Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 11925
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Razoračan sam ovom današnjom ponudom. Odjednom su se sjetili da im ne treba hitno para. A juče je bilo 300-400.000 KM na ponudi.
brzi
Posts: 2505
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Nvidia tržišna vrijednost blizu 1.850 milijardi dolara,.. prihod 26,9 milijardi dolara, neznatno veći u odnosu na 2022.,.. cijena dionice 763 $ iako je dividenda 0.16 $ po dionici ili 0,02 %.
Kapitalna vrijednost 21 milijarda $ pa je tržišna oko 90 puta veća od kapitalne.
sve je otišlo u tri PM. kakvi fundamenti i kakva matematika.

Zaboravio sam napomenuti, danas je "sva" trgovina na Sase bila u zelenom. :D
panzer
Posts: 11925
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Odlično, oborili su cijenu mujine bosnaauto.

Da vidimo će biti sretni dobitnik po visokoj cijeni ? Lilium?


i da, nemoj da bi neko pomislio da je ovo manipulacija.
brzi
Posts: 2505
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/amer ... /240225051

U Bosni je ovo za rubriku,.. Vjerovali ili ne....
beka26
Posts: 816
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Feb 2024, 13:25

Ponovo prodajni pritisak. Uskoro će i Bosna lijek ispod 20, a BHT I EP ispodc10 KM. i na ostalim ekitentima slično..
Evo ga na 20 k kao sto rekoh, a bit će i 14.
panzer
Posts: 11925
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Opet se mujo raspištoljio a KOMVP gleda. Doduše sad je samo prodaja.
belse
Posts: 66
Joined: 09 Dec 2021, 10:06

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by belse »

ASA banka, slomljena je psiholoska granica na ponudi od 100 KM.
Za ocekivati je brzi tempo opadanja cijene.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

belse wrote: 28 Feb 2024, 13:48 ASA banka, slomljena je psiholoska granica na ponudi od 100 KM.
Za ocekivati je brzi tempo opadanja cijene.
Požurite,prodajte što prije i što jeftinije,hoće reći ovaj stručnjak za berzu ili samo za banke,ne znam.I to na dan kada je ASA Banka obavjestila javnost da će redovnu skupštinu održati 21.marta i donijeti odluku o isplati divdende u ukupnom iznosu od 22 miliona ,dakle nešto više od sedam km po dionici.I uz to će preostalih 33 miliona ostvarene dobiti iz prošle godine rasporediti na jačanje kapitala.Prošle godine je isplačeno 5 km po dionici i nije poslije toga bilo nekog sunovrata.
Naravno moj kupovni nalog je veeć unesen,čekam ove ili sljedbenike.
Moram dodati da sam prije neki dan utvrdio da sam u jednom periodu samo ja kupovao ove dionice i kupio u tom periodu oko 3500 dionica po prosječnoj cijeni od 42 km.
Slično je i sa drugim emitentima.Dionice Bosnalijeka sam odbio prodati po 14 km plus nešto ispod stola.
Tužio sam i dobio presudu po kojoj mi je Bosnalijek plati dionice 33.5km ,sa kamatama oko 70 km po dionici.
A tada,nakon hadenizacije,ova dionica se mogla kupiti ipo 8 km.Naravno da sam to radio.Nisam ih prodao ni po više od 30 km,koliko su plačali ovi što sad kao hoće da preuzmu Bosnalijek.Mada vidim da se ovih dana trude da što više obore i tu dionicu,od mene neće kupiti.Ja čekam da ove njihove kriminalne pomagaće trajno uklone.
Slično je i sa dionicama ENkera.I njih sam jeddno vrijeme sam kupovao.I samo pohlepa, i vjerovatno postojanje stabilnih kanala z a izvlačenje para iz Enkera, dvojice največih dioničara iz Fabrike me spriječila da dobro kapitaliziram tu kupovinu.Ali se nadam da će i to ipak doći.
Ne pišem ovo da bih utjecao na bilo koga.Ne mogu jdnostavno da predjem preko najave da se neko nada da će jednoga dana za jednu km moći kupiti šestocifren broj dionica JPES.
Čak i da mi ništa ne uradimo prema ovom menadžmentu,ne znaju oni firmu dovesti ni u takvu situaciju!
Malo više ozbiljnosti i optimizma ipak treba u javnom prostoru1
beka26
Posts: 816
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Pred isplatu vanredne dividende na JPEPBIH od 2.3 KM po dionici oborili su cijenu na 7 KM. Fondovi mogu da prodaju po bilo kojoj cijeni, a imaju 100000 dionica u Asi.
brzi
Posts: 2505
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Nisu svi fondovi isti.
Fondovi pod kontrolom Muje su pri kraju
Još da postružu šerpe i gotovo, neće više imati utjecaja na trgovinu.
Svako ko misli da će ovo trajati u nedogled se vara.
Ja sam razmisljao o kupovini dionica FDS-a kad je bio 35 do 40 KM. Razmisljanje trajalo duze nego sto treba i pobjeze prilika.
Elektroprivreda BiH i Elektroprivreda RS htjele ili ne moraju poslovati pozitivno.
Zasto? Jer nema alternative ni za jednu ni za drugu.
Evo primjer Elektroprivrede RS-a.
U 2022. su imale problema sa likvidnošću, posudivale po par miliona od banaka. Tu 2022. su zavrsile sa skoro praznim racunima. Podigli su cijenu i sad isplaćuju dividendu od skoro 100 miliona.
Ne isplaćuju je zato što imaju visak likvidnosti nego zato sto vlast treba svaku marku.
Isto će se desiti i u FBiH. Rashodi su povećani na osnovu rasta prihoda ali već se bilježi pad izvoza i sljedeća godine će najvjerovatnije imati deficit.
Trazit će nacin da popune rupe u budžetu.
Post Reply