Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sasvim je legitimno imati to mišljenje o finansijskoj nadoknadi.

Ali slavuj , a i ja isto mislim, govori o porazu zdravog razuma. I dalje imam osjećaj da uprava i političari nisu shvatili posljedice koje očekuju firmu ako cijenu proizvoda ne postave ispravno.

To je odsustvo zdravog razuma a mi nažalost nismo uspjeli stići do te tačke da svi u upravi shvate šta rade.

Juče sam ponovo pročitao zapisnik sa sastanka jer sam ga mislio proslijediti određenim portalima.

I odustao sam jer je "Hajlajt" : mali dioničari traže odštetu.

Iskreno meni ne treba nikakva odšteta negoo samo da firma radi profitabilno jer je to jedina zdrava logika koju bi znao i desetogodišnjak i jer je jedino to garant opstanka firma što opet zna i nepismen čovjek.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ja sam od početka rada ove uprave tvrdio da će nas u crno zaviti, s obzirom na njihove reference, političke faktore koji su ih tu doveli i prethodno iskustvo sa istim političkim igračima. Ipak je prevladavao optimizam na forumu i davala im se prilika kao eto da vidimo šta će uraditi, gori ne mogu biti. Međutim, ako nešto izgleda kao govno, smrdi kao govno, ponaša se kao govno, onda mora da je govno...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tako je kako je. Na nama je da reagujemo. Nismo mogli birati upravu i način poslovanje.

Da nastavim na svoj predhodni post. Reagovali smo kod uprave firme. Pretpostavljam da su shvatili da rade naopako ali bitno je da znaju da ipak ima neko da im ukaže na to.

Trebamo nastaviti a sljedeći najbrži termin reagovanja je ova skupština dioničara koja će biti za 10 dana.

Tačka na kojoj treba reagovati je izvještaj o reviziji polugodišnjeg izvještaja 2023. Upravo tu se može ukazati na besmislenost političke odluke o nenormalno niskoj cijeni prema građanstvu jer kada je EPBIH došla na taj nivo da samo prodaje unutar BIH pokazao se gubitak.
I trebalo bi pred predstavnikom ili predstavnicnom vlade entiteta zaprijetiti izvršnim direktorima krivičnom prijavom zato što svjesno rade u gubitku bez ikakve volje da podignu cijenu. To bi svakako ušlo u zapisnik i to bi se razmatralo na sljedećoj sjednici vlade entiteta odnosno informacija bi bila prenesena na vladu.

Daleko brža opcija nego da se traže direktni sastanci sa politikama iz vlade a ujedno bi bio i kontinuitet što bi pokazalo da su i ostali suvlasnici ipak trajni faktor.

Ako ima neko ko je voljan prijaviti se na skupštinu bilo bi dobro.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Ja sam za to da se nađe advokat i odmah pokrene tužba, za početak protiv uprave. Nema se tu šta čekati, jer s licemjera i dvolicnima ne moze drugačije. A na skupstinama će se bolje prolaziti ad je tužba pokrenuta sigurno. Jedan koji je mislio 8 godina da je nedodirljiv završio u zatvoru za nebitnu stvar , a nanio je štete EP stotinama miliona.
Trezvenjak
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Ljudi dragi odmah tuzba treba ici, ova Uprava je zrtvena jagnjad koja ce to shvatiti kad im dodje tuzba protiv njih licno
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Slažem se i ja za tužbu, valjalo bi da ide što prije. Upravo ovakvi intervjui su bukvalno dokaz da se nanosi šteta firmi. Tvrdi da neće povećati cijenu struje skoro godinu i po dana nakon što su preuzeli firmu a imaju i prethodne izjave da znaju da je se struja prodaje ispod proizvodne cijene. Ima mogućnost tužbe i za Lager i ponovljeni ugovor, i za otpise. Treba nam dobar advokat za ovakve stvari. Dalje, treba nas mnogo više da se podijele troškovi bar 100, jer već prošli put se vidjelo kad dođe do nečega nigdje nikoga. Ako treba da objavimo oglas ostalim dioničarima. Ja bih u tužene svrstao i Nikšića i Lakića jer vidi se ko izdaje naredbe direktoru. Išao bih i na nadoknadu štete ličnom imovinom tuženih ali i prethodne ekipe uključivo Novalića. Dalje, da li postoji zahtjev da se pošalje prijava da tužilac sam ispita krivično djelo nezavisno od naše tužbe, npr nanošenje štete firmi, nesavjesno poslovanje i sl.
I dalje. Ja znam da Slavuj misli da je to poraz zdravog razuma ali ne bih se olako odricao naše jedine mogućnosti da dobijemo pravednu nadoknadu. Otkup dionica je normalna stvar u svijetu a još normalnija je za javno preduzeće, pogotovo jer odgovara i nama i njima i riješilo bi stvar trenutno umjesto višegodišnjih neizvjesnih tužbi. Onaj iz Jadran stanova dobro zna šta priča i ispitao je i zakonske mogućnosti. Ne možemo mi svojim pukim ostankom spriječiti kriminal koji se ionako dešava i to tako da žrtvujemo svoju imovinu i vrijeme braneći nešto što niko drugi ne želi da brani, od naroda koji bi mater prodao za 8 KM a kamoli neće EP, do medija i političara. Na kraju krajeva ko kaže da bi privatizacija bila išta gora od ovog sad upravljanja. Ja mislim da od ovog sad ne može gore.
A za skupštinu bilo bi jako važno što veće prisustvo malih dioničara i što više pitanja, pogotovo da dođu ljudi iz Sa. Ja sam samo za ovaj zadnji sastanak potrošio 3 dana godišnjeg (kojeg skoro da više nemam) i cca 400 Km što hotela što za put i taksi, valjalo bi malo da se angažuje još ljudi od ovih 2600 malih dioničara, premalo je da smo nas 6-7 stalno u vatri. Mnogi možda i ne znaju da su i koliko su oštećeni. A sljedeći sastanak, ako bude, po meni mora biti sa Nikšićem ili sa upravom u prisustvu Nikšića. Da pitamo npr da li i on i ministri kući koriste struju koja je ispod proizvodne cijene i to namjeravaju još godinu.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tužba je ok, ja nisam protiv. Ali sama izjava na skupštini da kreće tužba i da to uđe u zapisnik će biti " zvučna reklama " koja će doći do " ekonomiste" Lakića i gazde mu.

Samo nam treba neko ko će to reći na skupštini.
grovnica
Posts: 52
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

ja sam za tužbu, nema ovdje hajra na finjaka. stavite se u glavu ovih na vlasti, njima je u glavi kako ostati na vlasti, kakva crna elektroprivreda i dizanje preduzeća na noge..progresivno razmišljanje se može desiti tek kad je nečija vlast neupitna, do tad je reaktivno.

od moje advokatice sam dobio preporuku za advokata koji radi protiv "velikih" ove privredne procese, pa ću na viber grupi dati prijedlog. naravno ovo mora biti odluka svih nas koji idemo u to, a moj zahtjev za advokata je rad na procenat.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Slazem se i s tužbom, a i s Montijem o otkupu.
Ako hoće da posluju netrzisno neka se pretvore u doo, pa neka dijele struju džabe.
Najbolje da advokat prouci slučaj, pa ako hoće na postotak, a može i uplata za pokretanje tuzbe. Ovdje je bitno da ucestvuje sto vise dioničara radi raspodjele troškova.
Last edited by beka26 on 13 Feb 2024, 12:01, edited 1 time in total.
gvip
Posts: 12
Joined: 04 Nov 2022, 11:14

Re: Elektroprivreda BIH

Post by gvip »

Obzirom da bi svaka tužba išla protiv Elektroprivrede kao preduzeća, moje mišljenje je da je bolja ići na krivičnu prijavu protiv odgovornih lica jer tek u tome slučaju njihova "guzica" je u pitanju.
Post Reply