Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ugovorom je definisana isporuka 300 hiljada tona uglja kvaliteta Mrki II i 400 hiljada tona uglja kvaliteta Mrki I za TE „Tuzla“, te 100 hiljada tona uglja Mrki I za TE „Kakanj“, po cijeni koja je u skladu s Odlukom Vlade FBiH od 12.12.2023.godine, o davanju saglasnosti na cijene uglja za termoelektrane.

Provedbom Ugovora s RMU „Banovići“ i planiranim isporukama uglja iz rudnika u sastavu Koncerna EPBiH, trebalo bi da bude obezbjeđen kontinuirani rad revitaliziranog Bloka 6 i blokova 4 i 5 u TE “Tuzla“ i nesmetana proizvodnja električne i toplotne energije u termo postrojenjima JP Elektroprivreda BiH.
Valjda će ova godina biti sa jačom proizvodnjom.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sinoć gledam finansijske izvještaje Elektroprivrede RS-a i primjećujem da ne koriste iste računovodstvene standarde kao Elektroprivreda BiH.
Da imaju izuzetno visoku knjigovodstvenu vrijednost od skoro 4 milijarde KM.
I onda upoređujem sa Elektroprivredom BiH za 2022.
Elektroprivreda BiH je imala smanjenje vrijednosti nekretnina i postrojenja za 95 miliona KM a Elektroprivreda RS-a rast vrijednosti od 95 miliona KM.
Kapital Elektroprivrede BiH rastao za milion KM a Elektroprivrede RS-a 131 milion. Elektroprivreda RS-a neraspoređene dobiti 412 miliona KM iako gotovine imaju samo 30 miliona a Elektroprivreda BiH 165 miliona gotovine i neraspoređene dobiti 175 miliona.
Dakle vrijednost kapitala Elektroprivrede RS-a je rasla za 131 milion iako su imali dobit od 49 miliona KM.
U čemu je fora. Elektroprivreda RS-a radi revalorizaciju vrijednosti osnovnih sredstava i rezervi a Elektroprivreda BiH ne. Do 2020 je bilo pravilo da se uključi inflacija a od 2020 ide procjena. Pa ako je inflacija u 2022. godini bila 14% onda vrijednost opreme i postrojenja Elektroprivrede BiH nije mogla biti manja na kraju godine jer je inflacija bila znatno veća od amortizacije.
Nekom je u interesu da vrijednost Elektroprivrede BiH prikaže što manjom.
Tako da je i ona knjigovodstvena vrijednost od 95 KM po dionici nerealno niska.
Da je kapital prikazan vrijednim 5 milijardi onda bi bilo za očekivati i veću dobit na kapital. Pa bi kao i u ostalim biznisima na 5 milijardi očekivao 500 miliona dobiti, kao što sadašnji investitori u SE očekuju povrat uloženog u roku kraćem od 7 godina.
panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.epbih.ba/stranica/investito ... h-dogadaja

Ovi "drugovi" su zaboravili da postoji i 2022. godina
Truba
Posts: 620
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

ne vidim dividendu
jeste me nasukali sa šupljom o porastu cijene dionica
aj sad nije bitno
nisu oni drugovi oni su samo bezobrazni ili ih nije briga
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Truba wrote: 30 Jan 2024, 12:34 ne vidim dividendu
jeste me nasukali sa šupljom o porastu cijene dionica
aj sad nije bitno
nisu oni drugovi oni su samo bezobrazni ili ih nije briga
https://www.klix.ba/biznis/privreda/iz- ... /240130041

Trebao si investirati u plinski biznis, vidiš poskupljenje plina neizbježno,.. a struje već 8 godina izbježno,..
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

ako deka Biden ukine izvoz plina za evropu tek ce da poskupi..
Skljako
Posts: 64
Joined: 15 Sep 2021, 21:47

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Skljako »

Jel bio danas sastanak?
panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Bio je. Bili su direktori sektora i generalni, članovi NO i sekretar. Nažalost nismo dobili konkretne odgovore ali detaljnije ćemo napisati do kraja dana.
Truba
Posts: 620
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

tuga... u sta sam se upetljao
bolje da sam drogu valjao
montypython
Posts: 4063
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 31 Jan 2024, 16:26 tuga... u sta sam se upetljao
bolje da sam drogu valjao


Pretjeruješ, kao i obično. Prvo, rekli smo sve što treba reći. Pričao sam sigurno preko 20 minuta o cijeni za, domaćinstva I nije bilo neke polemike jer svima je jasno da smo u pravu. Dali smo nekoliko predloga od toga da se ne može namirivati minus na domaćinstvima izvozom (svi moraju biti pozitivni) do toga da, ako ima subvencioniranja da ne ide preko tržišne cijene nego iz Vladinog dijela dividende. Dalje sljedeće da je subvencioniranje neselektivno da je besmisleno da dobrostojeći plaćaju struju ispod proizvodne cijene. I da ako subvencioniranja ima treba se odnositi na manje od 1% populacije. Također predložili smo i mogućnost da se otkupe dionice malih ili da bude squeeze out ako ne mogu/žele poslovati tržišno. Sve je ovo zabilježeno i nije bilo polemike. Direktor mi nije zvučao kao nerazuman, naprotiv. Ja bih sastanak ocijenio pozitivnim, u svakom slučaju veliki iskorak u odnosu na dosadašnju močvaru. Čak smo pozvani na nastavak saradnje i rečeno nam je da su saznali mnogo korisnih stvari koje će prenijeti dalje.
Post Reply