Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 21 Jun 2024, 22:27 Hajde da to sad zanemarite.
Treba mi odgovor na jedno pitanje.

Da li bi cijena ovih dionica ikad bila 12-10-8 KM da mujo selimović proteklih 10 godina nije imao kontrolu nad fondovima i svoj kriminalni plan?

Da li bi ikad pala ispod 25 KM koliko je bila početna cijena 2004. godine da je zavisila od ljudi koji su bili pravi vlasnici dionica?
I evo da odmah odgovorim na Panzerovo pitanje. Ne, da mujini fondovi ali I Big i drugi nisu forsirano prodavali ovu dionicu (koja dakle nije ni bila njihova lična nego samo u njihovom portfoliu) nikad ova dionica ne bi pala, ne ispod 15 Ili 25 nego ja mislim ni ispod 50 bez obzira na poslovanje firme. Čitav pad možda i sa 100 KM bio je isključivo jer su u sumnjivim dealovima prodavali ljudi koji nisu bili vlasnici dionica.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 21 Jun 2024, 19:37 Elektroprivreda ima tri realne cijene dionica.
U slučaju privatizacije većinskog paketa realna je cijena 150 do 200 maraka. U slucaju trzisnog i domaćinskog poslovanja 50 do 100 maraka i u slucaju da ne bude ozbiljnijih promjena nego samo drzanje iznad vode onda je realno upravo ovo sto imamo 10 do 20 maraka.
A ovo bi bio dobar kratki rezime priče oko cijene JPESR jedino možda da bi u trećoj verziji cijena bila nešto viša jer nikad se ne bi moglo sa sigurnošću znati da se neće naglo aktivirati recimo ona prva verzija.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 21 Jun 2024, 22:27 Hajde da to sad zanemarite.
Treba mi odgovor na jedno pitanje.

Da li bi cijena ovih dionica ikad bila 12-10-8 KM da mujo selimović proteklih 10 godina nije imao kontrolu nad fondovima i svoj kriminalni plan?

Da li bi ikad pala ispod 25 KM koliko je bila početna cijena 2004. godine da je zavisila od ljudi koji su bili pravi vlasnici dionica?
Nikad ne bi ni Elektroprivreda ni BH Telekom došli na ovako niske grane da nije bilo suludih rasprodaja iz fondova. Tačka. Nažalost, ljudi uglavnom zanemare te osnovne uzroke ovakvih cijena i pomisle da je to tržište. A nije, nego jedna velika deformacija, koja prije ili kasnije mora sama od sebe da se ispravi. A jedan od načina je da se rasproda sve što se ima i da se više na taj način ne može utjecati na dionicu.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

veliki dedo wrote: 21 Jun 2024, 22:12 @sitna buranija
Opet ideš na lični napad.
Da, ja sam taj koji je zakasnio na prošloj skupštini, oko 200 km vozio da bi bio prisutan (sve ukupno 400 KM i dva dana posvetio) ali sam ipak došao i sudjelovao, više puta uzeo riječ.

Pošto se ja nisam složio sa tvojim postom, i tu nije bilo ništa lično protiv tebe - čak sam govorio i u množini - ti si uzimaš za pravo da mene lično napadaš, vrijeđaš čak i na psihičkoj osnovi.

Ja sam govorio o činjenicama, da bi mi se ti opet javno izrugivao kako sam zakasnio na zadnju skupštinu - ako je to uopšte nekome bitno ali tebi izgleda da jeste i to mnogo.
Pa ako ti je tako bitno kako si onda zaboravio, pardon namjerno prešutio, da na skupštini prije te, tebe uopšte nije ni bilo! a ja sam bio i prisutan i aktivan. I zahvaljujući intervenciji Jadran kapitala i mojoj uspjeli smo ubijediti vladu i izmijeniti jednu bitnu stavku - što je već bilo objavljeno na ovome forumu.

Nakon svega ovoga mogu zaključiti da je skroz beskorisno komentirati tvoje ponašanje isto kao što je i tvoje mišljenje skroz nebitno...
Hajde da ovdje završimo. Opet si pogrešno shvatio napisano. Nije bio nikakav lični napad, nego sam te pitao da bih bio siguran s kim razgovaram. Nema potrebe za ovim, ipak bi trebalo da smo na istoj strani.

Možda sam i ja pogrešno shvatio da me optužuješ da lažem i da ne govorim istinu, da sam zlonamjeran i da obmanjujem ljude na forumu, ali kad pročitam tvoje postove i kako god ih pokušao tumačiti vidim da si upravo tako napisao. Ničim izazvan. Osim možda što ti je moj post sa cijenama po kojima sam kupovao izgledao kao hvalisanje, pa te iznerviralo, a to mi uopšte nije bila namjera.

Uglavnom, treba ponovo pročitati svu našu komunikaciju po ovom pitanju i proanalizirati je. Svako za sebe.

Uzdravlje...
Sabur2
Posts: 1893
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Svi mi učimo i iz vlastitih grešaka.
Trenutni protfolio mi je recimo cementara po 27,5, Telekom po 9,75, Elektroprivreda po 9,15, ASA po 75...

Ali sam imao nekad i bosnalijeka po 53, elektroprivrede po 101, telekoma po 16,
pa sam prihvatao te gubitke i učio nešto.
Pa sam kupovao i bosnalijek po 10-10,5, prodao po 28, SOSOR kupovao po 7 do 9, prodao za oko 15 čini mi se (ovo se ne sjećam tačno)

Pomoglo je i što sam bosnalijek svojevremeno imao kao izvorni dioničar i što sam ga prodao po 81.
Kad sve saberem, sve što sam kapitalizovao i što trenutno imam je svakako više nego što je bio taj izvorni bosnalijek.

Kad me pitaju za savjet, ja im kažem da je prva i glavna stvar da ne slušaš druge i da odluke donosiš sam.
A da im samo mogu reći šta sam ja već uradio ili šta bih uradio da su te neke pare ili dionice moje.

I da ne dizu kredite koliko god izgledala sigurna stvar.

I nekako mislim da čitav forum i svaka tema na njemu zapravo nosi istu poruku. Dijelimo informacije i razmišljanja. Čitaoc će možda donijeti neku odluku na osnovu toga, ali to je njegova odluka.
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja sam uzeo i kredit jer mi je bilo stalo da maksimalno iskoristim priliku na 9 KM.

Normalno, kalkulacija i uračunačavanje rizika je obavezno. Za svaki scenario mora biti spreman plan unaprijed.
U ovom slučaju minimalna je vjerovatnoća da bi moglo pasti niže od 9 KM a i da padne moralo bi se nekad vratiti. Ili na 9KM ili više. U bilo kojem slučaju dionice ne mogu nestati i veći dio iznosa kredita bi bio likvidan.

A sa druge strane bilo je bar 70% vjerojatnoće da će cijena rasti. I porasla je.

Uglavnom, sada već četvrtu godinu kredit otplaćuje sam sebe a cijelo vrijeme zarada na njemu daleko prelazi iznos kamate.
Stockton
Posts: 27
Joined: 04 Apr 2023, 12:17

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Stockton »

Bit ce interesantno pratiti naredne sedmice da li ce potraznja za JPESR dionicama porasti, sad kad se naglo u gradjanstvu probudila svijest o bitnosti ovog energenta
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Slavuj ne može da se logira,.. molimo administratora da riješi problem.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Slavuj ne može, a ja po dva komentara šaljem,.. :D
Post Reply