Sve o investiranju

Truba
Posts: 607
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Sve o investiranju

Post by Truba »

investiranje je kao i svaki drugi segment života
jedni su bolji od drugih
jedni du informiraniji od drugih
i na kraju neko mora biti donji a neko gornji

isto je i sa brokerima i brokerskim kućama
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Ne moraš biti donji. Ovim ulaganjem postaješ suvlasnik firme. Ako firma dobro radi ti dobijaš dio njene dobiti. Ako je cijena uloga prihvatljiva ti si kasnije vezan samo za poslovanje firme. Praktično da nemaš veze sa onim od koga si kupio udio.

Ovo nije igra u kojoj ja i ti ulažemo po 50 KM pa ko bude snalažljiviji od ovog drugog će pokupiti 50 KM. Ako smo u istoj firmi suvlasnici onda se umnožavaju i mojih i tvojih 50 KM.

Dijelom ulaziš u biznis iako suštinski nemaš nikakvu obavezu. A ako firma dobro posluje onda i ti imaš direktnu korist od toga.
KingPoint
Posts: 17
Joined: 28 May 2024, 12:45

Re: Sve o investiranju

Post by KingPoint »

Naravno da nemaju pravo i ne trebaju da znaju razloge tvoje kupovine tj. investicije. Ono što se može desiti i što je moje lično iskustvo da bespotrebnim i nepromišljenim komentarima tipa " baš naivno davati tolike pare za tu i tu dionicu" i slično da bace crv sumnje i odvrate te od investicije. Srećom nisam ga poslušao i na kraju sam bio upravu. Hoću da kažem najvažnije je slušati sebe i vjerovati u ono što radiš nakon izvršene detaljne analize investicije i svih prednosti koja ona može donijeti.
Truba
Posts: 607
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Sve o investiranju

Post by Truba »

Mene je sprijecio da cement kupim za 38
Nisu to velike pare...ali 2 dividende i povecanje cijena nasuprot grobarske elektre
Nece se moj zivot promijeniti na gore sto nisam
Ili na bolje da sam
Ali u tom trenu sam poslusao...

Mozda za 5 godina taj savjet bude super kad onih 68 dionica elektre bude vrijedilo x 100
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

KingPoint
Posts: 17
Joined: 28 May 2024, 12:45

Re: Sve o investiranju

Post by KingPoint »

panzer wrote: 10 Jul 2024, 13:04 https://www.asabanka.ba/stanovnistvo/lombardni-kredit/

Nešto razmišljam.....
Reci nam o čemu ili šta nam je činiti ? :)
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Prije dvadesetak godina normalna pojava bila uzmati lombardne kredite uz zalog dionica.

Ako je ova kamatna stopa još uvijek aktuelna onda bi se možda moglo poduplati u dionicama. Založiti postojeće i uzeti gotovinu za kupiti još izvjesnu cifru.

Normalno, sve rizike uzeti u obzir. Ali rizici su ograničeni jer dionica koju kupuješ ne može doći na nulu pa da izgubiš sve. U najgorem slučaju možeš biti 20-30% u minusu a to se da izkompenzirati ako se napravi dobar plan prije uzimanja kredita. Uvijek treba imati plan i za negativne situacije.

S druge strane,kako sam spominjao sve više emitenta isplaćuje dividendu i to su dividende od 7-10% prinosa a ovamo EKS 2,76%
Dosadno mi
Posts: 51
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Sve o investiranju

Post by Dosadno mi »

Pitanje, ako je ep zadnja prodajna 13,50 koju ja stavljam cijenu kao maksimalnu kad otvaram nalog ako zelim da kupim a ne sad da cekam da spadne itd ?
KingPoint
Posts: 17
Joined: 28 May 2024, 12:45

Re: Sve o investiranju

Post by KingPoint »

Dosadno mi wrote: 10 Jul 2024, 15:00 Pitanje, ako je ep zadnja prodajna 13,50 koju ja stavljam cijenu kao maksimalnu kad otvaram nalog ako zelim da kupim a ne sad da cekam da spadne itd ?
Odeš na sase, izabereš emitenta u ovom slučaju Elektroprivreda BiH d.d. (skraćeno JPESR) , ideš na dio gdje piše "Trgovanje" i vidiš koja je trenutno naj.prodajna cijena (u tvom slučaju maksimalna) i naj.prodajna količina (Npr ako ih ima 100 ti možes uzeti 40). Možda malo strpljenja pa izdaj "nalog sa diskrecijom" da ti za određeni period broker pokuša uzeti po nižoj cijeni ?
Dosadno mi
Posts: 51
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Sve o investiranju

Post by Dosadno mi »

Hvala hvala uradim tako
Post Reply