Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 620
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Meni nije rast dok ne skoci na 100
mikriza
Posts: 24
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Mogu potvrditi prethodne postove iz ličnog iskustva. Negdje oko korone sam završio osnovne stvari oko stana, auta, pa se pojavilo nešto za uložiti. Pratio sam i tad Jpesr, ali nisam se aktivirao oko otvaranja računa i kupovine. Kad je počelo skakati do 20, tačno je bio onaj osjećaj o kojem monty piše. U zadnju godinu sam ipak uskočio kako su drugovi iz fondova to omogućili, a jedan od razloga je bila inflacija da stoje na računu kako buranija napisa. I odlučio sam nek min. trajanje bude 5g., pa da vidimo, uz samo malo zelenila, mogu i produžiti. Nisam išao sa zadnjom akcijom All in u februaru, a sad mi žao, jer sam htio da me ne dotiču bilo kakve manipulacije i iznenadni troškovi, i da nema prodaje. Evo možete pretražiti moje postove čak sam i nezadovoljnom Trubi nudio da pusti po 14, opet bi bio u plusu. Možda nije po knjigama, ali da se primjetiti da je bilo potrebno do sad 7-8-10x više dionica da se cijena obori, nego da raste, kako se drugovima pozicija smanjuje, nadamo se da je to pravilo. I da sjedio sam nedavno sa momkom iz elektroprenosa, kaže da su imali za neku trafostanicu predračun 8M, ali se odužilo sa tim već 2-3g, sad predračun skoro 20M.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote: 19 Jun 2024, 13:25 Meni izgleda da je to zanemareni dio finansijskih evidencija.
Gledao sam finansijske izvjestaje Elektroprivrede RS-a i oni redovno rade 'ispravku vrijednosti" zato i imaju dobit a nemaju gotovine jer ta dobit nije razlika prihoda i rashoda nego je dobit u kapitalu.
To s jedne strane povećava vrijednost kompanije pa je knjigovodstveno vrijednija EPRS-a nego Elektroprivreda BiH ali ima i negativan utjecaj na amortizaciju jer veća vrijednost firme znaci i veću amortizaciju.
Na mostu dobiju, na ćupriji izgube.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja ne vjerujem da se revalorizuje, makar ne prečesto. Onako brzinski ako se ne varam za HE Vranduk je 2021 predviđeno da se investira cca 146 miliona KM a ona je bila cca 19 MW. Kad bi takve vrijednosti preslikali na postojeće HE na Neretvi (cca 500 MW) trebale bi one same (bez TE i bez ostalih nekretnina, upravnih zgrada, zemlje, know how itd) vrijediti cca 3,5 milijarde. Evo neka ima i neke amortizacije (mada betonska brana praktično traje vječno) bar 2,5 milijarde+ TE + sve ostalo sigurno bar 5 milijardi. Ne treba zaboraviti inflaciju koja je od 2021 od kada je ta procjena HE Vranduk, od cca 20 %. što bi trebalo dodati na sve pa bi ispalo i 6 milijardi . Ovo sve naravno vrlo ugrubo. A u njih piše knjigovodstvena vrijednost dionice 95 KM što bi dalo vrijednost firme od cca 3 miljarde. Da ne pominjem nominalnu koja bi ispala po njima 31,5 m dionica x 71 KM. I sad tržišna kapitalizacija od 31,5 mx 14=441 m ispada smijurija.
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

@monty
Ne slažem se sa tobom, po prvi put, doduše...
Pravi ulagači, pametni i uspješni "tajkuni" u svojim odlukama i planovima ne vode se sentimentom straha i pohlepe već zdravim razumom, projekcijama, vizijama te uglavnom savjetima stručnjaka i onih koji se tehnički razumiju u one stvari koje njih najviše interesuju u datom trenutku.
Oni o kojima ti govoriš su oni koji dolaze poslije, koji plivaju uz veliku bijelu. Među njima, ima onih koji razmišljaju i koriste pamet, prate i prepoznaju priliku pa uskaču u voz koji je već krenuo i uspjevaju u tome u zadnjem trenutku. Ali tu su i oni koji manje koriste pamet pa su, kao što ti kažeš, pretežno vođeni strahom i pohlepom pa uskaču u zahuktali voz da ga slučajno ne bi propustili. Upravo oni najviše i stradaju jer već tada oni prvi a najviše oni drugi pokrivaju i zatvaraju svoje pozicije.
Pravi ulagači će (moći) doći u jpesr kada u njoj prestanu korupcija, pljačka i kriminal i kada se firma bude vodila zakonima zdravog i uspješnog poslovanja. Strah i pohlepa njih nikada neće gurnuti u vlasničku strukturu jpesr već naprotiv: strah i pohlepa uposlenika, uprave, vladajuće partije i stotine drugih satelita oko jpesr koju kontinuirano i sistematski uništavaju kao da ona ne treba više da postoji, su upravo oni koji najviše odbijaju prave ulagače i velike dioničare u jpesr.
Last edited by veliki dedo on 19 Jun 2024, 15:53, edited 1 time in total.
mikriza
Posts: 24
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Tačno, ali misliš li da će ovaj način poslovanja na tržištu moći i dalje, slijedećih 5-10-15g i više nastaviti?
Svi su se bahatili sa državnih jasli, evo državne škole u mom kraju plaćaju oglase na fb, da je upis, tj. bar par radnika se tu privatno svojim novcem mora utaliti jer im gori pod nogama, sad odjednom radnici preko rsspusta uređuju školu, i nude razne sedmice voća, nauke, i šta ti ja znam...I tako će sve tržište regulisati.
Mene na kraju kao dioničara više ne interesuje što će najvažniji resurs preći privatne ruke, ako krdo tako gura i dalje, njihov problem.
Last edited by mikriza on 19 Jun 2024, 16:45, edited 2 times in total.
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

@mikriza
Oslanjajući se na trenutnu situaciju book-a, potražnje i ponude, u projekciji kretanja cijene u budućnosti je totalno pogrešno.
Ne možeš znati da li će se ti nalozi koje ti vidiš na kupnji povući u trenutku veće prodaje ili promjene sentimenta.
Isto tako ne možeš znati da li će se prodajna strana podebljati, sa koliko dionica i sa kojim cijenama.
Jedino ti to može biti oslonac u nekom dnevnom trgovanju ali niti ova dionica niti ovo tržište je zrelo za to. A u svakom slučaju, i da jeste dovoljno bi bilo da još nekoliko ljudi žestoko trguje pa da ti poremete plan i da opet shvatiš koliko je riskantno bazirati investicione odluke na trenutnom stanju book-a.
mikriza
Posts: 24
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Hvala na savjetima, ali kako sam napisao išao sam dugoročno, i ne može me poremetiti nikakva manipulacija, to mi je svakako i višak sredstava, samo bi stojali na računu. Čak da ja sad ponudim sve svoje dionice na prodaju, ne mogu oboriti cijenu ispod 13.5, a to je i dalje dobar plus za mene.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

veliki dedo wrote: 19 Jun 2024, 14:36 @monty
Ne slažem se sa tobom, po prvi put, doduše...
Pravi ulagači, pametni i uspješni "tajkuni" u svojim odlukama i planovima ne vode se sentimentom straha i pohlepe već zdravim razumom, projekcijama, vizijama te uglavnom savjetima stručnjaka i onih koji se tehnički razumiju u one stvari koje njih najviše interesuju u datom trenutku.
Oni o kojima ti govoriš su oni koji dolaze poslije, koji plivaju uz veliku bijelu. Među njima, ima onih koji razmišljaju i koriste pamet, prate i prepoznaju priliku pa uskaču u voz koji je već krenuo i uspjevaju u tome u zadnjem trenutku. Ali tu su i oni koji manje koriste pamet pa su, kao što ti kažeš, pretežno vođeni strahom i pohlepom pa uskaču u zahuktali voz da ga slučajno ne bi propustili. Upravo oni najviše i stradaju jer već tada oni prvi a najviše oni drugi pokrivaju i zatvaraju svoje pozicije.
Pravi ulagači će (moći) doći u jpesr kada u njoj prestanu korupcija, pljačka i kriminal i kada se firma bude vodila zakonima zdravog i uspješnog poslovanja. Strah i pohlepa njih nikada neće gurnuti u vlasničku strukturu jpesr već naprotiv: strah i pohlepa uposlenika, uprave, vladajuće partije i stotine drugih satelita oko jpesr koji je kontinuirano i sistematski uništavaju kao da ona ne treba više da postoji, su upravo oni koji najviše odbijaju prave ulagače i velike dioničare u jpesr.
Ne ulazeći sad u specifičnosti EPBiH, korupciju i sl da pojasnim malo oko "pravih" ulagača, bilo gdje. Ni veliki investitori nisu svi isti. Jeste ima onih koji su pametni koji se ne vode strahom i pohlepom (ali možda računaju na tuđu) i emocijama, koji kupuju uglavnom kad je strah i kad niko neće a izlaze kad svi ulaze. Onih koji stalno sve vagaju i mnogo polažu na fundamente. Takvi su npr Warren Buffet i slični, stara škola. Ili npr Michael Burry iz Scion Asset Management fonda, koji je predvidio krah 2008. Međutim ima i drugih koji nisu takvi, koji vode fondove i institucije koje barataju sa stotinama milijardi a podložni su FOMO i drugim emocijama kao bilo koji mali iz stada. Gledam neki dan emisiju sa nekim poznatim investitorima i analitičarima i kaže, gledaju kako trpaju i institucionalni investitori u Nvidiju, Amazon i ostale iz tzv 7 veličanstvenih kao da nema sutra, potpuno se predajući emocijama kao da rast nikad neće stati iako nikakav fundamentalni pokazatelj to više ne opravdava. Mnogi od tih velikih niti su pametni niti imaju neki spektakularno dobar rezultat u vođenju portfolija koji im je povjeren nego idu za strujom i većinom pa šta bude do gorkog kraja. Jeste kad raste, raste i njima pa se dešava da ima i uspjeha, ali uglavnom slučajno. Plus kad dođe do kraha ide brzo pa nema mogućnosti da svi brzo izađu, samo neki. Čitao sam nedavno da je bio neki eksperiment kad su majmunu dali da upravlja nekim portfoliom, naravno potpuno slučajnim upiranjem dugmeta kupuje i prodaje I imao je neopterećen sa FOMO i emocijama, uspješnost veću od mnogih upravitelja fondova u SAD, koji barataju stotinama milijardi dolara. Tako da ja smatram a ne moramo se složiti, da oni pametni, razumni i racionalni ni približno ne predstavljaju većinu koja obrazuje cijenu i tržište. Naprotiv cijenu obrazuju oni drugi, zahvaljući čemu je ona za većinu emitenata 90% vremena nerealna, ili je enormno potcijenjena ili precijenjena. Srećom. Jer upravo ti ekstremi omogućuju zaradu. A u nas je svaki ekstrem još na kvadrat. Srećom i da nemamo nekih domaćih Warren Buffeta, pametnih I racionalnih koji odmah prepoznaju sve prilike. Jer bi oni odavno pokupovali sve slobodne dionice na JPESR. A kako bi onda mi kupili?
Dejan118
Posts: 429
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Sve su ovo spekulacije. Bez dividende rast nije realan.
Samo na osnovu dividende ili ocekivanih dividendi u buducim godinama mozemo procijenjivati vrijednost dionica.
Sta znaci ako vrijednost svih HE ili TE i rudnika 10 milijardi ako je dividenda 0.5 KM po dionici. Knjigovodstveno firma vrijedi ali kome ? M
Meni takva dionica ne vrijedi ni 5 KM jer mi se nece isplatiti ni za 10 god. Ako ce za narednih 5 godina ukupna dividenda biti 100 KM onda cu za takvu dionicu plati jos toliko.
Po ovim prognazama sve je na nivou spekulacija . Ono kupovati jer ce sutra neko drugi kupovati po vecoj cijeni bilo ko fondovi strani investitori...itd . Piramida na realnoj dionici ? Postavlja se pitanje zasto bi oni kupovali ? Zbog dividendice ?
Last edited by Dejan118 on 19 Jun 2024, 20:43, edited 3 times in total.
Post Reply