Elektroprivreda BIH

pistol
Posts: 29
Joined: 14 Dec 2023, 13:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by pistol »

Razumijem ja šta vi govorite, i upravu ste.

Ali to nije moja poenta ... zasto bih uprava i politicari smanjivali broj uhljeba, kolicinu kriminala, povecavali cijenu struje privrednicima (svojim prijateljima) ili stanovnistvu (gubili glasove) ?

Ovo gore je ono sto govorim. Nadam se da sam u krivu, ali ???

Da je bar privatizacija razlog, sad bih je potpisao ... stranci kakvi god da su, poslovali bi tržišno i gledali da zarade.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Da nam je OOUR-a i SOOUR-a.
Dovoljno je pogledati koliko se gradilo, koliko su se širili.
Radio sam u Željezari Zenica, svakih par godina je nicao novi pogon vrijednosti sadašnjih 50 do 100 miliona, plus stanogradnja, plus hoteli, plus podrška sportu i kulturi.
Zamisli da danas neko preduzeće svake godine radnicima pokloni 300 do 350 stanova .
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Da bi je privatizirali moraju je hvatati u slobodnom padu. Sta misliš o kakvim se fukarama radi kad su jednu FDS prodali u zemlji u kojoj pola stanovnika pusi. Dakako, dobit ce i oni mrvice bacene sa stola gospodara , kao sto rece glavni u Protokolima.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Kladio bih se da od toga ogromne količine idu u EU.
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

beka26 wrote: 06 Feb 2024, 13:35 Da bi je privatizirali moraju je hvatati u slobodnom padu. Sta misliš o kakvim se fukarama radi kad su jednu FDS prodali u zemlji u kojoj pola stanovnika pusi. Dakako, dobit ce i oni mrvice bacene sa stola gospodara , kao sto rece glavni u Protokolima.
Nisu oni nju privatizirali, nego vrlo efikasno uklonili sa tržišta kako bi napravili prostora stranim proizvođačima i distributerima duhanskih proizvoda.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

I kad pogledaš ovaj dijagram dole, u zbiru ugalj i gas su već 23 godine isti, oko 2500 TWh. Dakle imaju 3 puta veću proizvodnju iz fosilnih goriva po glavi stanovnika od BiH.
Ništa zeleniji od nas, bez nuklearne bi bili ko Poljska.
Miner
Posts: 56
Joined: 17 Oct 2022, 15:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Miner »

SSenseiSS wrote: 06 Feb 2024, 16:06
beka26 wrote: 06 Feb 2024, 13:35 Da bi je privatizirali moraju je hvatati u slobodnom padu. Sta misliš o kakvim se fukarama radi kad su jednu FDS prodali u zemlji u kojoj pola stanovnika pusi. Dakako, dobit ce i oni mrvice bacene sa stola gospodara , kao sto rece glavni u Protokolima.
Nisu oni nju privatizirali, nego vrlo efikasno uklonili sa tržišta kako bi napravili prostora stranim proizvođačima i distributerima duhanskih proizvoda.
Mene čudi jedno. Nakon što su uništili domaću proizvodnju poprilično kvalitetnih cigareta, iz godine u godinu planski podižu cijenu za 10-20%, što je već
ukupno za posljednjih 10 godina oko 300%(nisam pušač pa ne znam baš precizno), odnosno još malo izjednačile su se cijene sa EU.
I na to, niko se ne buni, nikome ne smeta, nema razno raznih dušebrižnih potrošačkih organizacija i to u naciji gdje se puši na svakom koraku.
A ovamo na spomen poskupljenja struje od 5% u deset godina, diže se revolucija. U biti sve je kontrolisano i diktirano za interese male grupe ljudi koji vladaju svime (uz pomoć medija, religija, fol radničkih prava i sindikata)
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa ne upotrebljava Sjekloća džaba termin "korupcija naroda". Oni bi za 10 KM niži račun za struju danas, rođenu mater prodali a kamoli da ne bi dopustili da EP ima gubitke ili propadne. Daj meni i daj sad pa neka mi djeca plaćaju uvoznu struju 500% više za 10 godina. To je jednostavno tako. Zato i treba da vladaju sposobni koji će donositi i nepopularne odluke a ne ove lutke koje pojedu sve u klasu za trenutnu popularnost i glasove na budućim izborima.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.youtube.com/watch?v=8zmPW5oTVa0
Nešto mi poznata ova priča. Nemaju uglja za rad TE Gacko a ide hiljade kamiona uglja u Srbiju. Tajno. U FBiH samo malo izmjeniš razloge, "rudari slabo kopaju", ide ugalj u Srbiju iz Banovića i ko zna odakle još, i opet isti rezultat-TE slabo rade, pada proizvodnja. Slučajnost? Opet?
Post Reply