Elektroprivreda BIH

beka26
Posts: 851
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Jerkagic jasno, bez termoelektrana nema stabilnog sistema. Plus hidroelektrane. Obnovljivci samo ruse sistem i bez nuklearki I TE su ništa.
Tek im sad doslo iz nečeg u glavu. A Ziske se ne javljaju...a i sto bi kad se negdje na moru slatko smiju budalama..
veliki dedo
Posts: 112
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

@sitna buranija
Griješiš, za moju frustraciju treba mnogo, mnogo više od tvog obmanjivajućeg posta. Međutim, jesam malo razočaran samo iz dva razloga:
Prvo, zbog neodgovornosti, neznanja, primitivizma i bahatosti ali sposobnosti za laž, prevaru, pljačku i licemjerje naših vladajućih i upravljačkih elita a što im sve prolazi glatko i nekažnjeno i to konkretno vezano za jpesr;
Drugo, zbog toga što smatram, a izgleda da sam pogriješio, da smo svi na ovom forumu iskreni i dobranamjerni pogotovo što dosta članova i posjetitelja koristi naše postove u formiranju svojih odluka vezano za investiranje i konkretno za kupovini ili prodaju dionica jpesr.

Napisao si kako si kupovao po određenim cijenama a nakon moga posta da to nije i ne može biti mjerodavno i rapresentativno - ispostavlja se da i nije bilo istinito to što si napisao. Naknadno si objasnio da se to hipotetički odnosilo na nekoga trećeg a ne na tebe.
Ja ne vidim u problem u meni ako nekome ukažem na nelogičnosti, naprotiv. Ali vidim više tuđi problem ili frustraciju ako promoviše ili priča nešto što zna unaprijed da je netačno, nepotpuno ili nelogično..

@ monty
Iskreno, mislio sam da si vezan nekom posebnom vezom za jpesr. Toliko tvojih interesantnih i dubinskih postova srcem i dušom pisanih, neumorno i neumoljivo, da su te neki ovdje i teoretičarem zavjere prozvali.
Sada ispada da je jpesr samo jedna u nizu emitenata koje imaš ili si imao ali u ovome, na nesreći si zaglavio i nikako da zaradiš kao na drugima - ispada da je ova, do sada, tvoja najgora investicija.

Zašto konstanto pišete i obmanjujete ljude da bi cijena jpesr morala biti 100 KM? I to obzirom jer je u gubitku a da nije bila bi najmanje 150 KM.

Zašto vi nemate dionice jpesr kupljene po tim cijenama kada drugima savjetujete da bi takve cijene ocrtavale pravu vrijednost kompanije?!

Kako to da niste kupovali kada je bila 60KM a koja bi po vama bila super cijena, ili po 50 KM što je po vama opet, prilika koja se ne smije propustiti, ili po 40 KM za vas skroz jeftina cijena, ili po 30 KM - cijena bagatela ili po 20 KM - dionica džaba, ili po 15 KM - dionica poklonjena...

Ne, vi tako pričate drugima i savjetujete ih a vi niste kupovali dionice po tim cijenama, vi ste ih kupili za još manje, mnogo manje.
I nije samo problem u tome, što drugima savjetujete ono što vi sami ne radite nego što ujedno i tvrdite da vi zapravo već tada i unaprijed znate da će ta ista dionica, koja je neponovljiva prilika na 30, 40 ili čak 50 KM ipak pasti ispod 15 ili čak 10 KM....
Pa je tek onda vi i kupite i naravno sve to ne zahvaljujući nekoj ludoj sreći ili slučaju - koji bi vam se i priznali već vašoj pameti i sposobnosti a to vam se ne može oprostiti.

I da preciziram, mislim da je cijena jpesr veoma potcijenjana i vjerujem da su drugačije okolnosti za koje se jpesr može i mora izboriti, možda zahvaljujući i našim pritiscima i tužbom, cijena može ići na 100 ili više KM.
Medutim, ja nikada neću savjetovati drugima da urade ono u što ja ne vjerujem i što ja sam ne bih uradio, niti ću misliti jedno, pričati drugo a raditi treće...
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Elektroprivreda ima tri realne cijene dionica.
U slučaju privatizacije većinskog paketa realna je cijena 150 do 200 maraka. U slucaju trzisnog i domaćinskog poslovanja 50 do 100 maraka i u slucaju da ne bude ozbiljnijih promjena nego samo drzanje iznad vode onda je realno upravo ovo sto imamo 10 do 20 maraka.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

veliki dedo wrote: 21 Jun 2024, 18:51 @sitna buranija
Griješiš, za moju frustraciju treba mnogo, mnogo više od tvog obmanjivajućeg posta. Međutim, jesam malo razočaran samo iz dva razloga:
Prvo, zbog neodgovornosti, neznanja, primitivizma i bahatosti ali sposobnosti za laž, prevaru, pljačku i licemjerje naših vladajućih i upravljačkih elita a što im sve prolazi glatko i nekažnjeno i to konkretno vezano za jpesr;
Drugo, zbog toga što smatram, a izgleda da sam pogriješio, da smo svi na ovom forumu iskreni i dobranamjerni pogotovo što dosta članova i posjetitelja koristi naše postove u formiranju svojih odluka vezano za investiranje i konkretno za kupovini ili prodaju dionica jpesr.

Napisao si kako si kupovao po određenim cijenama a nakon moga posta da to nije i ne može biti mjerodavno i rapresentativno - ispostavlja se da i nije bilo istinito to što si napisao. Naknadno si objasnio da se to hipotetički odnosilo na nekoga trećeg a ne na tebe.
Ja ne vidim u problem u meni ako nekome ukažem na nelogičnosti, naprotiv. Ali vidim više tuđi problem ili frustraciju ako promoviše ili priča nešto što zna unaprijed da je netačno, nepotpuno ili nelogično..

@ monty
Iskreno, mislio sam da si vezan nekom posebnom vezom za jpesr. Toliko tvojih interesantnih i dubinskih postova srcem i dušom pisanih, neumorno i neumoljivo, da su te neki ovdje i teoretičarem zavjere prozvali.
Sada ispada da je jpesr samo jedna u nizu emitenata koje imaš ili si imao ali u ovome, na nesreći si zaglavio i nikako da zaradiš kao na drugima - ispada da je ova, do sada, tvoja najgora investicija.

Zašto konstanto pišete i obmanjujete ljude da bi cijena jpesr morala biti 100 KM? I to obzirom jer je u gubitku a da nije bila bi najmanje 150 KM.

Zašto vi nemate dionice jpesr kupljene po tim cijenama kada drugima savjetujete da bi takve cijene ocrtavale pravu vrijednost kompanije?!

Kako to da niste kupovali kada je bila 60KM a koja bi po vama bila super cijena, ili po 50 KM što je po vama opet, prilika koja se ne smije propustiti, ili po 40 KM za vas skroz jeftina cijena, ili po 30 KM - cijena bagatela ili po 20 KM - dionica džaba, ili po 15 KM - dionica poklonjena...

Ne, vi tako pričate drugima i savjetujete ih a vi niste kupovali dionice po tim cijenama, vi ste ih kupili za još manje, mnogo manje.
I nije samo problem u tome, što drugima savjetujete ono što vi sami ne radite nego što ujedno i tvrdite da vi zapravo već tada i unaprijed znate da će ta ista dionica, koja je neponovljiva prilika na 30, 40 ili čak 50 KM ipak pasti ispod 15 ili čak 10 KM....
Pa je tek onda vi i kupite i naravno sve to ne zahvaljujući nekoj ludoj sreći ili slučaju - koji bi vam se i priznali već vašoj pameti i sposobnosti a to vam se ne može oprostiti.

I da preciziram, mislim da je cijena jpesr veoma potcijenjana i vjerujem da su drugačije okolnosti za koje se jpesr može i mora izboriti, možda zahvaljujući i našim pritiscima i tužbom, cijena može ići na 100 ili više KM.
Medutim, ja nikada neću savjetovati drugima da urade ono u što ja ne vjerujem i što ja sam ne bih uradio, niti ću misliti jedno, pričati drugo a raditi treće...
veliki dedo, ti si pretpostavljam onaj što je zakasnio na skupštinu pa te nisu htjeli zavesti da si prisutan?

Helem nejse, znači sve što sam napisao na ovom forumu je tačno i ono što ovdje napišem govorim i uživo. Svi koji me znaju to mogu potvrditi. Svi forumaši koji su bili na skupštini su svjedoci da se ne libim reći ono što mislim svima.

Dakle, da ponovim, one cijene koje sam prethodno naveo su cijene po kojima sam ja plaćao navedene dionice dobrim dijelom. Bilo je tu i drugih cijena, ali ništa pretjerano većih tako da mi je prosjek oko 11,50 KM. Ja lično nisam ulazio u EPBiH ranije zato što nisam smatrao da se isplati dati 50-60-70 KM ili još gore 100-150 KM za javno preduzeće koje ne dijeli dividendu. Onog momenta kada su je strovalili na 8,75 i 8,79 iako se uveliko tada pričalo o podjeli 70 mio KM dividende (2,21 KM po dionici) mi je postala interesantna i samo mi je žao što tada nisam kupio puno više, jer bi mi sada prosjek bio možda 10 KM. Međutim, neko je možda sve svoje dionice Elektroprivrede kupio baš tada.

Poenta priče je bila da se isplati kupiti značajno potcijenjene dionice, a ova dionica je upravo to. Zato mi tvoje reakcije i frustracije nisu jasne. Ja bih za tebe bio sretan da si naveo da si dobre poteze napravio kod ove ili neke druge dionice, a ne bih te isfrustrirano optužio da lažeš.

U svakom slučaju, ja i dalje mislim da je naš zajednički cilj da Elektroprivreda dođe na svoje i da vladajuće garniture natjeramo da više domaćinski upravljaju firmom. Moje očekivanje je da će ona prebaciti tih nekih 30+ KM (ja lično ne mislim da će ići na 100 KM), a za tebe je savjet da ne optužuješ ljude bezveze, da ne pričaš uopšteno i da izbaciš iz sebe frustraciju na drugim mjestima a ne meni ovdje na forumu. Stvarno nema potrebe za tim...

P.S. Ja nikog ne savjetujem nego iznosim mišljenje i stavove. Čak i kada me privatno neko pita, kažem šta ja mislim, ali naglasim da svako mora sam donijeti svoju odluku, jer ne želim da me sutra neko optuži da sam ga ja nagovorio na nešto. A ljudi su skloni tražiti krivca uvijek u drugome. Zar ne?
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote: 15 Oct 2022, 13:07 U pauzi rasta i procjena daljnjeg kretanja cijene dionica,evo kako su se kretale cijene u posljednjih cetiri godine.
Radi se o kupovinama iz jedne evidencije.
Dana 06.07.2018 kupljeno 1000 dionica po8,77km
31.08.2018.kupljeno1000. po 9.3
09.03.2020 kupljeno 450. po13.4
25.05.2020 kupljeno 1000. po10.10
28.09.2020 kupljeno 500. po9.95
12.07.2021. kupljeno 1147. po9.70
12.10.2021 kupljeno 500. po 13.6
11.04.2022 kupljeno 878. po 11.75
09.08.2022.kupljeno 1011. po 14
06.10.2022 kupljeno 585. po 14.8
10.10.2022 kupljeno 404. po 16
Kao sto se moze vidjeti postoji nekakav trend u posljednje 4 godine.
veliki dedo,
evo ti gore Slavujev post iz oktobra 2022. gdje je on iz svoje bilježnice izvukao cijene po kojima je kupovao u tom periodu 2018.-2022. I primjetićeš da je i on kupovao po 8,77 KM 2018. godine. Doduše on je bio pametniji pa je tada kupio malo više nego ja. Kad "porastem" hoću da budem kao Slavuj... ;)
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Navodno do nedelje će uspostavljati sistem. Ovaj put nas je spasila struja iz EU i moguće Srbije.
Ozbiljan je sistemski šok bio.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.nosbih.ba/bs/ees/graf-odstupanja/

Ovaj graf odstupanja pokazuje poremećaj.
Trenutno još 400 MW minusa.
Bit će to do sutra u normali.
veliki dedo
Posts: 112
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

@sitna buranija
Opet ideš na lični napad.
Da, ja sam taj koji je zakasnio na prošloj skupštini, oko 200 km vozio da bi bio prisutan (sve ukupno 400 KM i dva dana posvetio) ali sam ipak došao i sudjelovao, više puta uzeo riječ.

Pošto se ja nisam složio sa tvojim postom, i tu nije bilo ništa lično protiv tebe - čak sam govorio i u množini - ti si uzimaš za pravo da mene lično napadaš, vrijeđaš čak i na psihičkoj osnovi.

Ja sam govorio o činjenicama, da bi mi se ti opet javno izrugivao kako sam zakasnio na zadnju skupštinu - ako je to uopšte nekome bitno ali tebi izgleda da jeste i to mnogo.
Pa ako ti je tako bitno kako si onda zaboravio, pardon namjerno prešutio, da na skupštini prije te, tebe uopšte nije ni bilo! a ja sam bio i prisutan i aktivan. I zahvaljujući intervenciji Jadran kapitala i mojoj uspjeli smo ubijediti vladu i izmijeniti jednu bitnu stavku - što je već bilo objavljeno na ovome forumu.

Nakon svega ovoga mogu zaključiti da je skroz beskorisno komentirati tvoje ponašanje isto kao što je i tvoje mišljenje skroz nebitno...
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Hajde da to sad zanemarite.
Treba mi odgovor na jedno pitanje.

Da li bi cijena ovih dionica ikad bila 12-10-8 KM da mujo selimović proteklih 10 godina nije imao kontrolu nad fondovima i svoj kriminalni plan?

Da li bi ikad pala ispod 25 KM koliko je bila početna cijena 2004. godine da je zavisila od ljudi koji su bili pravi vlasnici dionica?
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

@ Veliki dedo
Nisam primjetio da neko ovde navodi druge da rade ovo ili ono. Lično nisam nikad. Ne znam doduše ni zašto bih radio suprotno i odgovarao druge. Znam da ima likova kojima odgovara niska cijena Jpesr, ima ih i ovdje koji se trude da pokvare generalni sentiment a rekoh sentiment je za cijenu važniji od poslovanja. Ne znam zašto bih im ja pomagao u tome. Nisam u Mujinom PR timu niti BiGovom. Za mene povišenje cijene nakon 9 godina jeste tektonska promjena i zašto bih tvrdio da neće dramatično uticati na cijenu kad mislim da hoće?
Ja nisam od onih koji kupe dionicu da dobiju 4-5 % dividende. Dionica firme koja odlično posluje i ima dobit I dijeli dividendu od npr 5% (pri inflaciji od 5%) a realno je vrednovana, apsolutno me ne zanima. Ako dobro posluje i dijeli dividendu I to svi znaju, svaka šuša je već ima I cijena ne može puno gore. Takve me dionice ne zanimaju. Ono što kupujem i gdje investiram je dionica koja NE posluje dobro i dijeli nikakvu ili malu dividendu, ekstremno je potcijenjene a ja sam (i skoro niko drugi) utvrdio da ima velike mogućnosti da posluje bolje i ima veću dobit i onda poraste u budućnosti za bar 100 ili više %. Sve ispod toga me ne zanima i nije vrijedno rizika. A spreman sam čekati ako treba i par godina. Želim da iskoristim svoje analitičke mogućnosti i znanje a ne da se valjam u blatu sa ostatkom stada. To je moj stil, dozvoljavam da neko voli siguricu i već etablirane krave muzare, ja ne. Detaljno analiziranm svaku dionicu. Za FDS sam analizirao i mergers i aquisitions duhanske konkurencije u svijetu i regiji, demografiju, zakone o pušenju i trendove. I to kad je FDS bio 40 KM. I zaključio da će biti interesa za njega. Kasnije znamo šta je bilo. Za Sosor isto, od konkurencije i demografije. Za Vispak npr sam proanalizirao uticaj kupnje novih peći za kafu kad je dobit bila 1.5 m I zaključio da će na osnovu toga biti bar 6 m u roku 2 godine. I tako i bi (mislim da je čak bila 8 m) sa očitim posljedicama na cijenu I sve ostalo. Za sve ostale, vrijednost te dionice je u tom trenutku bila ekvivalentna dobiti od 1. 5 m. Za mene projektovana 4x veća dobit je davala i 4 puta višu moguću cijenu u budućnosti. Da ne spominjem da sam uočio širenje prodaje u inostranstvo, relativno dobar menadžment i sl. Dovoljno za ogromnu prednost u investicionoj odluci o kupnji ili dokupu. Čak te stvari obično napišem i ovdje i često niko ne reaguje. Ništa ne savjetujem nikome a kad napišem da nešto valja onda to i sam kupim ili sam već kupio. I Sosor i Bsnl I masu drugih. Šta ja mogu što mi neko ne vjeruje a kad na kraju vidi da sam bio u pravu kasno je. Za JPESR ne znam zašto misliš da ga nisam kupovao i ranije, jer jesam. Zašto bih ga, ako mislim da je realno 80 KM kupovao po 60 a rekoh da me ne interesuje rizik ako zarada nije bar 100 %. Uostalom bio sam u drugim dionicama i drugim investicijama nema se para za sve. Zašto bih izlazio iz nečega što mi može donijeti 100% da bih ušao u JPESR po 60 za koji može porasti "samo" do 80 KM? Nema logike. Ali kad je palo ispod 30 (zbog manipulacije fondova) stvar je postala interesantnija. Znam sigurno da sam kupovao i po 18 a možda i prije dakle ta ti pretpostavka da nisam nije tačna pa onda ni zaključci izvedeni iz nje.
Post Reply