Telekom RS

Truba
Posts: 443
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

i onda se forumski magovi cude sto ljudi neće ulagati u burzu

uz sve dobre namjere uvijeek budes donji
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

vdamir78 wrote: 17 May 2024, 18:12 0.9 je bilo samo i iskljucivo tokom korone. Ako toliko cekas da padne, nacekaces se. Ovo ce pasti na 1.30 sljedece sedmice, a nakon isplate dividende moze mozda pasti na 1.10 i to je to.
Šta si ono ti još predviđao?
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 05 Mar 2024, 23:43
vdamir78 wrote: 05 Mar 2024, 18:22 I, sta mislite dokle ce sad ici (do presjeka)?
Ja kontam da idu do 1.70 glatko :)
Ma ode to na 5 KM :lol:
Nije ovo tako davno bilo, prije par mjeseci...
vdamir78
Posts: 28
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

Sitna buranija wrote: 17 May 2024, 21:41
vdamir78 wrote: 17 May 2024, 18:12 0.9 je bilo samo i iskljucivo tokom korone. Ako toliko cekas da padne, nacekaces se. Ovo ce pasti na 1.30 sljedece sedmice, a nakon isplate dividende moze mozda pasti na 1.10 i to je to.
Šta si ono ti još predviđao?
Da su nastavili bar pribliznu dividendnu politiku kao prije, islo bi na 1.70 uredno. No ovdje nije u pitanju samo ekonomija. Srbija, tj. Vuč̣ić drzi sve konce u rukama, a kod nas je izborna godina. Svi znamo da su odnosi Vucica i Dodika samo dobri na papiru. A s druge strane, kad se sabere koliko kroz fondove Republici Srpskoj (tj. Dodiku) ostaje nakon raspodjele dividende, smanjenjem toga Vucic moze da utice ovdje, kao i kroz mnoge druge stvari. Sjetimo se samo 2022e i hajke na Dodika i podrske J.Trivic za predsjednika. Sve kad se sabere moze Vucic ovaj adut koristiti neko vrijeme, medjutim u konacnici ga takva igra sa Dodikom moze dovesti do toga da izvuce deblji kraj. Jer Dodiku malo fali da ozbiljnije krene putem formiranja novog telekoma Republike Srpske, a to bi znacilo kraj mtela. Ili kraj mtela sa ovolikom snagom kakvu sad ima.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Druže, nisu oni mogli nastaviti ni približnu dividendnu politiku s obzirom da su kroz akvizicije i ulaganja izvukli ogromne pare i doveli firmu u nezavidan položaj i likvidonosne probleme. Pa i ova prodaja stubova nije nikakav dobar poslovni potez, nego potez očajnika koji pokušava spasiti situaciju. To je osnovni problem. Ali kad sam ja o tome pričao, pojedinci su ovdje to smatrali hejtanjem i pričali bajke. Ekonomski neutemeljene.

Ovo što su sada odlučili da smanje obaveze i sačuvaju keš umjesto da isplate ogromnu dividendu je sasvim logičan potez i jedini ispravan potez na putu ozdravljenja firme. To je za firmu dobro, ali je za dioničare trenutno loše. Međutim, to je i za dioničare dobro u dugom roku ako budu istrajni u oporavku firme.

I da naglasim na kraju, ova dionica sada ne da ne vrijedi tih 1,70 o kojima govoriš, ne da ne vrijedi ni ovih +/- 1,40 oko kojih se vrti, za nju se isplati dati max 1 KM kolika joj je nominalna. Ona ima potencijal da naraste na 1,5 KM, ali to se može desiti tek kada pokaźu da su ozbiljni u restrukturiranju poslovanja.
vdamir78
Posts: 28
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

Opet je to lose poslovanje mtela bolje od uhljebljivačke zlatne koke SDA, a oba telekoma i dalje postoje.
Mislim da moras bas biti toliko nesposoban da u danasnje vrijeme dovedes telekom-kompaniju u stecaj ili gubitak.
Ipak imajmo na umu da je Dodik prodao Srbiji mtel po (ako se sjecam dobro) 3.30 KM po akciji. Ako uzmemo u obzir inflaciju, ispada kao da bi danas prodao po 5.10KM otprilike.
Sama ta cinjenica tjera Srbiju da izvlaci maksimalnu dividendu (plus ovo sto sam prethodno naveo). Tako da, ove igrarije sa dividendama mogu potrajati kratko, ali bude li dugorocne stete po glavne akcionare iz Republike Srpske, nije nimalo nerealna prica da ih Dodik ukloni sa scene formiranjem novog telekoma, sto ipak mislim da se nece desiti i Srbijanci ce se kako-tako morati vratiti na isplate dividende najvece u regionu.
zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/n1 ... le-godine/

Moje je mišljenje da je TelekomSrbije započeo igru protjerivanjem United grupe kupovinom prava na prenos sportskih kanala. Sad je u debelom minusu i mora širiti maksimalno tržište da bi se prodavali TV paketi. Na taj pravac je kao većinski vlasnik povukao i Mtel.

"Arena Channels group – preduzeće u stoprocentnom vlasništvu Telekoma Srbije, registrovano za kablovske telekomunikacije, 2023. godinu je završilo sa gubitkom od 7.898.086.000 dinara objavljeno je u finansijskom izvještaju APR.". (Oko 66 mil. Eura)
Arena Channels group je 2022 g. imala gubitak 12,5 milijardi dinara (106 mil. Eura).
Sada se moraju čupati. Jer prava na prenos Premijer lige su sada obaveza do 2028 god.

Ovo poboljšanje u 2023 je dijelom rezultat prodaje antenskih stupova u Srbiji a putem dokapitalizacije AG od strane matičnog društva (955 stupova=360 mil. Netto kad se stavi u proporciju sa novcem dobivenim u Mtelu i pored tih para gubitak je samo 37% smanjen), na što su bili prisiljeni. Što je isto i United grup uradila ranije, također zbog dugova.
Samo su privremeno zaustavili pad. Hoće li biti bolje vidjet će se na kraju ove godine.
Last edited by zule on 18 May 2024, 15:57, edited 9 times in total.
Truba
Posts: 443
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

Uglavnom...upo sam u mtel pricu kad su svi pametni iskakali

Sad se moram vadit kad padne cijena na marku
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

vdamir78 wrote: 18 May 2024, 13:39 Opet je to lose poslovanje mtela bolje od uhljebljivačke zlatne koke SDA, a oba telekoma i dalje postoje.
Mislim da moras bas biti toliko nesposoban da u danasnje vrijeme dovedes telekom-kompaniju u stecaj ili gubitak.
Ipak imajmo na umu da je Dodik prodao Srbiji mtel po (ako se sjecam dobro) 3.30 KM po akciji. Ako uzmemo u obzir inflaciju, ispada kao da bi danas prodao po 5.10KM otprilike.
Sama ta cinjenica tjera Srbiju da izvlaci maksimalnu dividendu (plus ovo sto sam prethodno naveo). Tako da, ove igrarije sa dividendama mogu potrajati kratko, ali bude li dugorocne stete po glavne akcionare iz Republike Srpske, nije nimalo nerealna prica da ih Dodik ukloni sa scene formiranjem novog telekoma, sto ipak mislim da se nece desiti i Srbijanci ce se kako-tako morati vratiti na isplate dividende najvece u regionu.
Porediti Mtel i BHT, iako rade u istoj branši, je potpuno besmisleno iz dva razloga.

Prvo, BH Telekom, ili zlatna koka SDA kako je ti nazivaš, je državna firma koja prvi put od kada djeluje kao dioničko društvo (nakon što je djelomično privatizovana) nije isplatila dividendu prošle godine. I to baš sada kada nema SDA uopšte u toj firmi. Tom firmom je SDP vladao 2002. i 2003., i ponovo 2012.-2015. i to su dva perioda kada je telekom padao. Kao i sada kada je tamo NiP i SDP. Nisam siguran ni ove godine hoće li dividendu isplatiti, jer koliko su nesposobni nisu u stanju ni trogodišnji plan usvojiti. Zato, pričati o SDA samo u negativnom svjetlu u kontekstu BHT je populistički i motivisano zavišću drugih političkih struktura. SDA strukture su u toj zlatnoj koki ostavile preko 320 mio KM na računima koje Mtel nema ni nakon prodaje stubova za 270 mio KM. O Eronetu gdje vlada pošteni HDZ ne treba ni pričati, jer tamo para nema uopšte, one su izvučene kroz troškove i preusmjerene u firme bliske HDZ strukturama.

Drugo, Mtel za razliku od telekoma funkcioniše kao dio grupe i prati strategiju Srbije koja je kreirana prema njihovim interesima a ne prema banjalučkim. Nemaju obavezu javnih nabavki, a lovu su izvukli kroz ulaganja i akvizicije. To što je Dodik "dobro" prodao Mtel Srbiji je zato jer je tada Mtel imao para i akumulirane dobiti koju je Srbija povukla u naredne dvije godine i tako pokrila bar četvrtinu plaćenog. A sada su u problemima koje ne mogu više ignorisati.

Inače, previše paušalno i laički pričaš...
vdamir78
Posts: 28
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

Tvoj problem je sto na mtel gledas iskljucivo racunovodstveno, a takva firma (u odnosu na realnost ovdje) ne moze, a da se ne posmatra i iz politickog i poslovno-politickog ugla.
Odakle ti podatak da je iz mtela 2 godine nakon prodaje izvuceno najmanje cetvrtina, tj bar oko 300mil KM u Srbiju?

Ovo sto pricas za zlatnu koku sda je besmisleno. Naveo si par godina (unutar skoro 30 godina) koje su stranke vladale bh telekomom, to je nebitno. Moj komentar je bio cisto osvrt na to da je i BH Telekom u (drzavnom) vlasnistvu ne tako sposobnog SDA uspio da ne propadne, jer je to jednostavno nemoguce. Odnosno, kad bh telekom ne propada kao drzavna firma, nece ni mtel. Iz cega dalje proizilazi da, posto je u vlasnistvu Srbije, jednostavno mora tim Srbijancima da se isplati, odnosno da se nastavi isplata dividendi.

Ako cemo govoriti ko o cemu nema pojma, onda si to ti, jer prizeljkujes pad akcija na 0.90, a vrlo dobro znas da su tu cijenu imale samo, i to kratko vrijeme, tokom korone.
Osim ako se ne desi neki novi lock-down i svima bude potrebno para, zaboravi na to da ce mtel akcije pasti na 0.90.
Post Reply