A na osnovu cega su planirali 350 miliona prihoda od izvoza kad nisu planirali proizvodnju koja omogućava izvoz i kad nisu ugovorili izvoz.Sitna buranija wrote: ↑20 Jan 2024, 16:10U 2022. nisu napravili nerealne, nego ambiciozne planove. Realni su bili, ali ambiciozni. Možda se zbog niže tržišne cijene od očekivane moglo dobaciti samo do 50-60 mio dobiti umjesto 100+ mio.brzi wrote: ↑20 Jan 2024, 11:06 Kao problem neprofitabilnosti Elektroprivrede BiH se uglavnom spominje loša produktivnost rudnika i neispunjavanje planova.
Ako se pogledaju trogodišnji planovi i njihova izvršenja od 2020. sasvim je jasno da su glavni krivci Uprava Elektroprivrede BiH, Ministarstvo Energije FBiH i Vlada FBiH.
U trogodišnjem planu objavljenom u decembru 2020. planirana je nabavka uglja za 2021. 5,4 miliona tona, za 2022. 4,6 miliona tona i 2023. 4,3 miliona tona. I ako se pogleda realizacija po godinama onda ispadne da je nabavljeno uglja koliko je i planirano ali taj plan su mjenjali pa su u 2022. povećali plan za 2023. na 5,4 miliona tona. Što naravno nije bilo objektivno očekivati uz konstatan pad broja uposlenih u rudnicima i nedovoljno ulaganje u otkrivku.
Jednostavno rečeno planiran je pad proizvodnje, pad nabavke uglja i planiran je pad troškova pa su prema tom planu planirani operativni rashodi u 2023. od samo 782 miliona KM, čak za 50 miliona manji nego u 2020. kao da će cijene uglja u nedogled ostati iste ili padati kao što je i cijena struje u nedogled ista.
Jako loše planiranje, jako loše procjene prihoda i rashoda. Da nije bilo rasta tržišne cijene već bi 2021. godina pokazala svu nerealnost planova. Čak i u decembru 2022. prave nerealne planove, navode prihode od 1,4 ili 1,5 milijardi KM a ne planiraju povećanje proizvodnje nego da će taj prihod biti ostvaren rastom cijena,.. naravno bez ikakvih ugovorenih isporuka i bez uzimanja u obzir da će rasti troškovi proizvodnje.
A što se tiče pada proizvodnje, pa bez izgradnje novih TE i HE to se valjda podrazumijeva, jer svako od postojećih postrojenja ima neki projicirani rok trajanja i broj radnih sati (a neka su već odavno probila te rokove i sate). Na VE i SE se ne može ozbiljno računati u smislu povećanja proivodnje. A smanjivanje broja zaposlenih u rudnicima nije nužno trebalo rezultirati padom proizvodnje, nego racionalizacijom poslovanja i smanjenjem troškova. Dakle, zaključak je valjda očit.
Ti to nazivaš ambicioznim planom a ja neozbiljnim.
I rudnici svake godine planiraju dobit a ne mogu iskopati uglja ni za plate sa doprinosima. Jesu li ti planovi ambiciozni ili bajka?