BH Telecom

montypython
Posts: 3884
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

zule wrote: 01 Feb 2024, 15:54 Nije mi jasno ako isplate 35 mil. tj. 0,5515514844 KM po dionici kako onda uspjevate održavati cijenu dionice od 14 KM?
Ako isplate i svih 59 mil. iliti 0,93 KM/dionica, kako uspjevate održati tu cijenu od 14 KM kad je pri tom EPS 6,6% ?
Treće, dvije godine ne isplaćuju dividendu kako opet uspijevate održati tu cijenu dionice od 14 KM?
Mislim da je tu EPS tih 0.93 a 6.6% je 1 kroz P/E. Dakle P/E je cca 15. Odnosno tržišna vrijednost dionice se isplati za 15 godina. Što u stvari i nije tako loše ako uzmeš da je P/E "svjetskih" perjanica npr Tesle oko 43 a npr Nvidije 80 ak. Odnosno BHTSR je ispada povoljnija za kupnju od Tesle 3X a od Nvidije 5-6 puta. Ovi nikad kroz profit neće vlasnicima vratiti uloženo, jedino ako nekad zbog hypea ponovo naraste cijena pa se nađe veća budala da to kupi. Tako da je BHT još solidan sa povratom od 6,6 % što je i dalje tri puta veće od kamate na banci (nisam doduše odavno provjeravao kolika je). I ima još nešto. Da, dividenda nije isplaćena prošle godine ali će sad zato biti dvije odjednom a ne bih isključio i podjelu akumulirane što je već bivalo. Tako da ima tu još prostora za rast i pri ovim podacima I poslovanju, da ne pominjem u slučaju rasta parametara. Jasno je da mnogo zavisi i od psihologije i sentimenta i više od samog poslovanja. Bila je ova dionica nekad i 100 a dobit joj nije bila 7x veća nego 2.5x. Što znači da je jednako legitimno pitati zašto je sad SAMO 14 a ne npr 20.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Porediti BHT sa NVIDIA-om ili sa TESLA-om je kao da poredis krug i loptu po velicini polumjera. NVIDIA koja ima čipove za AI ti je kao vlasnik sve vode na svijetu. Niko razuman nebi dao NVIDIA-u za beskonacno BHT-ova, bez obzira na sve moguće ekonomske parametre. To jednostavno nije isto dimenzionalno.

Ps. Nikad dividenda! Uvijek pametno investiranje!
panzer
Posts: 11985
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Šta je pametno?
Jeftino? Trendi?
one
Posts: 1692
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

montypython
Posts: 3884
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Kako ne porediti? Zašto ne porediti? Je li neka religija u pitanju? Tesla pao 30 % za pola godine, a otprije još mnogo više. Sve što njegovi vlasnici imaju je taj minus od 30% od hypa se ne živi, radije bih imao dionice neke deponije otpada koja daje povrat od 5%. Da ne pominjem kako dramatično opada interes za EV tačnije survava se. I sve to sa P/E 40 dakle ima još da pada ohoho. Nvidia slična priče samo još više napuhane sa nemogućim P/E sve bazirano na šupljoj AI priči kao nekad što je bio dotcom bubble pa pukao. Nije AI voda kad počne recesija neće nikome trebati. I nije samo Nvidia proizvođač čipova ima njih još. I sad se sjećam kako su sami napumpali svoje dionice fiktivnom kupovinom čipova neposredno pred objavu FI nedavno. Ali ne bih nikog da odgovaram svako ima svoje, samo upozoravam. Kupovina po ekstremnim vrijednostima P/E nije nikad dobro završila.
brzi
Posts: 2538
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Teško da će neko ko je kupovao dionice Tesle kad mu je trzišna bila 1200 milijardi dolara nekad u budućnosti biti u plusu, isto kao i neko ko je kupovao dionice BH Telekoma po 60 maraka.
Tesla je imao desetak godina skoro pa monopol ali nije imao pozitivno poslovanje.
Sad je prešao u pozitivu ali se pojavila ozbiljna konkurencija.
Dionice BH Telekoma su se prije dvije ili tri godine mogle kupiti po 9 ili 10 KM a imali su bolje poslovanje i veću dividendu.
Dakle sve je do ponude i potraznje.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

AI je izum ravan vatri. Putin je razvoj AI poistovjetio sa trkom ko će prije napraviti atomsku bombu. Nije bez razloga. AI će za najkasnije 10 godina totalno obezvrijedbiti ljudsko bivstvovanje. Źivi bili pa vidjeli.

Postavljeno je pitanje “U šta ulagati?”. Ja sam trgovanje (market) shvatio ovako, ako vise para ima na kupovnoj strani onda cijena raste, ako vise para ima na prodajnoj strani cijena opada. I to je to. Ni manje ni vise. Znaci treba skontati gdje ce ljudi pohrliti i biti sto je moguce prije navale. To je ako zelis zaraditi samo od trgovina. Znaci ako ce ljudi kupovati Ozon dd onda je to najbolja dionica i tu je kraj.

Ovo što je napisano da se trazi dionica koja daje solidan prinos. To je korektno, ali nije sigurno. Onda bolje ulagati u obvezbnice pa cekati dospijece. Cijena ti je zagarantovana, kao i prinos. Rijetko se desava da one propadnu mada ce biti i toga, ali moze se probrati nesto sigurno sa 2 do 3 %. Eh sad, to sto je inflacija 5-6-7-8-9 ili 15% to je iduca tema.

Ako zelis da samo sacuvas bogatstvo, onda kupi fizicko zlati i srebro i deponuj ga negdje na neki nacin. To je to, nema dalje.

Ako hoces da budes trendi i “make a difference”, onda ulazes u firme koje mislis da ce takve i biti. To bi bile Nvidia i Tesla. Sve u svemu za razvoj covjecanstva i sveukupne civilizacije (sto zelim da budem doprinosnik - a ne kazem da jesam) ovakve firme i jesu najbolje i najvaznije.

Ja vjerujem da je velika vecina ucesnika u forumu poprilicno zbrinuta materijalno, i da bi mnogi sada voljeli (a ja prvi bi) da bude dio neceg bitnog - “to nale a difference”. Ne vjerujem da je lako biti sada Mujo Selimovic da te svi pamte kao lika koji je sve sto je dohvatio pretvorio u pepeo. Mislim da svi zele da budu od koristi svojem narodu sa svojim zivotnim djelima ako vec nece biti od koristi covjecanstvu.

Da malo na temu, gledam ovo sto je poslao ONE. Citam i u svemu se vidi cista i ocigledna pljacka. Kupovali jekakve aplikacije koje nicemu ne vrijede. Jad i bijeda.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

AI je izum ravan vatri. Putin je razvoj AI poistovjetio sa trkom ko će prije napraviti atomsku bombu. Nije bez razloga. AI će za najkasnije 10 godina totalno obezvrijedbiti ljudsko bivstvovanje. Źivi bili pa vidjeli.

Postavljeno je pitanje “U šta ulagati?”. Ja sam trgovanje (market) shvatio ovako, ako vise para ima na kupovnoj strani onda cijena raste, ako vise para ima na prodajnoj strani cijena opada. I to je to. Ni manje ni vise. Znaci treba skontati gdje ce ljudi pohrliti i biti sto je moguce prije navale. To je ako zelis zaraditi samo od trgovina. Znaci ako ce ljudi kupovati Ozon dd onda je to najbolja dionica i tu je kraj.

Ovo što je napisano da se trazi dionica koja daje solidan prinos. To je korektno, ali nije sigurno. Onda bolje ulagati u obvezbnice pa cekati dospijece. Cijena ti je zagarantovana, kao i prinos. Rijetko se desava da one propadnu mada ce biti i toga, ali moze se probrati nesto sigurno sa 2 do 3 %. Eh sad, to sto je inflacija 5-6-7-8-9 ili 15% to je iduca tema.

Ako zelis da samo sacuvas bogatstvo, onda kupi fizicko zlati i srebro i deponuj ga negdje na neki nacin. To je to, nema dalje.

Ako hoces da budes trendi i “make a difference”, onda ulazes u firme koje mislis da ce takve i biti. To bi bile Nvidia i Tesla. Sve u svemu za razvoj covjecanstva i sveukupne civilizacije (sto zelim da budem doprinosnik - a ne kazem da jesam) ovakve firme i jesu najbolje i najvaznije.

Ja vjerujem da je velika vecina ucesnika u forumu poprilicno zbrinuta materijalno, i da bi mnogi sada voljeli (a ja prvi bi) da bude dio neceg bitnog - “to nale a difference”. Ne vjerujem da je lako biti sada Mujo Selimovic da te svi pamte kao lika koji je sve sto je dohvatio pretvorio u pepeo. Mislim da svi zele da budu od koristi svojem narodu sa svojim zivotnim djelima ako vec nece biti od koristi covjecanstvu.

Da malo na temu, gledam ovo sto je poslao ONE. Citam i u svemu se vidi cista i ocigledna pljacka. Kupovali jekakve aplikacije koje nicemu ne vrijede. Jad i bijeda.
brzi
Posts: 2538
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Čovječanstvo je u nekoj ludoj fazi slicnoj onoj prije I Svjetskog rata. Bukvalno iz besmisla postojanja bukne rat.
U ovom trenutku se ne bi kladio ni na jedno ulaganje.
Poslije ovog sto smo vidjeli i prozivjeli u posljednje tri godine mogu reći da "Sistemu" nista nije sveto.
Vjerovatno je najbolje ulaganje 2000 m2 plodne zemlje i plastenik. Al opet nema garancije da će čovjek pojesti ono sto proizvede.
panzer
Posts: 11985
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Previše informacija je dostupno običnom čovjeku. Tako da taj obični čovjek ima svaku sekundu da se brine o nečemu.

Ništa bolje nije bilo ni prije 30-40-50 godina. Ratovi su buktali, nasilja je bilo, nepravde je bilo, prijetnji je bilo.

Sad neko nađe vremena čak i da brine brigu o razvedenoj random ženi u trećoj državi.
I onda iz toga proizilazi da su kao " loša vremena".

Sve to treba ignorisati i živjeti svoj život. A ulaganja su uvijek sa rizikom ali svako može naći ono što mu je prihvatljivo.
Još uvijek je ovo bolje,jednostavnije i daleko isplativije nego vlastiti biznis u koji bi bilo uloženo 100.000 KM
Post Reply