Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Materijala za tužbu ima.
U ovom dopisu koji su poslali na male dioničare priznaju da cijena nije dostatna, odnosno da ne poštuju zakone i propise o formiranju cijene.
U ovom dopisu se navodi i šteta koju je Vlast prouzrokovala ograničenjem cijene, pa bi i za to mogla ići tužba protiv FBiH.
Sve zemlje koje su ograničavale cijene struje su na neki način obeštetile distributere. Hrvatska je u HEP unijela grant od 700 miliona eura.
Prema ovom dopisu do kraja marta bi trebali biti stvoreni uslovi za nove tarifne stavove. Pa bi vjerovatno prvo išli na povećanje cijena za one koji troše više a onda poslije izbora sa nekom novom baznom cijenom.
Ako bude išla tužba priključujem se a što se mene tiče, čekam godinama pa bi mogao čekati i sljedeću.
Ova godina bi trebala pokazati da li mogu podići proizvodnju uglja i da li mogu prestati bacati novac na eksterne usluge i nabavke.
Ako to krene nabolje onda bi i povećanje cijene za domaćinstva od sljedeće godine dalo rezultate.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Sačekao ću je na 10, a možda i niže. 8-)
EKONOMIJA
Elektroprivreda BiH založila zgradu u Vilsonovom
Elektroprivreda BiH d.d Sarajevo ima založene nekretnine radi osiguranja povrata pozajmljenih kreditnih sredstava u vezi realizacije Projekta izgradnje Bloka 7 TE Tuzla, naveli iz Elektroprivrede d.d. u odgovoru na poslaničko pitanje zastupnika Admira Čavalića.

FOTO: BOSNAINFOFOTO: BOSNAINFO


Čavalić je pitao i koja je vrijednost nekretnina te o kojim nekretninama je riječ.

“JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo je za potrebe osiguranja povrata pozajmljenih kreditnih sredstava u vezi realizacije Projekta izgradnje Bloka 7 u TE Tuzla založila poslovno-tehničku zgradu u ulici Vilsonovo šetalište broj 15 u Sarajevu. Procijenjene tržišne vrijednosti 32.805.000.00 KM i Blok 6 termoelektrane Tuzla sa pripadajućom infrastrukturom, opremom i zemljištem, a koji se nalazi u ulici 21. Aprila broj 4 u Tuzli. Procijenjena tržišna vrijednost iznosi 181.884.000.00 KM, na osnovu vrijednosti izvršene procjene od 12.12.2019. godine. JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo uredno izmiruje obaveze po kreditnom sporazumu te će po završetku otplate cjelokupnog iznosa kredita pokrenuti postupak za brisanje tereta sa navedenih nekretnina”, pojasnili su.

Podsjetimo, u okviru izvještaja o finansijskoj reviziji Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH d.d Sarajevo, a kojeg je objavio Ured za reviziju institucija u FBiH na strani 30 se navodi da je društvo založilo nekretnine procijenjene tržišne vrijednosti od cca 214.689 hiljadu KM radi osiguranja povrata pozajmljenih kreditnih sredstava. Zalog se najvećim dijelom odnosi na realizaciju Projekta izgradnje Bloka 7 u TE Tuzla. ” Na strani 42 se navodi da je hipoteka 214.689.000 KM.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Čavalić je glup ko klinac.

Još 2018. je sve definisano i objavljeno šta je sve založeno i kakve su garacije date. Sve je to odobrio parlament.

Njegov domet 2018. je bio poslovni prostor fabrike obuće Aida.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ima ispod ovog i odgovor EP a to je da uredno izvršava sve obaveze i da će po završetku otplate pokrenuti postupak brisanja tereta. Ja vjerujem da ove pare od tog kredita nisu ni potrošene, na šta bi bile potrošene ako blok 7 nije osim pripremnih radova ni počet, Vjerovatno je ovo samo za avans. Pare su vjerovatno zaleđene dok traje arbitražni postupak tako da kad otkoči imaće te pare od kredita odjednom kao gotovinu.
Nisu ustvari ni trebali uzimati bilo kakav kredit, mogli su čitav blok 7 finansirati od onih stotina miliona koje su imali na računu plus dobiti koje su mogli imati međuvremenu. Ali kad imamo takve genije koji vole uzimati kredite a imali na hrpi stotine miliona od kojih su mogli drugima davati kredit.
A interesantno mi je i ovo, kad procjenjuju blok 6 koji imaju, onda on vrijedi 180 m a kad procjenjuju blok 7 onda on misterozno nakvasa na 1,5 milijardi. Da ne "zafali". Očigledno kad ovako napumpaš cijenu u startu bude poslije zlatnih mrvica za svakoga u postupku.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 13 Feb 2024, 11:21 Tužba je ok, ja nisam protiv. Ali sama izjava na skupštini da kreće tužba i da to uđe u zapisnik će biti " zvučna reklama " koja će doći do " ekonomiste" Lakića i gazde mu.

Samo nam treba neko ko će to reći na skupštini.
Koliko traju ove skupštine? Nisam nikad išao pa ne znam...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne više od 45 minuta. S tim da treba doći jedno 20-30 prije skupštine radi prijave za učestvovanje. Ako neko od izvršnih direktora nema neko obrazlaganje onda se tačke dnevnog reda brzo pređu.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja imam utisak da EPBiH ima tolike rezerve da kad bi samo stala pljačka i curenje po raznim osnovama da kad bi doveli tu prvog s reda vlasnika piljare ili ćevabdžinice (da ne kažem nekoga stvarno sposobnog) koji bi to vodio kao što inače vodi svoj mali biznis, dakle samo da ne krade sam od sebe, da bi dobit mogla biti 250-300 miliona svake godine i to lagano. Sa sposobnim menadžerom 300-400.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Jest da se rezerve ne koriste u druge svrhe.
Primjer Elektroprivrede HZHB, bez problema su nagurali proizvodnu na 18 feninga. Zaposliš još ljudi, uzmes jos usluga i sve spiskaš.
Na polugodistu 2023. su imali 50 miliona dobiti, vidjet ćemo drugo polugodiste. U drugom je izvoz bio ispod 200 GWh.
Bit će da tu nije bilo dodatne dobiti.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 13 Feb 2024, 15:09 Ne više od 45 minuta. S tim da treba doći jedno 20-30 prije skupštine radi prijave za učestvovanje. Ako neko od izvršnih direktora nema neko obrazlaganje onda se tačke dnevnog reda brzo pređu.
Možda bih se ja mogao prijaviti. Gledao sam ovaj izvještaj interne revizije. Ima tu svašta, pozajmica, avansa i otpisa po raznim osnovama. Zanimljivo je da su u oktobru na skupštini donijeli odluku kojom su izmjenili maksimalni iznos pozajmica rudnicima sa 125 mio (koje su gotovo ispucali) na 200 mio KM do kraja 2024. godine. Znači, planiraju još 75 mio novih upumpati u rudnike. Trebalo je otići na ovu skupštinu i glasati protiv toga. Ne znam da li je iko od vas bio na njoj.
Trekkie
Posts: 6
Joined: 11 Aug 2021, 15:14

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trekkie »

Mozete li nam proslijediti ili kopirati dopis ovdje. Slao sam ranije poruku u pp da se dodam i racunam u toj grupi al me neko preskocio :D
Post Reply