Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Berza samo trazi razlog za neradni dan.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dobro je što se ovo ovako desilo. Sve su to pokazatelji vladajućim strukturama da moraju više zdravog rezona posvećivati elektroenergetskom sektoru. Jer u suprotnom u sekundi se stvara vanredna situacija. Samo jedna sekunda bez struje je dovoljna da ljudi shvate.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zbog-ne ... /240621085
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Znači kada svi budu, za jedno 150 godina, imali solarne kolektore, onda neće biti 400KV dalekovoda. Mudro...
Dejan118
Posts: 430
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 21 Jun 2024, 10:40
veliki dedo wrote: 20 Jun 2024, 23:19 Primjer kako je NEKO, KO JE, i da je postupio tako jer ti nažalost nisi, MOGAO proći...

Kupovina na ATL nije investiciona odluka već stvar sreće, obzirom da nikada ne možemo sa sigurnošću znati kada je taj trenutak a isto to važi i za prodaju na ATH.
A to ne znaju ni vidovita Džemila a ni Baba Vanga.

Obično se pretpostavi ta situacija pa se kupuje ili prodaje u više navrata pa nešto uspiješ i da zakačiš, ali ja nisam nikada čuo za nekoga ko je kupio sve na ATL i sve to prodao na ATH.
A ako neko misli da to može da zna, onda mu je sigurno bolje da ide u kladionicu ili u kockarnicu...
Kupovina po vrlo niskoj cijeni (neću reći all time low) I prodaja po mnogo višoj uopšte nije stvar sreće niti je kockanje. Radi se o kombinaciji realistične procjene vrijednosti u datom trenutku bazirano na vrlo konkretnim pokazateljima i vjerovatnoći. Nema tu nikakve slučajnosti, ni sreće. Pogotovo je lako kad masu uhvate emocije. Ja sam kupovao samo kad niko nije odnosno kad je strah bio preovladavajući. Npr tamo negdje 2004 ili 2005 kupovao npr Hidrogradnju po čini mi se 3 ili 4 (kasnije prodao po 9 I nešto išla na 35) Telecom po mislim 7 kasnije prodao po 45 ili 50). Big kupovao po jednocifrenim cijenama, prodavao po 20 do 28. I još mnoge druge često po 200 do 300%, više od kupovne. Poslije toga kupovao BSNL po 12 prodao po 25, Sosor kupovao po 5-6 prodao po mislim 13-14. Bilo je toga još I bukvalno se ne sjećam da sam nešto prodao po nižoj cijeni nego sam kupio (osim ENISR) I nešto Big (ali to zbog manipulacije). Bukvalno se može osjetiti kad je masa u strahu i ako tad kupiš, naravno potkrijepljeno fundamentima, nema šanse da izgubiš (ili bolje, vjerovatnoća je vrlo mala jer stalno govorimo o vjerovatnoći). Pri prodaji je nešto teže jer kad masu uhvati manija i FOMO tu ni blizu ne možeš znati na kakve apsurdne vrijednosti će nagurati cijenu. Zato nisam nikad prodao po All time high cijeni, jer sam konzervativan pri prodaji. Telecom kako rekoh po 50ak a išao je do 100, Jpesr je išao na kraju po apsurdnih 200 KM itd. Kad kupiš suprjeftino dok masa još nije prepoznala priliku (u strahu je, propašće sve, fali para, biće to još niže, bla bla), vjerovatnoća je dramatično na tvojoj strani, pogotovo ako si diverzificirao. Dovoljno je da si u pravu u 60-70% slučajeva i ti si kralj kasina. Ne mora se sve ni kupiti po najnižoj cijeni, može i lagana kupovina u toku rasta kad god se ima para dok god je cijena osjetno ispod neke realistična (vani to zovu dollar cost average). Konkretno ovdje, kupovina JPESR po 10 ili 15 KM je no brainer sigurna stvar. Hoće li se isplatiti za pola ili za 2 godine, na to se ne može uticati, niti se može predvidjeti. Realistično lako može ići na 60-80 zavisiće i od poslovanja a kad masu uhvati manija može otići i preko 100 ili 150. Potpuno je besmisleno trošiti vrijeme na analizu da li kupiti po 12, 13 ili 15 i šta je tu jeftino. Sve je od toga jeftino i analiza na tim nivoima je samo gubitak energije. Ne govorim ovdje o par mjeseci nego par godina. Lako je prepoznati maniju i spekulativni bubble, evo dajem ruku u vatru da npr Nvidia Apple ili Microsoft za godinu neće vrijediti ni 60% od sadašnje cijene. Ukratko nema to veze sa srećom ali ima sa zdravim razumom, znanjem, emocijama i igrom vjerovatoća i praćenjem svega 24 h na dan. Provjerio konkretno na desetinama ako ne i stotinama transakcija a pratim i strane berze.
Ovo sto si napisao cak nije spekulacija nego nacin razmisljanja klosara u lokalnoj sportskoj kladionici. Svi oni znaju procijenito akako ce igrati Barselona i tako citavu analizu ispricaju diskutuju cuje se te rasprave do 5 sprata.

Napisao sam onaj ko kupi po 10 i proda po 14 zaradio je 40 %.
Ako taj ne uspije pprodati po vecoj cijeni dobice mozda dividendu 0.5 aKM i to mu je godisnja zarada od nekih 3% sto nije lose. Ali ako neko kupi po 50 ovaj ko je kupio po 14 je dobro zaradio ali onaj od 50 je samo na 1%zarade. Sve je zasnovano na piramidi. Materijalni objekti postrojenja imaju veliku vrijednost i elektrane proizvode realne GWh energije ali ne proizvode profit. A akcionarima je bitan profit i dividenda.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

99 % sam siguran da je ovaj "nestanak" namjerno izazvan. Buducnost će pokazati koji je razlog, ali nesto se veliko sprema i to je dobro za male dionicare ep.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sad se moglo shvatiti da elektroprivrede mogu mjenjati vlasnika ali da ne mogu nestati ni na sat vremena.
Nisu to neke tvornice bez kojih se može.
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

presipanje iz supljeg u prazno
https://tuzlanski.ba/infoteka/vlada-fbi ... ika-kreka/
rudnici u koncernu su duzni preko pola milijarde poreznoj to je kad bi se racunako 17 km po dionici ko i kad ce to isplatiti. da smo sad u pod eu zakonima ovo bi bio kao bankrot
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Jesu li danas ponudili pomoć ovi što nas tjeraju da pogasimo termoelektrane. Da li su se oglasili, ponudili par stotina MW gratis,..
Kad si u problemu sam ga moraš riješiti.
Post Reply