Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

beka26 wrote: 01 Aug 2024, 12:52 Svima isplaćuju, ti svoj dio daj nekome.
ja ću uložiti u telekom srpske
da zatvorim krug... :lol:
Truba
Posts: 610
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

zašto burza ne reagira
sase je mrtav konj
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

beka26 wrote: 01 Aug 2024, 12:34
Na današnjoj sjednici Vlade FBiH ćemo predložiti produženje Odluke o provedbi mjera za smanjenje troškova električne energije domaćinstvima i stimulaciji energetske efikasnosti za najugroženije kategorije stanovništva u Federaciji BiH", kazao je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić, dodavši da će Elektroprivreda BiH na taj način dio svoje planirane dobiti, koja pripada Vladi Federacije BiH, usmjeriti ka subvencijama za najugroženije kategorije kupaca
Ministar laže ili ne zna šta priča.

Prvo, vlada nije izmirila svoje obaveze po osnovu subvencija prema Elektroprivredi ni za 2022. i 2023. godinu, a u međuvremenu su za godinu dana napravili gubitak duplo veći od iznosa akumulirane dobiti koji se tu skupljao 15-tak godina, tako da nisam siguran da više i mogu "prebiti" ovaj svoj dug prema EPBiH sa pripadajućim dijelom svoje dobiti. A to znači, da su oni našom zajedničkom imovinom finansirali svoje "privatne" projekte. I to je jedan od osnova po kojima ih može.o tužiti.

Drugo, EPBiH nije planiralo dobit u tolikom iznosu da bi iz nje mogla pokriti ove subvencije...
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Pojavit ce se dobit iznenada, kao i gubitak koji nije planiran pa se pojavio kad je trebalo. I vi im i dalje vjerujete ovo sa navodnim gubitcima. Rekao sam, sta im treba to se pojavi, a papir trpi sve.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

beka26 wrote: 01 Aug 2024, 18:10 Pojavit ce se dobit iznenada, kao i gubitak koji nije planiran pa se pojavio kad je trebalo. I vi im i dalje vjerujete ovo sa navodnim gubitcima. Rekao sam, sta im treba to se pojavi, a papir trpi sve.
Da bi se dobit ili gubitak iskazivao po želji, a da se kroz knjige i poslovanje sve to provuče tako da se ne vidi, taj neko mora biti baš veliki maher i znalac.

I tu dolazimo do ključne stvari - ovdje je neko naivan. Ili vi koji mislite da je ovo što se dešava sa EPBiH djelo stručnih ljudi koji to namjerno rade, ili mi koji mislimo da je ovo što se dešava sa EPBiH direktna posljedica nestručnosti i neznanja ljudi koji je sada vode.

Nažalost, u par navrata sam imao priliku da se uvjerim da u slučaju ove postave definitivno nije u pitanju ova prva opcija. Sama činjenica da su tek nakon više od pola godine upravljanja Elektroprivredom dobacili do stvari na koje smo im mi kao mali dioničari ukazali već na onom našem prvom sastanku sa njima, govori da je ipak u pitanju ova druga opcija.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Treba malo čitati i ove opozicione medije. Pogotovo kada upućuju opravdanu kritiku i kada ukazuju na neke nedosljednosti ;)

https://faktor.ba/bosna-i-hercegovina/a ... ana/194399

"Razlozi za ovo stanje su u samoj Elektroprivredi BiH. U njenom lošem poslovanju i u svjesnom činjenju štete samoj sebi a posredno i cijelom društvu - naveli su tada iz Naše stranke."
:roll: :lol:
Sada više nisu razlozi za ovo stanje u samoj EPBiH i njenom lošem poslovanju. Dođoše na vlast i povećaše cijenu struje, ali su i za to krivi oni prije :lol: :lol: :lol:
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Nema tu ni pozicije ni opozicije. To su dvije strane istog novčića. Doslo je vrijeme da se piskupe energenti, struja konkretno, i nije bitno ko je na vlasti. Isto hi bilo. Okolnosti su se promijenile i mora se sprijeciti nepotrebna potrošnja, kako ako ne poskupis.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Naravno da tu nema ni pozicije ni opozicije svi to rade, šute dok firma prodaje struju uz gubitak a onda se uskukaju i kupe jeftine poene kad se cijena i minimalno poveća da se to bar malo popravi. Sad svi pišu da se cijena povećala da bi se izvukao gubitak od 330 miliona a u stvari niti je gubitak bio 330 miliona niti se cijena povećava zbog "gubitka" koji je u stvari uglavnom otpis dugovanja rudnika. Pa isplivavaju stručnjaci najednom ispod svakog kamena od Bačarevića pravnika koji je najednom postao energetski stručnjak a kad je sam vodio firmu to je bila katastrofa, do Čavalića koji brani višečlane porodice na štetu penzionera i invalida. Čak je i Bakir nešto mrljao iako je baš za vlasti njegovih prodajna cijena srozana ispod proizvodne. Niko od medija ili političara nije nikad pričao ni o tome niti o višegodišnjem padu proizvodnje ali eto svako bi da kaže koju o cijeni struje i uvuče se stadu da ne kažem gdje.
Post Reply