Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Brzi, u principu se nikad ne ide na smanjenje nominalne vrijednosti kapitala dok god ima rezervi i akumulirane dobiti. Jer, za te stvari i služe rezerve, a i akumulirana dobit koju nisi podijelio kroz dividendu ili rasporedio na rezerve. Ne znam je li to negdje u propisima eksplicitno regulisano, ali prema struci i logici stvari se to podrazumijeva. Tako da...
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 04 Aug 2024, 10:06
panzer wrote: 04 Aug 2024, 08:42 Za 2021. je isplaćeno. A za 2022. nisu usvojili izvještaj pa nije mogla biti ni isplaćena dividenda. Sad čak i da radi te vaše tvrdnje da za 2023. ne mogu isplatiti , sigurno moraju za 2022.

A onda bi entitetska vlada morala u EPBIH vratiti ukupni iznos subvencije za 2023. kao i za 2024. ako ne bude dobiti.
U pravu si, za 2021. je isplaćeno a za 2022. nije, a onaj duplo veći iznos predlože e dividende je bio zbog onih dodatnih subvencija koje je vlada davala po 20 KM. To sam malo bio zaboravio i pobrkao. Ni za 2023. subvencije nisu plaćene, a moglo je ići preko dobiti samo ako ima dobiti, tekuće ili akumulirane. S obzirom na visinu gubitka koji su napravili, akumulirana dobit nije dostatna da se to pokrije, pa je potrebno i dio zakonskih rezervi dirati.

Inače, ne znam na čemu baziraš svoj "optimizam" i za ovu 2022.? Po tom tvom stavu, hipotetički, sada kada bi oni napravili gubitak iznad visine kapitala, a u knjigama i dalje vodili akumuliranu dobit, ti bi rekao da mogu, tj. moraju isplatiti dividendu za 2022. jer je vlada subvencije iskoristila? Ne ide to tako.

Prije će biti da ĉe iz budžeta da prebace Elektroprivredi pare za subvencije. I to malo vjerovatno zvuči, ali je vjerovatnije nego da isplate dividendu. Na kraju krajeva, mogu uzeti iz Telekoma 50 mio akumulirane, pa prebaciti Elektroprivredi 10 mio za subvencije. Ipak, meni je najvjerovatnija opcija da nastave gomilati obaveze prema Elekroprivredi za subvencije do nekih boljih vremena, a do tada će uredno to sve kao i dosad da plaća Elektroprivreda. E tu bi se mi mali dioničari morali pobuniti...
Za sada nisu izmijenili izvještaj za 2022. a on je zvanično završio u plusu. Tako da moraju isplatiti bar to.

Za 2023. I 2024. morati ili vratiti pare(uveliko sumnjam) ili čekati dobit.

U svakom slučaju obaveza za isplatu malim dioničarima ostaje.

Što se tiče prošlogodišnjeg gubitka i on može ostati kao" nerasporedjen". To sve firme rade.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 04 Aug 2024, 12:19
Sitna buranija wrote: 04 Aug 2024, 10:06
panzer wrote: 04 Aug 2024, 08:42 Za 2021. je isplaćeno. A za 2022. nisu usvojili izvještaj pa nije mogla biti ni isplaćena dividenda. Sad čak i da radi te vaše tvrdnje da za 2023. ne mogu isplatiti , sigurno moraju za 2022.

A onda bi entitetska vlada morala u EPBIH vratiti ukupni iznos subvencije za 2023. kao i za 2024. ako ne bude dobiti.
U pravu si, za 2021. je isplaćeno a za 2022. nije, a onaj duplo veći iznos predlože e dividende je bio zbog onih dodatnih subvencija koje je vlada davala po 20 KM. To sam malo bio zaboravio i pobrkao. Ni za 2023. subvencije nisu plaćene, a moglo je ići preko dobiti samo ako ima dobiti, tekuće ili akumulirane. S obzirom na visinu gubitka koji su napravili, akumulirana dobit nije dostatna da se to pokrije, pa je potrebno i dio zakonskih rezervi dirati.

Inače, ne znam na čemu baziraš svoj "optimizam" i za ovu 2022.? Po tom tvom stavu, hipotetički, sada kada bi oni napravili gubitak iznad visine kapitala, a u knjigama i dalje vodili akumuliranu dobit, ti bi rekao da mogu, tj. moraju isplatiti dividendu za 2022. jer je vlada subvencije iskoristila? Ne ide to tako.

Prije će biti da ĉe iz budžeta da prebace Elektroprivredi pare za subvencije. I to malo vjerovatno zvuči, ali je vjerovatnije nego da isplate dividendu. Na kraju krajeva, mogu uzeti iz Telekoma 50 mio akumulirane, pa prebaciti Elektroprivredi 10 mio za subvencije. Ipak, meni je najvjerovatnija opcija da nastave gomilati obaveze prema Elekroprivredi za subvencije do nekih boljih vremena, a do tada će uredno to sve kao i dosad da plaća Elektroprivreda. E tu bi se mi mali dioničari morali pobuniti...
Za sada nisu izmijenili izvještaj za 2022. a on je zvanično završio u plusu. Tako da moraju isplatiti bar to.

Za 2023. I 2024. morati ili vratiti pare(uveliko sumnjam) ili čekati dobit.

U svakom slučaju obaveza za isplatu malim dioničarima ostaje.

Što se tiče prošlogodišnjeg gubitka i on može ostati kao" nerasporedjen". To sve firme rade.
Fakat te ne razumijem. Kakve veze ima plus iz 2022. i to što nisu izmijenili izvještaj sa isplatom dividende? Pa nisu je formalno ni sebi isplatili (iako de facto jesu, jer je subvencije finansirala Elektroprivreda kroz svoje poslovanje), pa samim tim ne postoji ni obaveza za isplatu dividende malim dioničarima. A vlada uvijek može nastaviti gomilati obaveze za subvencije prema Elektroprivredi ili ih može jednostavno platiti iz budžeta (jer iz dobiti koje nema ne može)...
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Ko bi vas pohvatao
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 04 Aug 2024, 15:04
panzer wrote: 04 Aug 2024, 12:19
Sitna buranija wrote: 04 Aug 2024, 10:06

U pravu si, za 2021. je isplaćeno a za 2022. nije, a onaj duplo veći iznos predlože e dividende je bio zbog onih dodatnih subvencija koje je vlada davala po 20 KM. To sam malo bio zaboravio i pobrkao. Ni za 2023. subvencije nisu plaćene, a moglo je ići preko dobiti samo ako ima dobiti, tekuće ili akumulirane. S obzirom na visinu gubitka koji su napravili, akumulirana dobit nije dostatna da se to pokrije, pa je potrebno i dio zakonskih rezervi dirati.

Inače, ne znam na čemu baziraš svoj "optimizam" i za ovu 2022.? Po tom tvom stavu, hipotetički, sada kada bi oni napravili gubitak iznad visine kapitala, a u knjigama i dalje vodili akumuliranu dobit, ti bi rekao da mogu, tj. moraju isplatiti dividendu za 2022. jer je vlada subvencije iskoristila? Ne ide to tako.

Prije će biti da ĉe iz budžeta da prebace Elektroprivredi pare za subvencije. I to malo vjerovatno zvuči, ali je vjerovatnije nego da isplate dividendu. Na kraju krajeva, mogu uzeti iz Telekoma 50 mio akumulirane, pa prebaciti Elektroprivredi 10 mio za subvencije. Ipak, meni je najvjerovatnija opcija da nastave gomilati obaveze prema Elekroprivredi za subvencije do nekih boljih vremena, a do tada će uredno to sve kao i dosad da plaća Elektroprivreda. E tu bi se mi mali dioničari morali pobuniti...
Za sada nisu izmijenili izvještaj za 2022. a on je zvanično završio u plusu. Tako da moraju isplatiti bar to.

Za 2023. I 2024. morati ili vratiti pare(uveliko sumnjam) ili čekati dobit.

U svakom slučaju obaveza za isplatu malim dioničarima ostaje.

Što se tiče prošlogodišnjeg gubitka i on može ostati kao" nerasporedjen". To sve firme rade.
Fakat te ne razumijem. Kakve veze ima plus iz 2022. i to što nisu izmijenili izvještaj sa isplatom dividende? Pa nisu je formalno ni sebi isplatili (iako de facto jesu, jer je subvencije finansirala Elektroprivreda kroz svoje poslovanje), pa samim tim ne postoji ni obaveza za isplatu dividende malim dioničarima. A vlada uvijek može nastaviti gomilati obaveze za subvencije prema Elektroprivredi ili ih može jednostavno platiti iz budžeta (jer iz dobiti koje nema ne može)...
Sa svakim pojedinačnim računom za struju koji potroši ugrožena porodica, većinski vlasnik je " dobio" dividendu.

To je procedura još od 2011. godine. I u toj proceduri isti procentualni iznos mora dobiti i mali dioničar.

Ne mogu deset godina imati tu proceduru,pravilo,propis a da je zaborave i prestanu poštovati dvanaeste godine.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 04 Aug 2024, 15:15
Sa svakim pojedinačnim računom za struju koji potroši ugrožena porodica, većinski vlasnik je " dobio" dividendu.

To je procedura još od 2011. godine. I u toj proceduri isti procentualni iznos mora dobiti i mali dioničar.

Ne mogu deset godina imati tu proceduru,pravilo,propis a da je zaborave i prestanu poštovati dvanaeste godine.
A to te buni. Pa ti baš naivan. Pa vidiš da mogu da promijene praksu. Već je i jesu promijenili. :roll:
Evo već više od dvije i po godine vlada Nermina Nikšića ne plaća Elektroprivredi za subvencije koje se uredno daju iz sredstava Elektroprivrede koja je u 10% vlasništvu drugih dioničara, a da za to vlada Nermina Nikšića ni na koji način ne plaća ništa (pa ne plaća čak ni zateznu kamatu za neizmirene obaveze po osnovu subvencija).

Npr. gledao sam revizijski izvještaj za Solanu za 2021. godinu i vidim da za pozajmice date holdingu Solana uredno dobija kamatu (u 2020. i 2021. godini je holding plaćao 3,1% godišnje). Ispade da je Hrvić puno pošteniji i puno više poštuje zakone i dobru poslovnu praksu od vlade FBiH predvođene Nerminom Nikšićem, jer vlada za "pozajmice" (za finansiranje subvencija) koje joj je dala Elektroprivreda ne plaća ništa.

Mislim, ova je dionica još uvijek potcijenjena, čak i bez isplate dividende, ali se razlika u realnoj vrijednosti i tržišnoj značajno smanjila kako su ovi nesposobnjakovići došli. A vi i dalje lajte na Fadila i Andeliju. Ja da mogu, ja bih ih obojicu odmah vratio, jer ovo šta ovi degenerici rade, ne samo u Elektroprivredi nego u skoro svim oblastima je zabrinjavajuće i poražavajuće...
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

To je pravilo i propis po Zakonu o privrednim društvima, nije dobrovoljna praksa.

Pa biće isplaćeno prije ili kasnije.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 04 Aug 2024, 21:26 To je pravilo i propis po Zakonu o privrednim društvima, nije dobrovoljna praksa.

Pa biće isplaćeno prije ili kasnije.
Koji propis? Daj majke ti reci koji je to član Zakona o privrednim društvima da i ja pročitam. :roll:

Nisu oni Panzer donijeli odluku o raspodjeli dividende, pa samo sebi podijelili. To ne bi moglo, i morali bi je i nama isplatiti. Ali ne, i sam znaš da kada je bila ta odluka na skupštini da je ovi populisti i nesposobnjakovići nisu usvojili, baš kao ni izvještaje za 2022. godinu, kako bi valjda sebi retroaktivno obezbijedili alibi i razlog za smjenu uprave koju su prije toga već bili smijenili. Bio si na toj skupštini. Trebalo bi ti valjda dosad biti jasno da ovi brljaju i useru sve čega se dohvate.

Ali evo, vrijeme će pokazati ko je u pravu - ti ili ja. Ja bih volio da ti takav optimističan budeš u pravu, finansijski bi mi se isplatilo. Međutim, meni moj razum i znanje govore suprotno. Pa vidjećemo. Kako god završi, imaću satisfakciju - ili finansijsku ili ovu da sam bio u pravu :)

P.S. Nemoj ako nam 2028. godine isplate ovu i možda neke druge dividende reći "evo bio sam u pravu", jer ja i kažem da je mogu isplatiti tek kada naprave dobit iz koje će to moći učiniti. A od ovih ne očekujem u skorije vrijeme ništa dobro... ;)
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Damirko wrote: 05 Jun 2010, 07:45 Panzer, pogledaj postove kagemushe i horvatc. Ljudi pokusavaju biti objektivni i daju argumente.
Kakva crna dividenda. Pa 90% je drzavno. Dakle, nebitno.
Sjetio sam se kolege Damira i njegovog posta iz 2010.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne znam zašto moram opet ali evo:
Nakon što je FERK donio odluku o povećanju cijena električne energije Elektroprivreda BiH, kao društveno odgovorna kompanija, dio svoje planirane dobiti koja pripada Vladi Federacije BiH usmjerit će ka subvencijama za najugroženije kategorije kupaca u cilju ublažavanja posljedica porasta cijena električne energije. Poduzete su sve potrebne organizacione i tehničke pripreme kako bi već od 1. augusta ove godine na računima za utrošenu električnu energiju bio prikazan iznos subvencije za kupce iz ove kategorije.
https://epbih.ba/novost/9918/od-1.-augu ... bvencijama


ZPD :
Članak 261.
(Lista odgovornosti)
(1) Predsjednik i članovi nadzornog odbora odgovorni su za štetu koju je pretrpjelo
dioničko društvo ako su suprotno odredbama ovoga zakona, statuta dioničkog
društva i odlukama skupštine:
a) vratili uplate dioničarima;
b) dioničarima isplatili dividendu;
Gržića sam upozorio na to a on kao pravnik zna šta to znači.
Post Reply