznice (yield curve inversion). Na kraju krajeva ni zlato ne raste bez veze, tu su vrlo iskusni investitori koji namirišu krizu prije drugih i na vrijeme bježe u sigurnost. Klasični znakovi. S tim da je sad sve gore, i dugovi i prenapuhanost, I deficit i i geopolitika. Pitanje je samo hoće li odgoditi krah do poslije izbora ili ni to neće moći.
Elkombar
Posts: 195
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Muzafer wrote: 16 Aug 2024, 18:48
Elkombar wrote: 16 Aug 2024, 18:34
Objasnio sam kakve su banke zapravo i koliko su zasticene zakonom kao nijedna druga industrija. Zasticene su od medija, politicara, raznih Kopaca, Kusljugica koji sipaju drvlje i kamenje na Elektroprivrede u BiH, na sve nacine opstruiraju razvoj elektroenergetskog sektora s ciljem da ga se dokopaju i onda ce biti druga prica i od strane politicara, medija i raznih placenickih organizacija!
Propustamo mi prilike! Pocev od Vranduka, Bloka 7, ugradnje filtera na postojece TE, prodaje struje ispod cijene zbog populizma politicara....dok banke za to vrijeme guraju na milijardu dobiti.
Pa sve to znamo i sve je to tačno. Kao što sam i započeo moj gornji "rant," apsolutnom tvrdnjom da jesi apsolutno u pravu, ali zašto ne sagledavaš REALNOST, REALNOST, REALNOST.

Ili koju ustvari poruku želiš iskazati? Da dignemo svu gotovinu i gledamo kako je jede inflacija i propuštene prilike? Fakat, uz svo dužno poštovanje prema tebi (ovo sve apsolutno bez sarkazma). 8-)

Ako si samo žalio/la naglasiti katastrofalnu dikotomiju i sopstvenu konsternaciju između ove dvije "industrije" (finansijska i energetska) onda ok. I sam sam takav.
Muzafer wrote: 16 Aug 2024, 18:48
Elkombar wrote: 16 Aug 2024, 18:34
Objasnio sam kakve su banke zapravo i koliko su zasticene zakonom kao nijedna druga industrija. Zasticene su od medija, politicara, raznih Kopaca, Kusljugica koji sipaju drvlje i kamenje na Elektroprivrede u BiH, na sve nacine opstruiraju razvoj elektroenergetskog sektora s ciljem da ga se dokopaju i onda ce biti druga prica i od strane politicara, medija i raznih placenickih organizacija!
Propustamo mi prilike! Pocev od Vranduka, Bloka 7, ugradnje filtera na postojece TE, prodaje struje ispod cijene zbog populizma politicara....dok banke za to vrijeme guraju na milijardu dobiti.
Pa sve to znamo i sve je to tačno. Kao što sam i započeo moj gornji "rant," apsolutnom tvrdnjom da jesi apsolutno u pravu, ali zašto ne sagledavaš REALNOST, REALNOST, REALNOST.

Ili koju ustvari poruku želiš iskazati? Da dignemo svu gotovinu i gledamo kako je jede inflacija i propuštene prilike? Fakat, uz svo dužno poštovanje prema tebi (ovo sve apsolutno bez sarkazma). 8-)

Ako si samo žalio/la naglasiti katastrofalnu dikotomiju i sopstvenu konsternaciju između ove dvije "industrije" (finansijska i energetska) onda ok. I sam sam takav.
"13. juli. 2018. Evropski sud odbacio je zahtjev za kompenzaciju bankovnih stedisa cija su sredstva konfiskovana u finansijskij krizi na Kipru 2013., u procesu koji bi postao evropski obrazac za banke u problemima.
Stedise u dvjema kiparskim bankama izgubile su milijarde kada je ustedjevina zaplijenjena kako bi se zastitio bankarski sistem ostrva 2013., u procesu poznatom kao bail - in. (Reuters)."

Zakon "bail - in" u EU je donesen poslije slucaja Kipar, nakon ove pljacke stedisa na Kipru. Taj zakon nije ni postojao, ali ipak je dozvoljeno da se opljackaju stedise na Kipru. Ovo nikad ne treba odobriti. Nikad ne treba odobriti viktimizaciju drugih. Ako to odobrimo, presutno pristajemo na koncept viktimizacije. Ako nam je prihvatljivo da banke kradu depozite vece od 100 000 eura, sta ce se desiti kada banke potrose taj novac. Spustice razinu na 50 000 eura, pa ponovo zaplijeniti, pa spustiti na 20 000 eura i opet zaplijeniti. A EU zakon to dozvoliti i to retroaktivno. Zakon "bail- in" u EU je donesen naknadno. I KAKAV JE UOPSTE OVAJ ZAKON "BAIL-IN"?? UPADNE BANKA U PROBLEME I IMA PRAVO ZAPLIJENITI DEPOZITE PREKO 100 000 EURA. PA OVO JE ISTO KAO DA NPR. NEKI AUTOMEHANICAR UPADNE U FINANSIJSKE PROBLEME I KRENE DA PLIJENI VOZILA MUSTERIJA KOJE SU MU DOVEZLE AUTO NA POPRAVKU. KO JE OVDJE LUD!!!???

Nakon sto se princip izgubi, sve sto preostaje rijesiti je stepen kradje. Ako se ovo dogodilo stedisama na Kipru, Grckoj, to pokazuju da bankarski sistem nije dobar, nije odrziv i ne trebamo se iznenaditi da se prosiri i negdje drugo, pa i ovdje.
Dalje, kada polozis novac u banku, ono sto posjedujes je obaveza banke. Polozis 100 000, a banka ima pravo 90 000 toga dati nekom drugom. 90 posto novca kojeg dajes nekom na cuvanje, taj neko ima ga pravo dati drugom.

Vlade i centralne banke banke unistavaju fiat valutu i proizvode inflaciju. Valuta vremenom gubi vrijednost. Dolar je izgubio skoro 90 posto vrijednosti od 1971. godine. Sa trendom daljnjeg gubitka vrijednosti. A dolar je samo najjaca fiat valuta. USA se hvali da je smanjena inflacija na 3. posto u zadnjih godinu dana. Ali im mnogi ne vjeruju. Ako se primijeni nacin mjerenja inflacije iz 1970- ih, inflacija je blize 6 posto. Posto FED vālja svoju robu po stopi od 5.25 posto, to znaci da ulagac koji kupi robu od FED-a, zapravo je u gubitku zbog inflacije. I ulagaci vide da se laziraju podaci o inflaciji i okrecu se zlatu kao zastiti svog bogatstva, jer ako uloze u robu koju FED vālja, na gubitku su.

Na gubitku su i stedise ako drze novac u bankama, jer njihov novac sutra vrijedi manje nego danas. 100 000 od prije 3. godine, zbog obezvredjivanja novca od strane vlasti i bankara, vrijedi 20 - 30 posto manje nego danas, a vrijedice jos manje u buducnosti.
I zato preporucujem svakom da ima valute za troskove za max 3 mjeseca IZVAN BANKE, a ostalo da ulozi u robu, imovinu, plodnu zemlju, zlato, srebro, koji mu cuvaju vrijednost, poslove koji donose profit i sl. Kako raste inflacija, tako raste i vrijednost imovine u fiat valuti. I ako mu zafali novca, tu imovinu proda, a posto je u medjuvremenu cijena imovine porasla zbog inflacije, nije na gubitku, kao sto bi to bio da je stekao novac u banci.
Post Reply