Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4039
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sklon sam vjerovati da se ovdje ne radi o poslovanju u 2023 nego su sve one pozajmice rudnicima (ili veći dio) koje su davane godinama (a mislim da se i nije planiralo da se vrate) odlučili sad nazvati gubitkom i strpati ih u jednu godinu. I Andelija je zadnje svoje 2 godine odbio po 100 tinjak miliona u tako pretvorio stvarnu dobit u poslovanju od stotinjak miliona u pozitivnu nulu. Sad su ovi strpali još više. I nije problem što su time ukazali na taj problem i pogrešnu praksu, vjerovatno je sad tome kraj (vjerovatno ima veze i sa zelenom agendom, možda je tako naređeno i Andeliji i ovima) nego je problem što se lažno prikazuje poslovanje u 2023. Ja lično mislim da stvarni gubitak u 2023 nije bio ni 330 m, ni 140 m nego možda 30-40 a, da su na 140 nagurali svjesno, manjom proizvodnjom ostavljajući veće rezerve uglja na depoima za trošenje u "svojoj" 2024, enormno dugim popravkom TE u Tz i Kaknju i na svaki drugi način na koji su mogli. A onda su sad nakon ove PR ofanzive SDA (sveštenik u pošti, zaduživanje...) odlučili da uzvrate udarac nabacujući još 200 miliona fiktivnog minusa prethodnicima. Tako nekako ja ovo vidim i dok mi se ne razjasni da je drugačije vjerovaću da je tako.
panzer
Posts: 12351
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kad si već u minusu, onda progutaj sve što bi svakako došlo na naplatu i neka ostane gubitak za 2023.

U ovoj godini će vjerovatno imati gubitak( na polugodištu sigurno) i ako bude oko 70 miliona ili manje, reći će smanjili smo značajno.

Mislim da ga sa ovim kašnjenjem u poskupljenjima planiraju. Neće moći izaći u plus do kraja godine.

Ali ovdje bi sad mi , kao ostali suvlasnici, trebali imati jasan stav. Nema više pozajmica, dokapitalizacija i sličnog za rudnike. Ako šta treba , neka vlada entiteta obezbjeđuje. Bilo donacijom bilo pozajmicom, bilo garantovanjem kredita koji će uzeti rudnik.
montypython
Posts: 4039
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne bi me čudilo da prvo polugodište bude neki minus od recimo 30-50 m a to im odgovara ako će tražiti još jednu korekciju cijene recimo početkom 25. Onda će u drugom polugodištu, od avgusta, septembra krenuti efekat ovog poskupljenja i za domaćinstva I za privredu tako da ne isključujem da 24 završi I u blagom plusu. Međutim u 2025 ima uslova za ozbiljnu dobit, preko 150 miliona da sve ostane isto, a ako rudnici i TE pojačaju proizvodnju onda i preko 200, pa i više ako počnu izvoziti, prestanu kupovati ugalj od trećih lica po duploj cijeni i sl. Mnogo je načina za drastična poboljšanja i na prihodovnoj i na rashodovnoj strani, ako se hoće.
Dejan118
Posts: 412
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 06 Jul 2024, 11:25 Ne bi me čudilo da prvo polugodište bude neki minus od recimo 30-50 m a to im odgovara ako će tražiti još jednu korekciju cijene recimo početkom 25. Onda će u drugom polugodištu, od avgusta, septembra krenuti efekat ovog poskupljenja i za domaćinstva I za privredu tako da ne isključujem da 24 završi I u blagom plusu. Međutim u 2025 ima uslova za ozbiljnu dobit, preko 150 miliona da sve ostane isto, a ako rudnici i TE pojačaju proizvodnju onda i preko 200, pa i više ako počnu izvoziti, prestanu kupovati ugalj od trećih lica po duploj cijeni i sl. Mnogo je načina za drastična poboljšanja i na prihodovnoj i na rashodovnoj strani, ako se hoće.
Koliko bi bi dio te dobiti namjenjen za dividendu ?
Truba
Posts: 597
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

najavljeno poskupljenje
jucer 3.5% pala vrijednost
ja burze i govana
Sitna buranija
Posts: 2286
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Vi ovdje isto djeca, želite vjerovati u nešto što bi voljeli da se desi.

Znači, gubici od pozajmica i ulaganja u rudnike su stari godinama i mislim da je zaključno sa Bajazitom to rađeno, a nakon toga se postepeno gutalo svake godine kroz rezultat koliko se moglo progutati a da rezultat ostane pozitivan. Ovi su 142 mio KM gubitka napravili bez otpisa i sada su vjerovatno odlučili naknadno progurati kroz rezultat i ove otpise, tj ispravke. Jer kad ove godine naprave minus od "samo" 100 mio KM moći će to nazvati uspjehom, jer su minus sa preko 300 mio sveli na "samo" 100 mio.

Ko god se nada da ovi nesposobnjakovići mogu napraviti pozitivan rezultat treba otvoriti posebnu temu "Bajke" i tamo pisati o tome. Na ovoj temi bi se trebalo ipak zadržati na činjenicama...
Sitna buranija
Posts: 2286
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 06 Jul 2024, 09:03 Kad si već u minusu, onda progutaj sve što bi svakako došlo na naplatu i neka ostane gubitak za 2023.

U ovoj godini će vjerovatno imati gubitak( na polugodištu sigurno) i ako bude oko 70 miliona ili manje, reći će smanjili smo značajno.

Mislim da ga sa ovim kašnjenjem u poskupljenjima planiraju. Neće moći izaći u plus do kraja godine.

Ali ovdje bi sad mi , kao ostali suvlasnici, trebali imati jasan stav. Nema više pozajmica, dokapitalizacija i sličnog za rudnike. Ako šta treba , neka vlada entiteta obezbjeđuje. Bilo donacijom bilo pozajmicom, bilo garantovanjem kredita koji će uzeti rudnik.
Slažem se u potpunosti...
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Dejan118 wrote: 05 Jul 2024, 16:30 https://www.biznisinfo.ba/elektroprivre ... milion-km/

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pre ... /240705103

Bas lijepo ocekujemo veliki rast dionica iduce sedmice. Kod nas je sve naopako tako da lose vjesti dizu cijenu.
Rudnik Gracanica od 2011 do 2022 godine je uvijek imao neto profit od 2-4 miliona godisnje. Nisam nasao rezultat za 2023 godinu. Clanak kaze da su Zenica, Kreka i Gracanica imali 117 miliona gubitka prosle godine. Zenica koliko sam nasao 31 mil gubitka, Kreka 38 mil, i ispada, po toj racunici Gracanica 48 mil KM gubitka u prosloj godini - nakon 12 godina u plusu!!!!????

Ostalih 4 rudnika prosle god. po clanku nisu pravili gubitke.
Pat
Posts: 76
Joined: 17 May 2024, 07:44

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Pat »

300.000 000 miliona je ozbiljan gubitak
brzi
Posts: 2775
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Elkombar wrote: 06 Jul 2024, 17:21
Dejan118 wrote: 05 Jul 2024, 16:30 https://www.biznisinfo.ba/elektroprivre ... milion-km/

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pre ... /240705103

Bas lijepo ocekujemo veliki rast dionica iduce sedmice. Kod nas je sve naopako tako da lose vjesti dizu cijenu.
Rudnik Gracanica od 2011 do 2022 godine je uvijek imao neto profit od 2-4 miliona godisnje. Nisam nasao rezultat za 2023 godinu. Clanak kaze da su Zenica, Kreka i Gracanica imali 117 miliona gubitka prosle godine. Zenica koliko sam nasao 31 mil gubitka, Kreka 38 mil, i ispada, po toj racunici Gracanica 48 mil KM gubitka u prosloj godini - nakon 12 godina u plusu!!!!????

Ostalih 4 rudnika prosle god. po clanku nisu pravili gubitke.
Greska.
Gracanica je u plusu, svi ostali u minusu.
Post Reply