BH Telecom

sgtPepper
Posts: 4
Joined: 30 Jul 2024, 15:38

Re: BH Telecom

Post by sgtPepper »

Čitao sam dosta forum pa da se uključim ...

Uzeo sam u julu 2016te dionice BHT-a, njih 1300 po cijeni 15,50 KM i do sada sam dobio dividende cca 8.200 KM. Dakle, imam kapitalnog gubitka oko 2.500 KM (trenutna cijena je 13,50) na jednoj strani i cca 8.200 KM akumulirane dividende na drugoj strani. Mislim i dalje kao i tada - dionica je izuzetno potcjenjena jer samo laički uvidom u aktivu i nekretnine koje posjeduje BHT samo u Sarajevu ima sigurno 300ak miliona vrijednosti - zgrada Generalne Direkcije (Franca Lehara), zgrada Direkcije Sarajevo na Malti, zgrada Inženjeringa (Bulevar M. Selimovića) i bruku baznih stanica, a da ne govorim za ostale nekretnine po drugim Direkcijama/kantonima. Bilans stanja pokazuje recimo da su nekretine računovodstveno vrijedne 360 miliona na niovu cijele firme, tržišna vrijednost im je sigurno 2x veća. Žao mi je samo u retrospektivi što ne uzeh ponovo dionice kada su spale ispod nominalne vrijednosti, mislim da se do prije tri godine trgovalo gotovo na 8 KM po dionici... Cijelu firmu je tržište procjenjivalo na oko 500mil BAM tada !?

Dalje, otprilike deset godina radim u ovoj firmi i mogu iz prve ruke istaći glavnu boljku , a to vjerovatno i znate - ogroman višak zaposlenih. Nisu to u pitanju zaposleni sa srednjim školama i sl, ovo su sve zaposleni na radnim mjestima koordinatora, experata, samostalnih stručnih saradnika, specijalista - sve pozicije koje imaju najmanje 3.000 KM neto plate a ne pridonose firmi apsolutno ništa. Uvjeren sam sutra da četvrtina radnika ne dođe na posao firma bi funkcionisala isto kao i prethodni dan. Mislim da ima preko 150 pravnika u GD. Neka moja procjena je da višak radnika košta BHT otprilike 80ak mil. godišnje.

Interno, već se od početka godine priča u novoj sistematizaciji i upravo najveći problem prave neki međušefovi i ostale pm - jer znaju da pod lupu dolaze njihove pozicije, performanse kao i efektivan rad. Mislim da su poluge i lobiji unutar firme prejaki i nisam optimista da će se stvari riješiti kako treba ali definitivno ova trenutna uprava je mnogo direktnija, sposobnija i biznis orijentirana od prošle, barem na osnovu ovoga što sam mogao vidjeti. Teško je nešto što je uhljebljeno i pustilo korijene odstraniti, ali najbezbolniji smjer u kojem bi ova firma mogla ići ,jer je nažalost vlasnik FBiH - je jednostavno penzionisanje radnika i ne zapošljavanje novih te mjenjanje Ugovora postojećim neefikasnim (ne)radnicima da doista moraju raditi neke operativne poslove a ne "istraživati tržište" , "unaprijediti poslovnu politiku", "dati prijedloge o poboljšanu i sl"...

Wishful thinking je sve ali ovdje hipotetički da dođe strani ili neki domaći pravi biznismen - bila bi očišćena trećina viška radne snage i mislim da bi cijena dionice bila sigurno preko 30ak KM jer ova firma ima svaku mogućnost da godišnje zarađuje preko 120ak mil.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sve prethodno navedeno od sgtPepper vidi se i iz sljedećeg
https://indikator.ba/KOMPANIJE-I-TR%C5% ... od-2300-KM
Značajno veći troškovi po zaposlenom od konkurencije, značajno slabija produktivnost po zaposlenom i drastično niži prihod po zaposlenom od konkurencije.
Što opet dovodi do zaključka da je u pitanju veliki višak zaposlenih. Međutim navedeni podaci su za dioničare, paradoksalno, vrlo pozitivni. Zašto? Pa dok konkurencija malo toga može poboljšati osim cijediti vodu iz suhe drenovine, BHT ima ogromne mogućnosti za unapređenje poslovanja i rast dobiti, počevši od smanjenja broja zaposlenih pa dalje.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

https://faktor.ba/bosna-i-hercegovina/a ... iti/194925

"O raspodjeli dobiti javnih preduzeća, osim što ne može odlučivati Konaković, ne može ni Nikšić. Postoje neki formalni uvjeti propisani zakonom jer javna preduzeća, ipak, nisu ničija babovina.
Javna preduzeća, na osnovu zakona o njima i na osnovu statuta preduzeća, funkcioniraju tako da uprava predlaže skupštini preduzeća raspodjelu dobiti, nadzorni odbor i odbor za reviziju daju mišljenje skupštini u vezi s prijedlogom uprave, a potom skupština preduzeća u konačnici donosi odluku o raspoređivanju dobiti / dividende."

Jadna nam je majka ko nam vodi državu, jedni nekompetentni populisti i neznalice. Njima novinar objašnjava kako se to radi u skladu sa zakonom...
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pa šta ja onda govorim za EPBIH.
rigel
Posts: 31
Joined: 14 Oct 2022, 12:28

Re: BH Telecom

Post by rigel »

Sve ovo stoji sto je napisao sgtPepper, ima viska 1500 ljudi a manjka 500. S tim da ovo sto je napisao da su ovi sada bolji je bas daleko od istine. Izuzev jednog ili dva izvrsna direktora, ostali nisu ni za sta. Zalutali ljudi u bh telecom, zajedno sa glavnim bajom. Da ne pricamo o unaprijedjenjima odredjenih kadrova, nije za foruma.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Nejasno se izražavaju, možda namjerno. Ne može se Vlada odreći dijela dobiti dok ta dobit još nije ni podijeljena tj da se donacija BHT nekome, filmadžijama, sportistima smatra nekav dio dobiti Vlade. Tj ne možeš se odreći nečega čega i nemaš. To je onda donacija BHTelecoma jer ne postoji "dio dobiti Vlade" dok nije podijeljen u dividendu tj dok su pare još u firmi. Taj dio je do podjele u dividendu svačij, jednako moj kao i Vladin. Ono što jedino može je da se podijeli dividenda a tek onda da Vlada svoj dio te dividende pokloni kome god hoće. Na stranu to da nije jasno zašto bi BHT ili Vlada davali novac bilo kome, ima ministarstvo kulture i sporta a imaju i privatni investitori, producenti, samofinansiranje. A ima i da "umjetnici" rade nešto drugo ako ne znaju stvoriti višak vrijednosti I živjeti od svojih djela bez tuđe sadake. Ja bih zabranio javnim kompanijama dodjelu bilo kakvih donacija, bilo kome. Jer to što daju nekom Pjeru Žalici, Žvaljićki i sličnima koji ionako primaju pare sa svih strana od Akademija pa dalje mogli su onda dati kao subvencije vlastitim korisnicima koji su ranjiva kategorija. Radije sirotinji nego vječnim budžetskim sisavcima mada ja lično ne bih da se daje bilo kome.
sgtPepper
Posts: 4
Joined: 30 Jul 2024, 15:38

Re: BH Telecom

Post by sgtPepper »

rigel wrote: 08 Aug 2024, 16:36 Sve ovo stoji sto je napisao sgtPepper, ima viska 1500 ljudi a manjka 500. S tim da ovo sto je napisao da su ovi sada bolji je bas daleko od istine. Izuzev jednog ili dva izvrsna direktora, ostali nisu ni za sta. Zalutali ljudi u bh telecom, zajedno sa glavnim bajom. Da ne pricamo o unaprijedjenjima odredjenih kadrova, nije za foruma.
Znam dok je generalni bio prošli - Kahriman, Hayatu su se redovno plaćale mjesečne fakture čak i preko 200k na "oglašavanje". Dodatno sam čuo da je čak i išlo dotle da su Hayatovci koristili službena auta telecoma. Čim je došla nova garnitura direktora u Hayatu je nastala kriza sa produženjem ugovora o radu. Sviđa mi se što se pokušava restruktura i vidim koliko se žestoko postavlja otpor prema istoj, ponavljam najviše od ovih neradnika što po cijele dane mogu čitati pravilnike i tražiti prava o radu. Trenutna radna etika u Telecomu je katastrofa jer jednostavno 90% ovih ljudi ne zna šta je rad kod privatnika i šta znači efektivno raditi 6/7/8 sati. Recimo ako monter dnevno riješi pet smetnji on u glavi ima to da je najmanje duplo plaćen od nekoga što ne radi danas ništa i teško da možete tom radniku nešto srati i pričati o "zalaganju za firmu" kad zna kakvih neradnika ima. Ima x likova koji se samo prijave karticom, zatvore roletne u kancelariji, izađu i nema ih cijeli dan tu. Nonsens je za TK firmu da ima toliko pravnika i ekonomista a da ne govorim likovima što su pozavršavali filozofske fakultete, političke nauke i sl ili ove sa šklj diplomama. Potrebna je ogromna čistka radnika a mislim da to je nemoguće uraditi sa FBiH kao vlasnikom i decision makerom jer nažalost ima previše uhljeba bliskih vrhu vlasti.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

sgtPepper wrote: 08 Aug 2024, 17:21
rigel wrote: 08 Aug 2024, 16:36 Sve ovo stoji sto je napisao sgtPepper, ima viska 1500 ljudi a manjka 500. S tim da ovo sto je napisao da su ovi sada bolji je bas daleko od istine. Izuzev jednog ili dva izvrsna direktora, ostali nisu ni za sta. Zalutali ljudi u bh telecom, zajedno sa glavnim bajom. Da ne pricamo o unaprijedjenjima odredjenih kadrova, nije za foruma.
Znam dok je generalni bio prošli - Kahriman, Hayatu su se redovno plaćale mjesečne fakture čak i preko 200k na "oglašavanje". Dodatno sam čuo da je čak i išlo dotle da su Hayatovci koristili službena auta telecoma. Čim je došla nova garnitura direktora u Hayatu je nastala kriza sa produženjem ugovora o radu. Sviđa mi se što se pokušava restruktura i vidim koliko se žestoko postavlja otpor prema istoj, ponavljam najviše od ovih neradnika što po cijele dane mogu čitati pravilnike i tražiti prava o radu. Trenutna radna etika u Telecomu je katastrofa jer jednostavno 90% ovih ljudi ne zna šta je rad kod privatnika i šta znači efektivno raditi 6/7/8 sati. Recimo ako monter dnevno riješi pet smetnji on u glavi ima to da je najmanje duplo plaćen od nekoga što ne radi danas ništa i teško da možete tom radniku nešto srati i pričati o "zalaganju za firmu" kad zna kakvih neradnika ima. Ima x likova koji se samo prijave karticom, zatvore roletne u kancelariji, izađu i nema ih cijeli dan tu. Nonsens je za TK firmu da ima toliko pravnika i ekonomista a da ne govorim likovima što su pozavršavali filozofske fakultete, političke nauke i sl ili ove sa šklj diplomama. Potrebna je ogromna čistka radnika a mislim da to je nemoguće uraditi sa FBiH kao vlasnikom i decision makerom jer nažalost ima previše uhljeba bliskih vrhu vlasti.
Previše ti kredita daješ novoj upravi. Dosad sam uglavnom čuo negativan doživljaj novih i to od ljudi koji nisu ti neradnici o kojima pričaš. Možda je novi ukinuo plaćanja Hayatu (po nalogu šefa), ali je zato otvorio plaćanja nekim drugim (po nalogu šefa). Svede se na isto, osim što je Kahriman povećao prihode kroz poboljšanje usluge i novitetima, a ovaj kroz jednostavno dizanje cijena pretplate. Bez dodatne vrijednosti za korisnika.

A što se tiče viška zaposlenih, u prehodnih 8--9 godina je kroz penzioniasanja i restriktivnu politiku novih zapošljavanja smanjen broj za preko 400 ljudi (oko 15%). Ne bi dobro bilo ni za javne fondove da krenu naglo u velika otpuštanja, a svakako tvoja procjena od 80 mio KM koliko višak zaposlenih košta je itekako pretjerana jer je samo malo veći trošak plata svih uposlenika... Naravno da bi za nas ostale dioničare bilo bolje da BHT ima 2500 umjesto 3000 ljudi, ali jbg država je većinski...
sgtPepper
Posts: 4
Joined: 30 Jul 2024, 15:38

Re: BH Telecom

Post by sgtPepper »

Ne branim novu upravu, daleko od toga, nego više sam isfrustiran starom pa znam kakva je situacija bila,a znam iz prve ruke kakve je gluposti i izvještaje tražila nova uprava, bukvalno su se brukali. Slažem se da jesam pretjerao sa procjenom od 80ak miliona, ali sam i dalje pri stavu da je ovoj firmi svaki treći radnik višak i to uglavnom radnik sa VSS-om a i ova dvojica što nisu višak mogu imati punooo više efektivnih radnih sati. Jedan isti takav košta mjesečno bruto najmanje 3500 + topli cca 400 + 100ak KM na osnovu regresa i dana BH Telecoma što ti dođe godišnje oko 50ak hiljada. Mislim da je takvih najmanje 700ak u ovoj firmi.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

E ovo je već objektivnije s tvoje strane. Slažem se sa konstatacijama o višku ljudi. Ja ponekad odem da izvršim uvid u materijale za skupštinu i u onoj kancelariji sjede čini mi se 4 žene. Nikad nisam otišao tamo da su sve četiri bile tu. I vjerujem da je tako po svim službama. S druge strane, montera i tehničkog osoblja nema dovoljno. Bar sam tako čuo.

A za ovu novu upravu, čuo sam da kada imaju neku situaciju koju treba riješiti pitaju kako se prije radilo i kada im se odgovori njihov komentar je u pravilu "ne valja tako", na pitanje "pa kako ćemo" ide odgovor "ne znam, vidjećemo, ali onako ne valja"... :roll:
Post Reply