Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ima onaj trenutak kada kažu , pa ne raspravlja se i ne traže neke inicijative na skupštini dioničara. Kao sve je završeno i dogovoreno, vi samo glasajte.

Ovdje nama neko ipak mora dati pojašnjenje, prije skupštine.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

panzer wrote: 05 Aug 2024, 22:03 Ima onaj trenutak kada kažu , pa ne raspravlja se i ne traže neke inicijative na skupštini dioničara. Kao sve je završeno i dogovoreno, vi samo glasajte.

Ovdje nama neko ipak mora dati pojašnjenje, prije skupštine.
Po ovome što se ovdje piše,ništa nikome nije jasno.Zapravo svi nešto komplikuju.A neko je dobro postavio relevantne propise.A tamo zapravo ništa nije nejasno.
Ja mislim da je dobro što je Vlada odlučila da subvencionira dio cijene iz svoga djela dobiti.To znaći da će voditi računa da te dobiti i bude.
Znaći da će biti nešto i za male dioničare.A ne mora biti ,čak i kada se pozitivno posluje.Odluku o isplati dividende donosi Skupština.Uovom slučaju je to Vlada.
A kako će Vlada premostiti te subvencije do prve dividende,neka se snalazi.
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Sitna buranija wrote: 05 Aug 2024, 21:48
... I naravno, bilo bi mi drago da u svoj toj svojoj nesposobnosti i neznanju jednom urade nešto i u našu korist, pa makar i pogrešno :D
Jedino tako, izgleda :roll:
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 05 Aug 2024, 20:57
U Elektroprivredi nema dobiti i to je problem. Ne može on sada dijeliti nepostojeću dobit iz 2022. godine, nakon što je gubitkom iz 2023. godine pojeo svu dobit koju je imao i koju je mogao dijeliti. A naredna skupština je sazvana upravo sa ciljem pokrića tog gubitka. Iz čega će ga pokriti nego iz akumulirane dobiti iz prethodnih godina i rezervi. A odluku o raspodijeli dobiti iz 2022. godine svakako nikad nisu donijeli, pa nemaju obavezu ništa isplaćivati po tom osnovu...
Jutros vidim odluku o pokriću na njihovoj stranici. Znači svu akumuliranu i dio zakonskih rezervi će iskoristiti za pokriće gubitka. Pitanje za milion kuna - iz čega bi mogli isplatiti dividendu za 2022. godinu? I na osnovu čega ako nikad nisu usvojili odluku o tome?
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Obaveza ostaje. Hoće li sad ili za 5 godina, obaveza će se akumulirati. A ko je voljan instistiraće na eventualnoj kamati.

I da, prije ili kasnije moraju usvojiti finansijski izvještaj.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Pa što se tiče te obaveze za subvencije koje stalno spominješ, padne mi na pamet ona stara narodna "lipši magarče dok trava naraste". A u međuvremenu je mogu izmiriti i uplatom iz budžeta. Za sve godine, pa tako i za 2022. godinu...

A za izvještaj za 2022. sam ti već naveo primjer telekoma. Nisu nikad usvojili izvještaj za 2022. a podijelili dividendu iz te dobiti. Ali usvojili ljudi izvještaje za 2023. godinu, pa valjda smatraju da su time riješili i 2022. godinu jer se ona svakako pojavljuje kao uporedna godina u izvještajima za 2023. gidinu :lol: Pa tako valjda i ovi... ;)

Inače, ja sam ih na skupštini pitao šta je sa tom zateznom kamatom za neplaćene subvencije i mogu li i ja kao mali dioničar da ne plaćam svoje račune za struju, pa da čekamo dobit da prebijemo dug za struju sa dividendom. Nisu ništa odgovorili, a shvatili su vrlo dobro šta sam im rekao. Ko je bio na skupštini, čuo je sve.

Ovako kako rade nam prave direktnu štetu jer su umanjili prihod najmanje za 1 milion zateznih kamata koje su trebali obračunati vladi za neplaćene račune (dio računa koji je vlada preuzela subvencionirati, a nije platila). Ali kada ja o tome govorim, niko ni od nas ne reaguje, a ja sam ne mogu ništa. Tako da... Lipši magarče dok trava naraste...
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Niko od nas nije kupio dionice samo radi dividende. Ali ne treba je ni otpisati ako je to naše pravo jer je glavni suvlasnik uzeo svoj dio. Tako da će trebati instistirati.Čini mi se, zatezne kamate bi trebalo tražiti sudskim putem, ako se isplati, jer drugačije oni neće priznati.

I izgleda imamo taj problem sa izjavama na skupštini. Nema nekog efekta da samo nešto iskritikujemo a oni samo saslušaju. Moramo tražiti drugi način. I opet, najbolje bi bilo da se i ovi fondovi malo angažuju.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Slažem se sa svim što si sad napisao...
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

joj ja sam prvenstveno kupio da kaplje godišnje...AL BUKVALNO.-..ako naraste naraste...do tada nek KAPLJE
jedino sam telekom kupio iz neke sjete ili želje
Stockton
Posts: 29
Joined: 04 Apr 2023, 12:17

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Stockton »

Sitna buranija wrote: 06 Aug 2024, 10:27 Pa što se tiče te obaveze za subvencije koje stalno spominješ, padne mi na pamet ona stara narodna "lipši magarče dok trava naraste". A u međuvremenu je mogu izmiriti i uplatom iz budžeta. Za sve godine, pa tako i za 2022. godinu...

A za izvještaj za 2022. sam ti već naveo primjer telekoma. Nisu nikad usvojili izvještaj za 2022. a podijelili dividendu iz te dobiti. Ali usvojili ljudi izvještaje za 2023. godinu, pa valjda smatraju da su time riješili i 2022. godinu jer se ona svakako pojavljuje kao uporedna godina u izvještajima za 2023. gidinu :lol: Pa tako valjda i ovi... ;)

Inače, ja sam ih na skupštini pitao šta je sa tom zateznom kamatom za neplaćene subvencije i mogu li i ja kao mali dioničar da ne plaćam svoje račune za struju, pa da čekamo dobit da prebijemo dug za struju sa dividendom. Nisu ništa odgovorili, a shvatili su vrlo dobro šta sam im rekao. Ko je bio na skupštini, čuo je sve.

Ovako kako rade nam prave direktnu štetu jer su umanjili prihod najmanje za 1 milion zateznih kamata koje su trebali obračunati vladi za neplaćene račune (dio računa koji je vlada preuzela subvencionirati, a nije platila). Ali kada ja o tome govorim, niko ni od nas ne reaguje, a ja sam ne mogu ništa. Tako da... Lipši magarče dok trava naraste...
Moraju ti odgovoriti na pitanje koje postavis na skupstini, i trebas na tome insistirati. Ja sam izjavio na skupstini da nisam zadovoljan odgovorom koji sam dobio tokom skupstine, i naknadno sam dobio detaljan pismeni odgovor. Prepun nebuloza naravno (jer su pokusali objasniti kako je doslo do toga da fule procjenu gubitka u 2023, 80 miliona u samo 4 mjeseca) , ali ipak odgovor...
Post Reply