Bosnalijek

Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

Samo da Vas sve pozdravim!
Edin Dizdar bez skrivanja!
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

To je dobro. Drugačije kada više strana može objasniti svoje stavove. Pogotovo na ovoj temi.
Većinu ljudi zanima zašto je čitava ova priča oko Bosnalijeka urađena na ovaj način. Kapital je tu, velika su sredstva uložena a i dalje se ne zna kakvi su planovi za budućnost. Ipak bi neko ko planira preuzeti vlasništvo nad firmom trebao dati javnosti bar neke smjernice kao i da ponudi relevantna imena na mjesto menadžmenta.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Eh da je neko davao po marku na svaki post koji je ovdje objavljen...pojedinci bi više zaradili nego što će u najboljem raspletu zaraditi.
Kad sam govorio da je 14,5 KM dobra cijena...pogledajte koliko su neke obveznice otišle za ovo vrijeme...i koliko će još otići dok se ova sapunica završi. Da o živciranju ne govorim.
Već 4-5 dana niti jedan novi kupovni nalog osim 150 kom na 13,3 KM.
A već se nakupilo nekoliko hiljada komada ispod 14,5 KM.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Edin Dizdar wrote:Samo da Vas sve pozdravim!
Edin Dizdar bez skrivanja!
Ako si ti taj Dizdar vjerovatno si i pročitao dio komentara ovdje i možeš vidjeti da je vaša aktivnost izazvala dosta negodovanja među malim dioničarima. Mislim pod tim na način na koji je izvršena kupovina ovih 29 %, fiksiranje kursa dionice da ne bi rastao i sl.. Naravno da to neće niko priznati pa i neću pitati zašto? Svi smo mi ovdje (ili bar velika većina na ovom forumu) jedva čekali da stari režim ode, da prestane „reinvestiranje“, isisavanje, nedijeljenje (ili dijeljenje simbolične) dividende, da dobit počne rasti kao i cijena dionice. Tako da bi svako ko naslijedi „one“ bio dočekan kao oslobodilac, bar prije godinu dana.
Branko Miljković je pitao „Da li će Sloboda umeti da peva kao što su sužnji pevali o njoj?" Pa evo zasad sloboda u vidu Hadena ne pjeva baš, a naša su (ili bar moja) očekivanja jako iznevjerena.
Ne očekujem da se javno iznose poslovni planovi i tajne, ali ovdje vrijeme i prostor nije ograničeno kao na TV pa ako imaš nešto reći što bi otklonilo sumnje malih dioničara, koje se svakim danom gomilaju-reci. Ja lično nikome više ništa ne vjerujem, odnosno vjerovaću samo kad vidim rezultate. Evo i drug Proleter nas loži da prodamo dionice jer sa BSNL nam nema perspektive, samo se živciramo i sl pa iskoristi priliku da razjasniš neke stvari (ako želiš) da vidimo je li u pravu ili nije.
Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

Mnogi ovdje me i znaju licno!
Za sve one koji me ne znaju volio bih ih licno upoznati. Svi znaju gdje sam i gdje me mogu naci i slobodno pitati sve sto zele.
Mnogo uvreda je izneseno ovdje na moj racun, ali ja nema potrebe da se ljutim. Za sve one koji zele realno da gledaju stvari, a koje su nepobitne su da je Bosnalijek prije nesto vise od godinu dana bio 7.5-8. Da se Haden u ovu pricu nije ukljucio cijena bi Vam bila i niza, a ne 14,5 KM. Pa pogledajte samo kako su prezentirani izvjestaji u Bosnalijeku u prosloj godini, prvog kvartala. Da li slucajno ili namjerno? Da li je onemoguceno da se dolazi na skupstine, kao sto fondovi, ifc, i ostali dionicari koji su stajali ispred kapije. Sta bi bilo da se Haden nije pojavio. Nisam ja ni Haden niti bilo ko. Pokusavam uraditi svoj posao kao sto najbolje znam. Volio bih ja da je Bosnalijek i na 60, jer i Eurohaus nije prodao svoje :) Nemoj da neko shvati da nije prodao zato sto cijena je mala ili slicno, da mozda ceka jer nesto zna. Ne zelim to da kazem, ali da zelim da kazem da ljudi kupuju i prodaju po svojoj zelji. Za sve vas koji pravite analize, uporedite samo nase dvije kompanije i njihove trzisne cijene, BH Telekom i Bosnalijek. Da imate 21 KM, sta bi prije kupili? BH Telekom ili Bosnalijek? E onda morate razmisljati i kako Haden razmislja? Za njega vrijedi toliko koliko vrijedi. Toliko o Bosnalijeku.
Za sve ostalo glede Vranice i sl. Volio bih s vama sjesti i popricati i na tu temu! Svaka istina ima dvije strane!
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Edin Dizdar wrote: . Za sve one koji zele realno da gledaju stvari, a koje su nepobitne su da je Bosnalijek prije nesto vise od godinu dana bio 7.5-8. Da se Haden u ovu pricu nije ukljucio cijena bi Vam bila i niza, a ne 14,5 KM. Pa pogledajte samo kako su prezentirani izvjestaji u Bosnalijeku u prosloj godini, prvog kvartala....

Ovo je sad pretpostavka. Bar za nas većinu jer prvo moramo vidjeti ko je oborio cijenu ispod 13 KM. Mi kao obični dioničari to ne znamo ali ti si vjerovatno imao uvid u trgovanja. Po meni neko je to svjesno obarao i to nije bila prodaja dionica da ih se vlasnik riješi jer su neperspektivne.
Na osnovu toga sad ova zakucana cijena dođe kao dobra a prije par godina je ustvari bila skoro "na dnu".

Smatram da treba uraditi pravu valuaciju na osnovu cifara, makar one bile samo djelimično tačne. Trebamo vidjeti kakav je EV/EBITDA u sektoru pa onda reći da li je ta cijena od 14 KM fer cijena.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote:
Smatram da treba uraditi pravu valuaciju na osnovu cifara, makar one bile samo djelimično tačne. Trebamo vidjeti kakav je EV/EBITDA u sektoru pa onda reći da li je ta cijena od 14 KM fer cijena.
S tim da ni ta valuacija ne bi dala stvarno stanje nego lošije nego što bi bilo realno s obzirom na napumpane troškove, isisavanja i sl. Dobit je nekih godina bila šest, sedam ili osam miliona a pitanje je je li možda trebala biti 14 ili 18 miliona stvarno.
Mislim da svi znamo o čemu govorim. Na kraju krajeva to je ono što je zakotrljalo lavinu neraspoloženja protiv "starog" režima. Nećemo valjda izvlačiti ikakve zaključke na osnovu "njihovih" poslovnih knjiga i njihovih troškova, da ne detaljišem sad sa Brštanicom, cijenom transporta kamiona lijekova do Rusije, itd itd. Možda je cijena sa stvarnom dobiti, odnosno sa onom koja je mogla biti (i i dalje može biti), ne 21 nego 40 po dionici, uzimajući u obzir REALNU dobit koju BSNL može generisati i npr neki razumni P/E. Teško je porediti sa BH Telecomom jer u njega pretpostavljam troškovi bar nisu napumpavani. Tako da je poređenje sa Telecomom poređenje krušaka i jabuka.
dakle takva valuacija bila bi kako i Panzer reče samo djelimično tačna. Uradite je, ali onda cijenu dionice na osnovu nje slobodno pomnožite sa 2 jer je moguća dobit u prethodnim godinama vjerovatrno bila prepolovljena.
Last edited by montypython on 17 Apr 2013, 09:45, edited 1 time in total.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

"Bosnalijek" u blokadi - Čeka se Skupština preudzeća a Vlada FBiH nema kandidate
Utorak, 16. 04. 2013.|10:30 | Izvor: eKapija


"Bosnalijek" neće dobiti Nadzorni odbor ni 19. aprila ni direktora kompanije jer neće biti skupštine. Rok za prijavu dioničara ističe danas (16. april 2013. godine), a Vlada FBiH nema namjeru da se pojavi, javlja TV1.

- U slučaju da se prijavimo, a glasamo za neke druge kandidate, bilo bi paravan nekim aktivnostima koje mogu a ne moraju da se dese na štetu BiH. Iz tog razloga, dok ne budemo imali svog kandidata, ne znam kako i da li ćemo učestvovati- rekao je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Erdal Trhulj.

Upravo su glavni članovi Nadzornog odbora, koji bi čuvali državno vlasništvo, glavni problem.

Haden S.A. je prije 5 dana uputio pismo premijeru i resornom ministru u kojem navode da su iznenađeni jer Vlada nije predložila svoje kandidate za članove nadzornog odbora. Iz te kompanije su rekli da su spremni da pomognu Vladi da nađu kandidate u skladu sa vlasničkim udjelom.

Trhulj kaže da se sjednice Vlade FBiH ne odvijaju redovno te da nisu imali priliku da kandiduju bilo koga za članove.

"Bosnalijek" i njegovi radnici najviše trpe, jer strahuju za radna mjesta. Dioničari i Sindikat upozoravaju na moguće posledice.

- Možemo doći u situaciju u kojoj su ugrožena naša radna mjesta i naš lični dohodak, a Bosnalijek može doći čak i do stečaja, jer bi se nastavila blokada rada- navedeno je u pismu Skuštine dioničara.

Iz Haden S.A. su ranije rekli da od "Bosnlijeka" žele da naprave proizvodnu i razvojnu bazu i da ga namjeravaju povezati sa novim tržištima i 650 apoteka u Rusiji koje su u njihovom vlasništvu.

"Bosnalijek" će do daljnjeg biti blokiran. Nema sudjelovanja na tenderima i nema kredita za "Bosnalijek" jer je rukovodstvo te kompanije u ostavci, a Nedžad Polić, direktor u ostavci nije upisan u sudski registar.

Na Skupštini Bosnalijeka trebao se izabrati novi direktor i članovi Nadzornog odbora, ali od toga neće biti ništa.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

17.04.2013 07:25
Puni prikaz

Kvoruma na skupštini dioničara Bosnalijeka neće biti jer Vlada Federacije nije imenovala predstavnika državnog kapitala.

Nećemo se moći pojaviti na ovoj skupštini, a zbog neprisustvovanja naših skoro 20% dionica ta skupština se neće moći ni održati jer za prvi saziv skupštine neophodno je da bude 60% upisanih dioničara, objašnjava Erdal Trhulj, ministar energetike, rudarstva i industrije FBiH.

Zbog nedostatka kvoruma na ovoj, Haden će u roku od 30 dana sazvati novu, ponovljenu skupštinu, za koju je potrebni kvorum 30% upisanih dioničara. S obzirom na to da oni već kontroliraju skoro 30% dionica, izvjesno je da će ta sjednica ipak biti održana neovisno o učešću predstavnika državnog kapitala. Nakon što bude imenovan i u Registar vrijednosnih papira upisan novi nadzorni odbor, slijedi imenovanje direktora. Ključnu ulogu u tome imat će upravo Haden, investicijska grupa iz Luksembura za koju, do dolaska u Bosnalijek, niko nije ni čuo, a čija se vlasnička struktura još taji.

Vlasnici su dva fizička lica, državljani EU-a, niko ko je s naših prostora, kaže Edin Dizdar, opunomoćeni zastupnik kompanije Haden S.A.

No, poznato je da je jedan od zastupnika te firme i bivši direktor Bosnalijekovog predstavništva u Rusiji, protiv kojeg je bivša uprava na čelu sa Edinom Arslanagićem podnijela krivičnu prijavu.

Mogu potvrditi da Nedim uzunović nije kandidat za Nadzorni odbor. A što se tiče kandidata za direktora, potrebno je imenovati nadzorni odbor i obaviti upis u Registar, kako bi on imao punopravno pravo odlučivanja izbora menadžementa kompanije, kaže Dizdar.

Ne bih želio da se desi nova priča Arslanagića - ovaj put s drugim imenima, za što postoje tendencije, naglašava Trhulj

Uzunovića su posljednjih mjeseci dovodili u vezu sa federalnim premijerom Nerminom Nikšićem, pa se Uzunovićevo direktno uplitanje u upravljačke strukture u Bosnalijeku tumači kao njihov pokušaj da zajedničkim snagama uspostave kontrolu nad ovom kompanijom. Premijer Nikšić danas nije želio komentirati situaciju u Bosnalijeku.

Trhulj kaže kako Nikišć nije tražio zakazivanje sjednice kako bio bio imenovan predstavnik državnog kapitala koji bi eventualno podržao Haden.

S druge strane, Trhulja dovode u vezu sa Nedžadom Polićem, sada već bivšim direktorom Bosnalijeka, koji je za svog savjetnika imenovao Edina Arslanagića. Navodno bi ta činjenica trebala biti razlog zbog kojeg ministar Trhulj ne želi imenovati predstavnika državnog kapitala koji bi trebao odigrati presudnu ulogu u održavanju Skupštine dioničara na kojoj bi Arslanagić i definitivno izgubio kontrolu nad Bosnalijekom.

U Hadenu ne žele govoriti o tome da li će kupovati još dionica Bosnalijeka, ali kažu da je zasad investicijski ciklus završen. Osim od Vlade, Haden bi eventualno dionice mogao kupiti od libijskog fonda, ali i manjih dioničara, od kojih su neki sakriveni iza skrbničkih računa.

Sigurno je da Haden, pored svojih 29,9%, kontroliše i još 6% dionica preko skrbničkih računa. Evidentno je da mogu ovladati kompanijom, tvrdi Trhulj.

Haden ne kontrolira nijednu dionicu preko ove upisane u Registar za vrijdnosne papire, kaže Dizdar.

Bitka za Bosnalijek, očito, ove sedmice neće biti završena.

federalna.ba/videoprilog Mirele Gradišić (Dnevnik 2)
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

Edine, nesreco! Napisi koliko prometa je obavljeno po cijeni 8-9 KM. Ranije sam to vadio i objavljivao. Oko 100 hiljada KM prometa na cijenama ispod 9 KM. Smijesno. I onda poredis to sa cijenom od 14.

Mozda je ovaj Edin Dizdar, Pero Lozac, neko ko ce se dobro nasaliti sa ostalim forumasima. :D Ja mu vjerujem, ako skenira licnu i postavi na forum. :D
Post Reply