Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Naravno, ali prihod od građanstva na domaćem tržištu je samo jedna od pozicija na kojoj se prihodi moraju povećati. Sama ta pozicija nije dovoljna za ozbiljan rezultat...
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Nije se ni isplatilo izvoziti u prvih 5 mjeseci. Cijene su bile loše. Hidrologija loša.
Ovi su napravili isti rezultat kao Andelija prosle godine kada je proizvodnja u HE bila veća za 250 GWh.
Povećanje prihodi ima smisla samo ako će donijeti veći rast prihoda od rasta troskova.
Nije se isplatilo proizvoditi u TE i izvoziti po 50 ili 60 eura.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ok. Tu se slažem za izvoz i odnos cijena/trošak, ali mislim da je njihov rezultat puno lošiji nego što su ga iskazali, odnosno dosta lošiji nego "Andelijin". Ali su izvještaj "dobro" smuljali. Pa eto, i sam si se zaletio na njihove podvale...
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://nap.ba/qpost/360615/PRVIH-EST-M ... miliona-KM

"Buljubasić i ekipa".
Novinari su stigli do dna.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

"S obzirom da su uveliko u ovom periodu Elektroprivredom rukovodili Sanel Buljubašić i drugi jasno je da ovoga puta neće moći 'zazivati Novalića', kao šlauf za spašavanje zbog njihove nesposobnosti da racionalno rukovode EP BiH."

Novinari su posebna priča, ali ovo su u pravu. A do dna smo mi stigli sa ovim kretenima...
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

"... BIH ima potrebne potencijale da već sada razmišlja o studijima izvodljivosti po pitanju nuklearne, geotermalne i drugih oblika energije", kazao je federalni ministar energije, industrije i rudarstva Vedran Lakić."
"Činjenica je da se oko 85 posto svih domaćinstava na Islandu grije geotermalnom energijom. Sličnu budućnost možemo imati i u BiH, jer geotermalnih izvora imamo."


Nuklearna, energija u BiH??? Poređenje sa Islandom u geotermalnoj energiji? Kad ti čitaš ove nebuloze i fantazije o zelenoj tranziciji i odricanje od uglja u zemlji čije je najveće bogatstvo upravo ugalj (2.5 milijarde tona vrijedne 250 milijardi eura) jasno je da se u stvari radi o forsiranoj agendi u kojoj se namjerava poklopiti upravo ono po čemu se pljuje. Ugalj. Jedini stvaran i konkretan izvor energije u BiH osim vode
. Zato se i biraju ovakvi likovi kao Lakić koji nas uvjeravaju da mi eto kao nešto "moramo" iako ni sam ne zna objasniti zašto moramo. Posjednu takvog lika preko puta kakvog ambasadora treće klase I ovaj zbog kompleksa niže vrijednosti klima glavom na sve što mu se kaže uključivo da se odriče svojih 250 milijardi u zamjenu za kredit od 1 milijarde. U Titino vrijeme ovo bi se zvalo veleizdaja i rad protiv svoje zemlje za strani faktor. I to sve u vrijeme dok se zelena agenda raspada upravo u zemljama odakle je počela. Ja I dalje smatram ono što sam tvrdio i prije 3 godine da smanjenje proizvodnje uglja u BiH nije nikakva slučajnost nego se sprovodi svjesno i namjerno po direktivama izvana već nekoliko godina. Treba li boljeg dokaza od činjenice da nadležni ministar umjesto po rudnicima šeta po agendaškim konferencijama u inostranstvu ubjeđujući nas da imamo potencijala u geotermalnoj energiji poredeći nas s Islandom što bi I dijete od deset godina prepoznalo kao besmislicu ali ne primjećuje naša kompletna javnost uključivo struku, da o medijima, vlasti, opoziciji i naravno stadu ne trošim riječi. Koliko je puta neki ministar enegetike otišao u inostranstvo u svom mandatu prije recimo 60 ili 70 godina kad se je pravila sva ova silna infrastruktura koju danas imamo? Nikad. Šta će ministar energetike u inostranstvu? Što bi se sastajao sa bilo kim strancem i u zemlji i u inostranstvu? A ovaj nije da valja ni stupio na vlast odletio je preko okeana na brifing I od tamo se počeo kleti u zelenu agendu.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/bih ... /240731139
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Kao da kažeš " Što će nam vlastite noge, upravo sam pričao sa stranim ambasadorima koji su nam obećali da, ako svi stanovnici BiH odrežu noge ispod koljena EU je spremna da nam da kredit od 500 m eura za nabavku novih supermodernih proteza iz uvoza. Em ćemo dobiti kredit, em ćemo zaposliti privredu EU em će stanovnici BiH zbog manje težine manje i jesti i time imati manji CO2 otisak, reducirati klimatske promjene i sl."
Last edited by montypython on 31 Jul 2024, 23:10, edited 1 time in total.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Tokom konferencije ministar Lakić je održao niz značajnih razgovora sa kolegama ministrima iz drugih država, ali i sa predstavnicima američkih kompanija zainteresiranih za proširenje djelovanja i na područje Bosne i Hercegovine.
Ameri ce da poklope sve sto vrijedi i donosi profit, energetiku sigurno i sve rudnike koji vrijede , a tu su i rudnici uglja koji su najvrjedniji. Banovice ce prvo.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Beka26 i Monty, ovo ste odlično napisali obojica. Nema se šta dodati ni oduzeti...
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Elektroprivreda ima obavezu da objavi novi cjenovnik. Ako i zbog neobjavljivanja zajebu još jedan mjesec onda su to već sabotaže.
Post Reply