Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

A ovo je samo trećina potrebnog poskupljenja.
Dejan118
Posts: 283
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 28 Jun 2024, 13:21 Proslo, 10,04% za domaćinstva i 7,29% za ostalu potrosnju.
A dionice pale.
Gdje pocinje Bosna tu prestaje logika.
Dosadno mi
Posts: 9
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dosadno mi »

Nek padaju prije rasta
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 28 Jun 2024, 13:44
brzi wrote: 28 Jun 2024, 13:21 Proslo, 10,04% za domaćinstva i 7,29% za ostalu potrosnju.
A dionice pale.
Gdje pocinje Bosna tu prestaje logika.
"Pale" je vrlo nategnut pojam ako je prodato svega 200 dionica po cijeni 10 feninga ili 0,7 % nižoj od prethodne (a 25 % višoj nego je bila prije samo mjesec dana). Pri tome se ponuda povukla iznad 14 to jest 14,1 KM i vidi se na ponudi svega 135 dionica. I treće i najvažnije, vijest da je poskupljenje prošlo stigla je NAKON zatvaranja berze ili tu negdje, (sjednica FERKa je počela u 13 h) tako da niko i nije mogao trgovati danas sa tim novim saznanjem. Tek ćemo sljedećih sedmica i možda mjeseci znati kako će tržište odreagovati na to. Čak nije ni bitno kako će odreagovati (na tržištu je mnogo onih koji i nisu baš upućeni) bitno je da je vijest vrlo dobra i povoljna za firmu i poslovanje a to će se osjetiti za nekoliko mjeseci. Logično bi bilo da bude rasta od ponedeljka, možda i značajnijeg ali naravno ništa nije garantovano.
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Al se zato "mediji" utrkuju u kuknjavi kako je narod udaren po dzepu, strahovito i 'ko ce to da preživi "..?
Dosadno mi
Posts: 9
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dosadno mi »

A gdje da vidim koliko je dionica na ponudi
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://depo.ba/clanak/259382/becarevic ... m-zakonima

Umjesto da se kao trgovac energentima bori protiv monopola i nelojalne konkurencije on se bori da trziste ostane neregularno.
Sta je cilj njega, Jerlagića i slicnih?
Propast Elektroprivrede? Preuzimanje Elektroprivrede?
Ne razumijem.
Davno je neko od trgovaca trebao da podnese tuzbu zbog prodaje ispod proizvodne cijene, al niko nista.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Već godina apsolutno nije bitan zdrav rezon u javnom diskursu. Samo je bitno da je priča protiv "onih drugih". Svi ovi članci u medijima su ustvari politička hajka i "pravljenje štete" onome ko je na vlasti.
Da bi se to maskirali, pisci se obavezno kriju iza titule ekspert za energetiku.
Nije njima bitno što će se uništiti državna firma. Kako nam reče Mario Karamatić, šta me briga nije prva koja je propala. Njima je bitno da prave hajku na donosioce odluka jer sve gledaju kroz politička prepucavanja.
Truba
Posts: 458
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Dejan118 wrote: 28 Jun 2024, 07:42
brzi wrote: 28 Jun 2024, 06:16 https://www.ephzhb.ba/kupci/cijene-elektricne-energije/

Gledam ovaj cjenovnik Elektroprivrede HZHB od 2020. i nije mi jasno sta Bečarević priča, pa čak i sa novim cijenama potrošaci Elektroprivrede BiH će plaćati manje racune za struju.

U jednoj zemlji tri potpuno razlicita nacina obracuna struje.

I to HZHB ??? HZHB ne postoji ali EPHZHB postoji. Pa ti objasni stranom investitoru u sta da ulozi.
Ti brkas zajedicu s republikom
Prvo je bila zajednica nakon poznatih dogadjaja
Onda repzblika
Pa opet zajednica
Danas je to nista
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić dao je izjavu nakon što je FERK odobrio njegov zahtjev za poskupljenjem struje od 10 posto.

Građani će dobivati veće račune od 1. augusta.
"Ovo je prvi korak od FERK-a prema Elektroprivredi BiH nakon dugog niza godina i tiče se usklađivanja cijena prema kupcima u odnosu na proizvodne cijene. A, ni ove današnje cijene nisu bliske proizvodnim ali su važne za energetsku stabilnost", rekao je Buljubašić.

On je istakao da je na današnjoj sjednici FERK-a bilo važno čuti i to da prethodni saziv ove komisije nije imao nikakvog razloga da odbije prvi prijedlog Elektroprivrede BiH.

"Važno je bilo čuti da je prethodni saziv FERK-a na čelu sa Jasminom Bešom bez potrebe skinuo ovu tačku s dnevnog reda. FERK nije ništa promijenio u našem zahtjevu. Bešo očito nije htio da se miješa u svoj posao za koji primao plaću", naveo je Buljubaši.

On je ponovio kako je FERK ustanovio da ovo novo poskupljenje nije dovoljno da pokrije troškove proizvodnje.
"Mi da bi imali stabilan sistem moramo imati stabilno preduzeće. Mi ćemo se truditi da popravimo stanje".
Sa ove strane je dobro. Sastanak sa FERKom u narednim sedmicama mora biti prioritet. Planirani sastanak sa predstavnicima Min Energetike je propao.
Post Reply