Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2808
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/ustavni ... /240301105

U RS-a direktoru elktroprivrede dopušteno davati izjave.
brzi
Posts: 2808
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 02 Mar 2024, 00:39 Plaćenici nastavljaju po starom, usual suspects Kušljugić i Miljević, ovaj treći piše mu negdje da je u EPBiH. Ne znam je li još tamo ali zbog ovoga:
"Mislim da političari što prije treba shvate, da zaborave na ugalj i termoelektrane. Što ih prije zatvorimo, prije ćemo imati veću šansu da napraviti iskorak u oblasti privrede, zelene energije i dekarbonizacije”
ako jeste još u EP treba dobiti otkaz istog momenta ili ga poslati rudarima i zaposlenima u TE da objasni ovu izjavu.
https://n1info.ba/vijesti/crne-su-slutn ... leu_PJ2b7g
Da ne kažem one budalaštine da solari mogu obezbjediti 50% energije. Možda u julu oko podne. Za noć, jutra, večeri, zimu i jesen nisam baš siguran.
Samir Avdaković, inžinjer Elektrotehnike:

“Ako jednostavno to poredate po 5 KW na svako domaćinstvo, na milion domaćinstavaa dobićete 5 000 MW fotonaponskih elektrana na krovovima koji već postoje. Kada preračunate kolika je insolacija i godišnja proizvodnja, mi bismo na taj načn obezbijedili 50% ukupno potrebne energije za vlastite potrebe.”

kad neko lupi, moja zgrada ima 100 domaćinstava i nikakve uslove za postavljanje solarnih panela. I ne reče koliko od ovih milion domaćinstava ima i fizičke i materijalne uslove za ovu aktivnost. Vjerovatno ne više od 10%.
Poskupljenje struje za domaćinstva je jedini način da pokreneš ljude koji to mogu da to i učine.
Dejan118
Posts: 438
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

https://www.capital.ba/hidroelektrane-u ... na-maraka/

Trebalo bi biti puta 10 jer realno su zaradile bar 350 ali i ovih 35 je postenije nego EPBiH sa gubicima.
To se vec vidi na banjaluckoj berzi gdje se visestruko povecala cijena dionica .
Dio koji sam investirao u HETR vec sam ostvario kapitalnu dobit od 170 %. A u EPBiH svaki dan gubitak. Ali cekam ih na 7.2 pa cu da dokupim.
montypython
Posts: 4071
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pogledah malo i za trećeg "stručnjaka" iz ovog članka gore, Avdakovića. Trag vodi do njegove firme ATS institut, koja se izgleda bavi projektovanjem solarnih sistema i to uglavnom na konceptualnom nivou. Nacrtaju ti ( možda ponekad projektuju) solarne panele na krovu kuće, parkirališta, hale i sl. E sad koja je logika pitati za mišljenje o npr stabilnim izvorima struje i termoelektranama čovjeka koji živi od ugradnje solarnih panela tj onog kojemu su termoelektrane direktna i jeftina konkurencija. Pa on je u direktnom sukobu interesa i ne može o temi dati nikakav objektivan stav. Nije jasno zašto je na Linkedin stranicu pored svog imena stavio EPBIH ako u njoj ne radi. A ako radi onda kao direktna konkurencija treba dobiti otkaz. Stavio je on i da je profesor na elektrotehnici u Sarajevu i onda je i tu problem sukoba interesa. Kako će objektivno predavati išta o ovoj temi kad mu je posao da plasira solarne panele.
https://ats.ba/en/pvpp-sax/
montypython
Posts: 4071
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 02 Mar 2024, 08:58 https://www.capital.ba/hidroelektrane-u ... na-maraka/

Trebalo bi biti puta 10 jer realno su zaradile bar 350 ali i ovih 35 je postenije nego EPBiH sa gubicima.
To se vec vidi na banjaluckoj berzi gdje se visestruko povecala cijena dionica .
Dio koji sam investirao u HETR vec sam ostvario kapitalnu dobit od 170 %. A u EPBiH svaki dan gubitak. Ali cekam ih na 7.2 pa cu da dokupim.
Ovo sam čuo već više puta pa odlučih malo da istražim. Evo nekoliko tvojih zadnjih komentara:
Moguce je
(da može EP pasti na 0,0000001 KM)
Mozda cu sacekati na 7.1 KM . Po toj cijeni vrijedi rizikovati.
Ovo moze i ispod 10 .
Sta su ono pisali ovdje kao isto je kupiti po 13 ili po 10.
Nije isto. Ipak cu sacekati da ovo padne na 10 pa dokupljivati. Prosijecna ce biti manja.
Ja cekam na 10 i da ih u toku godine prodam po 14.
Znaces kad padne na 2 KM
Itd itd, Neću ništa da tvrdim ali neko zlobniji od mene bi mogao zaključiti da želiš da stvoriš negativan sentiment za JPESR da bi ljudi prodali i kupili dionice npr HETR i tamo učvrstili ili povećali cijenu. Posebno sad u svjetlu ove odluke ustavnog suda koja ih ako se cijena u RS vrati na prethodnu (prije poskupljenja koje im je i omogućilo dobit i diviendu) može baciti nazad u gubitaše.
panzer
Posts: 12428
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi
Posts: 2808
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Malo je bacio bombu sa ovom izjavom da su rudnici koncerna u posljednja tri mjeseca 2023. isporucili milion tona manje od dogovorenog i 2 miliona manje u 2023.
Rudnici koncerna nisu ni blizu proizvodnji od 5,5 miliona i kako bi ih isporucili.

Sve dok je prosječna prodajna niza od prosječne proizvodne dobiti neće biti.
A sa trenutnim izvoznim cijenama ne moze pomoći ni 10 miliona tona uglja.
montypython
Posts: 4071
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nisam ni očekivao da će se hvaliti prošlom godinom. Međutim pozitivno je da je rekao da će EP i u ovoj a i u sljedeće dvije godine pozitivno poslovati. Već to je nešto pozitivnije od dosadašnje kuknjave. Rekli smo da ćemo ih pratiti i da će nam prvi pokazatelj biti trogodišnji plan. Pozitivno je i da je uz osnovne pretpostavke za pozitivno poslovanje uz povećanje proizvodnje uglja i smanjenje troškova pomenuo i pokretanje tarifnog postupka za javno snabdjevanje. Pa onda još jednom u tekstu ispod naglašava da je pokretanje postupka tarifiranja za javno snabdjevanje NEMINOVNO pa "razmatraju opciju uvođenja blok tarifa, čime bi se stvorili uslovi za dodatnu štednju potrošnje električne energije i zaštite određenog broja kupaca kojima potrošnja ne prelazi 268 kWh/po mjesecu."
Mislim da je ovo prvi put da se pominje promjena cijena i njena neminovnost. Tako da se ipak naslućuje i mrvica zdravog razuma u svemu tome. Čak je i specificirano 268 KWh mjesečno kao vjerovatno limit za grupu sa nižim cijenama. Sumnjam da bi to spominjao da skora promjena cijene nije izvjesna.
A sad je samo pitanje od kada će početi primjena i kolika će korekcija cijene biti. Nadam se da neće čekati do izbora.
A za ovo
brzi wrote: 02 Mar 2024, 15:57 Sve dok je prosječna prodajna niza od prosječne proizvodne dobiti neće biti.
A sa trenutnim izvoznim cijenama ne moze pomoći ni 10 miliona tona uglja.
naravno da se apsoluto slažem i mislim da sam doslovno ovo ili vrlo slično rekao na onom sastanku s njima. I druge mjere su korisne ali bez povećanja cijene iznad proizvodne svaka druga mjera je beskorisna i čak što više proizvodiš pri cijeni koja je niža od proizvodne samo ti je još veći gubitak.
brzi
Posts: 2808
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Što se dobiti tiče, mogu oni planirati šta god hoće ali sa ovim cijenama uglja i struje za domaćinstva nema šanse za pozitivno poslovanje.
Last edited by brzi on 02 Mar 2024, 18:54, edited 2 times in total.
brzi
Posts: 2808
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gledam kakav su efekat dale te tarife u RS-u.
U periodu decembar2022.-februar2023. u odnosu na period decembar 2021.-februar 2022. Elektroprivreda BiH rast potrošnje na dustribuciji za 3% a Elektroprivreda RS-a pad potrošnje 4%. Efekat od 7 % i nije nešto spektakularan, a opet nije ni beznačajan.
Ako se uporede cijele 2022. i 2023. Elektroprivreda BiH rast distribucije za 1,5% a Elektroprivreda RS-a pad od 4,5%
Razlika 6%.
Post Reply