Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 611
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Eh to...upravo...tako elkoventno
Dejan118
Posts: 424
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

panzer wrote: 14 Jun 2024, 12:40 Ja nisam nikad insistirao toliko. To je to njihovo pravo na diskreciju. Prihvatiće oni i nalog od 11 dionica po 14 KM ali ne daju sa fiksnom cijenom nego će biti nalog sa diskrecijom pa će ga staviti na npr 12,51, po današnjem stanju, tj uklopiće ga u sve ostale kupovne naloge.
To je neko moje dosadašnje iskustvo.
Da ali na kraju dana moraju kupiti po 14. Tako rade na blberzi.
Das nalog po 0.4 oni ga stave na 0.388 ali na kraju aukcije moraju podici na 0.4. Takvo je moje iskustvo.
Kad sam kupovao na SASE nije bilo tako.
Nisam litao zasto
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Cijena struje na berzi (HUPX) za sutra, sredinom dana, oko 15 h, -83 eura (minus 83), par sati kasnije +140 eura. Nije mi jasno zašto jednostavno ne isključe solare umjesto što poklanjaju tu struju i još moraju plaćati da im to neko preuzme i to sada još plaćati po vrtoglavoj cijeni.
https://hupx.hu/en/
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

montypython wrote: 14 Jun 2024, 19:30 Cijena struje na berzi (HUPX) za sutra, sredinom dana, oko 15 h, -83 eura (minus 83), par sati kasnije +140 eura. Nije mi jasno zašto jednostavno ne isključe solare umjesto što poklanjaju tu struju i još moraju plaćati da im to neko preuzme i to sada još plaćati po vrtoglavoj cijeni.
https://hupx.hu/en/
Ovdje je fino objašnjeno: https://www.cleanenergywire.org/factshe ... n-negative

Između ostalog kažu:

"Because negative power prices are a sign of very high supply at the market, additional “cheap” renewable power is often blamed for causing the electricity price to drop below zero. But inflexible conventional power stations are equally responsible.

Renewables have priority in the power grid and therefore always come first in the merit order, making conventional electricity dispensable at times."
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

Ispada da konvencionalni izvori, a zbog prioritetizacije obnovljivih, naprave višak ponude i otjeraju cijenu u minus, jer nije isplativo, a često i nemoguće, ih privremeno gasiti.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jedni neće da gase a drugi ne mogu. Da vidimo ko će izdržati.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Da, prioritetizacija obnovljivih kod otkupa a osim toga i ovo.
Renewable power producers receive guaranteed feed-in payments for every kilowatt-hour they produce. As their power is sold at the electricity market (either by transmission grid operators or directly by renewable marketers) part of this feed-in remuneration is covered from the market price for power. But whenever the wholesale price is lower than the feed-in tariff (which it is most of the time), the difference is made up from the renewable energy surcharge (EEG surcharge), a levy that almost all consumers pay with their power bills. When the wholesale electricity price is high, the EEG surcharge is low. But when the market prices drop below zero, the difference payable via the levy increases and therefore puts a burden on consumers.
Dakle obnovljivi imaju garantovanu cijenu otkupa, i kad je tržišna ispod toga dodaje Im se do te garantovane iz fonda za obnovljive. Tako ja to shvatam. I zato ne gase ni kad je cijena negativna. Njih cijena skoro da i ne zanima. Obnovljivi hiperprodukcijom prave haos ali cijenu plaćaju svi osim njih a najviše građani. Dakle solari se na životu održavaju potpuno vještački, kao politički projekat i sad je samo pitanje dokle će to trajati. To u ovom članku, kako je kod nas ne znam ali vjerovatno slično.
Dejan118
Posts: 424
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Da li se u protekloj godini povecao broj dionicara ?
Ima li neko taj podatak koliko je bilo dionicara u junu prosle godine ?
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Pa dobro, može li i hoće li sad npr. Elektroprivreda BiH preuzeti sutra sav taj višak struje sa berze, uzeti za to eure, i smanjiti protok na HE na minimum, a TE ugasiti?
Par sati. Makar jedan dan da su u plusu.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Da, ni ja ne vidim problem u obnovljivim, problem je u nekoristenju potencijala koji imaš i prilike da kupiš jeftino i prodaš skupo.
Ako u satima kad je najskuplja u toku dana i godine prodaš 500 GWh, obezbijedio si novac za kupovinu 1500 GWh u povoljnijim vremenskim terminima.
Napraviš ustedu od milion tona uglja i pokrijes sav gubitak na domaćinstvima.
Znam da nije lako u toku dana proizvodnju obarati na 300 MWh i u vecernjim podizati na 1000 ali nije neizvodivo.
Post Reply